Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

Od lat montuję instalacje wentylacyjne i grzewcze w domach energooszczędnych i pasywnych, ogrzewanie robimy wyłącznie podłogowe wodne i nie ma żadnego problemu z przegrzewaniem pomieszczeń zimą. Np. w tej chwili przez okno świeci na mnie bezpośrednio Słońce, i co? Ano bardzo przyjemnie mi się projektuje w takich warunkach :-) Większym problemem niż chwilowe przegrzanie o 1-2'C jest niedogrzanie o 1-2'C, bo wtedy jest nieprzyjemnie. Zimą przez okna wpada nieduża ilość ciepła (mówiąc po chłopsku, mając na uwadze przedmówcę powinienem napisać bardziej ściśle - pozdrawiam Adama :-) ) Podłogówka w domach o niskim zapotrzebowaniu energii pracuje z niewielką nadwyżką temperatury ponad temperaturę pomieszczenia, więc jest to instalacja w bardzo dużym stopniu samoregulująca.

Podam przykład: jeśli temperatura podłogi wynosi 22'C, a pomieszczenia 20'C, to różnica pomiędzy nimi wynosi 2'C i moc grzewcza jest z grubsza proporcjonalna do tej różnicy 2'C. Ale jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie do 22'C, to delta T=0 i moc grzewcza podłogówki spada do praktycznie zera, co powstrzymuje dalszy wzrost temperatury pomieszczenia.

W drugą stronę działa to tak samo - jeśli temperatura pomieszczenia spadnie do 18'C, to automatycznie różnica temperatur pomiędzy podłogą a pomieszczeniem rośnie do 4'C, więc i moc grzewcza jest z grubsza dwukrotnie wyższa niż przy temperaturze pomieszczenia 20'C. Tym samym układ dąży do równowagi, czyli znacznie większą moc oddaje w pomieszczeniu chłodniejszym niż w dogrzewanym dodatkowo Słońcem.

Jeśli jeszcze rozstawy pętli, ilość pętli i przepływy nie są wzięte z sufitu tylko dobrze policzone, z możliwością regulacji, to klient zapomina o tym że w domu jest jakieś ogrzewanie. Jest po prostu cały czas ciepło, komfortowo i zdrowo - powietrze przy podłogówce jest naładowane ujemnie, wnętrze ogrzewa się bardziej od przyjemnego ciepła promienistego niż konwekcyjnego, a ja mam robotę z poleceń i wszystko gra :-)

Można dodawać sterowniki pokojowe do każdej pętli, skomplikowane algorytmy uwzględniające bezwładność podłogówki do precyzyjnej regulacji każdego pomieszczenia, tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Możesz przestać bredzić?

Ja bardzo o to proszę!

 

Wentylacja mechaniczna ma filtry.

Zwykle EU3.

Poczytaj co przez nie przechodzi i jak wygląda.

Wentylacja, gdzie w kanałach się coś wykrapla to wentylacja spier... do niewyobrażenia!

Wilgoć jest wszędzie!

Żyjemy w hydrosferze Ziemi!

 

Od lat szukam kogoś, kto CZYŚCIŁ bo musiał, kanały wentylacyjne w domu jednorodzinnym i nie znajduję takiej osoby!

 

Adam M.

 

czyli mam rozumieć że jak dobrze jest zaprojektowana i wykonana WM to kanały nie trzeba czyścić i po paru latach jakby smród z nich nie pójdzie tak jak w klimie w samochodzie? chodzi tylko o to co w samych kanałach może się nazbierać no chyba że nic to nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat montuję instalacje wentylacyjne i grzewcze w domach energooszczędnych i pasywnych, ogrzewanie robimy wyłącznie podłogowe wodne i nie ma żadnego problemu z przegrzewaniem pomieszczeń zimą. Np. w tej chwili przez okno świeci na mnie bezpośrednio Słońce, i co? Ano bardzo przyjemnie mi się projektuje w takich warunkach :-) Większym problemem niż chwilowe przegrzanie o 1-2'C jest niedogrzanie o 1-2'C, bo wtedy jest nieprzyjemnie. Zimą przez okna wpada nieduża ilość ciepła (mówiąc po chłopsku, mając na uwadze przedmówcę powinienem napisać bardziej ściśle - pozdrawiam Adama :-) ) Podłogówka w domach o niskim zapotrzebowaniu energii pracuje z niewielką nadwyżką temperatury ponad temperaturę pomieszczenia, więc jest to instalacja w bardzo dużym stopniu samoregulująca.

Podam przykład: jeśli temperatura podłogi wynosi 22'C, a pomieszczenia 20'C, to różnica pomiędzy nimi wynosi 2'C i moc grzewcza jest z grubsza proporcjonalna do tej różnicy 2'C. Ale jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie do 22'C, to delta T=0 i moc grzewcza podłogówki spada do praktycznie zera, co powstrzymuje dalszy wzrost temperatury pomieszczenia.

W drugą stronę działa to tak samo - jeśli temperatura pomieszczenia spadnie do 18'C, to automatycznie różnica temperatur pomiędzy podłogą a pomieszczeniem rośnie do 4'C, więc i moc grzewcza jest z grubsza dwukrotnie wyższa niż przy temperaturze pomieszczenia 20'C. Tym samym układ dąży do równowagi, czyli znacznie większą moc oddaje w pomieszczeniu chłodniejszym niż w dogrzewanym dodatkowo Słońcem.

Jeśli jeszcze rozstawy pętli, ilość pętli i przepływy nie są wzięte z sufitu tylko dobrze policzone, z możliwością regulacji, to klient zapomina o tym że w domu jest jakieś ogrzewanie. Jest po prostu cały czas ciepło, komfortowo i zdrowo - powietrze przy podłogówce jest naładowane ujemnie, wnętrze ogrzewa się bardziej od przyjemnego ciepła promienistego niż konwekcyjnego, a ja mam robotę z poleceń i wszystko gra :-)

Można dodawać sterowniki pokojowe do każdej pętli, skomplikowane algorytmy uwzględniające bezwładność podłogówki do precyzyjnej regulacji każdego pomieszczenia, tylko po co?

 

zwróć uwagę na mój projekt pasywna silka parter.jpg w salonie i kuchni jak słonko zagrzeje to nie będzie trzeba grzać ale w pokoju od północno zachodniej strony, w pom.gosp., werandzie i łazience grzanie będzie potrzebne ale też w innych temperaturach te pomieszczenia bo w pokoju 22st, w łazience już 24st ale w pom. gosp. chyba 18-20st starczy i jak to się ma regulować? czemu moc grzewczą porównujesz do różnicy między temperaturą powietrza w domu a podłogi? jak się otrzymuje stałą temperaturę to ta różnica zawsze jest stała ale temperatura zewnętrzna jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym filmiku
wyraźnie mówią że nie mają ogrzewania a do tego służą im zyski bytowe, wentylacja i to wystarczy. Niby mają dom pasywny z certyfikatem więc trzeba wierzyć że tak jest. Więc pytanie które mnie nurtuje od jakiegoś czasu to czy faktycznie zyski bytowe i powietrze z wentylacji jest w stanie zapewnić komfort cieplny? A jeżeli tak to czy ma znaczenie w jakiej technologii jest zbudowany dom? Czy tylko w drewnianym tak się da czy w murowanym też?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sielanka :)

 

Pan Domu mowil tez o dogrzewaniu powietrza. I wszystko w czasie przyszlym. Jest Part 2 ?

 

Wyraźnie mówi że w domu nie ma ogrzewania i dom ogrzewają mieszkańcy w czasie użytkowania i za pomocą wentylacji bo reku odzyskuje ciepło i w ten sposób nawiewa cieplejsze powietrze. Więc czy brak ogrzewania jest możliwy tylko w domu prefabrykowanym szkieletowym czy w murowanym też? Też nie mówią o komforcie czy jest czy nie ma ale raczej jak mieszkają od 3lat i nie narzekają to chyba jest ok?? Lub wszystkiego nie mówią aby nie wyszło że postawili babola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie mówi że w domu nie ma ogrzewania i dom ogrzewają mieszkańcy w czasie użytkowania i za pomocą wentylacji bo reku odzyskuje ciepło i w ten sposób nawiewa cieplejsze powietrze. Więc czy brak ogrzewania jest możliwy tylko w domu prefabrykowanym szkieletowym czy w murowanym też? Też nie mówią o komforcie czy jest czy nie ma ale raczej jak mieszkają od 3lat i nie narzekają to chyba jest ok?? Lub wszystkiego nie mówią aby nie wyszło że postawili babola.

Wyobraziłem sobie regulację temperatury ludźmi i zyskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie mówi że w domu nie ma ogrzewania i dom ogrzewają mieszkańcy w czasie użytkowania i za pomocą wentylacji bo reku odzyskuje ciepło i w ten sposób nawiewa cieplejsze powietrze.

Wyraznie mowi tez o dogrzewaniu.

Więc czy brak ogrzewania jest możliwy tylko w domu prefabrykowanym szkieletowym czy w murowanym też? Też nie mówią o komforcie czy jest czy nie ma ale raczej jak mieszkają od 3lat i nie narzekają to chyba jest ok?? Lub wszystkiego nie mówią aby nie wyszło że postawili babola.

Abstrahujac od tego czy jest to mozliwe i jak by trzeba zbudowac dom by utrzymac odp temp- patrz TB, wielu ludzi pisze o braku komfortu przy braku promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraznie mowi tez o dogrzewaniu.

 

Abstrahujac od tego czy jest to mozliwe i jak by trzeba zbudowac dom by utrzymac odp temp- patrz TB, wielu ludzi pisze o braku komfortu przy braku promieniowania.

 

mówi o dogrzewaniu domu wentylacją a nie o dogrzewaniu powietrza w wentylacji więc jak przez reku powietrze będzie nawiewane +17st.

rozumiem że jak ktoś nie czuje grzania to może odczuwać dyskomfort ale w domach energooszczędnych straty są większe niż w pasywnych więc nadmuch może nie utrzymać komfortu ale w domu pasywnym przez minimalne straty może będzie komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w naszym klimacie. Nawet zakładając idealną budowę wg. standardów nie obejdzie się bez źródła ogrzewania.

 

dom pasywny z definicji nie ma ogrzewania więc jak musi być to nie da się domu pasywnego zbudować. więc uważasz że jest to niemożliwe? czyli każdy kto twierdzi że da się kłamie w swoim interesie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom pasywny z definicji nie ma ogrzewania więc jak musi być to nie da się domu pasywnego zbudować. więc uważasz że jest to niemożliwe? czyli każdy kto twierdzi że da się kłamie w swoim interesie?

 

Dlatego wolę domy zużywające na ogrzewanie chłodzenie i cwu do 15kWh/m2 niż domy pasywne. Domy aktywne są tańsze w budowie mniej zużywają kWh i są bardziej komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę domy zużywające na ogrzewanie chłodzenie i cwu do 15kWh/m2 niż domy pasywne. Domy aktywne są tańsze w budowie mniej zużywają kWh i są bardziej komfortowe.

 

Znam Pańskie teorie bez pokrycia. Nie ma takiego domu aby na ogrzewanie, chłodzenie i jeszcze cwu zużywał do 15kWh/m2. Nawet na ogrzewanie i chłodzenie może być ciężko a co dopiero jeszcze do tego cwu. Proszę bajek nie opowiadać. No chyba że w domu jest temperatura 18st, a kąpiel mieszkańcy to odświętnie biorą:lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaka to pompa ciepła pewnie gruntowa .? bezsensu.

Gruntówa by się sprawdziła przy 4-5 domach .. jeśli każdy by zapłacił po 10 kzł tylko robi się z tego komuna ..

 

Nie rozumiem o co Ci chodzi z ta pompą gruntową?? do domu 150m2 o zapotrzebowaniu min.15kWh/m2 taka się nada do CO i cwu, tzn będą niższe rachunki niż czystym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Pańskie teorie bez pokrycia. Nie ma takiego domu aby na ogrzewanie, chłodzenie i jeszcze cwu zużywał do 15kWh/m2. Nawet na ogrzewanie i chłodzenie może być ciężko a co dopiero jeszcze do tego cwu. Proszę bajek nie opowiadać. No chyba że w domu jest temperatura 18st, a kąpiel mieszkańcy to odświętnie biorą:lol2::lol2::lol2:

przekroj.jpgWP_20141121_09_34_53_Pro.jpg WP_20141121_08_59_34_Pro.jpg

Np ten. W domu może być i 23 st a cwu może lecieć 200l dziennie. Przy okazji taki dom jest tańszy w budowie.

Dokumentację wysłałem np. asoltowi. Może więc się Pan spytać, czy ten dom z

ogrzewaniem podłogowym, klimatyzatorem kanałowym i zasobnikiem z pompą ciepła zużyje więcej.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi z ta pompą gruntową?? do domu 150m2 o zapotrzebowaniu min.15kWh/m2 taka się nada do CO i cwu, tzn będą niższe rachunki niż czystym prądem.
Ponieważ pompa ciepła gruntowa jest bardzo droga w inwestycji i nie jest wieczysta.

Twoje myślenie dopiero się wykluwa z okowów szarej rzeczywistości pieców pod 20 kW i więcej.

Jeśli dom w którym obecnie mieszkam, w lutym 2012 nad ranem notował +10st w pomieszczeniach ... kończyło się palenie koło 23.. i do 6-7 rano

ziąb .. i to w domu pasywnym bez ogrzewania w takich warunkach .. mój 30 ton drewna nagrzanego do 20 st daje zapas 114 kWh między +10 a +20 st ..

tyle energii musi ujść aby temp spadła. Betonu w piwnicy nie liczę ... to przy potrzebie -30 = 1,470 kW = 77 godzin musi w idealny mróz

-30 24 h na dobę dom stygnąć do +10 .. nie realne gdzie jest jeszcze koło 130 ton betonu .. równie ciepłego i wygrzanego.

((130 000 *0,9)/3600) *10=~325 kWh tyle w betonie będzie siedzieć .. co najmniej tyle. co daje 221 godzin stygnięcia ...

To ogrzewanie jest mi potrzebne aby sobie łapy umyć ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]294718[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]294719[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]294720[/ATTACH]

Np ten. W domu może być i 23 st a cwu może lecieć 200l dziennie. Przy okazji taki dom jest tańszy w budowie.

Dokumentację wysłałem np. asoltowi. Może więc się Pan spytać, czy ten dom z

ogrzewaniem podłogowym, klimatyzatorem kanałowym i zasobnikiem z pompą ciepła zużyje więcej.

 

To jest za mało danych aby coś stwierdzać. Prawie najmniejsze zużycie będzie miał dom pasywny bo najniższe dom autonomiczny a dom który Pan pokazuje nie jest pasywny więc niemożliwe aby miał zużycie takie co Pan podaje. Pod tym względem pan kłamie jak z nut i oszukuje. nigdy dom który do ogrzewania czy chłodzenia będzie potrzebował czegoś nie będzie zużywał mniej od domu który tego nie potrzebuje. To jest niemożliwe więc jak Pański dom potrzebuje ogrzewania podłogowego w postaci kabli to na to zużyje pewnie przynajmniej 20kWh/m2 lub więcej a Pan twierdzi że z ogrzewaniem, chłodzeniem i cwu nie zużyje więcej jak 15kWh/m2. Proszę takie bzdury pisać sobie gdzie indziej bo słabo mi się robi jak to czytam.

Ja się tu chce zastanowić nad tym aby w domu nie robić typowego ogrzewania tylko aby ogrzewał się pasywnie więc jak ma Pan na to jakiś dobry pomysł to proszę się w tej sprawie wypowiedzieć. Tak jak pisałem na podstawie filmiku z youtuba to domek multicomfortu nie ma ogrzewania a jest w nim ciepło i przyjemnie więc jak to zrobić aby tak było? Wie Pan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC zastąpiony jest klimatyzatorem, który z 1kWh daje 4 . A ten dom nie ma 30 cm styropianu a 40 cm od gruntu. CWU jest z zasobnika z pompą ciepła.

Dom na zdjęciu, właśnie jest wykańczany, ale ten

DSC04252.jpg100_0076.jpg 168m2 - podłogowe 600kWh cwu 850 kWh i 850 klimatyzator. Z podliczników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...