Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

NIE BUDUJ DOMU PASYWNEGO!!!

Jest "nie dla ludzi"...

 

Per analogiam...

Planujesz STACJĘ KOSMICZNĄ!

TAM jest pełna pasywność, bo tak być MUSI, inaczej nie będzie działać.

CHCESZ mieszkać w stacji kosmicznej ZE WSZYSTKIMI JEJ REŻIMAMI?!!!

 

Dom dobrze zbudowany POWINIEN mieć minimalne straty do otoczenia.

Buduj tak, aby je możliwie zmniejszyć lecz nie wyeliminować.

Będzie i prościej i taniej.

 

Jak dom będzie potrzebował mało, to mało zapłacisz za to co wziąć musi przy WIELKIM komforcie.

Alternatywnie...

NIC nie zapłacisz, ale o komforcie - ZAPOMNIJ!!!

NIE BĘDZIE w nim tak, jak lubisz, bo nie może!

Jak na stacji kosmicznej...

 

Ogrzewanie podłogówką wodną w której wodę grzej sobie jak chcesz...

Od pocierania rurki przez grzałki, pc, kotły do solarów.

Podłogówka to SPOSÓB DYSTRYBUCJI tej malutkiej ilości ciepła, jakiej dobrze izolowany dom potrzebuje.

Źródeł do wyboru masz wiele.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ogrzewanie - grzeje

Wentylacja - wentyluje.

Ocieplenie zmniejsza straty domu.

 

Zbuduj dom z wentylacją, ogrzewaniem, ocieplony...

MOŻNA wspierać go siłami NATURY przez solary, PV, GWC, bufor (bo gdzieś na potem to chować trzeba) czy pc.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak TB to przeczyta to chyba zawału dostanie i wyzwie cie od ciepłowników i wrogów ocieplenia.:yes::yes:

a tak poważnie mówiąc miałeś kiedyś do czynienia z domem typowo pasywnym? byleś kiedyś w takim? zaobserwowałeś te zjawiska które wymieniłeś? mowa o domu typowo pasywnym a nie prawie pasywnym czy o zużyciu jak w pasywnym bo to też różnica.

wszystkie źródła o domach pasywnych w sieci podają raczej że jest to dom najlepszy pod tymi względami które wymieniałeś, że nie ma problemu z przegrzewaniem czy niedogrzaniem. można powiedzieć że wszyscy mówią o takich domach jakby o najwyższej klasy mercedesie w budownictwie a nie powiesz mi że w takim aucie nie da się jeździć bo każdy takie by chciał mieć a Ci bogatsi tylko takimi jeżdżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dwa takie.

Nie chciałbym mieszkać na wystawie sklepowej...

Szklana ściana od południa i lity mur na północy...

 

Wszyscy chcą sprzedać...

Najlepiej sprzedaje się dom ,który POTEM ma Cię NIC nie kosztować...

NIKT nie mówi, ze będziesz się w nim dobrze czuł... Bo... po co?

Sam się na to złapałeś...

 

Tadeusz ma nieco inne zdanie o budowaniu.

Eliminowałby akumulację gdzie tylko się da i WTEDY jego sposób na utrzymanie domu byłby skuteczny.

Dla mnie ma to tę wadę, ze o ile akceptuję pstryk - i jasno to nie akceptuję -pstryk - i ciepło, pstryk - i zimno...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję dom zero-energetyczny. Samowystarczalny energetycznie.

Taki, który ma zyski, wsparcie Natury, ale i straty, tyle, ze dobrze zbilansowane.

 

Gadałem o wentylacji i ocieplaniu domu z jednym człowiekiem.

Nie chciał ocieplać.

Powiedział....

Ja mam TARTAK i jest w rodzinie od pokoleń...

Fakt...

Kasa na ocieplenie JEGO domu to pieniądz wyrzucony.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wrzucę i tutaj :)

...to czas na moją wentylację, wychodzi mi strumień 250m3

Kubatura budynku wentylowanego około 420m3

 

Parter:

Wywiew

Łazienka 50

Kuchnia 60

Kl. schod. 20

 

Nawiew

Sypialnia 40

Salon 100

 

Piętro

Wywiew

Kl. schod. 50

Łazienka 70

 

Nawiew

Garderoba 15

Sypialnia 40

Garderoba 15

Sypialnia 40

 

Budynek pasywny, powyższe wyliczenia dla pomieszczeń z rysunku 2 i 3 :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288384&d=1415649865

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288387&d=1415650169

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=288388&d=1415650170

 

Proszę o uwagi :) Z tego co doczytałem to najlepiej byłoby umieścić skrzynki centralnie tak by była równa odległość do anemostatów, na rysunkach zasugerowałem nieco inne miejsce ale to się poprawi.

Jaki dobrać rekuperator żeby spełnić warunki NFOŚiGW? Myślałem o Frapol Onyx Sky 400

Jaki system na dzisiaj polecacie?

 

Nie można robić wywiewów poza łazienkami! Wywiew na klatce schodowej zabierze powietrze z łazienek!!!!

.to czas na moją wentylację, wychodzi mi strumień 250m3

Przy skrzynce podaje się strumień nie wydajności na anemostatach. Na tym polega instalacja na rozdzielaczu. Jest sporo firm które tego nie rozumieją .

Ma Pan dwie łazienki i kuchnię czyli 130m3/h

Q przypadku 400tki i kanałów PE to fi 160mm (200 cm2) skrztnka 160mm. 8x 75 (240 cm2) np taka skrzynka do stropu.jpg lub przelotowa skrzynka przelptowa.jpgdo łazienek 3 x 75 di kuchni 2 x 75 na nawiewie 1x75 skrzynki z anemostatami.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego uzytkownik pompy ciepła zaplaci za ogrzewanie wiecej, niż użytkownik kabli w takim samym domu....

Przechodzisz sam siebie....

Bo w domach izolowanych tak wychodzi, Przy małych potrzebach. Pan nie rozumie działania pompy i drutu oporowego,

W drucie nie ma prądów rozruchowych, biegów jałowych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak TB to przeczyta to chyba zawału dostanie i wyzwie cie od ciepłowników i wrogów ocieplenia.
Chyba nie ma większego wroga "pasywniaków" niż ja. Pan myli pojęcia - dom pasywny wg ich wg PIBP czy NF15 to nie jest dom izolowany!!! tylko droga i energochłonna inwestycja. A Adam nie jest ciepłownikiem, myśląca osoba z definicji nie może być ciepłownikiem

Widziałem dwa takie.

Nie chciałbym mieszkać na wystawie sklepowej...

Pasywne grzanie i chłodzenie przy dobrej izolacji to czysta masakra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, ja też nie preferuję domów w których cała ściana południowa jest ze szkła. duża powierzchnia to też przy mrozach i braku słońca duża strata ciepła dlatego znajdując kompromis myślę o oknach można powiedzieć nieprzesadnych wielkościowo by okno o szerokości 2m i wysokości 2,4m jest trochę większe od typowych balkonowych 1,8x2,2. dodatkowo aby uchronić się od nadmiernego słońca latem będę miał okapy i dla parteru będzie to dostawiony balkonik i przy okazji fajnie będzie sobie z rana wyjść na balkonik się przewietrzyć a okna piętra będzie chronić wydłużony okap z dachu czyli tak nowy.dom.pasywny.z barierką.1.jpg. przy dobrej izolacji ścian one nie będą tak ciepła w lecie ciągły a w zimie będą bardzo mało traciły ale nie da się tak zrobić aby nie było żadnych strat. różne są projekty domów pasywnych i faktycznie jak się to źle zaprojektuje to może być nieciekawie. dlatego pokazywałem swój projekt i chciałem aby się odnieś do konkretnie takiego jaki ja chcę. nowy.dom.pasywny.PARTER.jpgnowy.dom.pasywny.PIĘTRO.jpg. mając taki projekt jaki pokazałem, z ścianami U=0,07W/m2; podłoga na gruncie U=0,08W/m2; sufitem pod nieogrzewanym strychem U=0,06W/m2; z oknami poniżej 0.8W/m2 i wentylacją z odzyskiem 90% może wyjść zły dom pasywny w którym będą jakieś problemy? nie rozumiem czemu ściany zewnętrzne nie mogą być izolatorem a wewnętrzne do akumulacji. mi się to wydaje najlepszym rozwiązaniem w domu o tak małych potrzebach. ściany zewnętrzne będą mało traciły a wewnętrzne będą stabilizowały temperaturę. zyski bytowe i tak są więc mniej będzie trzeba dostarczyć dodatkowo a czasami jak zaświeci słońce to ogrzewanie nie będzie potrzebne a nawet jakby szło bez tych zysków to w porównaniu z domem gorzej ocieplonym i tak będzie tego potrzebować bardzo niewiele i będzie najtańszy w utrzymaniu. przyjdą goście to dostarczą tyle ciepła że ogrzewanie przy -20st pewnie nie będzie potrzebne więc za co dodatkowo zapłacę? nie rozumiem tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w domach izolowanych tak wychodzi, Przy małych potrzebach. Pan nie rozumie działania pompy i drutu oporowego,

W drucie nie ma prądów rozruchowych, biegów jałowych itp.

 

No coż, dyskusja z kimś, kto uważa, że wodna podłogówka zjada mu (w porównaniu do kabli) częśc energii nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że rozumiem istotę nieporozumienia.

 

Pompa ciepła ma COP.

Z 1kW prądu oferuje znacznie więcej kW ciepła.

Ale...

Wtedy, jak jej zapewnimy warunki poprawnej pracy.

PC zwykle eliminuje bufor.

W domu za dobrze izolowanym nie będzie miała jak "rozwinąć skrzydeł".

Taktowanie, trudność oddawania małej mocy cieplnej...

W szczególnym przypadku może, jak mi się wydaje, licznik energii elektrycznej pokazać większe jej zużycie, jak przy zastosowaniu kabli grzewczych.

Bo?

Bo ciepło, które się wydzieli, zostanie w miejscu instalacji tej pompy.

Będzie nierównomiernie rozkładane w bryle i aby na salonach było zadane 22stC w kotłowni zrobi się cieplej.

 

Trzeba by to pomierzyć aby tę tezę potwierdzić lub obalić.

Potrafiłbym chyba zbudować układ, który ją potwierdzi...

:lol:

 

Dostawienie do PC bufora/sprzęgła przy wodnej podłogówce wyklucza taki stan i WTEDY przy PC zużycie energii będzie mniejsze jak przy zastosowaniu kabli.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają ludzie grzejący kablami posadzki 35cm grube.Przy takiej masie,grzeją w II taryfie a energia zgromadzona starcza na dobę przy min.wahaniach temperatury wewnątrz. Działa przy kablach ,to i zadziała przy PC i wodnej podłogówce.Posadzka staje się buforem-sprzęgłem gromadzącym zapas energii na dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma większego wroga "pasywniaków" niż ja. Pan myli pojęcia - dom pasywny wg ich wg PIBP czy NF15 to nie jest dom izolowany!!! tylko droga i energochłonna inwestycja. A Adam nie jest ciepłownikiem, myśląca osoba z definicji nie może być ciepłownikiem

Pasywne grzanie i chłodzenie przy dobrej izolacji to czysta masakra.

Nieuk jesteś Brzęczkowski, dlatego takie głupoty od lat wypisujesz. Poczytałbyś o tym co to oznacza pasywność. To wstyd, by ktoś w takim wieku był takim ignorantem.

 

Pasywne grzanie i pasywne chłodzenie to idea do której próbuje się dopasować dom. Nie odwrotnie, jak ci się wydaje! Nie można z tego zrezygnować, bo to jest zupełna podstawa w budownictwie pasywnym. Dlatego tak trudno go zbudować. Stąd warunek nie więcej niż 10W/m2 mocy grzewczej, dlatego zużycie max tylko 15 kWh/m2/rok. Po to też te kombinacje z położeniem, nasłonecznieniem, przewietrzaniem. Dlatego też jest to takie drogie i tak trudne do zaprojektowania.

 

Pytaniem znanym od lat jest czy w ogóle warto się w to pchać. Płacić 30% więcej za dom, którego komfort dla mieszkańców jest dosyć wątpliwy. Stąd wyliczenia opłacalności inwestowania w pasywność pokazujące, że w dłuższym okresie najkorzystniej wychodzi dom około 30 kW/m2/rok. Przy akceptowalnych nakładach na izolację, rezygnacja z wydajnego systemu grzewczego daje największe oszczędności. Jest też bardziej komfortowy dla mieszkańców. Dlatego tez taka kategoria - domy energooszczędne - do 30 kWh/m2/rok.

 

To co ty proponujesz to "dom izolowany". Idea prosta ale kompletnie nieprzemyślana. Naładować izolacji tyle, by straty energii były pomijalnie małe a komfortowe warunki wewnątrz utrzymywać dzięki zautomatyzowanemu systemowi grzewczo-chłodzącemu.

To tylko brzmi zachęcająco ale jak przyjrzeć się bliżej temu co proponujesz to jak na dłoni widać wady takiego rozwiązania. Wady do których się nie odnosisz a które kładą na łopatki całą ideę. Z niektórych niedoskonałości zresztą zdajesz sobie sprawę, bo próbujesz znaleźć protezy je eliminujące.

 

Niezbędna w tym pomyśle grubość izolacji, zupełnie nieadekwatna do oszczędności. Rezygnacja z niej jednak nie wchodzi w rachubę, bo bez uwzględnienia pasywnego grzania i chłodzenia (to jest ta różnica w stosunku do domu pasywnego) zużycie przekroczy 15kW/m2, przy czym wydatek na chłodzenie może być większy niż na ogrzewanie.

System grzewczo-chłodzący, z natury drogi pracujący non-stop przez cały rok którego wydajność musi pokonać akumulację (jakaś zawsze będzie), reagujący na zmiany których nie da się w zamieszkanym domu z oknami wyeliminować. Non-stop, kompensując najdrobniejsze różnice temperatury, raz grzejąc, raz chłodząc podczas gdy w domu pasywnym, dzięki akumulacji i przemyślanym wykorzystaniu systemów pasywnych ten system włącza się tylko przy ekstremalnych różnicach temperatur na zewnątrz. Taki dom nie ma szansy być tańszym w budowie i eksploatacji od domu energooszczędnego. Będzie też trudny w budowie, ze względu na ekstremalne grubości izolacji, będzie podatny na awarie i brak prądu. Klimatyzacja i grzanie powietrzem to też raczej przymus niż komfort.

 

Twój pomysł jest niestety pomysłem ignoranta i megalomana, któremu się wydaje, że wiedzę można zastąpić sprytem.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj dom ZA DOBRY, to zrozumiesz...

:lol:

 

Zacznij od pokoiku ze styropianu o grubości 20cm.

Postaw jaką klatkę z niego, wejdź tam, zrób wentylację z 90% odzyskiem i ugotuj tam sobie obiad.

:lol:

 

Adam M.

 

czy ma sens porównywanie małej klatki do normalnej kuchni o powierzchni 14m2? rozumiem wszystkie obawy i myślę że w domu źle zaprojektowanym źle będzie się mieszkać. preferujesz domy zero-energetyczne ale one w budowie nie różnią się tak bardzo od domu pasywnego bo idea jest taka sama czyli mało tracić ciepła aby zyskami bytowymi je uzupełnić plus słońce. więc aby dom był autonomiczny to musi być pasywny. jak możesz to rzuć dobrze okiem na mój projekt i sie zastanów czy na pewno w nim będą takie problemy o których mówisz nowy.dom.pasywny.parter.1.jpgnowy.dom.pasywny.piętro.jpg. w obecnym domu który nie ma ocieplenia i jak się grzeje wieczorem aby było ciepło to gotowanie w kuchni też nie należy do przyjemności i trzeba otwierać okna a nie ma ocieplenia. przecież jak się będzie gotować w domu lub będą goście czy będzie nadwyżka ciepła to ściany wewnętrzne powinny część energii przejąć a jak dalej będzie za dużo to reku bypasem powinien to usunąć. jak jest za ciepło to włącza się przykładowo szybkie przewietrzanie omijając odzysk ciepła i po sprawie. nie rozumiem tych wszystkich obaw. w dobrze zbudowanym domu pasywnym nie powinno być tych problemów a jak są to pewnie jest źle zbudowany i nie pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że rozumiem istotę nieporozumienia.

 

Pompa ciepła ma COP.

Z 1kW prądu oferuje znacznie więcej kW ciepła.

Ale...

Wtedy, jak jej zapewnimy warunki poprawnej pracy.

PC zwykle eliminuje bufor.

W domu za dobrze izolowanym nie będzie miała jak "rozwinąć skrzydeł".

Taktowanie, trudność oddawania małej mocy cieplnej...

W szczególnym przypadku może, jak mi się wydaje, licznik energii elektrycznej pokazać większe jej zużycie, jak przy zastosowaniu kabli grzewczych.

Bo?

Bo ciepło, które się wydzieli, zostanie w miejscu instalacji tej pompy.

Będzie nierównomiernie rozkładane w bryle i aby na salonach było zadane 22stC w kotłowni zrobi się cieplej.

 

Trzeba by to pomierzyć aby tę tezę potwierdzić lub obalić.

Potrafiłbym chyba zbudować układ, który ją potwierdzi...

:lol:

 

Dostawienie do PC bufora/sprzęgła przy wodnej podłogówce wyklucza taki stan i WTEDY przy PC zużycie energii będzie mniejsze jak przy zastosowaniu kabli.

 

Adam M.

 

przez to można rozumieć że PC aby działała dobrze musi mieć bufor? wtedy najlepiej jak pompa będzie z wbudowanym zbiornikiem na cwu i nadwyżke ciepła przekaże do zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że rozumiem istotę nieporozumienia.

 

Pompa ciepła ma COP.

Z 1kW prądu oferuje znacznie więcej kW ciepła.

Ale...

Wtedy, jak jej zapewnimy warunki poprawnej pracy.

PC zwykle eliminuje bufor.

W domu za dobrze izolowanym nie będzie miała jak "rozwinąć skrzydeł".

Taktowanie, trudność oddawania małej mocy cieplnej...

M.

 

Powstają coraz mniejsze pompy ciepła - o mocy maksymalnej 3kW.

Oczywiście modulacja oddawanej mocy 1-3kW, czyli idealne do domów pasywnych, niskoenergetycznych.

Nie ma opcji, żeby za sezon grzewczy taka pompa pobrala więcej energii, niż kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" przecież jak się będzie gotować w domu lub będą goście czy będzie nadwyżka ciepła to ściany wewnętrzne powinny część energii przejąć a jak dalej będzie za dużo to reku bypasem powinien to usunąć. jak jest za ciepło to włącza się przykładowo szybkie przewietrzanie omijając odzysk ciepła i po sprawie. nie rozumiem tych wszystkich obaw. w dobrze zbudowanym domu pasywnym nie powinno być tych problemów a jak są to pewnie jest źle zbudowany i nie pasywny. "

 

I to są właśnie te pobożne życzenia...

Wentylacja wentyluje a nie ogrzewa czy wyziębia!

 

"czy ma sens porównywanie małej klatki do normalnej kuchni o powierzchni 14m2?"

Ma sens.

Zasada działania jest taka sama.

Uważasz, że kilka m2 więcej podłogi ją zmieni?!

 

Z pc jest tak, jak piszesz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...