Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Etap projektu - etap cięcia kosztów budowy


Recommended Posts

giman

„ Bo o takich sprawach jak ogrzewanie, wentylacja to opowiada mało sensownie ”

- architekt powinien mieć wiedzę podstawową dot. zarówno konstrukcji, jak również instalacji – i to jest wystarczające, ponieważ współpracuje z projektantem konstrukcji oraz instalacji, łączy i koryguje te branże na etapie opracowywania Projektu Budowlanego. Ja nie muszę wiedzieć, jakie przekroje np. Wentylacji Mechanicznej „pobiegną” nad sufitem PARTERU, ale muszę wcześniej przewidzieć tą przestrzeń, jak również np. możliwość ominięcia belek nośnych, które pojawią się w tym, a nie w innym miejscu budynku.

Pewnie masz rację. Wychodzi ze mnie 2 lata zmóżdżania się nad budowlanką i czepiam się za bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 209
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

ja opiszę swój przykład przy którym na samym etapie wyboru projektu zaoszczędziliśmy (wg. wyliczeń projektanta ok. 50tys.)

Początkowo wraz z żoną wybraliśmy projekt domu z dwustanowiskowym garażem, dwoma lukarnami i balkonami. Układ pomieszczeń był idealny również bryła budynku była piękna. Im dłużej patrzyliśmy na projekt tym bardziej nam się podobał. Z czasem przyszły realia finansowe i zaczęliśmy się zastanawiać, gdzie można znaleźć oszczędności. W końcu lepiej mieć mniejszy i prostszy dom, w którym możemy zamieszkać niż dom duży wypasiony dom w stanie surowym (to tylko moja opinia). Zrezygnowaliśmy z dwustanowiskowego garażu na rzecz garażu jednostanowiskowego poszerzonego o 90cm. Zrezygnowaliśmy z dwóch lukarn i balkonów. Wszystkie okna dachowe chcieliśmy przenieść w szczyty budynku. W planach był również taras z podłogą drewnianą, a więc po co wylewka pod taras skoro wystarczą stopy. I zaczęliśmy zastanawiać się ile to łącznie jest zmian... dużo.... Postanowiliśmy dalej szukać i może trafimy na projekt, który będzie zawierał wszystkie zmiany, które chcieliśmy. Ostatecznie znaleźliśmy taki projekt z tego roku i z tej samej strony internetowej, więc mieliśmy porównanie, oszczędność ok. 50 tys. zł na wstępie przy wyborze projektu. Naprawdę warto zastanowić się nad wszystkimi detalami. Wiadomo, że bryła budynku i inne elementy fajne wyglądają, ale za te pieniądze można mieć urządzoną na wypas kuchnie, a dom dalej będzie piękny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzanie na poszczególnych etapach budowy z reguły nic dobrego nie przynosi. Już na etapie projektu jesteś w stanie ocenić (najlepiej z pomocą fachowca), jaki może być orientacyjnie koszt budowy. Zawsze trzeba zakładać jakiś margines błędu, zapewnić sobie jakąś rezerwę pieniężną na nieprzewidziane wydatki - to wiadoma sprawa. To jaką wybierzesz technologię budowy w zasadniczym stopniu określa koszty, a przynajmniej zamyka je w jakichś w miarę kontrolowanych ramach. Natomiast jak zacznie się oszczędzanie w trakcie budowanie, to wychodzą z tego zwykle problemy. Dajmy na to budujesz w drewnie i na siłę kupujesz materiał gorszej jakości, bo taniej. Zamiast wziąć dobre drewno, dobre złącza z eArmet i wszelkie inne elementy konstrukcji, jest szukanie tańszych rozwiązań. Mam wrażenie, że część osób ma wielką satysfakcję jak zaoszczędzi na swojej budowie i w stosunku do pierwotnych założeń zostanie im w kieszeni jakaś kasa. Płacz zaczyna się po pewnym czasie, jak tu coś przecieka, tam się kruszy, gdzie indziej odpada itp. Wszystko trzeba robić z głową. Jak oszczędzać, to na technologii tańszej z definicji, a nie na materiale czy wykonawcach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablo0187

... i bardzo mądrze :), natomiast większość potencjalnych inwestorów ( nie widząc zależności projekt - realizacja ) nie dostrzega pracy projektowej związanej z możliwością optymalizacji rozwiązań projektowych i zyskami faktycznymi na etapie realizacji budynku.

Możliwa optymalizacja zazwyczaj kończy się " na pniu " wraz z tendencją alogicznego cięcia kosztów samego projektu.

W sytuacjach skrajnych, realizacja obiektu kończy się na SSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować każdy etap budowy. Rozbierając je na czynniki pierwsze nie tylko wiemy, co jest potrzebne, ale możemy też oszacować ile dany etap będzie kosztował. Mając projekt domu możemy z dość dużą dokładnością wyliczyć ile potrzeba np. pustaków, m3 betonu, stali itp. Trochę trudniej jest z dachem, ale jest to również do zrobienia. Oczywiście trzeba również doliczyć koszty robocizny, nieprzewidzianych wydatków itp. Postępując w ten sposób udało mi się oszacować koszt stanu surowego z dokładnością do ok. 5%.

Dodatkowa zaletą takiej analizy jest łatwiejsze znalezienie potencjalnych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A komu najlepiej zlecić wykonanie kosztorysu bankowego? Kupić taki kosztorys, robić samemu czy jak? Bo byłem w banku i dowiedziałem się, że im skrupulatniej przygotowany kosztorys tym lepiej. Niema problemu z transzami ponieważ kwota transzy pokrywa się mniej więcej z wydatkami i unikamy w ten sposób jakiś rozbieżności między stanem faktycznym a tym co zadeklarowaliśmy i tym samym unikamy problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Podzielisz się kosztorysem?

Sprawdził Ci się? Koszta szacowane przez Ciebie pokrywały się w miarę z wydatkami?

Ja dokładnie jak Elfir,a Tobie co szkodzi na podstawie kosztów poniesionych przez inwestorów forumowych zrobić własnoręcznie kosztorys ?

 

Nie wiesz ile będziesz płacił ekipę za SSO ? Nie masz projektu ? Nie wiesz w jakiej cenie są materiały budowlane ?

To pora się dowiedzieć i to dla własnego dobra :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Z doswiadczenia (koncze wykonczeniowke): dwuspadowy dach, zero wykuszy, balkonow (ja mam prostopadloscian nakryty dachem) etc, jak najmniej okien do ziemii, jak najmniej komunikacji, mala powierzchnia (u nas 130 m2), i jeszcze raz powierzchnia - kazdy metr kosztuje. Otwory na drzwi-standardowe zrobic nie za wysokie, nie za niskie. Komin pamietac ze do pieca gazowego - zwykly pustak kominowy, potem wsadza kwasowke.

 

Ikea rules...

 

Acha nie da sie wybudowac i wykoczyc domu > 100 m2 za mniej niz 400 kpln (bez ceny dzialki) w donloslaskim budujac ekipami;

 

NIE OSZCZEDZAC NA EKIPACH. Szanowac jesli trafia sie FACHOWCY. Opieprzac i nie placic flachowcom.

Edytowane przez questa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia (koncze wykonczeniowke): dwuspadowy dach, zero wykuszy, balkonow (ja mam prostopadloscian nakryty dachem) etc, jak najmniej okien do ziemii, jak najmniej komunikacji, mala powierzchnia (u nas 130 m2), i jeszcze raz powierzchnia - kazdy metr kosztuje. Otwory na drzwi-standardowe zrobic nie za wysokie, nie za niskie. Komin pamietac ze do pieca gazowego - zwykly pustak kominowy, potem wsadza kwasowke.

 

Ikea rules...

 

Acha nie da sie wybudowac i wykoczyc domu > 100 m2 za mniej niz 400 kpln (bez ceny dzialki) w donloslaskim budujac ekipami;

 

NIE OSZCZEDZAC NA EKIPACH. Szanowac jesli trafia sie FACHOWCY. Opieprzac i nie placic flachowcom.

 

jak to "nie płacić flachowcom"? Opieprzać rozumiem, ale nie płacić?

Jeśli ktoś swoją robotę zrobi, ale lubi wypić to dlaczego nie ma otrzymać gotówki za swoją pracę?

Nie oszczędzaćna ekipach również polecam, bo czasem tanio, wychodzi drogo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najmniej okien do ziemi, ...

a dlaczego ? nadproże nad oknem bez zmian, ( czy okno o wys. 100, czy 220-240cm ) , podobnie cztery okucia identyczne, nawet jeśli masz okienko 60x60cm. Jasne, że dochodzi m2 szyby i wydłużone dwa boczne profile okna, ale niekiedy takie rozwiązanie przy sensownej lokalizacji okna, może dawać zyski energetyczne, a już na 100% lepszy kontakt użytkowników budynku z jego najbliższym otoczeniem, ogrodem, krajobrazem, ...

ja nie jestem za " mega szklarniami ", ale trudno ograniczać możliwości przeszkleń, do wysokości parapetu okna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...