Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

Prosiłem już wiele razy aby Pan nie kłamał. Wiem że Panu wydaje się to jedyną prawdą ale tylko Panu. Ciekawe z jakim cudem taki mądry i doświadczony człowiek wylądował w jakiejś kitce na bartyckiej? Ale niech się Pan nie boi, żaden prorok nie był lubiany w swoich stronach. Może gdzieś na zachodzie Pana docenia...

Toteż nie kłamię.

Dom pasywny, ma pasywne chłodzenie i ogrzewanie. Przy małych potrzebach ciepła, to się nie sprawdza. Dlatego (jak Pan poczyta w materiałach PIBP domy tam nie są izolowane (0.15W/m2xK a izolacja zaczyna się od 0.1) W domu izolowanym ustawia Pan Sobie temperaturę w pomieszczeniach elektronicznie, dlatego te domy można nazwać "aktywne" . Elektronika reaguje na zmiany temperatury, nie pasywna masa.

Wpadnie Pan zobaczyć jak dom, mieszkanie, sklep grzeje przy -10 pompa ciepła powietrze powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli zna Pan budowę pomp ciepła, to powinien Pan wiedzieć dlaczego inwertorowe urządzenia odwracalne powietrze powietrze, są sprawniejsze od gruntowych, czy tych powietrze woda. Wyjaśni Pan dlaczego?

 

Nie wyjaśnię bo nie znam się na pompach. Dlatego że się nie znam to pytałem w wielu firmach o pompy i o powietrzne też to nikt ich nie polecał w naszym klimacie bo się nie sprawdzają. Znajomy żony więc mu nie zależy aby mnie oszukiwać ma firmę i też mógłby sprzedać mi pompę powietrzną ale jej nie polecał i zamiast niej lepiej dać kondensata bo to będzie lepsze lub zainwestować w gruntówkę. Więc skoro wiele firm ma pompy powietrzne i ich nie poleca to o czymś to świadczy. Jeżeli jest Pan pewny że system który Pan proponuje będzie najtańszy i dobry to będzie trzeba znaleźć drugiego inwestora który zbuduje drugi identyczny dom ale z pompą gruntową i wodną podłogówką i to sprawdzimy co jest tańsze a jak się okaże że Pan kłamał to pokryje Pan koszty budowy tego domu z Pańskimi wymysłami. Wchodzi Pan w ten układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolą sprzedawać droższe. Wcale się nie dziwię, klimatyzatory są tak tanie i można montować samemu, że instalator będzie patrzył z obrzydzeniem na taki produkt.

Podobnie jest kolektorami do cwu. Zasobnik z pompą ciepła jest efektywniejszy i tańszy. Wkłada Pan wtyczkę do kontaktu i dokręca wodę. Każdy instalator kolektorów Panu powie, że to się psuje, że z tą pompą to pic...

To może Pan znajomego się spyta, dlaczego odwracalne pompy ciepła mają wyższą efektywność i niższą cenę? Dlaczego Pan tego nie chce wiedzieć, a potem zarzucać kłamstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy otwarcie mowil ze woli mi dac kondensata niz pompe powietrzna na ktorej wiecej by zarobil. Wiec po co? Jaki ma w tym interes? `
Nie zna się. Nie ma pojęcia o domach izolowanych, Pana sąsiad jest jeszcze w epoce centralnego ogrzewania. A montaż dobrej pompy ciepła to 500-700zł dlatego nie chcą ich polecać.

Poza tym jak Pan chce chłodzić kondensatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze polecal kondensata nie oznacza ze ja go chce. Mowil tylko ze do ogrzewania kondensat jest lepszy od pompy powietrznej. A ja chce pompe do ogrzewania i cwu i aby rachunki za to miec rocznie do 1000zl.
Jak duży dom to mogą takie być.

Ale Sam Pan widzi, że Pana znajomy się nie zna.

Ale tak z ciekawości, czy wie dlaczego odwracalne pompy ciepła są sprawniejsze od tych gruntowych i tych powietrze woda? Spyta się Pan?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wie czy nie i to nie jest wazne. Nie mam zamiaru dalej z Panem dyskutowac o pompach bo to nie ten watek. Tu sie zastanawiam nad tym czy jest mozliwe nie robienia aktywnego zrodla ciepla czy to w postaci kabli czy wodnej podlogowki. Chcialbym abysmy wymyslili sposob aby wentylacja w normalny sposob ogrzac salon i pokoje aby bylo komfortowo a w pomieszczeniach z wyciagami dam kable lub grzejniki elektryczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znasz jakąś pompę powietrzną do CO i cwu która będzie działać w ujemnych temperaturach bez grzałek? Oczywiście chodzi o faktyczną pracę a nie tylko z ulotki.

 

Ile razy mam Ci wstawiać linki ?

Przeczytaj sobie ostatnie posty z watku o Juli.

Pompka za 6tyś zł daje aktualnie (przy -9C) 3kW przy COP 2,4

Zaplaciłbyś 14tyś mialbyś 5-6kW przy COP 2.8

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy mam Ci wstawiać linki ?

Przeczytaj sobie ostatnie posty z watku o Juli.

Pompka za 6tyś zł daje aktualnie (przy -9C) 3kW przy COP 2,4

Zaplaciłbyś 14tyś mialbyś 5-6kW przy COP 2.8

 

niemożliwe... to czemu tak mało ludzi decyduje się na pompy? dlaczego sam jej nie wybrałeś skoro taka dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: niemozliwe :)

 

Bo wiekszość ludzi prezentuje nastawienie takie jak Twoje: "Jak można ogrzewac z powietrza, ktore ma -10C ? "

 

Byłem bliski wyboru pompy, ale pompa 7kW wydawała mi sie zbys słaba (przy -20C ma mniej, niz 4kW) a 9kW kosztowała wiecej o parę tysiecy, niż inwestycja w gaz. Poza tym, koszta w inwestycji w gaz rozkladają się na kilka rat, co akurat w moim przypadku (po wtopie z oknami) mialo znaczenie.

Teraz widzę, że ta 7kW wystarczylaby, a moze takze i Jula, plus grzalki przez kilka, kilkanascie dni w roku.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skandynawii mają tysiące darmowych elektrowni wodnych, wystarcza je konserwować, paliwa nie potrzebują, stąd ogrzewanie elektryczne to bardzo logiczny wybór w ich warunkach. U nas perspektywa jest taka, że trzeba wybudować elektrownię atomową i kilka nowych węglówek, więc zapłacimy za to w rachunkach kilkadziesiąt miliardów. Czyli prąd będzie drożał. Gaz jak na razie cały czas tanieje, odkrywane są coraz to nowe złoża, więc ciężko oczekiwać podwyżek w perspektywie kilkunastu lat.

Powietrzna pompa ciepła za kilkanaście tysięcy przy dobrych wiatrach wytrzyma max. 10 lat, kotły gazowe wytrzymują dłużej, a jak padną to koszt nowego to 3-5 tysięcy.

Sam koszt okresowej wymiany pompy ciepła znacznie przewyższa przy obecnych cenach przewidywane oszczędności. A co będzie, jak prąd podskoczy 2x do góry?

 

Jak na razie z jedną z zamontowanych PC mam problem, bo klientowi nie osiąga deklarowanego COP-u, założyłem (koszt 1,5k) opomiarowanie i wyszło że COP jest o 1 niższy niż w deklaracjach. I co na to producent? Ano, że czasami tak bywa i nie jest to podstawą do gwarancji, a klient płaci za prąd znacznie więcej niż powinien.

Reszta chodzi, ale też nikt nie sprawdza COP-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zachwalacie pompe jula bo tania jest i faktycznie tania http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-powietrze-woda-416107/ ale tylko do ogrzewanie a nie do cwu. Jak osobno do cwu to pewnie w tych 4k się zmieści bez problemu ale takie typowo do cwu to nie pracują chyba przy ujemnych temperaturach, czyli nie pracują z dobrym COPem ale na to znalazłbym sposób dając czerpnię w garażu. Ale to trzeba jeszcze dobrze podłączyć więc do tego jest potrzebny instalator bo ktoś to musi zrobić i pewnie trzeba jeszcze jakieś elementy aby podłączyć się do układu bo znając życie nie są w komplecie. Więc pewnie może w 13k się zmieści za to. I tak jak pisał Indiana to COP w praktyce jest inny niż podawany a producent się na to wypina i tyle. Dla mnie to nie jest zdawanie egzaminu że koszt ogrzewania cwu i CO pompa powietrzną wyjdzie w podobnej cenie co kondensatem a kondensata kupi się za 5k a pompy do co i cwu za 13k i to nie ma sensu. Albo chociaż tak twierdzi znajomy. Mówił że wymieniał pompy powietrzne na kondensaty bo się nie nadawały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skandynawii mają tysiące darmowych elektrowni wodnych, wystarcza je konserwować, paliwa nie potrzebują, stąd ogrzewanie elektryczne to bardzo logiczny wybór w ich warunkach. U nas perspektywa jest taka, że trzeba wybudować elektrownię atomową i kilka nowych węglówek, więc zapłacimy za to w rachunkach kilkadziesiąt miliardów. Czyli prąd będzie drożał. Gaz jak na razie cały czas tanieje, odkrywane są coraz to nowe złoża, więc ciężko oczekiwać podwyżek w perspektywie kilkunastu lat.

Powietrzna pompa ciepła za kilkanaście tysięcy przy dobrych wiatrach wytrzyma max. 10 lat, kotły gazowe wytrzymują dłużej, a jak padną to koszt nowego to 3-5 tysięcy.

Sam koszt okresowej wymiany pompy ciepła znacznie przewyższa przy obecnych cenach przewidywane oszczędności. A co będzie, jak prąd podskoczy 2x do góry?

 

Jak na razie z jedną z zamontowanych PC mam problem, bo klientowi nie osiąga deklarowanego COP-u, założyłem (koszt 1,5k) opomiarowanie i wyszło że COP jest o 1 niższy niż w deklaracjach. I co na to producent? Ano, że czasami tak bywa i nie jest to podstawą do gwarancji, a klient płaci za prąd znacznie więcej niż powinien.

Reszta chodzi, ale też nikt nie sprawdza COP-u.

 

Poruszyłeś bardzo dobry aspekt - okres trwałości powietrznej pompy ciepła !!

Ludzie o tym zapominają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:lol:

 

Caly swoj niezaprojektowany jeszcze dom narysowaleś pod katem tego, jak bedziesz bloczki Silki kładł, zeby nic nie docinać, a tego nie chciało Ci się przeczytać ?

http://www.jula.pl/globalassets/catalog/productdocuments/productsheet/416107416116_pl.pdf

Druga strona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

 

Caly swoj niezaprojektowany jeszcze dom narysowaleś pod katem tego, jak bedziesz bloczki Silki kładł, zeby nic nie docinać, a tego nie chciało Ci się przeczytać ?

http://www.jula.pl/globalassets/catalog/productdocuments/productsheet/416107416116_pl.pdf

Druga strona...

 

Szczerze mówiąc to nie widziałem tego. Będę musiał się przejechać do sklepu w bielsku któregoś dnia i popytać o ta pompę w nim. Nie wiem czy oni to instalują czy mają firmy do tego. Może faktycznie będzie dobra i się do czegoś nada. Musze to obczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci PC z grzalkami i COP 1 ponizej 0*C :o

 

Chyba nie chcesz znajomego zony osmieszyc :)

 

Nie lepiej kondensat lub kable i bojler elektryczny?

 

Bedziesz jezdzil i kase na paliwo tracil?

 

W bielsku pracuję i daleko do sklepu nie mam. Któregoś dnia po pracy tam podjadę i pogadam z kimś wtajemniczonym z obsługi. Może uda się zdobyć na namiary kogoś kto to ma w moich stronach.

To że znajomy tak mówi to nie znaczy że na 100% ma rację bo nie zna wszystkich pomp i może któraś się nadaje. On tylko twierdził że w moim terenie pompy powietrzne które demontował i zamieniał na kondensaty nie nadawały się. Ale też nie wiem czy dobrze były dobrane bo ponoć jak źle się dobierze to też nie dają zadowalających efektów. W tej karcie produktu co fotohobby zalinkował pisało że ta pompa była zrobiona typowo pod klimat zimny i do -25st pracuje nie wyłączając się więc jak to prawda to może będzie dobra. Ponoć też najlepiej się sprawdza w domach o jak najmniejszym zapotrzebowaniu więc muszę bardziej zgłębić ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...