Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum Muratora - uwagi


firewall

Recommended Posts

Tymczasem powtarzam pytanie, na które odpowiedzi (ponownie w tym wątku) niestety nie otrzymałem co wynikło (chyba) z niezrozumienia pytania: co złego jest w nawracaniu (bo o tym sam pisałeś) osób, które w XXI wieku z własnej nieprzymuszonej woli chcą się użerać paląc "otwartym ogniem" (nie ważne czy drewnem czy węglem w różnych odmianach) w kotłowni i smrodzić (tu uwaga, smrodzić nie znaczy automatycznie kopcić) sąsiadom tam, gdzie z zasady ma się odpoczywać -- skoro zazwyczaj jest to podyktowane błędnym obiegowym przekonaniem o "taniości" takiego rozwiązania?

 

Otrzymałeś odpowiedź. Gdyby temat brzmiał "Pellet czy PC" - nawracaj do woli. Gdy temat brzmi "jaki piec na pellet ?" a ktoś zaczyna tam smęcić o PC, gazie, kablach czy konwektorach - wtedy jest zwykłe zaśmiecanie wątku. Głównym obowiazkiem tego forum ciążącym na użytkownikach jest pisanie NA TEMAT i unikanie off topów. Tylko w ten sposób forum stanie się przejrzyste a informacje mozna będzie łatwo znaleźć.

 

Wyobraź sobie odwrotną sytuację i pomyśl czy Ci odpowiada: w co drugi temat dotyczący tylko pomp ciepła wchodzą zwolennicy gazu płynnego i twierdzą że to jest najlepsze co może być na świecie. Bo PC to prąd. A prąd w Polsce to jest z węgla. A elektrownie węglowe zatruwają środowisko. A Ty właśnie chciałeś sobie poczytać o doborze wielkości dolnego źródła do PC. Tylko kur...a nie masz szansy bo akurat dwóch gaziarzy nawraca i dyskutują czy lepszy zbiornik własny czy dzierżawiony od Gaspolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poboczne pytanie nasuwa się, gdzie w takim razie zwracać takim osobom uwagę, że są jednak alternatywy i warto je też rozważyć? Na PW?

 

Czy jest sens nawracać na tym etapie? Kiedy już wybudował komin, kotłownię i wybiera piec? Przecież nie zapłaci dodakowych 20 tyś na lepsze ocieplenie czy PC, bo zwykle nie ma z czego.

Tylko to człowieka irytuje.

 

Polecam nawracanie w Wymiana doświadczeń, w dziale projektowym "szukam domu z kotłownią na ekogroszek"., we wątku "jaki system grzeczy wybrać"

 

Dlatego rzeczywiście chyba trzeba się pochylić nad sensem rozdzielenia "pompiarzy" od innych systemów grzewczych -- bo taki podział sugeruje, że pompy to jakiś kosmos i mogą się kisić tylko i wyłącznie we własnym sosie.

 

Poszedł apel o połączenie działów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Otrzymałeś odpowiedź. Gdyby temat brzmiał "Pellet czy PC" - nawracaj do woli.

Nie do końca tak jest.

Będąc świeżakiem ale jeszcze przed budową myślałem że najlepszym i najtańszym dla mnie w nowym przyszłym domu będzie kocioł na ekogroszek i zabawa w palacza i nawet moje zapytania na forum były typu "jaki wybrać najlepszy kocioł na ekogroszek"

To własnie dzięki forum i dzięki "nawracaniu" nawróciłem się na grzanie nawet nie gazem,którego mam przy działce ale prądem czyli zmiana o 180st i stwierzdenie sąsiadó,że jestem jakiś nawiedzony.

Stąd budowa domu nie pod ekogroszek a typowo pod prąd ale nie pod kable tylko pod Kospela.

Zatem czy "nawracanie" na budowę domów z niskim stratami ciepła jest grzechem czy z dobrem dla przyszlych inwestorów nawet jeśli nei będzie to zgodne z tematem załozonym przez nie świadomego inwestora ?

Jest to forum budowlane ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K ,Elfir i inni moderatorzy mają prawo robić porządek zgodnie z własnym poczuciem sprawiedliwości - są moderatorami ponieważ dali się poznać jako ludzie bezstronni i uczciwi. Konfliktowanie różnych dyskusji powinno skończyć się banem. Takie są fakty.

 

R&K z zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki, które - dodajmy - wykonują moderatorzy społecznie. Szanujemy Jego decyzję zakończenia pracy w roli moderatora. Dziękujemy bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zgodze sie... ale stwierdzenie ze tylko "pompiarze" ( co na fm jest juz chyba obelga ) nie pisza na temat...

Nie jest ok. Co widsc nawet przez ostatnie 2 dni

Nie prowadzę statystyk. 22.11 o godzinie 19 wszedłem na dział ogrzewanie, znalazłem tam dwa tematy które wisiały jako pierwsze. Wspomniane posty napisał jednym Liwko w drugim Pyxis. Przytaczam fakty - interpretuj sobie je jak tam Ci się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poboczne pytanie nasuwa się, gdzie w takim razie zwracać takim osobom uwagę, że są jednak alternatywy i warto je też rozważyć? Na PW?

 

 

Dlatego rzeczywiście chyba trzeba się pochylić nad sensem rozdzielenia "pompiarzy" od innych systemów grzewczych -- bo taki podział sugeruje, że pompy to jakiś kosmos i mogą się kisić tylko i wyłącznie we własnym sosie.

 

Szkoda że takiej zadymy nie było 4 lata temu kiedy wynierałem projekt domu. Dział pompy omijałem szerokim łukiem przekonany o bardzo wysokich kosztach.

Teraz wiem, że jest inaczej.

Co do wciskania na siłę pomp, zgadza się. Jednak wzmianka w niektórych tematach uważam za neutralą, czasem pożądaną. Oczywiście bez natręctwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałeś odpowiedź. Gdyby temat brzmiał "Pellet czy PC" - nawracaj do woli.

Nie otrzymałem. Pytałem konkretnie o to o czym pisałeś, bo pisałeś że "zaczyna się nawracanie" a nie "offtop". Dlatego też pytam o kwestię nawracania, konkretnie.

 

Gdy temat brzmi "jaki piec na pellet ?" a ktoś zaczyna tam smęcić o PC, gazie, kablach czy konwektorach - wtedy jest zwykłe zaśmiecanie wątku.

Ja rozumiem regularną bitwę, ale w tym wypadku Liwko jedynie wspomniał o takim rozwiązaniu, jako alternatywie. Trudno to nawet nazwać "nawracaniem". Mimo tego chętnie usłyszę w końcu co widzisz złego konkretnie w nawracaniu na ewidentnie lepszy* system przez zwracanie uwagi na inne rozwiązania.

 

Głównym obowiazkiem tego forum ciążącym na użytkownikach jest pisanie NA TEMAT i unikanie off topów. Tylko w ten sposób forum stanie się przejrzyste a informacje mozna będzie łatwo znaleźć.

Jednocześnie powodując, że będziemy nadal 50 lat za murzynami a sąsiedzi będą nam smrodzić w nos, bo są święcie przekonani, że ogrzewają najtaniej jak się da.

 

Wyobraź sobie odwrotną sytuację i pomyśl czy Ci odpowiada: w co drugi temat dotyczący tylko pomp ciepła wchodzą zwolennicy gazu płynnego i twierdzą że to jest najlepsze co może być na świecie.

Bo jest. Jednak wyobrażę to sobie, jeśli nasza gospodarka będzie się opierać o wewnętrzne wydobycie gazu, do tego stopnia, że gaz będziemy eksportować zamiast go importować. Wtedy sam będę zachęcał do montowania kotłów gazowych w zamian za PC/prąd/ogień. W tym momencie gaz to droższa alternatywa dla pomp ciepła, gdy inwestor nie może sobie pozwolić na zakopanie szczura w glebie. O czystym prądzie nie warto wspominać, bo inwestor pójdzie z torbami -- i dlatego nikt z "kablowiczów" nie "nawraca".

 

Bo PC to prąd. A prąd w Polsce to jest z węgla.

Ale węgla u nas dostatek, w przeciwieństwie do gazu.

 

A elektrownie węglowe zatruwają środowisko.

W drastycznie mniejszym stopniu niż gospodarstwa domowe palące otwartym ogniem. Poza tym wygląda na to, że należysz do grupy która generalizuje pojęcie środowiska. Środowisko (powietrze, ziemia, etc.) sobie poradzi, (*) tutaj przez Środowisko należy rozumieć wpływ na człowieka, konkretnie na nasze płuca. A ochronę człowieka da się zrealizować tylko przez wyparcie tego spalania poza ośrodki skupiające ludzi. Nie wspominając, że elektrownie mają jednak "zaawansowane" filtry i większość co leci z komina (wyrzucane na dużej wysokości) to para wodna. Akurat tę kwestię, wraz z żoną zresztą, znam, można powiedzieć, na wylot. Jesteśmy wspólnie po Ochronie Środowiska. :}

 

A Ty właśnie chciałeś sobie poczytać o doborze wielkości dolnego źródła do PC. Tylko kur...a nie masz szansy bo akurat dwóch gaziarzy nawraca i dyskutują czy lepszy zbiornik własny czy dzierżawiony od Gaspolu.

Jak już pisałem, wszystko musi być w granicach rozsądku. W poście który zapodałeś, gdzie Liwko nieśmiało wspomniał o PC, IMO nie ma "przeginki"...

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dyskutuję w tej chwili o lepszych czy gorszych technologiach w budowie domu tylko o moderowaniu forum tak aby było ono strawne dla czytających. Strawne w sensie o jakim pisałem wyżej.

 

Nawracanie w sensie offtop. Dla mnie sprawa jest jasna i prosta: pisanie zgodne z tematem lub nie. Jeśli nie - posty do kosza. Moderator nie może wdawać się w rozważania że jeśli cos jest lepsze od czegoś a łamie regulamin forum to w imię jakiś wyższych racji trzeba taką sytuację tolerować.

Masz inne przemyślania na temat pelletu - bardzo dobrze - załóż nowy temat i tam się wypowiadaj - być może przekonasz kogoś żeby zmienił swoją decyzję. Do tego masz prawo. Natomiast nie masz prawa do tego żeby konkretny wątek zaśmiecać czymś co nie jest z nim związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dyskutuję w tej chwili o lepszych czy gorszych technologiach w budowie domu tylko o moderowaniu forum tak aby było ono strawne dla czytających. Strawne w sensie o jakim pisałem wyżej.

Widać znowu ja o pipce, Ty o rybce. ;) Ja też o tym nie dyskutuję.

 

Nawracanie w sensie offtop. Dla mnie sprawa jest jasna i prosta: pisanie zgodne z tematem lub nie. Jeśli nie - posty do kosza. Moderator nie może wdawać się w rozważania że jeśli cos jest lepsze od czegoś a łamie regulamin forum to w imię jakiś wyższych racji trzeba taką sytuację tolerować.

Masz inne przemyślania na temat pelletu - bardzo dobrze - załóż nowy temat i tam się wypowiadaj - być może przekonasz kogoś żeby zmienił swoją decyzję. Do tego masz prawo. Natomiast nie masz prawa do tego żeby konkretny wątek zaśmiecać czymś co nie jest z nim związane.

Po to moderatorem jest osoba żywa i myśląca, żeby rozstrzygać na ile wypowiedź jest agresywna i prowokacyjna, na ile osoba trolluje i przesadza, ile jest tam marketingu i reklamy, a na ile użytkownik systemu tylko sugeruje inne, lepsze rozwiązanie. W rozwiązaniu które proponujesz, można skonfigurować automat, który będzie kasować wszelkie wypowiedzi gdzie padnie określone w skrypcie słowo (PC, pompa ciepła, klamot etc.). Ale rzecz rozbija się właśnie o to, że nie o to tutaj chodzi, żeby bezmyślnie rżnąć OT. Takie zero-jedynkowe myślenie do niczego nie prowadzi i jest gorsze niż pozostawienie dyskusji samej sobie. I nadal podkreślam, cięcie regularnej bitwy -- tak. Sugestia do innego rozwiązania (zbliżonego kosztowo) -- nie.

 

Dlatego też nie rozumiem np. "pompiarzy" w wątkach o instalacjach czysto prądowych, gdzie wiadomo że nie warto inwestować w PC (wodne), bo jeśli ktoś myśli/ma prąd w domu, to znaczy że kupę czasu i kasy zainwestował w ocieplenie -- dodatkowa inwestycja w PC, żeby oszczędzić parę złotych które nie zwrócą się w sensownym czasie, jest bzdurą.

 

Dobrze, kolejny wniosek z tego wynika, że najwidoczniej moderatorów jest tutaj zbyt mało, mają niewłaściwy podział pracy (ja uważam, że każdy dział powinien mieć swojego moderatora, może nawet dwóch), albo się lenią (na zasadzie ja pilnuję tylko swojego podwórka i w resztę się nie mieszam) .

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać znowu ja o pipce, Ty o rybce. ;)

 

 

Po to moderatorem jest osoba żywa i myśląca, żeby rozstrzygać na ile wypowiedź jest agresywna i prowokacyjna, na ile osoba trolluje i przesadza, ile jest tam marketingu i reklamy, a na ile użytkownik systemu tylko sugeruje inne, lepsze rozwiązanie. W rozwiązaniu które proponujesz, można skonfigurować automat, który będzie kasować wszelkie wypowiedzi gdzie padnie określone w skrypcie słowo (PC, pompa ciepła, klamot etc.). Ale rzecz rozbija się właśnie o to, że nie o to tutaj chodzi, żeby bezmyślnie rżnąć OT. Takie zero-jedynkowe myślenie do niczego nie prowadzi i jest gorsze niż pozostawienie dyskusji samej sobie. I nadal podkreślam, cięcie regularnej bitwy -- tak. Sugestia do innego rozwiązania (zbliżonego kosztowo) -- nie.

 

Oczywiscie że brzytwa musi byc wyważona: o ile w pierwszym temacie offtop to jest jeden post Liwka - to mozna to tak zostawić bez szkody dla spójności tematu, o tyle w drugim temacie post Pyxisa zapoczątkowuje prawie dwustronnicową, nic nie wnoszącą (oprócz chaosu) dyskusję nie na temat. Tam jest to do wycięcia wraz z upomnieniem piszących żeby trzymali się tematu.

 

I poglądy moderatora na jakąś technologię nie mogą mu "przymykać oczu" na ewidentne przejawy łamania regulaminu forum i robienia bardaku w tematach.

 

Jak dla mnie w kwestii funkcjonowania forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon każdemu można zasugerować inne rozwiązanie. Oczywiście w sposób wyważony.

Jeśli jako mod byłbyś w stanie nie dopuścić do takich postów, według mnie, nie nadajesz się na moda, tak jak niektórzy sugerują.

Większość forumowiczów nie jest obeznana ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z budową.

Jeśli inni nie zasugerują innych opcji, innych bo nie mogą, po co takie forum?

Tak jak pisałem wcześniej. Wszystko z umiarem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jeśli inni nie zasugerują innych opcji, innych bo nie mogą, po co takie forum?

Tak jak pisałem wcześniej. Wszystko z umiarem :)

 

Dokładnie,na tym czyli na niewiedzy inwestorów bazują m.in forumowi sprzedawcy kotłów na ekogroszek i stąd są niedomówienia i banany a że Moderatorem tego działu jest klient tychże sprzedawców to bo co jest forum i to budowlane w nazwie ?

Traktowane jedynie jako sklep ?

 

Przy okazji może tutaj:

Zgłosiłem pewien post do moderacji jako ewidentną prowokację.Czy moje zgloszenie dotarło ? Czy może mam odpowiedzieć na tą prowokację i zrobić ponownie bałagan ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tu już pasuje. ;)

 

 

Zgłosiłem Twój post do kasacji w poprzednim wątku i już zniknął. Ale mój, zwracający uwaga, już nie -- a powinien IMO. Sam więc skasowałem. ;)

 

PS który to post konkretnie?

Tamtego posta sam wykasowałem a zgłoszenie widzę też już przyjęte także nie ma posta i nie ma tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulignon każdemu można zasugerować inne rozwiązanie. Oczywiście w sposób wyważony.

Jeśli jako mod byłbyś w stanie nie dopuścić do takich postów, według mnie, nie nadajesz się na moda,

 

Można zasugerować w temacie otwartym np:. "Jakie ogrzewanie wybrać do..." I tam do woli mogą sie wypowiadać nawet miłośnicy palonych opon i modowi nic do tego. W temacie zamkniętym pt "Jaka PC jest najlepsza na rynku" powinne być kasowane posty kierujące ten temat na inne tory.

 

Ludzie czy to tak trudno pojąć że jeśli ktoś wchodzi na temat pt Pompa ciepła to chce czytac o pompach ciepła a nie kotłach na ekogroszek???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ludzie czy to tak trudno pojąć że jeśli ktoś wchodzi na temat pt Pompa ciepła to chce czytac o pompach ciepła a nie kotłach na ekogroszek???

 

Gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu.....

 

Proponuję wejść na stronę mazdaspeed i w temacie o Maździe 6 walnąć post na temat zalet VW Passata 2.0 Tdi. Zobaczycie jak "długo" taki post tam powisi.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...