Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekupurator za ok. 2 tys


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A optimal to jest coś wart parametry ma dobre ale nic nie piszą o wymienniku czy aluminiowy czy plastik chociaż jeśli by osiągał tak jak piszą 95procent to już nie ważne z czego ważne że działa ,za 4tys można kupic z 5letnią gwarancji pod warunkiem że się wymienia filtry co pół roku .

 

Czerpnia od zachodu czy od wschodu u mnie przeważnie wieje od zachodu i od tamtej strony mam sąsiadów którzy palą weglem od wschodu mam możliwośc umieścic czerpnie w ścianie szczytowej pod podbitką .

 

I połączenie centrali z rozdzielaczami chciałbym zrobic na spiro sztywnych bo łatwiej ocieplic średnica fi200 czy lepiej z tej cieniutkiej foli aluminiowej ze sprężyną w środku ale jak to ocieplac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A optimal to jest coś wart parametry ma dobre ale nic nie piszą o wymienniku czy aluminiowy czy plastik chociaż jeśli by osiągał tak jak piszą 95procent to już nie ważne z czego ważne że działa ,za 4tys można kupic z 5letnią gwarancji pod warunkiem że się wymienia filtry co pół roku .

 

Czerpnia od zachodu czy od wschodu u mnie przeważnie wieje od zachodu i od tamtej strony mam sąsiadów którzy palą weglem od wschodu mam możliwośc umieścic czerpnie w ścianie szczytowej pod podbitką .

 

I połączenie centrali z rozdzielaczami chciałbym zrobic na spiro sztywnych bo łatwiej ocieplic średnica fi200 czy lepiej z tej cieniutkiej foli aluminiowej ze sprężyną w środku ale jak to ocieplac

 

Parę lat temu Dospel zamienił wymienniki Heatex typ L na własnej roboty. Wymiary i ilość lameli jest taka sama, natomiast same lamele sklejone są z czegoś co do złudzenia przypomina kliszę roendgenowską

Dlaczego nie użyć cichych kanałów izolowanych? Tylko gładka i głośna blacha + izolacja. Można się nawet pokusić o antybakteryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie tak nie napisałem.

Ilość nawiewników powyżej optimum ma pomijalny wpływ na strumień powietrza nawiewanego. Na Pan kanał główny fi 200mm 315 cm2 . Jak Pan potrzebuje 150m3/h , to czy suma pól nawiewów będzie 350cm2 czy 1000cm2 to na Pana pokoje poleci 150m3/h.

Ale... wentylacja ma też inne zadanie poza dostarczeniem Panu świeżego powietrza! Odprowadzić nadmiar wody. Z łazienek w najkrótszym czasie. W kuchni chwilowe zwiększenie strumienia podczas gotowania realizuje się okapem, a w łazience? Przecież nie ma tam wentylatorów ! Nie można zabierać strumienia łazienkom.

3 wywiewy po 125mm to 380cm2, nie będą więc "tłumić" wentylacji realizowanej na kanałach głównych fi 200mm (315cm2) niezależnie ile Pan da nawiewów.

Poza logikom są jeszcze przepisy. Wywiew w łazience to 50m3/h w kuchni to 30m3/h jak jest elektryczna ja stara gazowa, to nawet 70.

 

Czyli nawiewy 7szt to ok. 800cm2 wywiew 3szt jakieś380cm2 ,czy nie będzie jakiegoś podciśnienia jeśli wentylatory nie będą miały możliwości sterowania każdy z osobna to chyba może byc problem,najlepiej byłoby dołożyc jeszcze te 400cm2 w łazienkach ale instalacja była już zrobiona wcześniej i niema takiej możliwości jedynie mógłbym dołożyc jeszcze jeden wywiew w łazience na górze i mógłbym tam dac nawet fi 150 jesli by to pomogło.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawiewy 7szt to ok. 800cm2 wywiew 3szt jakieś380cm2 ,czy nie będzie jakiegoś podciśnienia jeśli wentylatory nie będą miały możliwości sterowania każdy z osobna to chyba może byc problem,najlepiej byłoby dołożyc jeszcze te 400cm2 w łazienkach ale instalacja była już zrobiona wcześniej i niema takiej możliwości jedynie mógłbym dołożyc jeszcze jeden wywiew w łazience na górze i mógłbym tam dac nawet fi 150 jesli by to pomogło.
Więcej kanałów nie zwiększa strumienia. Optymalnie jest, by suma pól kanałów była równa... do 20% większa od wyjścia centrali.

Czy jak do kranu doprowadzi Pan wodę rurką 40mm zamiast 13 będzie lepiej? Czy 4mm, będzie lepiej? Wyjście z centrali jest wyliczone jako optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wentylacja już uruchomiona kilka dni temu, rekuperator na strychu ocieplonym nie ogrzewanym instalacja na rurach spiro na trójnikach ocieplone 10cm wełny , rury biegnące na parter pcv prostokątne schowane w wełnie w dachu na parterze wentylacja jest wogóle nie słyszalna na parterze ,na piętrze słychac tylko lekko na 3 nawiewach ale nie wiem czy to szum powodowany przez centrale która ma chyba 53db czy przez pęd powietrza w kanałach ,chyba zostawie tak jak jest bo dzieci mi szybciej zasypiają od kiedy ją uruchomiłem ,centrala dospel optimal 400 za 3500zł odzysk temperaturowy całej instalacji na chwilę obecną to 80procent tz5stopni tn17 w domu 20stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie doradzić co kupić z dolnej półki do samodzielnego montażu do domku ok.100m?

Za ok 1600 LUNE 200, czy może warto dołożyć trochę kasy i kupić coś takiego?

 

http://www.wentylacja24.pl/pl/c/Rekuperator-VUT-min-Vents/160

 

Całość zmontowałbym na przewodach aluminiowych izolowanych+anemostaty i skrzynki rozdzielcze, pewnie razem z 1tys materiał?

Czy szkoda na to kasy i robić grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady Ventsa to sterowanie tyrystorowe i taka sobie sprawność. Zalety to metalowy wymiennik, zabezpieczenie przed zamarzaniem, filtry w komplecie, markowe wentylatory i to że jednak jakieś sterowanie jest. Masz wszystko gotowe, tylko podpiąć.

 

Sama Luna to goły sprzęt, który trzeba trochę tuningować. Trzeba wyrzucić oryginalne filtry i dodać zewnętrzne skrzynki. Trzeba dorobić sterowanie na ARW. Przy nieogrzewanym strychu trzeba w końcu zrobić jakieś zabezpieczenie przed zamarznięciem (kabel samoregulujący kupiłem, ale jeszcze nie wsadziłem do centralki). Za to sprawność zaskoczyła mnie pozytywnie, bo przy temperaturach ujemnych (-5, -7) wychodziło mi około 77%, przy czym jest to sprawność całego systemu, a nie tylko centralki. Centralka musi mieć więcej. Nie wiem jeszcze jak ze zużyciem prądu, ale chodzi prawie zawsze na 115V, czyli minimum z transformatora 1,5A. Według niektórych użytkowników ciągnie wówczas około 40W.

 

Luna z dodatkami (filtry, sterowanie itd.) wyszła mnie około 2000zł, ale wtedy sama centrala kosztowała nie 1600zł, ale 1350zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom parterowy to może w 1tys się może zmieścisz mnie całośc wyszło ok.6tys ale ja robiłem większośc na sztywnych i nie żałuje są bardzo małe opory nawet gdy ustawie na 10procent to mi ładnie dmucha z anemostatów i równo z każdego nie zauważyłem aby gdzieś dmuchało mniej lub bardziej ,sprawdzałem za pomocą lejka do wlewania paliwa na krawędż która przylega do sufitu przykleiłem uszczelkę gąbkową do drzwi aby ładnie przylegało a jeśli chodzi o ten rekupurator to najlepiej zapytac kogoś kto użytkuje jeśli nawiewa w zimie od 13do17stopni przy 20stu w domu to będzie ok.

Ijeszcze jedno skąd mam wiedziec ze wentylacja jest zrównoważona i jeśli nie to jak to zrobic

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom parterowy to może w 1tys się może zmieścisz mnie całośc wyszło ok.6tys ale ja robiłem większośc na sztywnych i nie żałuje są bardzo małe opory nawet gdy ustawie na 10procent to mi ładnie dmucha z anemostatów i równo z każdego nie zauważyłem aby gdzieś dmuchało mniej lub bardziej ,sprawdzałem za pomocą lejka do wlewania paliwa na krawędż która przylega do sufitu przykleiłem uszczelkę gąbkową do drzwi aby ładnie przylegało a jeśli chodzi o ten rekupurator to najlepiej zapytac kogoś kto użytkuje jeśli nawiewa w zimie od 13do17stopni przy 20stu w domu to będzie ok.

Ijeszcze jedno skąd mam wiedziec ze wentylacja jest zrównoważona i jeśli nie to jak to zrobic

Sztywne kanały mają większe opory. A 100m2 można za 5000 na brinku czy brookvencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Lunę sobie odpuszczę, za dużo przeróbek na które zwyczajnie nie mam czasu bo pracuję w delgacji

 

 

 

Sztywne kanały mają większe opory. A 100m2 można za 5000 na brinku czy brookvencie

 

Panie Tomaszu, a nie ma czegoś sensownego w przedziale 3-4tys. (za centralke) z łatwą regulacją, filtrami, bez problemów z zamarzaniem wymiennika i bypasem do domu 105m2/250m3 na kanałach izolowanych alu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Lunę sobie odpuszczę, za dużo przeróbek na które zwyczajnie nie mam czasu bo pracuję w delgacji

 

 

 

 

 

Panie Tomaszu, a nie ma czegoś sensownego w przedziale 3-4tys. (za centralke) z łatwą regulacją, filtrami, bez problemów z zamarzaniem wymiennika i bypasem do domu 105m2/250m3 na kanałach izolowanych alu?

Można już zrobić z RS160 RECAIR i wentylatorami DC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nieco jaśniej?Jestem w tym zielony, więc nie wiem o co chodzi?

 

Wysłałem PW

Panie Tomaszu, a nie ma czegoś sensownego w przedziale 3-4tys.

Wentylatory prądu stałego DC zużywają przy 100-130m3/h kilka razy mniej energii od AC wentylatorów prądu zmiennego. A wymiennik RS 160 jest najlepszym wymiennikiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...