Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

Ilosc nadmuchow w pomieszczeniu oznacza ilosc rur do kazdego pociagnietych i tych widocznych nawiewow? Czy nawiew jeden a rur do niego 2 lub 3?
Powierzchnia i ilość pomieszczeń "nawiewanych" jest większa niż kuchni i łazienek. Tak więc mniej będzie anemostatów wywiewnych. I bardzo dobrze, bo strumień powietrza / kubaturę w łazienkach powinien być znacznie większy niż w sypialniach. Dlatego na ogół anemostaty podłączone do dwóch czy trzech kanałów są na wywiewie.

Na nawiewie robi się rzadko podwójne w celu obniżenia kosztów.

 

Pan zauważy, że kanał 63mm wewnątrz ( 22m3/h przy 2m/sek i 55m3/h przy 5m/sek. ) ma 29cm 2 pole powierzchni, szczelina pod drzwiami ponad 80cm2, Dalej, powietrze nawiewane jest z jednej skrzynki. Nie może więc Pan mieć większego ciśnienia w jakimś pokoju. Mało tego, jak ktoś robi Panu w "projekcie" takie wyliczenia

pokój x 30m3/h

pokój y 60m3/h itd, to gościu w ogóle nie zna się na wentylacji. Przy nawiewie z jednej skrzynki i połączeniu miedzy pokojami pisanie czegoś takiego jest

1 skrajną głupotą

lub

2 chęcią udawania przed inwestorem, że ma do czynienia w profesjonalistą.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

„Co ma dom do przesuszonego powietrza. Czemu trzeba go remontować?”

 

Oparłem się na wypowiedzi, faktach w niej podanych i wyciągnąłem wnioski.

 

„Ma desmear bardzo szczelny dom, zgodnie z wymogami budownictwa energooszczędnego. Wysusza powietrze w zimie, co nie jest niczym niezwykłym, mechanizm jest znany. Co ma do tego sam budynek? Co ma być remontowane? Jeżeli to skrót myślowy to napisz, bo wygląda to dziwnie albo, tak jak napisałem czegoś nie wiem.”

 

POTEM okazało się, że zbudowano dom, którego nie umie się używać!

Czytam tu same głupoty wynikające z podstawowych braków wiedzy.

Przy przyjętych założeniach , najlepszy byłby tu NAMIOT a nie dom!!!

 

Zaleciłbym proste doświadczenie…

Założyć na głowę worek od śmieci 120l i owiązać szyję taśmą.

Poobserwować swoje odczucia…

Wtedy dokładnie wyjdzie co jest istotne w tej instalacji.

 

Opisywany jest tu przypadek człowieka, który traci przytomność, radość życia i napadają go duszności, jak otworzy butelkę wody gazowanej…

Bzdura do kwadratu!!!

(CZEMU tlen medyczny MUSI zawierać CO2?)

 

Słowa służą do przekazywania treści, sensu, myśli jakie nas napadły.

Dobierajmy WŁAŚCIWIE słowa, aby przekazać określone treści, bo wyjdzie tak, jak z tymi |niemierzalnymi, niewykrywalnymi silnymi promieniowaniami cieków wodnych”

 

CZEMU nikt tu nie czyta nagłówków, tytułów norm a je przytacza?!

ŻĄDAM PODANIA NORM NA KOMFORT KLIMATYCZNY DOMU JEDNORODZINNEGO, NA KTÓRE SIĘ POWOŁUJECIE!!!!!!!!!!!!

 

Jak ktoś wymaga określonego, stabilizowanego składu atmosfery, to nie buduje wentylacji tylko hermetyczną komorę z możliwością jej sterowania.

 

Pewniki wynikające z braku wiedzy są powalające…

Tyle, że niedokształconych to tu nie ma – więc to nie do nich, więc ten, kto tak twierdzi jest…(wstawcie sobie tu coś…)

 

Adam M.

 

 

P.S.

Ja ROZUMIEM to, co pisze Tomasz B.

Można z tym polemizować, czasem, jak wszyscy (w tym i ja), coś pomyli, ale temat wentylacji nie jest mu obcy.

W wielu punktach mam inne zdanie, ale wolno mi!

Każdemu wolno.

 

Tomku

Bieda w tym, że wielu nie widziało nawet tych mierników, których użycie zalecasz.

Jednostki stosowane często są czarną magią... Nie niosą zrozumiałej treści dla wielu...

 

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w domu jest odpowiednia wilgotność,czy nie , na ogół wyczuwamy ( piecze skóra twarzy,sucho w ustach itd. )

Czy w domu jest 2000ppm CO2 czy mniej zmysłami większość z nas nie jest w stanie wyczuć . Przy 2200-2500 ja odczuwam tzw. ciężkie powietrze- duszne,mimo ,że wilgotność w przyzwoitych widełkach 45-50%.

Problem CO2 w domach jest generalnie pomijany. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w domach utrzymywać do 1000ppm . Czy konowały mają rację ?

Trudno ich podejrzewać o jakieś koneksje z instalatorami WM,czy dystrybutorami nawilżaczy .

Wiem jedynie ,że spanie w lecie przy otwartym oknie a zimą przy zamkniętym to dwa różne stany rano, mimo,że latem ppmy zbliżają się nocą do 600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, wiele wyjaśnia Twój wcześniejszy post - żyjesz z wentylacji, zajmujesz się nią zawodowo, dzięki niej masz na jedzenie i prąd, dzięki niej opłacasz internet i podatki. Trudno, żebyś na tak poczytnym forum mówił o wadach i podcinał gałąź na której siedzisz. Szkoda trochę, że WM nie używasz. Wiedziałbyś gdzie leży problem a nie pisałbyś listów o durnych użytkownikach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, wiele wyjaśnia Twój wcześniejszy post - żyjesz z wentylacji, zajmujesz się nią zawodowo, dzięki niej masz na jedzenie i prąd, dzięki niej opłacasz internet i podatki. Trudno, żebyś na tak poczytnym forum mówił o wadach i podcinał gałąź na której siedzisz. Szkoda trochę, że WM nie używasz. Wiedziałbyś gdzie leży problem a nie pisałbyś listów o durnych użytkownikach.

To brzmi jak nasz kochany Prezes. Wiem coś ale nie powiem, a teraz główkujcie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, wiele wyjaśnia Twój wcześniejszy post - żyjesz z wentylacji, zajmujesz się nią zawodowo, dzięki niej masz na jedzenie i prąd, dzięki niej opłacasz internet i podatki. Trudno, żebyś na tak poczytnym forum mówił o wadach i podcinał gałąź na której siedzisz. Szkoda trochę, że WM nie używasz. Wiedziałbyś gdzie leży problem a nie pisałbyś listów o durnych użytkownikach.
Adam wie doskonale w czym problem. Napisał o tym, choć może mało przejrzyście. Zbudowałeś dom z którego nie wiesz jak korzystać. Zmień dom (remont?) albo się naucz. Nauka może oznaczać fiasko koncepcji - szczelny dom - WM.

Pisanie o durnych użytkownikach jest niezrozumiałe w kontekście jego słów "każdy popełnia błędy". Coś chyba Adamowi puszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie desmaer, byłby Pan łaskaw podać wynik testu szczelności? (PN-EN 13890)

Dlaczego pytam...

Jeżeli przy braku wentylacji rośnie wilgotność pod 100% a wentylacją mechaniczną posiadającą regulację, nie daje się ustawić np. 50% to:

1- centrala jest przewymiarowana i nie posiadająca pełnego zakresu regulacji.

2- dom posiada inną jeszcze wentylację, czyli jest nieszczelny.

Innych możliwości po prostu nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie desmaer, byłby Pan łaskaw podać wynik testu szczelności? (PN-EN 13890)

Dlaczego pytam...

Jeżeli przy braku wentylacji rośnie wilgotność pod 100% a wentylacją mechaniczną posiadającą regulację, nie daje się ustawić np. 50% to:

1- centrala jest przewymiarowana i nie posiadająca pełnego zakresu regulacji.

2- dom posiada inną jeszcze wentylację, czyli jest nieszczelny.

Innych możliwości po prostu nie widzę.

No jak to? Przecież znalazłeś rozwiązanie problemu! Pisałeś o tym wcześniej. Wodę pochłania ściana!

To nie wina wentylacji a braku paroizolacji. Domyślam się, że wodę pochłania ściana - zapomnieli o paroizolacji ! W dachu też?
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, szanowny pan Tomasz, mimo calej sympatii do niego ze wzgledu na dusze artystyczna, niestety wyrzadza sporo zla. Pol biedy, ze nie lubi liczyc, tylko mierzyc, ale czesto nagina wyniki pomiarow, badz tworzy artystyczne interpretacje. Do tego podpiera sie autorytetem sprzedawcy i obraza specjalistow w danych dziedzinach. Po prostu kocha role don Kichota. Wiadomo, ze znajac sie osobiscie inaczej bedziesz sie do niego odnosil. Pewnie lepiej dla tego forum byloby, gdyby co bardziej aktywni spotykali sie od czasu do czasu. nydar i kszhu duzo by skorzystali ;p

 

Ty wiesz swoje, wiesz co zignorowac. Mi tam nie przeszkadza najczesciej ta teatralnosc, a do tego co madrzejsze glowy wpisza cos wartosciowego w reakcji na dramatyzm wypowiedzi szanownego pana Tomasza. Specjalisci maja tez okazje pokazac znajomosc tematu w toczacej sie batalii. Ale ile barachla powstaje przy okazji, a moglby przeciez inaczej...

 

Tobie mozna wybaczyc ekstrawagancje wypowiedzi. Bardzo duzo wniosles na forum. Miejmy nadzieje, ze jeszcze wniesiesz. Mi sie tez wlasciwie Twoj styl podoba.. robisz kalambury. A, ze mozna dostac przy okazji szpila w tylek, to ryzyko wklakulowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, szanowny pan Tomasz, mimo calej sympatii do niego ze wzgledu na dusze artystyczna, niestety wyrzadza sporo zla. ...
Wystarczy poczytać forum budowlane na którym Brzęczkowski hula sobie do woli. Piszą tam, podobnie jak tu ludzie którzy szukają pomocy. Ta "pomoc" od Brzęczkowskiego w temacie ocieplenia domu to z reguły sugestia, że z zewnątrz można tego nie robić, bo jest to nieskuteczne. Po czym pisze Brzęczkowski, że trzeba od środka. Od środka sugeruje komuś kto ma już urządzony dom, z reguły mały budżet i cierpi bo rachunki za ogrzewanie ma za wysokie. Taka postawa sprawia, że nie potrafię inaczej na Brzęczkowskiego popatrzeć jak na bezmyślnego szkodnika. Cienia szacunku nie mam dla niego, własnie za takie teksty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy poczytać forum budowlane na którym Brzęczkowski hula sobie do woli. Piszą tam, podobnie jak tu ludzie którzy szukają pomocy. Ta "pomoc" od Brzęczkowskiego w temacie ocieplenia domu to z reguły sugestia, że z zewnątrz można tego nie robić, bo jest to nieskuteczne. Po czym pisze Brzęczkowski, że trzeba od środka. Od środka sugeruje komuś kto ma już urządzony dom, z reguły mały budżet i cierpi bo rachunki za ogrzewanie ma za wysokie. Taka postawa sprawia, że nie potrafię inaczej na Brzęczkowskiego popatrzeć jak na bezmyślnego szkodnika. Cienia szacunku nie mam dla niego, własnie za takie teksty.

 

Tak masz racje. dla mnie pan Tomasz jest postacia komiczna, teatralna, dramatyczna nawet (dobry dramat ciezko odroznic od komedii czasem i na odwrot).. stad ta sympatia i tylko w takim wymiarze. Jest tez jakims katalizatorem na forum. Wystarczy, ze napisze jedna ze swoich regulek i leca dziesiatki komentarzy. Mysle, tez ze ma troche talentu do wierszy, tudziez otrzaskania.

 

Ale biednym ludziom, ktorzy dali sie naciac moge jedynie wspolczuc, badz polecic kogos na ratunek ;p Nikt nie mowil, ze bedzie latwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, szanowny pan Tomasz, mimo calej sympatii do niego ze wzgledu na dusze artystyczna, niestety wyrzadza sporo zla. Pol biedy, ze nie lubi liczyc, tylko mierzyc, ale czesto nagina wyniki pomiarow, badz tworzy artystyczne interpretacje. Do tego podpiera sie autorytetem sprzedawcy i obraza specjalistow w danych dziedzinach. Po prostu kocha role don Kichota.

Ten krótki opis pod swoimi wypowiedziami powinna mieć ww osoba. Całkowicie się z tym zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
wiecie może czy można taką nagrzewnicę http://allegro.pl/nagrzewnica-kanalowa-eka-100-0-3kw-1f-rekuperator-i4563330220.html jakby podpiąć do nawiewu od wentylacji w każdym pomieszczeniu z nawiewem i do termostatu? dzięki termostatowi można by było regulować temperaturę w pokojach. wcześniej myślałem o jednej nagrzewnicy na nawiewie z reku ale tym by się nie dało sterować to lepiej dać po jednym na każdy i podpiąć pod termostat. co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie może czy można taką nagrzewnicę http://allegro.pl/nagrzewnica-kanalowa-eka-100-0-3kw-1f-rekuperator-i4563330220.html jakby podpiąć do nawiewu od wentylacji w każdym pomieszczeniu z nawiewem i do termostatu? dzięki termostatowi można by było regulować temperaturę w pokojach. wcześniej myślałem o jednej nagrzewnicy na nawiewie z reku ale tym by się nie dało sterować to lepiej dać po jednym na każdy i podpiąć pod termostat. co o tym myślicie?

 

Tak się robi od ćwierć wieku, tylko bez sensu jest ogrzewać powietrze pod sufitem, bez sensu jest modulować wentylację, bez sensu jest zwiększać ją z 20m3/h na anemostacie do 150-200 by grzałka się nie spaliła.

Prawidłowo i taniej - daje się reku i grzejniki konwekcyjne z precyzyjnymi termostatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zwiekszac nadmuch? Te 20m3 powinno wystarczyc w domu pasywnym. W takich domach nie powinno sie robic typowego ogrzewania a Pan proponuje normalne ogrzewanie. Czy Pan kiedys robil ogrzewanie w domu typowo pasywnym? Jak tak to prosze podac komu bo chcialbym spytac jak sie sprawuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zwiekszac nadmuch? Te 20m3 powinno wystarczyc w domu pasywnym. W takich domach nie powinno sie robic typowego ogrzewania a Pan proponuje normalne ogrzewanie. Czy Pan kiedys robil ogrzewanie w domu typowo pasywnym? Jak tak to prosze podac komu bo chcialbym spytac jak sie sprawuje.

Gdyby grzałka miała 10W to tak. Nie spaliłaby się. Poza tym . Wentylacja ma 20m3/h a ogrzewanie od 0 do 200 w domach izolowanych, zależnie od pomieszczenia. Poza tym, jak taki układ ma utrzymać komfort latem?

Napiszę tak... Tylko osoba nie znająca się na zagadnieniu, łączy wentylację z... czymkolwiek. Doświadczeni, nawet z gwc przestali ją łączyć.

By nie chłodzić, chłodnych pomieszczeń, by nie zwiększać strumienia i nie kupować przewymiarowanej centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja chcę to dobrać do domu typowo pasywnego 5kwh-10kwh i obciążeniu poniżej 10W/m2. w takim domu zyski bytowe powinny wystarczyć do ogrzewania i nie powinno się robić ogrzewania. temu myślę o podgrzaniu powietrza nawiewnego bo to powinno wystarczyć. do tego nagrzewnicę taka 0,3kW można użyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja chcę to dobrać do domu typowo pasywnego 5kwh-10kwh i obciążeniu poniżej 10W/m2. w takim domu zyski bytowe powinny wystarczyć do ogrzewania i nie powinno się robić ogrzewania. temu myślę o podgrzaniu powietrza nawiewnego bo to powinno wystarczyć. do tego nagrzewnicę taka 0,3kW można użyć.

W domach zużywających poniżej 30kWh/m2 musi być niecentralny system regulacji temperatury, najlepiej w podłodze ( a co dopiero w domach poniżej 15kWh/m2) . A jak Pan będzie czytał te bzdury z Darmstadt to będzie miał Pan drogo i do niczego.

 

http://www.pibp.pl/?page_id=299 Przy braku izolacji ( izolacja zaczyna się od 0.1W/m2xK ) i wentylacji z 80% odzyskiem - pasywne ogrzewanie słońcem... KOMPLETNA BZDURA.

Drogo zimą i gorąco latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, nie wiedzialem ze ogrzewanie pasywne sloncem jest drogie. Widac ze na domach pasywnych sie Pan nie zna. Jest duza roznica miedzy 30kWh a 15kWh nie mowiac juz ponizej 10kWh. Przy 3l domu ogrzewanie podlogowe niskotemperaturowe z pompy ciepla byloby dobre ale jak jest ponizej 15kWh takie ogrzewanie nie ma sensu bo bedzie za duze. Przy tak malych potrzebach do przeniesienia niewielkiej ilosci ciepla powinna wystarczyc wentylacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...