Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

fotohobby

 

TAK!, ale...

 

Ludzie mają tendencje do PRZEWYMIAROWYWANIA źródeł ciepła...

"Bo co będzie, jak się nie sprawdzi?"

Jest tak, jak piszesz...

Trzeba wtedy mieć MAŁĄ PC.

 

Adam M.

 

Zakładam, źe jak ktoś buduje TAKI dom, to ma wszystko wyliczone, ekipy wykonawcze sprawdzone (i sprawdzane), żeby mu baboli nie narobiły i nie da sobie wcisnąć żródła ciepła z xx kW, bo "ma być ciepło"

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie można robić wywiewów poza łazienkami! Wywiew na klatce schodowej zabierze powietrze z łazienek!!!!

 

Przy skrzynce podaje się strumień nie wydajności na anemostatach. Na tym polega instalacja na rozdzielaczu. Jest sporo firm które tego nie rozumieją .

Ma Pan dwie łazienki i kuchnię czyli 130m3/h

Q przypadku 400tki i kanałów PE to fi 160mm (200 cm2) skrztnka 160mm. 8x 75 (240 cm2) np taka [ATTACH=CONFIG]288422[/ATTACH] lub przelotowa [ATTACH=CONFIG]288423[/ATTACH]do łazienek 3 x 75 di kuchni 2 x 75 na nawiewie 1x75 [ATTACH=CONFIG]288424[/ATTACH]

 

...a jak ma się to zbilansować, co z brakującymi 120m3 powietrza, przy 130m3 będę miał wymianę powietrza na poziomie 0,31 kubatury/h to chyba trochę mało szczególnie że przepisy jasno określają ilość wymian w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" przecież jak się będzie gotować w domu lub będą goście czy będzie nadwyżka ciepła to ściany wewnętrzne powinny część energii przejąć a jak dalej będzie za dużo to reku bypasem powinien to usunąć. jak jest za ciepło to włącza się przykładowo szybkie przewietrzanie omijając odzysk ciepła i po sprawie. nie rozumiem tych wszystkich obaw. w dobrze zbudowanym domu pasywnym nie powinno być tych problemów a jak są to pewnie jest źle zbudowany i nie pasywny. "

 

I to są właśnie te pobożne życzenia...

Wentylacja wentyluje a nie ogrzewa czy wyziębia!

 

"czy ma sens porównywanie małej klatki do normalnej kuchni o powierzchni 14m2?"

Ma sens.

Zasada działania jest taka sama.

Uważasz, że kilka m2 więcej podłogi ją zmieni?!

 

Z pc jest tak, jak piszesz.

 

Adam M.

 

ale w domu pasywnym do komfortu ma wystarczyć właśnie wentylacja, przy okazji dom musi być bardzo szczelny i dobrze ocieplony. wtedy nie powinno być problemu.

więcej metrów kwadratowych to też więcej m3 więc według mnie ciężko to porównać. dobrze działająca wentylacja powinna sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merytoryczne - powiadasz...

CZYTAĆ się naucz!

Nagłówki tego, co czytasz też!

"że przepisy jasno określają ilość wymian w ..."

JAKIE k.u.r.w.... przepisy???!!!!!

 

Od lat powtarzam: czytać to, co się czyta!

Znaczy - ze zrozumieniem tekstu!

Oczywiście, HOTEL, BANK, GARKUCHNIĘ sobie budujesz i te "przepisy"....

 

Nie jesteś pierwszym, który TEN błąd popełnia...

 

Załącz myślenie i wyłącz głupoty wyczytane diabli wiedzą gdzie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merytoryczne - powiadasz...

CZYTAĆ się naucz!

Nagłówki tego, co czytasz też!

"że przepisy jasno określają ilość wymian w ..."

JAKIE k.u.r.w.... przepisy???!!!!!

 

Od lat powtarzam: czytać to, co się czyta!

Znaczy - ze zrozumieniem tekstu!

Oczywiście, HOTEL, BANK, GARKUCHNIĘ sobie budujesz i te "przepisy"....

 

Nie jesteś pierwszym, który TEN błąd popełnia...

 

Załącz myślenie i wyłącz głupoty wyczytane diabli wiedzą gdzie.

 

Adam M.

 

hmmm idąc twoim tokiem myślenia okazuje się że żyję w jakimś równoległym świecie :)

...jeśli przeszkadza ci słowo przepisy to napiszę inaczej doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze ;) jeśli widzisz błędy to wskaż a nie czepiasz się słówek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy jakieś przytaczasz, ale nie piszesz jakie i skąd je brałeś...

Ja WIEM, ze dotyczą obiektów ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO!

(sprawdź sobie!)

Oczywiście HOTEL budujesz i MUSISZ się do TYCH przepisów stosować...

... I ja mam w to uwierzyć patrząc na rysunki, jakie wklejasz...

 

"doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

CZYJE doświadczenie?

Gdzieś TERAZ mieszkasz...

TAK tam masz? Te 0,3 kubatury?

Piszesz co i raz to mniemam, ze żyjesz i "masz się dobrze".

A to oznacza, że przybredzasz...

 

Twierdzisz, ze czepiam się słówek...

Postuluję już któryś raz, abyś załączył myślenie samodzielne.

 

ROZWAŻ:

Masz 1000m2 po podłogach...

Mieszkaja tam 2 osoby.

Kubatura to 3 x 1000m = 3000m3

0,3 TEJ kubatury to 1000m3

Wietrzysz ten dom z TAKĄ intensywnością bo "doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

Nawet z większą...

I???!

 

Drewno się łudkuje, szpary w podłodze coraz większe, drzwi się nie domykają lub otworzyć nie chcą...

TO jest stan NORMALNY???!

 

 

ILE RAZY trzeba napisać aby raz dotarło, że nie m2 czy m3 generują nadmiary wilgoci wnętrz (nadmiary=konieczność wentylowania, kontroli wilgotności) tylko LUDZIE TAM MIESZKAJĄCY!

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy jakieś przytaczasz, ale nie piszesz jakie i skąd je brałeś...

Ja WIEM, ze dotyczą obiektów ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO!

(sprawdź sobie!)

Oczywiście HOTEL budujesz i MUSISZ się do TYCH przepisów stosować...

... I ja mam w to uwierzyć patrząc na rysunki, jakie wklejasz...

 

"doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

CZYJE doświadczenie?

Gdzieś TERAZ mieszkasz...

TAK tam masz? Te 0,3 kubatury?

Piszesz co i raz to mniemam, ze żyjesz i "masz się dobrze".

A to oznacza, że przybredzasz...

 

Twierdzisz, ze czepiam się słówek...

Postuluję już któryś raz, abyś załączył myślenie samodzielne.

 

ROZWAŻ:

Masz 1000m2 po podłogach...

Mieszkaja tam 2 osoby.

Kubatura to 3 x 1000m = 3000m3

0,3 TEJ kubatury to 1000m3

Wietrzysz ten dom z TAKĄ intensywnością bo "doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

Nawet z większą...

I???!

 

Drewno się łudkuje, szpary w podłodze coraz większe, drzwi się nie domykają lub otworzyć nie chcą...

TO jest stan NORMALNY???!

 

 

ILE RAZY trzeba napisać aby raz dotarło, że nie m2 czy m3 generują nadmiary wilgoci wnętrz (nadmiary=konieczność wentylowania, kontroli wilgotności) tylko LUDZIE TAM MIESZKAJĄCY!

 

Adam M.

 

Trochę popłynąłeś bo jak w podłodze szpary się robią to drzwi raczej mają tendencję do samootwierania.Wysychanie nie powoduje puchnięcia,przeciwnie. A i tak to nie przeczy ,że 25m3/osobe to optimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy jakieś przytaczasz, ale nie piszesz jakie i skąd je brałeś...

Ja WIEM, ze dotyczą obiektów ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO!

(sprawdź sobie!)

Oczywiście HOTEL budujesz i MUSISZ się do TYCH przepisów stosować...

... I ja mam w to uwierzyć patrząc na rysunki, jakie wklejasz...

 

"doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

CZYJE doświadczenie?

Gdzieś TERAZ mieszkasz...

TAK tam masz? Te 0,3 kubatury?

Piszesz co i raz to mniemam, ze żyjesz i "masz się dobrze".

A to oznacza, że przybredzasz...

 

Twierdzisz, ze czepiam się słówek...

Postuluję już któryś raz, abyś załączył myślenie samodzielne.

 

ROZWAŻ:

Masz 1000m2 po podłogach...

Mieszkaja tam 2 osoby.

Kubatura to 3 x 1000m = 3000m3

0,3 TEJ kubatury to 1000m3

Wietrzysz ten dom z TAKĄ intensywnością bo "doświadczenie życiowe potwierdza że wymiana powietrza w ilości 0,3 kubatury na godzinę w sypialni to za mało by żyło się dobrze "

Nawet z większą...

I???!

 

Drewno się łudkuje, szpary w podłodze coraz większe, drzwi się nie domykają lub otworzyć nie chcą...

TO jest stan NORMALNY???!

 

 

ILE RAZY trzeba napisać aby raz dotarło, że nie m2 czy m3 generują nadmiary wilgoci wnętrz (nadmiary=konieczność wentylowania, kontroli wilgotności) tylko LUDZIE TAM MIESZKAJĄCY!

 

Adam M.

 

...rozwaliłeś mój system dzięki, człowiek całe życie się uczy ;) ...ale wiesz że wilgoć to nie tylko z ludzi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te m2 czy m3 u Ciebie piorą, gotują, zmywają i suszą pranie?

:lol:

Psy się nie pocą...

Rybki... no tak. Akwarium paruje...

 

Z czego jeszcze ta NADMIAROWA wilgoć?

Żyjemy w hydrosferze Ziemi.

Woda (wilgoć) zaczyna się 10km nad naszymi głowami a kończy 10 km pod stopami...

Jest WSZĘDZIE!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie mikre, to, co nam zjada budynki, żywność i odzienie, najlepiej się czuje jak ma 33stC i 80% wilgotności.

Jak ma mniej - też jakoś egzystuje.

Jak ma 22stC i około 50% wilgotności to zaledwie TRWA a NAM jest wtedy dobrze.

TAKIE warunki powinny być stale w domu.

 

Będzie za sucho - choroba "kaloryferowa" pewna.

Będzie za wilgotno - mikre życie zacznie być widoczne po kątach...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do głównego tematu wątku zapomniałem spytać jak się ma wentylacja na co dzień i jej sterowalność. czy ją trzeba za każdym razem ustawiać czy sama dobiera sobie odpowiednią wymianę i odzysk ciepła lub omijanie odzysku. jak się tym steruje, tzn na podstawie czego? wilgotności? CO2? czy tego i tego? ale przykładowo jak w salonie będzie dużo gości to tam bym chciał aby nawiewało trochę chłodniejsze powietrze bo ludzie dadzą tyle zysków że mimo wyłączenia się ogrzewania może być za ciepło i potrzebne będzie usunięcie nadmiaru ciepła aby nie trzeba było w zimne dni otwierać okien. na pewno takie sytuacje będą bo córka ma urodziny w połowie stycznia więc w samym środku niby najzimniejszej zimy a rodzinę mam dużo i w tym dniu w domu bym miał z 30ludzi lub więcej. co by nie była za okazja to jak się goście zjada to tyle ich może być. jak się ma ośmioro rodzeństwa i z tego 4 ma już swoje rodziny plus rodzice i najbliżsi przyjaciele to się nazbiera. teraz nie lubię zapraszać bo mieszkam z teściową i nie jest to dla mnie przyjemność ale jak będę miał swój dom to nie będę się zamykać przed światem a nie chciałbym aby mi mówili że jest duszno czy za ciepło itp. a od tego jest już wentylacja. wiec proszę rozwinąć myśl jak to zrobić aby było dobrze. adamie wiem że radzisz nie budować pasywniaka ale jak na razie wierzę że da się to jakoś pogodzić tylko pytanie jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a jak ma się to zbilansować, co z brakującymi 120m3 powietrza, przy 130m3 będę miał wymianę powietrza na poziomie 0,31 kubatury/h to chyba trochę mało szczególnie że przepisy jasno określają ilość wymian w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi...

Gdzie są takie durne przepisy? nigdy nie spotkałem by wentylacja była dla kubatury nie dla ludzi.

Nie wolno zabierać wywiewów w łazience ! Jakie brakujące 120m3/h jak 120m3/h jest dla 4 osób.

Bilansuje się większą ilością kanałów w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pewnie w salonie będzie inaczej niż w pokoju na piętrze i jak to pogodzić?

 

Ale co chcesz pogodzić ?

Przeciez, kiedy rekuperator zwiekszy obroty, aby wymienic więcej powietrza, bo z czujnika w salonie dostanie sygnał o wzroście wilgotności/CO2, to jednoczesnie zwiekszy tez wymianę w sypialniach na górze. Przecież to jest prosta instalacja, krórą się nie steruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...