Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek do salonu


Zetski

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 348
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Warto zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się obudowa kominka. Ważny jest jej styl, jednak duże znaczenie ma też funkcjonalność.

Ciepło oddawane jest z kominka nie tylko przez szybę wkładu, ale również przez jego ściany i rurę dymową. Akumulacyjne płyty i kręgi szamotowe stworzone zostały, aby ograniczyć utraty ciepła właśnie przez te dwa elementy

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, bo to chyba mój pierwszy post na forum.

Jako, że jestem na etapie budowy domu, którego częścią będzie kominek chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia w tym temacie.

Pokrótce: dom jest obecnie w stanie surowym otwartym, więc do realizacji samego kominka troszkę czasu zostało, ale ponieważ nie lubię zostawiać ważnych spraw na ostatnią chwilę, postanowiłem zawczasu się ciut podszkolić ;)

Problem w tym, że im więcej czytam, im więcej rozmawiam z fachowcami, bądź "fachowcami" tym mniej wiem.

 

Założenie było takie, aby zbudować kominek akumulacyjny, lub kominek z ciepłą obudową, ale NIE kaflowy. Szanowna małżonka, jest zdecydowanie "antykaflowa". Dom ogrzewany będzie pompą ciepła, kominek, będzie więc dodatkowym źródłem. Przewidziany jest rekuperator.

 

Ale, może od początku.

W celu "właściwego zabrania się do tematu" postanowiłem poradzić się fachowców.

Fachowiec A - duża firma, chyba ogólnopolska z przedstawicielstwami, a ja na takiego przedstawiciela właśnie trafiłem.

Fachowiec B - mój znajomy, który zajmuje się kominkami już kilkanaście lat

 

Fachowiec A stwierdził, że: akumulacyjny to strzał w dziesiątkę, wkład taki to a taki będzie ok, miejsca mam w salonie mało, wiec trzeba przesunąć komin (przesunąłem), itp.

Po postawieniu domu fachowiec ów "ciut" zmienił zdanie - akumulacyjny to nie, bo szyba za duża (duże straty ciepła do pomieszczenia) i ciągu nie będzie, itp. itd. Miał coś wymyślić i się skontaktować.... 3 miesiące temu.

Fachowiec B stwierdził - akumulacyjny? Pomyłka! Same problemy z czyszczeniem, ciągiem, itd itp. Ciepła obudowa? Przecież to będzie pękać, lepszy g-k. itd. itp.

 

Jak to więc jest?

Nie wierzę już żadnemu z nich. Chciałbym postawić taki kominek jaki mi się marzył (i działający ;) ) a nie jakiegoś bezużytecznego kloca.

 

Rura do powietrza doprowadzona fi150. Chudziak z B20 + siatka chyba z drutu fi6 pod kominkiem. Komin stoi (10 m od podstawy do czapki).

Miejsca dość na ewentualną masę akumulacyjną.

 

Jeśli bylibyście skłonni rozwiać moje wątpliwości:

Czy w ogóle kominek akumulacyjny to nie jest w moim wypadku przerost formy nad treścią? Będę palił raczej okazjonalnie (chyba).

Czy zastosowanie wkładu z szybą narożną, gdzie dłuższa z nich ma ok 80-100 cm eliminuje możliwość postawienia kominka akumulacyjnego? Przez ewentualne straty ciepła przez dużą szybę).

Czy to prawda, że przyłącze do komina powinno być pod kątem ostrym (nie 90 st.) bo znacząco wpływa to na ciąg?

Czy jeśli obuduje kominek płytą CPA (akubet) czy inną podobną, a ją okleję kamieniem (zakładam wapień lub jakiś inny biały - jak znajdę fotkę "inspiracyjną" to wrzucę) to rzeczywiście będzie mi to pękać? Chciałbym ciepłą obudowę, a nie zwykłe g-k.

Czy można zbudować kominek bez kratek wylotowych na pomieszczenie (bardzo mi się nie podobają) a jedynie z wlotowymi (np. ukrytymi w cokole i zainstalowanymi w poziomie, żeby ich nie było widać), a wylot wrzucić w DGP? (podniosłem sufit o cegłę, aby mieć miejsce na rury rekuperacji, więc jakieś DGP spokojnie wejdzie).

Czy to prawda, że do rekuperatora muszą być drzwi wkładu otwierane na bok, gdyż podnoszone nie zapewniają odpowiedniej szczelności?

 

Na razie tyle, choć pewnie to dopiero wierzchołek góry moich wątpliwości ;)

Pytania typu "czy da się" proszę traktować jako "czy jest to zgodne ze sztuką, czy tak się robi i czy to działa!" bo przecież "wszystko SIĘ DA" ale efekty różne ;)

Pozdrawiam,

 

Poniżej fotka oczekiwanego efektu (powiedzmy w 80%)

kominek_4.jpg

Edytowane przez VoytekS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Voytek ...zacznijmy od tego że powiesz małżowince swej iż kominek ze zdjęcia jest kominkiem ... kaflowym ...

Bo to co widzisz na nim to współczesne kafłe wieloformatowe właśnie ...

Rzecz kolejna - z tych dwóch fachowców weź trzeciego ...bo jeden przypomina chorągiewkę, która skieruje się tam, gdzie jej aktualnie powieje, a drugi jest zwykłym matołem.

Kominek nie musi być nie wiadomo jak "akumulacyjny", natomiast zawsze może być wykonany z materiałów szamotowych, przwodzących i oddających ciepło na zewnątrz, w miejsce materiałów stricte izolacyjnych. Będzie wygladał tak samo, natomiast bedzie miał nieporównywalnie lepsze wałaściwości użytkowe.

Reszta nurtujących Cię rzeczy to bzdety (prawie).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, bo to chyba mój pierwszy post na forum.

Jako, że jestem na etapie budowy domu, którego częścią będzie kominek chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia w tym temacie.

Pokrótce: dom jest obecnie w stanie surowym otwartym, więc do realizacji samego kominka troszkę czasu zostało, ale ponieważ nie lubię zostawiać ważnych spraw na ostatnią chwilę, postanowiłem zawczasu się ciut podszkolić ;)

Problem w tym, że im więcej czytam, im więcej rozmawiam z fachowcami, bądź "fachowcami" tym mniej wiem.

 

Założenie było takie, aby zbudować kominek akumulacyjny, lub kominek z ciepłą obudową, ale NIE kaflowy. Szanowna małżonka, jest zdecydowanie "antykaflowa". Dom ogrzewany będzie pompą ciepła, kominek, będzie więc dodatkowym źródłem. Przewidziany jest rekuperator.

 

Ale, może od początku.

W celu "właściwego zabrania się do tematu" postanowiłem poradzić się fachowców.

Fachowiec A - duża firma, chyba ogólnopolska z przedstawicielstwami, a ja na takiego przedstawiciela właśnie trafiłem.

Fachowiec B - mój znajomy, który zajmuje się kominkami już kilkanaście lat

 

Fachowiec A stwierdził, że: akumulacyjny to strzał w dziesiątkę, wkład taki to a taki będzie ok, miejsca mam w salonie mało, wiec trzeba przesunąć komin (przesunąłem), itp.

Po postawieniu domu fachowiec ów "ciut" zmienił zdanie - akumulacyjny to nie, bo szyba za duża (duże straty ciepła do pomieszczenia) i ciągu nie będzie, itp. itd. Miał coś wymyślić i się skontaktować.... 3 miesiące temu.

Fachowiec B stwierdził - akumulacyjny? Pomyłka! Same problemy z czyszczeniem, ciągiem, itd itp. Ciepła obudowa? Przecież to będzie pękać, lepszy g-k. itd. itp.

 

Jak to więc jest?

Nie wierzę już żadnemu z nich. Chciałbym postawić taki kominek jaki mi się marzył (i działający ;) ) a nie jakiegoś bezużytecznego kloca.

 

Rura do powietrza doprowadzona fi150. Chudziak z B20 + siatka chyba z drutu fi6 pod kominkiem. Komin stoi (10 m od podstawy do czapki).

Miejsca dość na ewentualną masę akumulacyjną.

 

Jeśli bylibyście skłonni rozwiać moje wątpliwości:

Czy w ogóle kominek akumulacyjny to nie jest w moim wypadku przerost formy nad treścią? Będę palił raczej okazjonalnie (chyba).

Czy zastosowanie wkładu z szybą narożną, gdzie dłuższa z nich ma ok 80-100 cm eliminuje możliwość postawienia kominka akumulacyjnego? Przez ewentualne straty ciepła przez dużą szybę).

Czy to prawda, że przyłącze do komina powinno być pod kątem ostrym (nie 90 st.) bo znacząco wpływa to na ciąg?

Czy jeśli obuduje kominek płytą CPA (akubet) czy inną podobną, a ją okleję kamieniem (zakładam wapień lub jakiś inny biały - jak znajdę fotkę "inspiracyjną" to wrzucę) to rzeczywiście będzie mi to pękać? Chciałbym ciepłą obudowę, a nie zwykłe g-k.

Czy można zbudować kominek bez kratek wylotowych na pomieszczenie (bardzo mi się nie podobają) a jedynie z wlotowymi (np. ukrytymi w cokole i zainstalowanymi w poziomie, żeby ich nie było widać), a wylot wrzucić w DGP? (podniosłem sufit o cegłę, aby mieć miejsce na rury rekuperacji, więc jakieś DGP spokojnie wejdzie).

Czy to prawda, że do rekuperatora muszą być drzwi wkładu otwierane na bok, gdyż podnoszone nie zapewniają odpowiedniej szczelności?

 

Na razie tyle, choć pewnie to dopiero wierzchołek góry moich wątpliwości ;)

Pytania typu "czy da się" proszę traktować jako "czy jest to zgodne ze sztuką, czy tak się robi i czy to działa!" bo przecież "wszystko SIĘ DA" ale efekty różne ;)

Pozdrawiam,

 

Poniżej fotka oczekiwanego efektu (powiedzmy w 80%)

 

No i fajny ten kominek - ile (bez wkłądu) może kosztować taka ciepła zabudowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Voytek ...zacznijmy od tego że powiesz małżowince swej iż kominek ze zdjęcia jest kominkiem ... kaflowym ...

Bo to co widzisz na nim to współczesne kafłe wieloformatowe właśnie ...

 

No i świetnie ;) Kafel w mniemaniu mej osobistej żony i moim (i pewnie nie tylko moim), to szkliwiona "cegiełka", nie zaś szamotowa płyta przewodząca.

 

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że spokojnie da się zrobić taki kominek jak chcę, gorzej z majstrem ;/ Na szczęście mam jeszcze trochę czasu na znalezienie takiego.

 

Kominek nie musi być nie wiadomo jak "akumulacyjny", natomiast zawsze może być wykonany z materiałów szamotowych, przwodzących i oddających ciepło na zewnątrz, w miejsce materiałów stricte izolacyjnych. Będzie wygladał tak samo, natomiast bedzie miał nieporównywalnie lepsze wałaściwości użytkowe.

Reszta nurtujących Cię rzeczy to bzdety (prawie).

Pozdrawiam.

I o taki kominek mi chodzi. Czy w związku z tym mam wybudować kominek obudowany tylko płytą przewodzącą (kaflem wielkoformatowym), czy też wrzucić do środka masę akumulacyjną?

 

Poniżej fotka drugiego kominka, ten z kolei ma świetną obudowę z kamienia (kamienio-podobna?) Takie coś właśnie chciałbym na swoim, tylko bardziej białe. Może ktoś się spotkał lub wie jak takie coś zrobić?

kominek_6.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienio-podobne .. czyli :

- gips farbowany

- beton farbowany

- farbowane lisy..

1. Łapacz kurzu .

2. Kto to posprząta ?......... [ żona ?? ]

 

 

Wkład z szybą narożną Romotop Angle + system akumulacyjny Mammoth [ np. 210kg masy nad wkładem ] zalecany przez producenta tego wkładu .

Szyba może być podnoszona lub otwierana , wymiary fasady 880x440x510 , 660x440x440 oraz nowość 660x440x510 [ ostatnia tylko podnoszona ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienio-podobne .. czyli :

- gips farbowany

- beton farbowany

- farbowane lisy..

1. Łapacz kurzu .

2. Kto to posprząta ?......... [ żona ?? ]

 

 

Wkład z szybą narożną Romotop Angle + system akumulacyjny Mammoth [ np. 210kg masy nad wkładem ] zalecany przez producenta tego wkładu .

Szyba może być podnoszona lub otwierana , wymiary fasady 880x440x510 , 660x440x440 oraz nowość 660x440x510 [ ostatnia tylko podnoszona ]

 

Kuźwa jak ty to robisz.Widzisz na focie gips farbowany a nawet beton farbowany.Farbowane lisy uważam za "dobry żart tynfa wart".:DŁapacz kurzu powiadasz.Chcesz powiedzieć ,że na ścianach w salonie gdzie stoi kominek gromadzi się kurz i ,że go odkurzasz non stop???:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień naturalny jest bardzo ładny...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale do czyszczenia okropny,trzea go co chwilę czyścić by był cały czas ładny, chyba że pomalowany na błysk. Ale wtedy jest paskudny...

 

Zrobiłeś taki ogromny odstępnik;)(moje) cytat od cytatu ,że kumam o co ci chodzi.Ma być taki biały jak ten odstępnik;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kamień jest ładny, tyle że trzeba odpowiedni dobrać. Nie widziałem kominka z kamieniem wapiennym (taki mi się akurat podoba). Nie sądzę że trzeba go malować, można zaimpregnować, tak jak większość kamieni, środkiem hydrofobizującym powierzchnię. Pewnie będzie się brudził znacznie mniej - bo skoro na zewnątrz się mniej brudzi, np. na kominach czy płotach, to we wnętrzu pewnie też.

Muszę jeszcze doczytać, jak taki kamień się rozszerza i przewodzi ciepło, bo pewnie jest z tym różnie w zależności od jego rodzaju.

 

Wkład z szybą narożną Romotop Angle + system akumulacyjny Mammoth [ np. 210kg masy nad wkładem ] zalecany przez producenta tego wkładu .

Szyba może być podnoszona lub otwierana , wymiary fasady 880x440x510 , 660x440x440 oraz nowość 660x440x510 [ ostatnia tylko podnoszona ]

 

Świetny ten kominek, zwłaszcza ten większy. Z tego co znalazłem na stronie Romotopa, to do akumulacyjnego raczej polecają z otwieraną szybą, pewnie dlatego, że "pojemnik na szybę" (czy jak to się tam nazywa) zakłóca przepływ ciepła do obudowy (tak sobie wykombinowałem ;) ).

 

Nasuwają mi się kolejne pytania - przy założeniu, że robię DGP bez kratek wylotowych w obudowie. Jaki powinien być przekrój kanałów DGP (łączny), aby nie przegrzać obudowy, wkładu, itp. Jakoś to się wylicza?

Czy wylot powietrza z DGP musi być na dole? Na rysunkach poglądowych w necie różnie to wygląda - piszą żeby były przy podłodze, a rysują w suficie ;)

Zastanawiam się nad wylotami na parterze z sufitu (podobnie jak z rekuperatora) a na piętrze z jakichś kratek przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja Mammoth nadaje się do wkładów ROMOTOP z szybami podnoszonymi tak samo dobrze jak do otwieranych , możliwe że na stronie nie dodali obrazka z pierścieniami na podnoszonym.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda taki zestaw akumulacyjny na wkładzie Romotop Angle 88 x 44 x 51 zapraszam do nas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jeżeli w założeniu kominek ma być bliski akumulacji: to dwie uwagi.

1. Biała barwa utrudnia emisję ciepła, tu nie chcę dyskutować o doznaniach estetycznych. Czyli może coś bardziej ciemniejszego? Może, może.

2. Druga szyba narożna obniży sprawność. Jakby dać szybę panoramiczną, a sam kominek ustawić lekko pod kątem?!! Ciepło pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...