Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Forum Muratora - uwagi


firewall

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Komu teraz cukrujesz???Odmienne stany świadomości???Redakcji,która poprzez modów nic tak na prawdę nie wie.Wie dopiero jak robi się gorąco i ktoś poważnie nadepnie jej na odcisk.Kto widzisz u góry.Ty depczesz kogo popadniesz mieszasz się z rzeczywistością by w końcu nad nią zapanować.Nie panujesz niestety ale zawsze jesteś tam gdzie twój wysublimowany język staję się kością niezgody a powinno być na odwrót.Wiele krwi mi upuściłeś i należy cie moderować tak jak i innych co podsycają ogień.

ty masz więc tego nie rozumiesz.

Tyle do ciebie.

 

Nie dość, że nie na temat to jeszcze żenada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytam -piszę w tym topiku aby wdawać się w przepychanki słowne ,które prowadza donikąd.Chciałbym ładu możliwości spokojnej wypowiedzi bez tych podniosłych krótkich wejść.Od tego wszystko się zaczyna.Moderator reaguje po tym jak kolędnicy zdepczą to co miał do pokazani-napisania.Nie wnikam głębiej w to co tu się dzieje.Zgłaszanie uwag w tym i innych topikach jest czasami poplątane.Kogoś moderują on się broni a potem cukier.To jest żenada kolego greengaz.Tego nie zrozumiesz bo się czaisz i nie masz nic do powiedzenia sensownego oprócz takich właśnie trollingowych :bye::) postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam delikatną prośbę do wszystkich - nie wiem czemu w chwili kiedy wszedł najważniejszy decydent - ten kto daje i rozdaje tutaj karty część osób zaczyna zachowywać się jak dzieci w piaskownicy. Doprowadziliśmy do tego, że Redakcja wreszcie zauważyła, że coś się dzieje, zareagowała na to co się dzieje, zechciała wysłuchać próśb i nas nie pogoniła to pokażmy, że tak naprawdę wiemy co mówimy i wiemy co chcemy zrobić a nie zaczynamy sobie dogryzać kto komu i kiedy sypnął piaskiem w oczy a potem naskarżył mamusi, czyli modowi, że ten jest be a ten cacy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to samo wnioskowalem co Balto. No to moze wystawmy postulaty i jakas "srednia" sobie Redakcja wyciagnie z tego:

jestem pierwszy :)

Jako PP:

- usuniecie dziennika budowy z mojego PP - bo jest to zbedna funkcja, cos innego w to miejsce

- mozliwosc zaznaczenia przy wypowiedzi opcji: stanowisko oficjalne firmy, wypowiedz prywatna - PP naraza firme na pozwy sadowe teraz

- zatrudnienie zawodowych moderatorow i PP oddane pod jurysdykcje tych zawodowych modow

- krotkie info na maila o moderowaniu/usuwaniu watkow lub chociaz obligatoryjne wpisanie jaki mod to zrobil

- odgornie dac na wstrzymanie moderatorom w przypadku PP

Jako user bez PP:

- bardziej rygorystyczne moderowanie, konkretnie: podjerzenie ze ktos sie ukrywa jako "dzialanosc" 1 - ostrzezenie o byciu na cenzurowanym, 2 - propozycja zakupu PP, 3 - out na 7dni, 14dni i pozniej ban permamentny

- wprowadznie zapozyczonego z innych for "pomogl mi" i lapka w gore. Czyli - wg przydatnosci a nie ilosci postow weryfikacja, kazdy z doradcow bedzie sie staral byc bardziej precyzyjny.

- wiecej modow... zdecydowanie, nawet tych nie zawodowych, ale - z marginesem uprwanien (taki bufor bezp), zeby nie bylo jak z autorusem, ktory nam tu jasnie panowal przez 2? dni, bo go lekko ponioslo - ponioslo, ale zabieranie mu moda to tez zbyt drastyczny ruch, moze wystarczylo z nim pogadac? bo teraz redakcja na modow przeszla na "bialo-czarne" .. szkoda ze TB nam sie tak dlugo tu panosil....

 

na razie tylko tyle i AZ TYLE z mojej strony...

jak to sie uda, trzeba oczyscic forum z trolli... a tych nie brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei kilka kolejnych spraw:

1. Formalne:

- uporządkowanie takie naprawdę i od serca spraw z Regulaminem. Musi być w nim zawarte wszystko - od tego jakie są zasady wypowiedzi na forum, poprzez samą organizację forum, tego co kto i gdzie może (modowie), sposoby ich mianowania, słowem wszystko to o czym pisałem. Łącznie z miejscem gdzie będzie ich aktualna lista - z opisem jakimi działami się zajmują.

- dokładnie opisanie w Regulaminie co znaczą dziwne opisy jakie mają poszczególni członkowie forum (liczba postów, pomógł, hierarchia ich etc, w tym jasne przez oczywiste, zasady przyznawania)

- wyjaśnienie co może a co nie może zawierać sygnatura - mój przypadek. Tak mam swoją działalność i nie ukrywałem tego nigdy, ale stworzyłem też stronę o cemencie, na której nie ma żadnej! reklamy, żadnego kookisa!, żadnego linka do żadnego producenta! tylko telefon do osoby która tę stronę prowadzi i wyjaśnia problemy z jakimi ktoś może się spotkać. Pytanie czy jest to strona doradcza czy reklamowa. To trzeba będzie wyjaśnić, bo jak widzę spojrzenie może być różne

- mniej punktów poświęcone temu ile i za ile właściciel oferuje coś ze strony a znacznie więcej temu jaki ma panować tutaj porządek i co i jak ma być. Oczywiście mają w ramach porządku byś instancje odwoławcze i doradcze sposoby ich mianowania temu jakie mają kompetencje (patrz: jeden z moich wcześniejszych postów stricte o Regulaminie i modach)

2. Moderacja

- ilość moderatorów powinna zależeć od ilości wątków i wypowiedzi na forum. Sądzę, że średnio setkę dziennie może przejrzeć jeden mod, przy czym osobiście uważam, że z racji funkcji i tego, że sam portal nie jest instytucją charytatywną powinni być oni powiązani już po akceptacji z właścicielem. Formuła płacę i wymagam powinna się sprawdzić

- moderatorzy zobowiązani będą by przynajmniej raz w ciągu dnia zaglądali na swoje działy i sprawdzali co się tam dzieje i to oni będą personalnie za nie odpowiadać, także na pytania userów o to czy tamto.

- moderator nie musi być wybierany bo zna temat - on musi znać zasady moderacji, a jedno z drugim może być acz nie musi powiązane. Nie musi znać się na merytoryce argumentów w dyskusji, ale na jakości dyskusji - jak najbardziej.

- oczywiście grupy budujące itd także muszą mieć swoje moderacje - i musi być to jasno przypisane. Może być to przypisane metodą indywidualną, lub grupową. Ta druga będzie oznaczać, że z urzędu wyznaczy się np ileś grup na jednego moda, po czym je personalnie przydzieli. W sutuacji powstania nowej grupy - albo obecni modowie przypiszą ją komuś albo zawnioskują o kolejną osobę

- zasada: lepiej jeden mod za dużo niż jeden za mało

3. Inne

- zrobienie porządków z układem forum (inny podział, jaśniejszy, wyraźniejszy, przypisanie płatnych profili do konkretnych grup i zaznaczenie, że jest to sposnorskie firmy Z)

- zwrócenie uwagi tymże firmom sponsorskim na jakość ekspertów - w innym wypadku forum zostanie zamknięte / zawieszone z terminem przydziału kogoś sensownego. Po co ma być tam "Sierotka Marysia" skoro kilka innych osób na forum wie lepiej a sam producent nie jest w stanie nawiązać równorzędnej dyskusji

- można spróbować - wyznaczyć spośród uczestników -osób które naprawdę mają szeroką wiedzę w temacie, wypowiadają się regularnie w danym temacie lub kilku tematach, pomogły w iluś kwestiach i przydzielenie im np. tytułu (znowu regulamin) Ekspert Muratora (na przykład, dział X).

- uporządkowanie tematów - zamknięcie historycznych, przejrzenie istniejących - tam gdzie tylko pyskówka i wypowiedzi by nabić sobie licznik - usunąć, zamknąć / zawiesić.

- uporządkowanie forumowiczów - ci co nie byli dłuższy okres czasu - wysłanie informacji o zawieszeniu konta i informacji, że mogą je odwiesić poprzez logowanie itd. Od razu będzie wiadomo ile tak naprawdę jest osób na forum, a ile martwych dusz, które ładnie wyglądają w statystyce

- możliwość komentowania artykułów sponsorskich i konieczność odniesienia się przez piszących do uwag i zarzutów. Pozwoli to zweryfikować wiedzę piszących te artykuły i ocenić które informacje są z folder, a które rzetelne

4. Praktycznie

- banowanie uczestnika - możliwe, lecz nikt z pozostałych nie musi o tym wiedzieć

- zaniknięcie i zamknięcie konta - możliwe, jeśli uczestnik chce wykasować posty - to zmiana osoby wypowiadającej na NN lub JD (z angielskiego Joe Doe / Jane Doe). Nie zaburzą dyskusji w bieżących czy archiwalnych wątkach a nie będą przypisane osobie która się z nami pożegnała

- zniesienie uprawnień wszystkim obecnym modom (którzy nie występują w regulaminie) i dokonanie wyboru, także przy pomocy społeczności forum - dyskusja - nowych modów. Instytucje nad nimi (coś w rodzaju Rady Wyższej - nastąpi już po wyborze modów, ona będzie rozpatrywać zażalenia i skargi)

5. Profile płatne

- obniżenie kwoty za profil płatny - tak naprawdę wiele osób tutaj się wypowiadających pewnie by taki wykupiło, tylko nie zawsze uważają że wydanie 1200 złotych jest sensowne. Można wprowadzić różne klasy profili - co będzie oznaczało rożną ilość i możliwość zamieszczanych informacji

To tyle tak na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziane zostało prawie wszystko. Dalsza dyskusja z naszej strony nie ma sensu

Teraz oczekiwać należałoby ruchu ze strony Redakcji, czyli jednolitej propozycji zmian możliwych do wprowadzenia "od zaraz" i i takich które wymagają wiecej czasu, np. zminy softu.

Na początek nich to przynajmniej będzie deklaracja woli zmian i określenie kierunku w którym forum będzie zmierzać.

Co by zmiany zaczęły przybierać bardziej realny kształt, oczekiwałbym przyrzeczenia Redakcji przedstawienia propozycji do dalszej dyskusji np. do 15 grudnia 2014.

Inaczej to sobie pogadamy, wątek zdechnie, rany zabliźnią i tyle z tego będzie.

 

PS. A propos zachowaniach dzieci w piaskownicy. Akurat tutaj bełkot jest nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zlym momencie chyba moje pytanie zadalam i zniknelo w 13 stronicowej jatce. Czy moglabym poprosic o wyjasnienie w nizej opisanej kwestii?

Moje zdjecie zostalo rozkradzione nie z mojej galerii na prywatnym profilu niepowiazanym z muratorem, a z artykulu w serwisie muratora, do ktorego zdjecie (nie link) skopiowano z forum. Dlatego prosilabym o podawnie artukulu regulaminu na podstawie ktorego Murator nabyl do niego prawa.

 

Mam pytanie do zdjec umieszczanych na forum- czy w przypadku "zalinkowania" jakiegos zdjecia Muratotor automatycznie nabywa do niego prawa?

 

Jesli tak to poproszę o wskazanie gdzie w regulaminie przewidziany jest taki zapis- widzalam, ze zdjecia zamieszczone w galeriach Muratora moga byc zmniejszone lub uzyte w newsletterze, nigdzie nastomiast nie widze zapisu, że zdjecia zalinkowane mogą byc użyte w publikacjach. Art.3.3 c c) mowi o prawie "publikowania przesłanych blogów, wypowiedzi na forum, galerii, ogłoszeń i komentarzy Użytkownika w innych Serwisach z podaniem nicku autora", nie o zamieszczonych gdzie indziej i zalinkowanych na forum zdjeciach.

 

I jeszcze- jesli zadaje pytanie w nieodpowiednim miejscu prosilabym o informacje gdzie moglabym sie z moim problemem udac. Zalezy mi na szybkim rozwiazaniu sprawy, bo skopiowane zdjecia znalazly sie w art reklamowych firm zupelnie niepowiązanych z realizacja mojego projektu (jako ich produkt!)i sprawa jest juz w rekach prawnika.

Edytowane przez silan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wczytywalem sie w regulamin w sprawach praw autorskich(lepiej zrobi to prawnik) ale w temacie dalszego wykorzystania zdjecia jest to chyba jasne: jesli nie przekazalas im praw do zdjecia to go nie maja i slusznie uwazasz ze nalezy Ci sie zadoscuczynienie. Tylko ze bez prawnika to chyba co najwyzej ich postraszysz i co najwyzej zdejma zdjecie zecswoich materiałów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

finlandia: a mod powinien znać regulamin mniej więcej na wyrywki... Bez urazy.

silan: na moją skromną wiedzę prawną punkt 3.3 pozwala właścicielowi na bezpłatne udostępnianie wszystkiego co w jakiś śladowy sposób pojawi się na forum. Założenie jest dość proste. Jeżeli publikujesz link do jakiegoś artykułu spoza FM - to oznacza, że pokazujesz / odsyłasz do konkretnego linku w poszukiwaniu wiadomości. Należy w zasadzie ów artykuł traktować jak cytat - prawa do niego nie masz i FM - też nie.

Jeśli zaś publikujesz link z galerii własnej, lub jakiejkolwiek innej wspominając, że nikt inny nie ma do nich prawa - bo ty personalnie ty i tylko ty możesz je publikować i nikt inny - to musisz to napisać. Miałem kiedyś artykuł, gdzie miałem różne rodzaje zdjęć, przy czym kilka z nich były publikowane tylko i wyłącznie w tym artykule i nikt inny nie miał do nich prawa publikacji. Inni musieli mieć zgodę tej osoby która miała prawa autorskie. Ja to wyraźnie napisałem.

I ostatni przypadek - dajesz link do zdjęć z galerii bez przypisów, że nikt inny, w domyśle nie ty - nie ma prawa do nich. To zaś zgodnie z podpunktami zawartymi w 3.3 że traktuje się je w taki sposób, że FM ma do nich pełne prawa - dlatego, że ty jako użytkownik forum masz do nich prawa. Ergo może robić z nimi co chce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie napisalam, ze nikt inny nie ma prawa do tych zdjec, bo zalozylam, ze po jakims czasie je skasuje (zrodlo) i nie bedzie sprawy. Nie sądziłam, ze administratorzy serwisu po prosu je "zgraja", bo wg mnie cos takiego bez zezwolenia autora jest w Polsce niedozwolone nawet bez klauzuli o prawach autorskich.

Pozostaje teraz sprawa czy w danej sytuacji jestem jedynym właścicielem zdjecia. Wydaje mi sie troche niedorzecznym pomysl, ze w momencie zalinkowania czegokolwiek- zalozmy, że zalinkuje zdjecie jakiegos projektanta wnetrz, Murator staje sie wspolwlascicielem zdjecia, czyli tak jak piszesz- ma pełne prawa.

 

Dodaje:

http://konsumentwsieci.pl/rozpowszechnienie-zdjecia-bez-zgody-autora-fotografii/

 

Co do zasady zdjęcie jest przedmiotem prawa autorskiego, tzn. jest utworem ponieważ można mu przypisać indywidualny oraz twórczy charakter (zob. art. 1 ust.1 ustawy). Należy pamiętać, że nie trzeba spełniać żadnych formalności, aby zdjęcie zostało objęte autorskoprawną ochroną (art. 1 ust. 4 ustawy). W praktyce wystarczy więc, że zostanie utrwalone za pomocą aparatu.

 

Nie jest również prawdą, że jeśli zdjęcie umieścimy w sieci to zrzekamy się praw do tego utworu i będzie mógł z niego korzystać każdy. Co do zasady, na każde wykorzystanie czyjegoś utwory potrzebna jest zgoda autora (ew. posiadacza praw autorskich majątkowych, jeśli twórcy przekazał komuś prawa autorskie). Co więcej nie jest konieczne podpisywanie zdjęcia zwrotami typu "Copyright Reserved", zamieszczaniem znaczka © czy ®. Jak już wspomniałem wyżej, nie potrzeba spełniać żadnych formalności! Można, ale nie trzeba.

Edytowane przez silan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silan: ja nie pisałem o tym jak to wygląda zgodnie z prawem polskim, tylko zgodnie z regulaminem forum, a ten jak wiadomo, regulamin oczywiście, został napisany tak by właściciel miał jak najwięcej praw i jak najwięcej zarabiał, co oczywiście także jest do zmiany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jeden postulat: fukcja obslugi PP przez program pocztowy lub zewnetrzne jakies narzedzie. bo to ktore jest - jest do d..y. Miejsce sie konczy, nic nie da sie wyszukac, ograniczenie znakow, nie da sie wstawiac zalacznikow i trzeba linkowac z zewnatrz. moze dla PP wylaczcie wogole PW i w to miejsce wstawcie mailto: ale jednoczesnie podajac pole reply-to adres e-mail piszacego (pobrane z profilu uzytkownika)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cichą i oby niepłonną nadzieję, że weekend, a w zasadzie czas od piątku został poświęcony na głęboką dyskusję w gremiach decyzyjnych... I oby nie była to próba wycofania się z tego co przelało czarę goryczy czyli zebrania mleka z podłogi i pokazania że tak w ogóle to szafa gra a my jesteśmy wichrzyciele źli i godni potępienia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno mieć nadzieję na jakiekolwiek zmiany, gdy czyta się np. takie wątki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232790-Temat-Problem-z-autoryzowanym-Partnerem-firmy-Danfoss

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232823-Dajmy-szans%C4%99-firmie-Danfoss

tak, jestem pesymistą

będzie jak zawsze :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...