Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

nie w Polsce, ze względu na to, że od 2021r. ma być Ep mniej niż 70 kWh/m2 razem z CWU. to przy grzaniu prądem onacza zużycie niższe niż 23 kWh/m2 na CO+CWU. samo CWU się nie zmieści przy niewielkim domu i np. czteroosobowej rodzinie.

 

ja do cwu wezmę sobie pompę ciepła. to że moc urządzenia będzie miała choćby 2kW nie oznacza że tyle zużyje w ciągu godziny. daj sobie grzałkę 0,2kW do czajnika i grzej wodę przez godzinę. ciekawe czy tyle będziesz czekać na swoją czarną. liczy się zużycie domu a nie moc zainstalowana no chyba że na to będzie liczyć się właśnie moc zainstalowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piszesz o garkuchniach albo stołówce zakładowej a ja o kuchni z profesjonalnym kucharzem .

A ten czas zwrotu rekuperatora to chyba przy grzaniu prądem .

 

ja w domu restauracji nie będę otwierać a do zwykłego dziennego użytku indukcja na prąd jest wystarczająca i nie trzeba podłączać gazu aby sobie coś ugotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do cwu wezmę sobie pompę ciepła. to że moc urządzenia będzie miała choćby 2kW nie oznacza że tyle zużyje w ciągu godziny. daj sobie grzałkę 0,2kW do czajnika i grzej wodę przez godzinę. ciekawe czy tyle będziesz czekać na swoją czarną. liczy się zużycie domu a nie moc zainstalowana no chyba że na to będzie liczyć się właśnie moc zainstalowana.

 

przecież piszę o zużyciu a nie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w Polsce, ze względu na to, że od 2021r. ma być Ep mniej niż 70 kWh/m2 razem z CWU. to przy grzaniu prądem onacza zużycie niższe niż 23 kWh/m2 na CO+CWU. samo CWU się nie zmieści przy niewielkim domu i np. czteroosobowej rodzinie.

13kWk/m2 już dawno robimy (ogrzewanie+chłodzenie +cwu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież piszę o zużyciu a nie mocy.

 

najbardziej mnie zastanawia co z domami które pożerają więcej? aby zmusić ludzi do budowy domów pasywnych to na pozostałe powinny być jakieś dopłaty czy coś takiego. przypuśćmy za każdą dodatkową poza limitem kWh powinna być kara ileś tam zł. podobnie jak za to że Polska zużyła więcej mleka niż unia pozwoliła i była kara w grubych milionach liczona. no chyba że to też unia narzuci i po podliczeniu nas jak zużyjemy więcej to więcej kary wszyscy zapłacimy a państwo to każe zapłacić wszystkim podatnikom jednakowo i wtedy po cholerę budowanie pasywne jednostek jak karę i tak wszyscy będą musieli zapłacić po równo. a to będzie wielka niesprawiedliwość czyli normalny stan w naszym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej mnie zastanawia co z domami które pożerają więcej? aby zmusić ludzi do budowy domów pasywnych to na pozostałe powinny być jakieś dopłaty czy coś takiego. przypuśćmy za każdą dodatkową poza limitem kWh powinna być kara ileś tam zł. podobnie jak za to że Polska zużyła więcej mleka niż unia pozwoliła i była kara w grubych milionach liczona. no chyba że to też unia narzuci i po podliczeniu nas jak zużyjemy więcej to więcej kary wszyscy zapłacimy a państwo to każe zapłacić wszystkim podatnikom jednakowo i wtedy po cholerę budowanie pasywne jednostek jak karę i tak wszyscy będą musieli zapłacić po równo. a to będzie wielka niesprawiedliwość czyli normalny stan w naszym kraju.
Nie będą wszyscy płacić.

Jeżeli dom 168m2 przy 200 l cwu dziennie - zużywa w zimę 6-8 kWh to założenie PV nie jest problemem. Z tym, że wtedy opodatkują słońce i wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przy nowych domach ale ja pytam o juz istniejace

Inwertery powietrze powietrze są najbardziej efektywne, proste w montażu w każdym domu i ceny ich szybko spadają. Do nich PV będzie nieco droższe. Z tym, że im większa moc inwertera tym, mniejszy zysk i większe koszty PV. Dlatego opłaca się izolować.

Mam mieszkanie w starym budownictwie z inwerterem na balkonie, zużywa rocznie 1000kWh (55m2) na grzanie i chłodzenie. Gdybym go wyłączałem zużywał mniej. Teraz chodzi 24h okrągły rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w Polsce, ze względu na to, że od 2021r. ma być Ep mniej niż 70 kWh/m2 razem z CWU. to przy grzaniu prądem onacza zużycie niższe niż 23 kWh/m2 na CO+CWU. samo CWU się nie zmieści przy niewielkim domu i np. czteroosobowej rodzinie.

 

a jeszcze zapomniałem zapytać jak chcesz obliczyć zużycie? wiem że oblicza się zapotrzebowanie ale zużycie? licznik każdemu będą sprawdzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwertery powietrze powietrze są najbardziej efektywne, proste w montażu w każdym domu i ceny ich szybko spadają. Do nich PV będzie nieco droższe. Z tym, że im większa moc inwertera tym, mniejszy zysk i większe koszty PV. Dlatego opłaca się izolować.

Mam mieszkanie w starym budownictwie z inwerterem na balkonie, zużywa rocznie 1000kWh (55m2) na grzanie i chłodzenie. Gdybym go wyłączałem zużywał mniej. Teraz chodzi 24h okrągły rok.

 

powietrzna pompa nie nadaje się do domów energochłonnych. w takich to tylko gruntowe pompy ale kogo stać na 50k na taką zabawę? nie zawsze da się ocieplić dom. jak się ociepli i uszczelni to WG nie działa i trzeba rozszczelnić dom i cała izolacja bierze w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrzna pompa nie nadaje się do domów energochłonnych. w takich to tylko gruntowe pompy ale kogo stać na 50k na taką zabawę? nie zawsze da się ocieplić dom. jak się ociepli i uszczelni to WG nie działa i trzeba rozszczelnić dom i cała izolacja bierze w łeb.

To dlaczego nie montuje się pomp gruntowych w domach izolowanych a powietrzne tak?

Inwerter jest do chłodzenia, a że przy ogrzewaniu ma większy COP niż gruntówki wynika z temperatury GZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby zmusić ludzi do budowy domów pasywnych to na pozostałe powinny być jakieś dopłaty czy coś takiego. przypuśćmy za każdą dodatkową poza limitem kWh powinna być kara ileś tam zł.

 

Ty tak na serio? A jak ja wymyślę, że jak nie masz Tesli w garażu tylko kaszlaka to bulisz $,to też się zgodzisz tak płacić? Wiesz jaki % łącznie stanowi ludność Polski w stosunku do sumy ludności Chin, Indii i USA i co oni myślą o unijnych dyrektywach emisji gazów cieplarnianych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty powiesz....

Wyjasnisz? Tylko nie mow tym co maja bo zimno im sie w domach zrobi i rachunki skocza :D

 

Nie uzywaj retoryki kabareciarza...

:)

 

powietrzne pompy mają małą sprawność a w minusowych temperaturach chodzą z COPem 1 a gruntowe mają cały czas 4 wiec są praktyczniejsze i tańsze w użyciu a to ma znaczenie w takich domach i temu powietrznych nie powinno się stosować tylko gruntowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak na serio? A jak ja wymyślę, że jak nie masz Tesli w garażu tylko kaszlaka to bulisz $,to też się zgodzisz tak płacić? Wiesz jaki % łącznie stanowi ludność Polski w stosunku do sumy ludności Chin, Indii i USA i co oni myślą o unijnych dyrektywach emisji gazów cieplarnianych?

 

wiem o tym ale to nie ja wymyślam normy na domy tylko unia narzuci i trzeba się dostosować. dla mnie też to nie jest zrozumiałe ale jak się nie śpi na ropie czy gazie tak jak mają wielkie mocarstwa to bardziej chodzi o ekonomię niż ekologię czyli mniej się zużyje to mniej się zapłaci. przy domach autonomicznych byłoby jeszcze lepiej gdyby ludzie takie domy mieli i nie byliby zależni od ropy czy gazu. dla mnie kraj przyszłości to właśnie szukanie energii z źródeł naturalnych ale miałoby to sens tylko na masową skalę aby było przez to tańsze. można byłoby mieć przykładowo swoje panele PV i wiatraki do produkcji prądu a w domu wszystko na prąd i ruski w du..e mogli by sobie wsadzić swój gaz a mając auta elektryczne to nawet ropę by sobie mogli wsadzić gdzieś. do tego trzeba by było przystosować drogi aby auta jadąc po nich mogły się ładować a to jest możliwe. wtedy to innym by zależało na sprzedaży swoich surowców i wtedy to by była inna rozmowa bo możesz kupić ale nie musisz. nie mniej na dzień dzisiejszy tak nie będzie i jedynie co można zrobić to ograniczyć zużycie energii do minimum i to też będzie jakiś pierwszy krok do tego aby nie być tak zależnym od innych. a nie są to technologie kosmiczne które nie są w zasięgu każdego człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie co można zrobić to ograniczyć zużycie energii do minimum i to też będzie jakiś pierwszy krok do tego aby nie być tak zależnym od innych. a nie są to technologie kosmiczne które nie są w zasięgu każdego człowieka.

 

Ograniczyć, ale nie narzucać. Jak kogoś stać (albo nie stać) to może sobie pozwolić na silnik 4 litry w samochodzie. Niemcy instalują PV nie dlatego, że to jest ekologiczne tylko dlatego, że mają do tego dopłaty UE. Bez tych dopłat instalowaliby pewnie tylko entuzjaści jak w PL. Energia odnawialna tez kosztuje i to sporo, przykładowo za słomę obecnie elektrownie płacą w sumie więcej niż za węgiel - płacą bo muszą zwiększyć udział "źródeł odnawialnych". Tylko nikt przy okazji nie liczy ile lęgowisk ptaków się w ten sposób niszczy, bo rolnikom zaczęło się opłacać kosić nieużytki. Tę słomę trzeba zbalować, zawieźć przy użyciu "brudnej" energii często i 100 km od łąki- jakby przeliczył na paliwo to pewnie więcej spalą te maszyny niż z tej słomy wytworzy się energii.

 

A Ty chcesz narzucić komuś stosowanie 60 cm styro, gdzie te dodatkowe 40 cm ekonomicznie to tylko po to, aby mieć okna jak w wieżyczce strzelniczej, bo tyle co on zatrzyma ciepła, to stracisz po otworzeniu drzwi, aby do tego domu wejść. Sam dobrze izolowałem dom, tylko to była moja świadoma decyzja i zatrzymałem się w miejscu gdzie nie opłaciło się ponosić dodatkowych kosztów bo nie amortyzowały się w sensownym czasie, jednak byłbym daleki narzucania komukolwiek jak ma wydawać swoje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, mozesz wiec nie wiedziec ;)

Poki co mam dom 40kWh/m2 z 3cm izolacji od gruntu i < 10 cm na scianach, z WG i nieszczelnymi oknami... Kaloryfery...

 

Nie bede sie klocil... Powiniennem miec gruntowke... ;)

 

Ale to watek o wentylacji a nie PC i bzdurach handlarza ... :)

 

z takimi parametrami co podajesz to masz raczej dom 120kWh/m2 a nie 40. głupot nie opowiadaj chyba że masz zamiar udawać TB i kłamać. miej co chcesz ale powietrzna pompa w domu takim się nie nadaje a efektywniejszy byłby kocioł na gaz i pewnie tańszy w użyciu. w każdym bądź razie tak twierdzą wszyscy oprócz handlarzy takich pomp powietrznych. nawet gość który sprzedaje kotły gazowe ale też pompy powietrzne wyraźnie mówi że na pompie więcej zarobi niż na kondensacie i szczerze nie poleca pomp powietrznych i tak kilku mówiło. ponoć się nie sprawdza w naszym klimacie i wielu co takie pompy montowało to od nich odchodzi i montuje kondensaty bo taniej tym wychodzi. jedynie pompy gruntowe mają jakiś sens ale ich cena nie jest na dzień dzisiejszy atrakcyjna. jak uważasz że pompy powietrzne są dobre to podaj jakiś konkretny model a poszukam w necie opinie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...