Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

Tutaj masz mały błąd w obliczeniach:

- Trzeba znacznie większej temperatury, jeśli mamy dostarczyć ciepło do chaty w której jest 20'C, to delta T = 70'C powoduje, że trzeba nawiać 120 m3/h powietrza o temp. 90'C (20'C + 70'C), a nie 50'C (czyli -20'C + 70'C).

 

Albo znacznie większej wydajności, aby do budynku dostarczyć 3kW ciepła nieprzekraczając temp. nawiewu +50'C trzeba go nawiać 320m3/h.

 

Nie rozumiem czemu musi nawiewać tak wysoką temperaturę? Obliczenia muszą być jakieś błędne. Dom pasywny traci bardzo mało ciepła. niby bez grzania to 2st na dobę więc jak tyle traci przy normalnym nawiewie z reku ok.17st to jakby nawiewało 20st to powinno to wystarczyć do utrzymania temperatury. W pomieszczeniach z wyciągami musi być ogrzewanie albo kablami albo grzejnikami elektrycznymi więc jak w łazience będzie 24st to te pomieszczenia będą mieć straty do sąsiednich w których będzie niższa temperatura czyli do holu czy jakiegoś pokoju. Więc te pomieszczenia będą przez to dogrzewane. Tak na dobrą sprawę to wydaje mi się że nie trzeba dużo ciepła dostarczyć przez wentylację i to co naturalnie odzyska to powinno wystarczyć ale myślę że lepiej byłoby dla pewności mieć możliwość lekkiego podgrzania tego powietrza ale żeby o 50st? To chyba duża przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obliczenia to czysta, przyjemna fizyka, dla danych założeń ma być tyle i koniec.

 

Dlatego nie robi się ogrzewania wentylacją w naszym klimacie, a stosowane często ogrzewanie nadmuchowe ma wydajność kilku tysięcy m3/h, aby właśnie temperatura nawiewu nie była zbyt wysoka. Jeśli tę samą moc chcesz przekazać nawiewem o wyd. 120m3/h, to musi mieć 90'C.

A w ogóle to wesołych Świąt :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia to czysta, przyjemna fizyka, dla danych założeń ma być tyle i koniec.

 

Dlatego nie robi się ogrzewania wentylacją w naszym klimacie, a stosowane często ogrzewanie nadmuchowe ma wydajność kilku tysięcy m3/h, aby właśnie temperatura nawiewu nie była zbyt wysoka. Jeśli tę samą moc chcesz przekazać nawiewem o wyd. 120m3/h, to musi mieć 90'C.

A w ogóle to wesołych Świąt :-)

 

Dzięki wzajemnie.

Skoro nie robi się ogrzewania wentylacja to jak za jej pomocą i zysków ciepła utrzymuje się w domu pasywnym odpowiednia temperaturę? Linkowałem już kilka źródeł w których wyraźnie pisało że w takich domach nie robi sie ogrzewania a do tego wystarcza zyski i wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie. Ale istotne jest również to że dla człowieka dla komfortu termicznego istotne jest nie tylko temperatura i wilgotność w jakiej się znajdujemy ale również obecność źródeł ciepła ( sprawdź co pisał J-J o swoim pasywniaku ).

 

j-j z tego co wiem nie ma pasywniaka czyli nie spełnia warunku 10W/m2 bo w parterówkach jest to niemożliwe. Więc temu pytam o typowy standard pasywny.

właśnie domy pasywne są takie że nie jest wymagane CO i powinno być komfortowo nawet bez źródła ciepła. Z drugiej strony nie wiem czy ktoś wie jak to zrobić bo nie można tego porównywać do domów energooszczędnych. Z tego co wiem to aby dom był pasywny i nie potrzebował ogrzewania to musi być odpowiedni ustawiony do słońca, odpowiednio zaizolowany, z WM z reku, najlepiej strofować pomieszczenia, duże okna od południa z odpowiednim współczynnikiem i oczywiście wyeliminowanie mostków cieplnych. Ale to są teorie i czy jak praktycznie się spełni te oczekiwania to dom będzie pasywny czy nie? Mój projekt będzie idealnie to spełniał. Jeszcze jest takie pytanie o temperaturę wewnątrz domu. Pasywność ma być dla temperatury wew.20st więc jak ktoś chce mieć wyższą to już jego dom nie będzie pasywny? Da się dla wyższej temperatury osiągnąć pasywność czy tylko dla 20st jest to możliwe bo wyżej bez źródła ciepła nie jest możliwe? No chyba że w domu pasywnym temperatura 20st będzie komfortowa jak dla innych w energooszczędnych 22st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j z tego co wiem nie ma pasywniaka czyli nie spełnia warunku 10W/m2 bo w parterówkach jest to niemożliwe. Więc temu pytam o typowy standard pasywny.

właśnie domy pasywne są takie że nie jest wymagane CO i powinno być komfortowo nawet bez źródła ciepła. Z drugiej strony nie wiem czy ktoś wie jak to zrobić bo nie można tego porównywać do domów energooszczędnych. Z tego co wiem to aby dom był pasywny i nie potrzebował ogrzewania to musi być odpowiedni ustawiony do słońca, odpowiednio zaizolowany, z WM z reku, najlepiej strofować pomieszczenia, duże okna od południa z odpowiednim współczynnikiem i oczywiście wyeliminowanie mostków cieplnych. Ale to są teorie i czy jak praktycznie się spełni te oczekiwania to dom będzie pasywny czy nie? Mój projekt będzie idealnie to spełniał. Jeszcze jest takie pytanie o temperaturę wewnątrz domu. Pasywność ma być dla temperatury wew.20st więc jak ktoś chce mieć wyższą to już jego dom nie będzie pasywny? Da się dla wyższej temperatury osiągnąć pasywność czy tylko dla 20st jest to możliwe bo wyżej bez źródła ciepła nie jest możliwe? No chyba że w domu pasywnym temperatura 20st będzie komfortowa jak dla innych w energooszczędnych 22st?

 

20 stopni jest temperaturą obliczeniową.

Nikt nie zabroni Tobie mieć nawet 25 stopni.

 

Co do braku ogrzewania... jest to możliwe tylko wtedy gdy masz kilkunastoosobową rodzinę w domu :-) (ciepło bytowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że w domu pasywnym temperatura 20st będzie komfortowa jak dla innych w energooszczędnych 22st?

 

 

Z tego, co sie czyta, to jest wręcz odwrotnie. Taka sama temperatuja jak w energooszczednym, w pasywnisku daje wrażenie chłodu z uwagi na brak promieniującego żródla ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba znacznie większej temperatury, jeśli mamy dostarczyć ciepło do chaty w której jest 20'C, to delta T = 70'C powoduje, że trzeba nawiać 120 m3/h powietrza o temp. 90'C (20'C + 70'C), a nie 50'C (czyli -20'C + 70'C).
tak też myślałem od -20 do +20 nawiewając zerujemy wentylację ..

a jeszcze trzeba ukryć moc do pokrycia przenikania .. czyli jeszcze podbić o te 70st .. do 90 :bash: to już będzie czysty smrodek "palącego" się kurzu.

 

trzeba by było koło 450 m3 powietrza o temp +40st aby temp stała w miejscu .. dużo ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 stopni jest temperaturą obliczeniową.

Nikt nie zabroni Tobie mieć nawet 25 stopni.

 

Co do braku ogrzewania... jest to możliwe tylko wtedy gdy masz kilkunastoosobową rodzinę w domu :-) (ciepło bytowe)

 

Temu też nie bez powodu się mówi o tym że domy pasywne nie są dla małych rodzin. Ja mam na razie 2+1 a będzie 2+2 a może coś jeszcze...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co sie czyta, to jest wręcz odwrotnie. Taka sama temperatuja jak w energooszczednym, w pasywnisku daje wrażenie chłodu z uwagi na brak promieniującego żródla ciepła.

 

Gdzie to wyczytałeś? Podaj jakiś link do strony w której mieszkańcy domu PASYWNEGO narzekają na brak ogrzewania, oczywiście chodzi o dom w którym jest spełniony warunek 10W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak też myślałem od -20 do +20 nawiewając zerujemy wentylację ..

a jeszcze trzeba ukryć moc do pokrycia przenikania .. czyli jeszcze podbić o te 70st .. do 90 :bash: to już będzie czysty smrodek "palącego" się kurzu.

 

trzeba by było koło 450 m3 powietrza o temp +40st aby temp stała w miejscu .. dużo ..

 

Na pewno nie mylicie się w obliczeniach? Temperatury które podajecie wydają się dobre dla domu standardowego a nie pasywnego. Policzyłem że w moim domku przez salon i pokoje będzie strata jakieś 1,5kW przy -20st na zewnątrz i +20st wewnątrz bez zysków. więc aby w tych pomieszczeniach utrzymać odpowiednią temperaturę to trzeba tyle ciepła dostarczyć więc pójdzie to co przez akumulacje w przegrodach, to że już częściowo odzysk jest przez reku i zawsze są jakieś dodatkowe zyski ciepła bytowe. Więc niemożliwe aby trzeba było ciepłego powietrza o temperaturze 70st aby zapewnić komfort w domu. No chyba że źle coś liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to wyczytałeś? Podaj jakiś link do strony w której mieszkańcy domu PASYWNEGO narzekają na brak ogrzewania, oczywiście chodzi o dom w którym jest spełniony warunek 10W/m2.

 

Choćby właśnie j-j, a na tym forum także inni uzytkownicy podkreslali fakt, że 21C w momencie, kiedy dziala podłogówka jest inne w odbiorze, niż 21C, kiedyy nie działa.

I rodzaj domu nic tu nie zmieni - promieniowanie jest przyjemniejsze, niz konwekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby właśnie j-j, a na tym forum także inni uzytkownicy podkreslali fakt, że 21C w momencie, kiedy dziala podłogówka jest inne w odbiorze, niż 21C, kiedyy nie działa.

I rodzaj domu nic tu nie zmieni - promieniowanie jest przyjemniejsze, niz konwekcja.

 

Ani j-j ani inni użytkownicy domów prawie pasywnych nie spełniają warunku 10W/m2 więc może przez to mają złe odczucia? Jak trzeba większej mocy grzewczej to brak ogrzewania jest niekomfortowy??? Przecież są nie raz chłodniejsze dni choćby na wiosnę ale w domu mimo wyłączonego ogrzewania jest przyjemnie a dom pasywny przez małe straty i małe potrzeby ten stan będzie potrafił trzymać cały rok, w każdym bądź razie teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów, że dom j-j jakos sie diametralnie rozńi od tego co (być moze) wybudujesz. Promieniowanie jest korzystniejsze niż konwekcja, to nie ulega wątpliwosci.

 

 

Ja nie rozumiem, dlaczego nie wrzucisz sobie kabli w warstwę kleju, albo rur podlogowki wodnej pędzonej kociołkiem elektrycznym, tylko kombinujesz "teoretycznie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów, że dom j-j jakos sie diametralnie rozńi od tego co (być moze) wybudujesz. Promieniowanie jest korzystniejsze niż konwekcja, to nie ulega wątpliwosci.

 

 

Ja nie rozumiem, dlaczego nie wrzucisz sobie kabli w warstwę kleju, albo rur podlogowki wodnej pędzonej kociołkiem elektrycznym, tylko kombinujesz "teoretycznie"

 

Bo właśnie teoretycznie na razie kombinuje. Jak nawet w teorii coś nie wychodzi to w praktyce też nie. Ogólnie jak się nic nie wymyśli na temat sposobu nie mienia ogrzewania to planuję wodną podłogówkę w płycie fundamentowej i zasilaną pompa gruntową i przy okazji do cwu i do chłodzenia pasywnego latem. Wiem że taka pompa jest droga ale wydaje mi się że tylko taka ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil pisałem już wcześniej, że nie trzeba spełniać warunku 10w/m2 aby dom był pasywny.

 

Aby dom nie potrzebował CO to musi spełnić warunek obciążenia a nie zapotrzebowania. Sama nazwa pasywny świadczy o tym że pasywnie ma się taki dom ogrzać a nie będzie to możliwe gdy zapotrzebowanie będzie choćby 10kWh/m2 a obciążenie przykładowo 17W/m2. Podałem przykład bartha ale pewnie nie tylko on tak ma że z zapotrzebowaniem się wyrabia a z obciążeniem już nie. Zapotrzebowanie świadczy o energooszczędności domu a o pasywności obciążenie. Pewnie wielu pomyśli że jakieś nowe zasady wymyślam ale taka powinna być zasada. A Niemcy chcąc sprzedać certyfikat większej liczbie osób poszli na ustępstwo i uznali do pasywności wybór między obciążeniem a zapotrzebowaniem a to jest wbrew idei pasywności. Najlepiej jakby spełniło się oba te warunki bo to jakie jest zapotrzebowanie rzutuje na rachunki. Z drugiej strony jak dom ma obciążenie poniżej 10W/m2 to jego zapotrzebowanie nie powinno być zbyt duże bo z czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...