Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

ocieplenie standardowe i okna czyli 30cm styro i okna 0,8? jak gorsze to masz to rachunki za prąd nie są za duże? jak to wygląda? po tylu latach użytkowania pewnie masz wyrobione zdanie.

 

30cm styro...., marzenia...:cool:

 

moja chałupa jest z klocków styropianowych TH 250 ( U 0,28 ), 15cm po podłogach, brak izolacji fundamentów i ok. 30cm wełny w poddaszu...

okna zwykłe dwie szyby i profil trzy komory o parametrach trudnych do określenia...

wentylacja mechaniczna z GWC ale bez rekuperatora... ( coś tam klecę obecnie "tymi ręcami" więc może będzie i namiastka reku ...)

temperatura w domu cały czas w przedziale 22-23* bo tak utrzymują indywidualne sterowniki w każdym pomieszczeniu, na ogrzewanie idzie ok. 10-11tys kwh rocznie w większości taniej taryfy...

szczerze jak bym miał dzisiaj się budować znowu to pewnie dalej byłyby kable ( zaraz naskoczą pompiarze...:D )a jedynie poprawiłbym co nieco przy chałupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlatego przy zużyciu rocznym 800kWh pompa ciepła jest gorsza od kabli pod każdym względem

- zużycia kWh

-sterowania w poszczególnych pomieszczeniach

-inwestycji

-trwałości i serwis

 

.

Co do trzech ostatnich masz Pan rację.

Ale już przestań Pan zgrywać idotę, twierdzac, że COP1 kabli jest lepszy od 2-2.5 pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do trzech ostatnich masz Pan rację.

Ale już przestań Pan zgrywać idotę, twierdzac, że COP1 kabli jest lepszy od 2-2.5 pompy

 

uważasz że pompa ciepła nie dałoby się sterować tak aby mieć konkretną temperaturę w pokoju? ja bym chciał mieć w domu 22st w ciągu dnia a na noc 2st mniej, oczywiście w łazienkach 24st musi być i nie musi być specjalnie niższa temperatura na noc bo i tak to ciepło się nie zmarnuje tylko reku je odzyska. w ciągu dnia jak się jest w pracy to też nie musi być cały czas 22st i może być mniej ale nie wiem czy to ma sens ale na noc lepiej się śpi jak jest trochę chłodniej. nie ma jakiś sterowników które by regulowały temperaturę typu że odetnie grzanie na rozdzielaczu w pokoju gdy będzie 22st a jak przykładowo w salonie będzie chłodniej to będzie ogrzewać tylko salon a nie cały dom? mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że pompa ciepła nie dałoby się sterować tak aby mieć konkretną temperaturę w pokoju? ja bym chciał mieć w domu 22st w ciągu dnia a na noc 2st mniej, oczywiście w łazienkach 24st musi być i nie musi być specjalnie niższa temperatura na noc bo i tak to ciepło się nie zmarnuje tylko reku je odzyska. w ciągu dnia jak się jest w pracy to też nie musi być cały czas 22st i może być mniej ale nie wiem czy to ma sens ale na noc lepiej się śpi jak jest trochę chłodniej. nie ma jakiś sterowników które by regulowały temperaturę typu że odetnie grzanie na rozdzielaczu w pokoju gdy będzie 22st a jak przykładowo w salonie będzie chłodniej to będzie ogrzewać tylko salon a nie cały dom? mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi.

 

są rozwiązania, problem w tym, że są drogie, a zróżnicowanie temperatur w pomieszczeniach osiągniesz regulując przepływy. różnicowanie temperatury dzień/noc raczej będzie trudne do osiągnięcia w domu o obciążeniu 10 W/m2. masz mieć dom 150 m2, czyli 1,5 kW obciążenia w najgorszych możliwych warunkach, które w rzeczywistości nie istnieją. to znaczy, że aby wychłodzić dom w tych warunkach w ciągu 12 godzin o 2*C musiałbyś mieć pojemność cieplną 9 kWh/*C. sama płyta fundamentowa o powierzchni 100 m2 to już jakieś 6 kWh/*C, a gdzie strop, ściany i wyposażenie? gdzie zyski bytowe i słońce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do trzech ostatnich masz Pan rację.

Ale już przestań Pan zgrywać idotę, twierdzac, że COP1 kabli jest lepszy od 2-2.5 pompy

Co ma do tego COP ? Ważne jest zużycie, Cykl Carnota to nie kabel oporowy, że odda tyle co Pan dostarczy.

Czy Pan nie rozumie działania pompy?

Czy słyszał Pan, że COP może spaść przy zbyt niskiej temperaturze DZ? COP nie jest stałą rzeczą, podaje się go dla określonych warunków Podobnie się dzieje z drugiej strony, gdy nie odbiera Pan od GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są rozwiązania, problem w tym, że są drogie, a zróżnicowanie temperatur w pomieszczeniach osiągniesz regulując przepływy. różnicowanie temperatury dzień/noc raczej będzie trudne do osiągnięcia w domu o obciążeniu 10 W/m2. masz mieć dom 150 m2, czyli 1,5 kW obciążenia w najgorszych możliwych warunkach, które w rzeczywistości nie istnieją. to znaczy, że aby wychłodzić dom w tych warunkach w ciągu 12 godzin o 2*C musiałbyś mieć pojemność cieplną 9 kWh/*C. sama płyta fundamentowa o powierzchni 100 m2 to już jakieś 6 kWh/*C, a gdzie strop, ściany i wyposażenie? gdzie zyski bytowe i słońce?

"ja bym chciał mieć w domu 22st w ciągu dnia a na noc 2st mniej,"

 

Zbuduj chatkę ze styropianu.

Z klimatyzatorem.

 

Adam M.

 

 

dlatego chce aby ściany zewnętrzne były izolatorem a wewnętrzne akumulatorem ale nawet to nie wiem czy pomoże. skoro domek wolno traci ciepło to nie lepiej ogrzewać go wtedy przykładowo godzinę przed pobudką do tych 22st, potem się wyłączy ogrzewanie jak się pójdzie do pracy a dzieci do szkoły ale przez dużą bezwładność i tak temperatura szybko nie spadnie i jak w ciągu dnia nie będzie zysków słonecznych to pompa się włączy i dobije to co spadnie. potem już nie będzie się włączać w ogóle i temperatura pomału będzie spadać. aby to przyspieszyć reku bypassem będzie mógł omijać odzysk i lekko chłodzić na noc ale tylko tak przed spaniem aby wtedy było chłodniej bo jak się będzie już spało to odzysk ciepła może iść a jak ogrzewanie nie będzie szło to podłoga będzie oddawać ciepło i powinna utrzymać temperaturę w domu ok.20st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że mam dużo to odnosisz do czego...?

do jakiegoś domu stojącego obok mojego...?

czy może swojego wirtualnego...?

 

napisałeś że na ogrzewanie idzie Ci na rok nawet 11tyś kWh więc to uważam ze jest dużo a nawet bardzo dużo. z pompą ciepła mógłbyś mieć tego 3razy mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wrzucę i tutaj :)

...to czas na moją wentylację, wychodzi mi strumień 250m3

Kubatura budynku wentylowanego około 420m3

 

Parter:

Wywiew

Łazienka 50

Kuchnia 60

Kl. schod. 20

 

Nawiew

Sypialnia 40

Salon 100

 

Piętro

Wywiew

Kl. schod. 50

Łazienka 70

 

Nawiew

Garderoba 15

Sypialnia 40

Garderoba 15

Sypialnia 40

 

Budynek pasywny, powyższe wyliczenia dla pomieszczeń z rysunku 2 i 3 :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288384&d=1415649865

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288387&d=1415650169

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288388&d=1415650170

 

Proszę o uwagi :) Z tego co doczytałem to najlepiej byłoby umieścić skrzynki centralnie tak by była równa odległość do anemostatów, na rysunkach zasugerowałem nieco inne miejsce ale to się poprawi.

Jaki dobrać rekuperator żeby spełnić warunki NFOŚiGW? Myślałem o Frapol Onyx Sky 400

Jaki system na dzisiaj polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wrzucę i tutaj :)

...to czas na moją wentylację, wychodzi mi strumień 250m3

Kubatura budynku wentylowanego około 420m3

 

Parter:

Wywiew

Łazienka 50

Kuchnia 60

Kl. schod. 20

 

Nawiew

Sypialnia 40

Salon 100

 

Piętro

Wywiew

Kl. schod. 50

Łazienka 70

 

Nawiew

Garderoba 15

Sypialnia 40

Garderoba 15

Sypialnia 40

 

Budynek pasywny, powyższe wyliczenia dla pomieszczeń z rysunku 2 i 3 :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288384&d=1415649865

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288387&d=1415650169

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288388&d=1415650170

 

Proszę o uwagi :) Z tego co doczytałem to najlepiej byłoby umieścić skrzynki centralnie tak by była równa odległość do anemostatów, na rysunkach zasugerowałem nieco inne miejsce ale to się poprawi.

Jaki dobrać rekuperator żeby spełnić warunki NFOŚiGW? Myślałem o Frapol Onyx Sky 400

Jaki system na dzisiaj polecacie?

 

Ja bym z obrębu domu wyeliminował źródło zarobku .Nie wiem co bo nie piszesz czy to spawalnia czy lakiernia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma do tego COP ? Ważne jest zużycie, Cykl Carnota to nie kabel oporowy, że odda tyle co Pan dostarczy.

Czy Pan nie rozumie działania pompy?

Czy słyszał Pan, że COP może spaść przy zbyt niskiej temperaturze DZ? COP nie jest stałą rzeczą, podaje się go dla określonych warunków Podobnie się dzieje z drugiej strony, gdy nie odbiera Pan od GZ.

 

I dlatego uzytkownik pompy ciepła zaplaci za ogrzewanie wiecej, niż użytkownik kabli w takim samym domu....

Przechodzisz sam siebie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250/30=8,3

 

Fajna rodzinka... 8-9 osób...

SKĄD wziąłeś te dane, jakie podajesz?

UMIESZ czytać tekst ZE ZROZUMIENIEM treści?

(ja widzę, że nie bardzo...)

 

kamil

"dlatego chce aby ściany..."

WOLNO chcieć...

To podobno wolny kraj.

Na tym kończy się konfrontacja z prawami Natury!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nic mądrego Ci nie podpowiem bo się na tym nie znam. ale są tu mądrzejsi którzy podpowiedzą. ja mam podobną kubaturę i tak mi zaproponowano:

wentylacja1.jpg mimo że łączna wymiana to całe powietrze ale ponoć tak się to dobiera a potem ustawia tak jak się chce i zawsze jest możliwość zwiększenia strumienia lub jakby szybkiego przewietrzenia.

chcesz się bawić w dopłaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOŻESZ sobie chcieć!

Wolno wszystko, co nie jest zakazane prawnie.

Będzie tylko tak, jak na to pozwolą PRAWA NATURY.

Możesz się z tym nie zgadzać, płakać, wrzeszczeć, tupać nogami, rzucać się po podłodze...

Natura ma to w... (takie niedomówienie...)

ZROBI SWOJE!!!!

 

Albo zrozumiesz to, co ONA zrobi i się z tym pogodzisz....

Albo...

Będziesz się z Nią kłócił!

Zainstalujesz sobie generator wody lodowej, kocioł, nadmuchy, rurki, kable i... regulatory...

Potem ustawisz całość tak jak TY chcesz a później - przyniosą Ci fakturę za energię!

Niemałą!!!

Ty ją co miesiąc zapłacisz i będzie tak, jak CHCESZ przez jakie najbliższe 50 lat...

 

Wyjaśniłem?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej...

Budujesz dom PASYWNY, możliwy do ogrzania jedną świeczką, bo tak CHCESZ!

Przychodzą goście, tak kilka sztuk (po kilkaset watów).

Robi się za ciepło, bo gbur nie jesteś i kawy dasz. (A kawę się GOTUJE!)

To NATYCHMIAST uruchamiasz maszynkę do chłodzenia, wywalania ciepełka za okno...

A że darmo tego się nie robi - to PŁACISZ!

I tak 50 lat...

A to tylko JEDEN z przykładów...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, jesteś chyba najmądrzejsza osobą na tym forum z największą wiedzą. wiem że dom pasywny nie potrzebuje aktywnego ogrzewania i żarówka wystarczy do jego ogrzewania lub tacy przykładowi goście. wiele myślałem nad tym jak by to rozwiązać aby było dobrze i nic mądrego mi nie przyszło do głowy. najbardziej podobała mi się opcja z wentylacją ale nikt tego nie popiera i nikt nie podał na to dobrego rozwiązania więc można wnioskować że tak się nie da. kable w posadzce są zawsze dobrym wyjściem ale one grzeją czystym prądem więc rachunki za prąd najniższe nie będą a ja raczej bym chciał ich nie odczuć inwestując w dom. ale też najlepiej jak ciepło idzie od dołu do góry równomiernie czyli podłogówka. tak jak to pisał fotohobby cenowo może wyjść podobnie jak kable z tanią powietrzną pompą a ogrzeje COPem czyli taniej. ale skoro interweniujesz to domyślam się że obrałem zły kierunek. więc patrząc na swoją wiedze i doświadczenie co Ty byś polecił aby było dobrze i przede wszystkim tanio w instalacji i użytkowaniu. będę Ci wdzięczny za pomoc bo mi się pomysły wyczerpały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...