Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator SALDA RIS 400 VE czy RENOVENT Excellent 400


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piotr - instalator odradzał by-passs, bo zmienia przepływy. Pewnie da się regulować na jakiś wypasionych sterownikach, ale jak pisałam - nie chcę by dom był inteligentniejszy ode mnie ;)

co do bypassu to się nie zgodzę no chyba że producent wsadził go tam na siłę i tak zawęził przepływ . ale sterowany i włączający się wtedy co potrzeba chyba super . szkoda wydawać kasy na prąd do klimy lub na grzanie . cały czas kombinuje jak zrobić żebym rano wstawał a ekspres właśnie kończył parzyć kawę i mam na to pomysł testuję a co do domu ma robić i zachowywać się tak jak go zaprogramuje tak jak komórka i laptop . Kwestia upodobania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, ze sa ludzie, którzy chcą mieć całośc skomputeryzowaną i są tacy, co notują zużycia prądu, gazu i wody co godzinę bo robią sobie wykresy.

W końcu dla każdego dom to spełnienie swoich marzeń.

 

Jak pisałam - mnie to nie kręci, dlatego też wybieram urządzenia proste i niedrogie. Dlatego osobiście ci nie poradzę czy dana centrala ma wszytsko o czym można sobie zamarzyć.

 

 

 

Jak sobie obliczę, że mam wydać 5 tyś wiecej, by oszczędzić 200 zł rocznie, to jakoś mi się nie kalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. szkoda wydawać kasy na prąd do klimy lub na grzanie . cały czas kombinuje jak zrobić żebym rano wstawał a ekspres właśnie kończył parzyć kawę i mam na to pomysł testuję a co do domu ma robić i zachowywać się tak jak go zaprogramuje tak jak komórka i laptop . Kwestia upodobania

 

Nie da się ustawić komfortowej temperatury w domu bez klimatyzacji i ogrzewania. Natomiast za opłaty, odpowiada izolacja i odzysk ciepłą z wentylacji. Dlatego szkoda wpuszczać ciepłe powietrze latem, niech te wychodzące go schłodzi. W domach izolowanych z klimatyzacją zużycie na ogrzewanie i chłodzenie nie przekracza 10-15kWh/m2 tak więc, naprawdę trudno tu pisać o "płaceniu za prąd"

co do bypassu to się nie zgodzę no chyba że producent wsadził go tam na siłę i tak zawęził przepływ

Zawsze bypass jest obok wymiennika, czyli gdyby go nie było, można by dać większy wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu - mój reku nie kosztował nawet 5 tyś :)

Dopłacić bym wzięła, nikt nie chciał :D

 

Mi bardziej chodzi o całą instalację. By płacić mniej to nie tylko rekuperacja ale i ogrzewanie. Nie każdy system ogrzewania potrafi produkować do 3000kWh w roku. Są systemy, które żeby nie wiem co to poniżej 600m3/gazu rocznie nie zużyją. Czy węgla poniżej tony. Co da wtedy rekuperacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu znam Pana zdanie na temat izolacji budynku,(ja osobiście mam inne ale to nieistotne w tym momencie) prosiłbym żeby nie sprowadzać tego tematu do rozważań na temat izolacji budynku bo nie o to chodziło gdy zakładałem wątek. Wolę porozmawiać i dowiedzieć się czegoś w sprawie rekuperatorów :):D

 

A swoją drogą ciekawe, temat zaczynałem zastanawiając się nad wyborem Salda lub Brink a teraz trochę się rozszerzył wybór a ja nadal nie wiem co wybrać :bash:

Podsumowując:

Brink Excellent 400- Często polecana centrala (TB jej nie lubi ale słyszałem więcej pozytywów niż negatywów na jej temat) tylko w razie awarii w jest problem z serwisem a to już kiepsko wygląda:(

Onyx Dream 400 - niby fajny, ale z bypasem ponoć jest problem bo nie jest na 100% powietrza i jest nie w pełni regurowalny a w dodatku podobno przecieka pod Bypasem (jeżeli to prawda to dość duży problem)

Airpack 400 - niby fajny z dobrym sterownaniem, zachwalany itd ale droższy o ok 1500 od Onyxa i Brinka a to jednak sporo :(

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p. Tomaszu definicja nie zawsze idealnie określa stan rzeczy w naturze.

Zdecydowanie! W 1990 roku za 1kWh prądu mógł Pan kupić 1m3 gazu, dziś 0.2m3 - Centralne ogrzewanie od dawna nie ma sensu. z resztą niegdy nie ceniłem wartości umysłowych kogoś kto wpadł na pomysł grzania w jednym miejscu i wysyłanie tego. Tak Szanowny Panie, nie uważam ciepłowników za ludzi myślących. A jeżeli są, to są cyniczni.

Rolą izolacji i odzysku ciepła z wentylacji jest pozbycie się tych ludzi z budów. Elektronika zamiast zaworów.

Zresztą czemu podpiera się Pan definicjami z 1990 roku? Hipokryzja względem tematu o opieraniu się na wentylacji wg. p.Malickiego.

Definicje się nie zmieniają, kanały tak. Definicje i sprzed 200 lat są aktualne, technologie już nie. Malicki to 1974. Nie było wtedy innych kanałów niż blaszane, nie było mechanicznej wentylacji w domach i mieszkaniach a o odzysku ciepła nie wspominając. Nie było prędkości optymalnych i cichych przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Panie Tomaszu dlaczego Pan stwierdza że " i tak Pan kupi Saldę" , nie rozumiem skąd ten atak z Pana strony...

Jak Pan być może zwrócił uwagę w moim podsumowaniu Salda się nawet nie pojawiła...

Pisałem że nie lubi Pan brinka bo w każdej Pańskiej wypowiedzi w tym wątku na temat Brinka pisze Pan o nim źle także wyciągnąłem takie wnioski.

Na chwilę obecną jestem najbliżej zakupu Onyxa Dream ale każda nowa informacja jest mile widziana, z pewnością dla innych czytających którzy dopiero zastanawiają się nad centralą również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Panie Tomaszu dlaczego Pan stwierdza że " i tak Pan kupi Saldę" , nie rozumiem skąd ten atak z Pana strony...

Jak Pan być może zwrócił uwagę w moim podsumowaniu Salda się nawet nie pojawiła...

Pisałem że nie lubi Pan brinka bo w każdej Pańskiej wypowiedzi w tym wątku na temat Brinka pisze Pan o nim źle także wyciągnąłem takie wnioski.

Na chwilę obecną jestem najbliżej zakupu Onyxa Dream ale każda nowa informacja jest mile widziana, z pewnością dla innych czytających którzy dopiero zastanawiają się nad centralą również :)

 

Nigdzie nie atakowałem Pana, nigdzie nie pisałem źle o brinku. To, że są lepsze centrale nie oznacza, że Brink jest zły.

Już nie przeszkadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu znam Pana zdanie na temat izolacji budynku,(ja osobiście mam inne ale to nieistotne w tym momencie) prosiłbym żeby nie sprowadzać tego tematu do rozważań na temat izolacji budynku bo nie o to chodziło gdy zakładałem wątek. Wolę porozmawiać i dowiedzieć się czegoś w sprawie rekuperatorów :):D

 

A swoją drogą ciekawe, temat zaczynałem zastanawiając się nad wyborem Salda lub Brink a teraz trochę się rozszerzył wybór a ja nadal nie wiem co wybrać :bash:

Podsumowując:

Brink Excellent 400- Często polecana centrala (TB jej nie lubi ale słyszałem więcej pozytywów niż negatywów na jej temat) tylko w razie awarii w jest problem z serwisem a to już kiepsko wygląda:(

Onyx Dream 400 - niby fajny, ale z bypasem ponoć jest problem bo nie jest na 100% powietrza i jest nie w pełni regurowalny a w dodatku podobno przecieka pod Bypasem (jeżeli to prawda to dość duży problem)

Airpack 400 - niby fajny z dobrym sterownaniem, zachwalany itd ale droższy o ok 1500 od Onyxa i Brinka a to jednak sporo :(

 

co do brinka nie mam wiedzy ale onyxy rzeczywiście mają problem z by passem i automatyką (padają panele i wariują centrale zmieniają same obroty itp )

AirPack może droższy ale czy nie warto dopłacić za automatyczny bypass na lato i zimę ustawiany przez użytkownika w zakresie temperatury .Sterowaną płynnie grzałkę zabezpieczającą wymiennik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Pan widział B... i O... po 5500?

 

Nie widziałem ich po 5500 aż tak dobrze niestety nie ma:) ale za ok 6000 juz można nabyć ze sterowaniem i montazem. Natomiast Airpacka ze sterownikiem poniżej 7200 nie widziałem a to już moim zdaniem za dużo o ładnych kilka stówek.

Oczywiście można kupić "mercedesa" za większa kwotę który będzie miał ładniejsze sterowanie z większą ilością ustawień tylko pytanie czy nie lepiej kupić tańszy o 15-20% sprzęt o takich samych albo bardzo zbliżonych parametrach odzysku i hałasu bo to przecież chyba najważniejsze parametry są.

Pewnie gdyby airpack kosztował 6500 z montazem i sterowaniem to bym się zdecydował na niego ale póki co moim zdaniem jest za drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem ich po 5500 aż tak dobrze niestety nie ma:) ale za ok 6000 juz można nabyć ze sterowaniem i montazem. Natomiast Airpacka ze sterownikiem poniżej 7200 nie widziałem a to już moim zdaniem za dużo o ładnych kilka stówek.

Oczywiście można kupić "mercedesa" za większa kwotę który będzie miał ładniejsze sterowanie z większą ilością ustawień tylko pytanie czy nie lepiej kupić tańszy o 15-20% sprzęt o takich samych albo bardzo zbliżonych parametrach odzysku i hałasu bo to przecież chyba najważniejsze parametry są.

Pewnie gdyby airpack kosztował 6500 z montazem i sterowaniem to bym się zdecydował na niego ale póki co moim zdaniem jest za drogi.

To jak 7200 kosztuje airpack z automatyką i VATem 23% to ile wyjdzie ? Wg mnie mniej niż 6500. A do 1500 zł to naprawdę wiele brakuje.

z tym, że proszę sprawdzić w US - rekuperatory ( tak jak gniazdka i wyłączniki elektryczne, grzejniki elektryczne ...) są wyjęte z 8%.

Firma która Panu sprzeda z 8% czy nawet naprawdę zainstaluje, nic nie ryzykuje, bo VAT płaci "ostatnie ogniwo" z odsetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak 7200 kosztuje airpack z automatyką i VATem 23% to ile wyjdzie ? Wg mnie mniej niż 6500. A do 1500 zł to naprawdę wiele brakuje.

Nie bardzo rozumiem, kwoty jakie podawałem były wszystkie już do zapłaty a nie netto. Nie prowadzę działalności więc za bardzo nie wnikam na co jaki jest vat mnie interesuje cena brutto do zapłaty.

Może faktycznie nie 1500 trochę za mocno zaokrągliłem ale już 1200 to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, kwoty jakie podawałem były wszystkie już do zapłaty a nie netto. Nie prowadzę działalności więc za bardzo nie wnikam na co jaki jest vat mnie interesuje cena brutto do zapłaty.

Może faktycznie nie 1500 trochę za mocno zaokrągliłem ale już 1200 to jak najbardziej.

 

Podając "z montażem" zrozumiałem, że VAT jest 8 %

Ale jeżeli zamontują Panu B... czy O... za 6000 z VAT 23% - to należy się decydować. Już nie przeszkadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...