Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W kuchni robi się wyciąg, aby zapachy i wilgoć nie rozprzestrzeniały się na resztę pomieszczeń. Więc jest jak najbardziej OK.

 

 

No właśnie ktoś nie umie liczyć, ja widzę, że stoi jak byk "1x63"czyli jest "po jednym" kanale tyle że wyciągu. Wg. Stowarzyszenia Polska Wentylacja: "Pomieszczenia typu wiatrołap oraz pom. pomocnicze jak garderoba, spiżarnia WYCIĄG minimum 15m3/h" po to aby wyciągnąć wilgoć i zapachy z ubrań, a ze spiżarni zapachy np. z ziemniaków.

 

Wg SPW to na blaszanych kanałach domową wentylację należy robić!!!

UMIE PAN LICZYĆ, to liczmy

- zdrowa wentylacja to 30m3/h na osobę -ZGODA?

-zbyt silna wentylacja to zła wentylacja, przesusza i więcej energii zabiera. ZGODA?

Polska Norma

- łazienki - wywiew 50m3/h

-kuchnia 30m3/h

Liczmy - dom z dwoma łazienkami i kuchnią + 4 osoby "na pokładzie"

 

PROSZĘ POLICZYĆ!!! Jak Pan zrobi dobrą wentylację z wywiewami w korytarzu, spiżarce, garderobie itp!!!

 

Nie wolno osłabiać wentylacji w łazienkach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ekonmię chodzi. Domy zużywające poniżej 10kWh/m2 na ogrzewanie są najtańsze w budowie. Izolacji potrzeba niewiele więcej, tylko z sensem umieszczoną, nie ma kotłowni i centralnego.

 

Bardzo ciekawe. ;) Moim zdaniem prawdziwy dom pasywny jest duzo drozszy w budowie od domu ok. 50kwh/m2.Koszty dla domu pasownego sa o wiele wyzsze(okna, xps,welna, celuloza, drzwi itd)j.Mala kotlownia ma sens(pralka i inny sprzet).Jako inwestor trzeby uwazac, zeby nie marnowac pieniazkow. :)

 

@kamil1987b

Przy cenie 0,19zl za kWh i domie ok 40-50 kWh/m2(z silki lub szkielotowy) ogrzewanie elektryczne ma sens.Wystarczy dobrze policzyc. :) Fajnie by bylo gdybys przedstawil twoj dom pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe. ;) Moim zdaniem prawdziwy dom pasywny jest duzo drozszy w budowie od domu ok. 50kwh/m2.Koszty dla domu pasownego sa o wiele wyzsze(okna, xps,welna, celuloza, drzwi itd)j.Mala kotlownia ma sens(pralka i inny sprzet).Jako inwestor trzeby uwazac, zeby nie marnowac pieniazkow. :)

 

@kamil1987b

Przy cenie 0,19zl za kWh i domie ok 40-50 kWh/m2(z silki lub szkielotowy) ogrzewanie elektryczne ma sens.Wystarczy dobrze policzyc. :) Fajnie by bylo gdybys przedstawil twoj dom pasywny.

 

Dużo Pan domów izolowanych postawił? Czy coś przy nich robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe. ;) Moim zdaniem prawdziwy dom pasywny jest duzo drozszy w budowie od domu ok. 50kwh/m2.Koszty dla domu pasownego sa o wiele wyzsze(okna, xps,welna, celuloza, drzwi itd)j.Mala kotlownia ma sens(pralka i inny sprzet).Jako inwestor trzeby uwazac, zeby nie marnowac pieniazkow. :)

 

waldku, zwróć uwagę na to że dom można zbudować za 500tyś ale też za 2milony. ja analizowałem swój przypadek i wychodzi mi że nie opłaca mi się robić domu 5l z kotłownią i CO. lepiej dołożyć izolacji i nie robić ogrzewania bo tylko wtedy ma to sens.

 

@kamil1987b

Przy cenie 0,19zl za kWh i domie ok 40-50 kWh/m2(z silki lub szkielotowy) ogrzewanie elektryczne ma sens.Wystarczy dobrze policzyc. :) Fajnie by bylo gdybys przedstawil twoj dom pasywny.

 

w tym wątku nie zajmuję się typowo konstrukcją domu pasywnego tylko jego wentylacją i sposobem połączenia nagrzewnicy z nawiewem aby to dogrzało domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu - w garderobie przy sypialni miałem wyciąg i zmieniłem na nawiew. W spiżarce od początku mam nawiew - doświadczenia Forumowiczów były takie że w spiżarce z wyciągiem dość łatwo o pleśń - szczególnie na owocach i warzywach.

 

Zapachy z ubrań - ale jak? Tydzień chodzisz w tej samej koszuli a potem na drugi tydzień wieszasz ją do garderoby?

 

ja myślałem właśnie że w garderobie musi być nawiew. byłem zdziwiony jak zobaczyłem wyciąg ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc widocznie tak musi być. a jeżeli chodzi o spiżarnie to dla mnie logiczne jest że powinien być wyciąg a nie nawiew. spiżarki się nie ogrzewa a jakby był nadmuch to by dmuchało ciepłe powietrze z rekuperatora no chyba że da się ustawić aby cały czas nawiewało chłodniejsze aby tam nie było ciepło. z drugiej strony nie wiem jaka powinna być tam temperatura aby warzywa czy owoce się nie psuły. mi dłużej niż parę dni nic nie powinno leżeć. w spiżarce planuje trzymać raczej zapas z zakupów, typu 10kg cukru bo to całe opakowanie, pudełko z mlekami, warzywa w słoikach itp.

zastanawia mnie jeszcze dobór kanałów. bo przykładowo w salonie są dwa punkty z 3x25 czyli że będzie nawiewać z jednego 75m3 a na piętro 225m3 ale to mi się wydaje dziwne bo powinno się wymieniać powietrza tyle ile się zużywa czyli 30m3/h/osobę no chyba że tak się dobiera kanały a ine się chce wymienić to się ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Brzeczkowski

Budujemy parterowy dom o powierzchni 150m2.Dom pasywny:ytong energo 365 + Frontrock max e 280(sciana 64,5 cm) + 30cm xps pod plyte + okna pasywne( nie mozna wziasc fixow w wiekszosci pokoi). Dom 50 kWh/m2: 175 silka + 25cm 0,31 styropian(sciana 42,5cm)+ 12cm xps pod plyte i 10 cm styropianu na plycie + okna 3-szybowe z duza iloscia fixow.Niech Pan obliczy ile kosztuja te dodatkowe m2 w przypadku domu pasywnego, jezeli m2 dzialki kosztuje np. 150zl.Niech Pan obliczy ile kosztuja tylko te materialy, wtedy mozemy dalej dyskutowac. :)

 

@kamil1987b

 

Kamilu, ty piszesz, ze chcesz budowac dom pasywny...Domy pasywne maja swoje normy...Aspekty ekologiczne...Dom(15 kWh/m2) nie jest automatycznie domem pasywnym...Budowa domu to takze inwestycja.W wiekszosci przypadkach na ta inwestycje bierze sie drogi kredyt...Pieniadze mozna tez inwestowac w inny sposob i miec dobre dochody...Dla mnie to lepsza alternatywa. :)

 

p.s Przepraszam za offtopic, wiecej sie nie powtorzy.

Edytowane przez waldemar_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Brzeczkowski

Budujemy parterowy dom o powierzchni 150m2.Dom pasywny:ytong energo 365 + Frontrock max e 280(sciana 64,5 cm) + 30cm xps pod plyte + okna pasywne( nie mozna wziasc fixow w wiekszosci pokoi). Dom 50 kWh/m2: 175 silka + 25cm 0,31 styropian(sciana 42,5cm)+ 12cm xps pod plyte i 10 cm styropianu na plycie + okna 3-szybowe z duza iloscia fixow.Niech Pan obliczy ile kosztuja te dodatkowe m2 w przypadku domu pasywnego, jezeli m2 dzialki kosztuje np. 150zl.Niech Pan obliczy ile kosztuja tylko te materialy, wtedy mozemy dalej dyskutowac. :)

 

@kamil1987b

 

Kamilu, ty piszesz, ze chcesz budowac dom pasywny...Domy pasywne maja swoje normy...Aspekty ekologiczne...Dom(15 kWh/m2) nie jest automatycznie domem pasywnym...Budowa domu to takze inwestycja.W wiekszosci przypadkach na ta inwestycje bierze sie drogi kredyt...Pieniadze mozna tez inwestowac w inny sposob i miec dobre dochody...Dla mnie to lepsza alternatywa. :)

 

p.s Przepraszam za offtopic, wiecej sie nie powtorzy.

 

nie przejmuj się z pisaniem, od tego jest forum.

wiem jakie ma normy domek pasywny i mam już projekt idealny, wszystko idealnie rozłożone itd. tzn nie mam projektu zrobionego u architekta ale mam zrobiony własny na podstawie innego projektu domu pasywnego. ulepszyłem go, dam więcej izolacji i nie ma bata aby nie wyszedł pasywny. tu się nad tym nie zastanawiam bo przemyślenia nad tym mam w innym wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223824-dom-prawie-pasywny/page81

jak masz ochotę to zapraszam do niego. w tym wątku mam opisane jak mam zamiar zrobić domek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230005-domek-pasywny-w%C5%82asnymi-si%C5%82ami&highlight=pasywny

w tym wątku chce sie dokładnie dowiedzieć o wentylacji aby połączyć je z ogrzewa niem za pompą nagrzewnicy kanałowej. w pokojach kable grzewcze byłyby dobre ale wtedy na podłodze na nich nie mogą stać meble albo raczej mogą stać ale nie wszystkie a ja nie chce się tym ograniczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem temu pytam.

 

Dlaczego uważa Pan, że lepsze będą nagrzewnice w kanałach wentylacji od podłogówki? Nie prościej i bardziej komfortowo, powierzyć wentylacji jej zadania ( utrzymanie CO2 na poziomie poniżej 800ppm i H2O 40-50%) a temperaturę regulować podłogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważa Pan, że lepsze będą nagrzewnice w kanałach wentylacji od podłogówki? Nie prościej i bardziej komfortowo, powierzyć wentylacji jej zadania ( utrzymanie CO2 na poziomie poniżej 800ppm i H2O 40-50%) a temperaturę regulować podłogą?

 

bo tańsze i łatwiej jest tym sterować jak pojawią się zyski słoneczne. ja piszę tylko o swoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tańsze i łatwiej jest tym sterować jak pojawią się zyski słoneczne. ja piszę tylko o swoim przypadku.
Droższe i nie da się sterować. Zbyt mały strumień, nie da się nim sterować, będą wywalały bezpieczniki nagrzewnic. Termostaty z sondą zewnętrzną do powietrza, kłopotliwe w montażu. Poza tym sterowanie nie może być 0/1 tylko płynna regulacja mocy.

Robimy ogrzewanie i chłodzenie kanałowe z pompy ciepłą, więc nad sterowaniem długo pracowaliśmy... i najtaniej wyszły kable z czujnikiem temperatury w podłodze.

Pan poda typ nagrzewnicy do pokoju np. 20m2 ze sterownikiem modulującym moc - a ja podam cenę kabla z termostatem i zobaczymy co jest tańsze.

Na konkretach lepiej się dyskutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważa Pan, że lepsze będą nagrzewnice w kanałach wentylacji od podłogówki? Nie prościej i bardziej komfortowo, powierzyć wentylacji jej zadania ( utrzymanie CO2 na poziomie poniżej 800ppm i H2O 40-50%) a temperaturę regulować podłogą?

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 1000ppm .Pańskie 800 z czego wynika? Utrzymanie 800ppm i 40-50% wilg. w przeciętnym domu jest nierealne. Może to 1000ppm właśnie po to by nie spadała wilgotność poniżej 40%,choć przy mrozach powyżej -10oC i tak spadnie bez dodatkowego nawilżania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 1000ppm .Pańskie 800 z czego wynika?.

 

To wynika z mierników i z mojego samopoczucia. Anglicy zalecają do 800ppm , nie widzę zalet, by było więcej, ale wentylacja, którą robię ma tę zaletę, że jest bardzo precyzyjna regulacja i może Pan Sobie ustawić na tyle mały strumień, by było 1000ppm.

 

Utrzymanie 800ppm i 40-50% wilg. w przeciętnym domu jest nierealne.
Nie piszemy o przeciętnych domach. A utrzymanie komfortowego mikroklimatu nie tylko jest możliwe, to jest normalne.

Może to 1000ppm właśnie po to by nie spadała wilgotność poniżej 40%,choć przy mrozach powyżej -10oC i tak spadnie bez dodatkowego nawilżania
W celu? Pan wyłączy wentylację i przy -15 będzie Pan miał wodę wewnętrznych elementach domu. Nie ma więc problemu, przy nieprzewymiarowanej wentylacji i najnowszych wentylatorach, ustawić 40% ww

 

Ps. Oczywiście, nie będzie to możliwe, gdy wentylację połączymy z ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani nowoczesność wentylatorów ani dom nie ma tu nic do gadania. Musi się wszystko bilansować.

W trzy osobowej rodzinie aby utrzymać 800ppm musi Pan wentylować w ilości 112m3/h , 134kg/h a to oznacza,że przy temp. zewnętrznej +/- 0oC dostarcza Pan do domu 0,5kg/h wilgoci a usuwa 0,9kg/h. Brakujących dwóch szklanek wody/h nie uzupełni trzyosobowa rodzina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani nowoczesność wentylatorów ani dom nie ma tu nic do gadania. Musi się wszystko bilansować.

W trzy osobowej rodzinie aby utrzymać 800ppm musi Pan wentylować w ilości 112m3/h , 134kg/h a to oznacza,że przy temp. zewnętrznej +/- 0oC dostarcza Pan do domu 0,5kg/h wilgoci a usuwa 0,9kg/h. Brakujących dwóch szklanek wody/h nie uzupełni trzyosobowa rodzina .

 

Jest jeszcze kibelek ( często nie jeden), kwiaty, czajnik, jakoś się udaje te dwie szklanki uzupełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ,proszę Szanownego Pana, akurat jest tak,że z kibelka prosto do rury a nie na salon,bo było by niezręcznie inaczej .Wilgoć głównie generowana jest w tzw. pomieszczeniach brudnych a WM ma znany kierunek przepływu powietrza.

W związku z tym chcąc utrzymać ppm na poziomie 800, nie utrzyma Pan wilgoci na poziomie 40%.

Dwie szklanki/h wody to bardzo dużo.Nie dadzą tego kwiatki ani czajnik.Podoła suszenie pościeli w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...