Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ograniczyć, ale nie narzucać. Jak kogoś stać (albo nie stać) to może sobie pozwolić na silnik 4 litry w samochodzie. Niemcy instalują PV nie dlatego, że to jest ekologiczne tylko dlatego, że mają do tego dopłaty UE. Bez tych dopłat instalowaliby pewnie tylko entuzjaści jak w PL. Energia odnawialna tez kosztuje i to sporo, przykładowo za słomę obecnie elektrownie płacą w sumie więcej niż za węgiel - płacą bo muszą zwiększyć udział "źródeł odnawialnych". Tylko nikt przy okazji nie liczy ile lęgowisk ptaków się w ten sposób niszczy, bo rolnikom zaczęło się opłacać kosić nieużytki. Tę słomę trzeba zbalować, zawieźć przy użyciu "brudnej" energii często i 100 km od łąki- jakby przeliczył na paliwo to pewnie więcej spalą te maszyny niż z tej słomy wytworzy się energii.

 

A Ty chcesz narzucić komuś stosowanie 60 cm styro, gdzie te dodatkowe 40 cm ekonomicznie to tylko po to, aby mieć okna jak w wieżyczce strzelniczej, bo tyle co on zatrzyma ciepła, to stracisz po otworzeniu drzwi, aby do tego domu wejść. Sam dobrze izolowałem dom, tylko to była moja świadoma decyzja i zatrzymałem się w miejscu gdzie nie opłaciło się ponosić dodatkowych kosztów bo nie amortyzowały się w sensownym czasie, jednak byłbym daleki narzucania komukolwiek jak ma wydawać swoje pieniądze.

 

ludzi trzeba czasem przymusem nakierować na dobrą stronę. przypuśćmy że ludzie nie ocieplali by domów i pożerali olbrzymie ilości energii. wiadomo że zasoby się kończą, może to nie będzie za naszego życia ale jako cały naród nie można myśleć tylko o dniu dzisiejszym bo każdy ma prawo do dóbr a nie że za 100lat niech się martwią bo mają pecha że późno się urodzili. więc złoża się będą kończyć i będzie ich cena rosła a ludzi nie będzie stać na utrzymanie swoich domów na które będą mieli kredyty. jak myślisz kogo będą winić że wszystko drożeje? myślisz że będą sobie pluć w brodę że domu nie ocieplili? NIE bo będą strajkować aby władze obniżyli cenę a wtedy będzie za późno. wiec mimo że jeszcze kredyt dobrze się nie spłacił będzie trzeba brać kolejny na termomodernizację bo tego nie zrobili wcześniej dobrze. ludzie są głupi i ciemni. widać to po wyborach ile procent jest ciemnoty. ludziom się komuna marzy i wszystko by chcieli dostać i nic nie robić najlepiej tylko się kłócić. Polacy lubią robić sobie wszystko ponad stan swoich potrzeb. typu potrzebuję kilo ziemniaków to kupię 2 aby było na później po czym i tak co zostanie to się wyrzuci. do jeżdżenia wystarczy mi auto z silnikiem 1,2 i nieduże to se kupi 2litry kombika bo większy może się przydać. wystarczy mu dom 120m2 w pasywnym standardzie to woli zrobić 200m2 zwykłego bo jest większy.

i tu jest największy problem że wszyscy chcą żyć ponad stan i marudzić że jest mało. popatrz sobie na Niemców. Niemiec jak ma kupić 1kg ziemniaków to tyle kupi. woli kupić nowe mniejsze auto niż starsze, większe w tej samej cenie które przy okazji więcej spali paliwa. dopóki nie zmieni się myślenie to nigdy w naszym kraju nie będzie normalnie.

ale z tymi dopłatami to masz rację w Niemczech bo już ich nie mają i PV tak się nie sprzedaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemiec jak ma kupić 1kg ziemniaków to tyle kupi. woli kupić nowe mniejsze auto niż starsze, większe w tej samej cenie które przy okazji więcej spali paliwa. dopóki nie zmieni się myślenie to nigdy w naszym kraju nie będzie normalnie.

ale z tymi dopłatami to masz rację w Niemczech bo już ich nie mają i PV tak się nie sprzedaje.

 

Doplaty sa nadal, tylko ze o wiele mniejsze...Dla domow jenorodzinnych sie nadal oplaca, tym bardziej ze prad kosztuje 1,20zl za kWh, a nie 20gr. jak u nas.W Niemczech pompy sa bardzo popaularne, chociaz ceny pomp i szczegolnie montazu sa bardzo wysokie.Ciekawy jestem jakie koszty budowy domu beda u nas od 2021, jezeli bedzie mozna budowac tylko 0 kWh/m2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co słyszałem to w minusowej temperaturze włącza się grzałka więc rozumiem że z COP1 grzeje

 

Nie poleciłbym Panu pompy ciepła z grzałką! To jakieś nieporozumienie. Ja bym takiej z grzałką nikomu nie zamontował. Grzałki w pompach są, owszem, ale do cwu. Czasem zużycie wody, np duża wanna, powoduje, że sama pompa się nie wyrabia. Ale nikt, kto orientuje się w zagadnieniu, nie łączy ogrzewania pomieszczeń i wody - to inny czas pracy i inne parametry.

Przykro, że uważa mnie Pan za kłamcę, nie przeszkadzam więc Panu i życzę przyjemnej budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wtedy z tym twoim COP 1 przy minusie... I tym ze Powietrzne sie nie nadaja...? Grzanie grzalkami gdy ich nie mam itd.

Wiesz... Od kwietnia do wrzesnia/pazdziernika Funkcja CO jest wylonczona.

 

Chyba sam sobie troszke zaprzeczyles.

 

powietrzne będą chodzić ale z mniejszym ogólnym COPem w porównaniu do gruntówki. jak sam zauważyłeś od września czy października trzeba już grzać w takich domach. średnia sezonu grzewczego jest na plusie więc pompa się nada i nawet z tm jak będzie na mrozach grzać z COPem1 to i tak da to dobry wynik ale z gruntową mógłbyś zejść z zużyciem poniżej 30kWh/m2.

temu też pompy powietrzne w domach pasywnych są mało praktyczne bo wtedy co maja grzać to jest mróz i grzeją z COP1 więc są bezsensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz konkretnie na myśli pisząc "mroz" ?

 

poniżej 0 kałuże zamarzają bo jest mróz ale z tego co słyszałem to powietrzne pompy dobrze pracują do -3st czy do -5st ale już dokładnie nie pamiętam a potem włącza się grzałka. w domu pasywnym dodatkowe ogrzewanie powinno pomagać w utrzymaniu komfortu jak jest poniżej 0 lub nawet poniżej -5st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak już wcześniej wspominałem mam takie informację od ludzi którzy to sprzedają. jeden z nich jest kolego mojej żony i nie polecał mi pomp powietrznych i otwarcie powiedział że jak chce to mi taka zamontuje i ona na tym więcej zarobi niż na kondensacie ale tylko wtedy jak sam będę chciał bo mnie na to nie namawia. wyraźnie mówił że te pompy się nie spisują w naszym klimacie. może chodziło o to że w moich stronach się nie nadają a nie wiem czy w innym rejonie się sprawują. byłem też w salonie viessman i tam gościu mówił to samo że nie poleca pomp powietrznych w moim rejonie że się nie sprawdzą. Pan Firląg tez nie polecał pomp powietrznych a nie zajmuje się ich sprzedażą. jedynie co to wszyscy mówią że pompy gruntowe są dobre ale drogie wiec też nie mają sensu w domu pasywnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadna z moich PC nie ma grzalek..,

A kamil nie odpowiedzial czy mysli ze moj dom sie zadowoli moca 2.5-3kW przy -20*... No bo tyle by bylo z tym COP 1 juz ponizej -5*

 

pompy nie mają grzałek? to po co przykładowo przy juli piszę moc 6kW plus grzałka 3kW? dla ozdoby? każda pompa powietrzna musi mieć grzałkę bo by ją szlag trafił na mrozie a tym bardziej przy -15st bo najlepsze chyba coś jeszcze do tej temperatury mimo grzałki potrafią coś z małym COPem grzać ale wątpię aby taka pompa powietrzna co by to potrafiła kosztowała parę tysięcy. nie chcę mi się w to wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum sa ludzie, którzy ogrzewają dom pompą. Czasem maja nawet grzejniki, zamiast niskotemperaturowej podlogówki

U ciebie, temperatura zasilania nie przekroczy 30C, wiec COP PRZY -15 bylby lepszy, niz 2,3.

To chyba nie jest "jakiś "COP"...

 

Problem masz taki, że zbyt latwo wierzysz w to, co ktoś ci powie. Na jakiś targach ekspert od budownictwa pasywnego proponowałCi gaz do ogrrzewania ? Czy inny jakis bezsens ?

Są ludzie, którzy korzystaja ze sprawdzonych rozwiazan i są zadowoleni. A ty kombinujesz, jak koń pod górkę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Kamilku, MOJE nie maja grzalek.... I P/P wogole ich nie maja a pracuja do b. Niskich temp.

 

Takze zmien zrodlo informacji!

Bo wychodza z tego teksty takie jak kabareciarza, ale w druga strone.

 

Kazda musi miec.., grzalke...

:D, dobre...

A ty wiesz po co te grzalki?

 

Nie dyskutujemy cen PC tylko ich prace... Jula i viessman to nie 98% rynku...

A twoi experci sie myla...

2.5-3kW przy -20* Kamil, bez grzalek? :D

Pomysl

 

a Twoja pompa grzeje przy okazji cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...