Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Etap projektu - etap cięcia kosztów budowy


Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 209
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja robił bym dziś dom z nastawieniem na grzanie prądem, na kablach w drugiej taryfie plus kominek rekreacyjnie. ODPADA droga podłogówka, kotłownia, pompa ciepła. Jak będziesz miał dom swojego projektu to da się to zrobić tanio. Oszczędności idą w dziesiątki tyś. zł na systemie ogrzewania. Do chłodzenia&dogrzewania klimatyzator i koniec. No ale ale wiedzy nie miałem odpowiedniej na etapie projektu.

 

Co do ziemi, podsypki - można to załatwić za grosze w każdych ilościach. 1 warunek- porozmawiać z jakimś kierowcą jeżdżącym na wywrotce, często mają płacone za wywożenie ziemi czy podsypki przy okazji remontów czy budów dróg. Ja miałem okazje kupić np. ziemię za 20 zł /9m3, bo właśnie był koncert na stadionie i cięzki sprzęt nie mógł wjechać na płytę, a stadion na walach ziemnych.:yes:. szukajcie a znajdziecie.

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

Planuję w tym roku rozpocząć budowę domu Portland

 

http://dompasja.pl/?projekty_wordpres=portland

 

Chciałbym trochę ograniczyć koszty budowy, myślę o kilku zmianach już na etapie projektu.

 

1. Zmienić materiał z którego będę budował ściany

2. Zmienić dach na tańszy

3. Zlikwidować dwa pomieszczenia- wc i kotłownię- przez to zmniejszy się powierzchnia domu i dachu.

4.Poprzez przejście na pompę ciepła zlikwiduję komin. Zlikwiduję też kominek

5. Poddasze nie będzie użytkowe więc nie ma sensu montować okien dachowych.

 

Co myślicie o tym? może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak zejść z kosztów. Nie chcę wybudować domu za 100 tys zł, ale chce ograniczyć zbędne koszty.

 

pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

 

Planuję w tym roku rozpocząć budowę domu Portland

 

http://dompasja.pl/?projekty_wordpres=portland

 

Chciałbym trochę ograniczyć koszty budowy, myślę o kilku zmianach już na etapie projektu.

 

1. Zmienić materiał z którego będę budował ściany

2. Zmienić dach na tańszy

3. Zlikwidować dwa pomieszczenia- wc i kotłownię- przez to zmniejszy się powierzchnia domu i dachu.

4.Poprzez przejście na pompę ciepła zlikwiduję komin. Zlikwiduję też kominek

5. Poddasze nie będzie użytkowe więc nie ma sensu montować okien dachowych.

 

Co myślicie o tym? może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak zejść z kosztów. Nie chcę wybudować domu za 100 tys zł, ale chce ograniczyć zbędne koszty.

 

pozdrawiam

Kamil

1.Oczywista oczywistość,będzie taniej i cieplej

2.Bez zmian

3.ani w p...ani w oko,nic nie zmienisz i nie będzie nic taniej

4.Kominek i do niego komin możesz zlikwidować w każdej chwili,niezależnie od systemu grzewczego a przy pompie dodatkowo zlikwidujesz komin w kotłowni.

5.Zmienić projekt na dom z poddaszem nie użytkowym,będzie znacznie taniej w realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...

Dawno nic nie było o cięciu kosztów więc, coś napiszę. Moja budowa ruszyła, jak na razie wszystko własnymi siłami zbrojenie płyty, zalewanie i murowanie bloczków. Jak do tej pory: na płytę 11x8,5x 0,25 zbrojoną fi 12 na oczko 12,5cm zalaną betonem B25 w ilości 26,5m3 - wyszło 10 tyś. (w tym piasek zasypowy, folia pod płytą i drobiazgi). Pytanie czy dużo?? Sami ocenicie.

Wiem jedno pytać po hurtowniach o materiały i negocjować ceny - dużo można zaoszczędzić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Dawno nic nie było o cięciu kosztów więc, coś napiszę. Moja budowa ruszyła, jak na razie wszystko własnymi siłami zbrojenie płyty, zalewanie i murowanie bloczków. Jak do tej pory: na płytę 11x8,5x 0,25 zbrojoną fi 12 na oczko 12,5cm zalaną betonem B25 w ilości 26,5m3 - wyszło 10 tyś. (w tym piasek zasypowy, folia pod płytą i drobiazgi). Pytanie czy dużo?? Sami ocenicie.

Wiem jedno pytać po hurtowniach o materiały i negocjować ceny - dużo można zaoszczędzić.

Pozdrawiam

 

Zaintrygowałeś mnie tą ceną za płytę. Mógłbyś coś więcej o niej opowiedzieć? jak kształtowały się koszty stali, betonu, robót ziemnych i najważniejsze, czy dawałeś izolację jakąś (bo ja liczyłem dla swojej i za 10k to mi XPS wychodzi niemalże)

Z góry dzięki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem na koszty realizacji budynku wpływają :

1. LOKALIZACJA DZIAŁKI BUDOWLANEJ - niektóre działki wymuszają podwyższone koszty związane np. z posadowieniem obiektu ( kiepskie grunty, mocne spadki istniejącego terenu, ... itd ) , czy też np. oddalone od działki sieci uzbrojenia technicznego generujące drogie przyłącza budynku do sieci.

2. PROGRAM FUNKCJONALNO UŻYTKOWY budynku - w głównej mierze jest określany przez przyszłego użytkownika budynku, ale niejednokrotnie jest "koncertem życzeń" nieadekwatnym w stosunku do faktycznych potrzeb użytkowych. W skrajnym przypadku np. garaż dwustanowiskowy jest większy od pokoju dziennego.

3. FORMA obiektu + KONSTRUKCJA + INSTALACJE - im bardziej zwarta, czytelna bryła, forma obiektu ( bez " fajerwerków " ) tym tańsza realizacja obiektu. Konstrukcja i Instalacje powinny być w 100% dopasowane do formy, programu użytkowego ... no i jest różnica między stropem np. drewnianym, a płytą zelbetową.

4. WYKOŃCZENIA ZEWNĘTRZNE /WEWNĘTRZNE - temat "rzeka" , różnice cenowe kolosalne w doborze materiałów wykończeniowych, np. od pokrycia dachu gontem bitumicznym, po dachówkę ceramiczną

 

... a w samym projektowaniu należy wiedzieć, na czym warto ( można ) oszczędzać, a na czym się nie opłaca

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jakie są plusy usunięcia balkonów? czy to faktycznie spory koszt budowy?

 

Ja właśnie robiłem dwa balkony (każdy 2,5m2). Koszty tego są zawrotne. Napiszę trochę o nich:

 

- Pomijam koszt wylania płyty balkonowej (wylali razem ze stropem)

 

-Jakaś specjalna zaprawa na zrobienie warstwy spadkowej + jakiś grunt -250zł

- Papa sbs zgrzewalna 110zł

- folia 0.3 - 40zł

- Styropian 5cm (mało, ale lepsze niż nic) - 1,5 paczki - 100zł - a to tylko od góry i po bokach

- Wylewka - lepszy cement, piach, żwir + plastyfikator + siatka na zbrojenie (takie jak do wylewek) - 88zł (bo tylko cement musiałem kupić)

- Jakieś mazidło dwuskładnikowe do izolacji - przeciwwodnej - 590zł (dwa worki +dwa płyny)

 

A gdzie jeszcze płytki, klej elastyczny, i ta barierka. Nie jest to ciężkie do zrobienia, ale niestety kosztuje.

 

Oczywiście robiłem sam, bo raz że nikt nie chciał,a dwa, że taniej. Nadal koszty zawrotne i będę szczęśliwy jak w 3 tys się zmieszcze. Wniosek - jak nie musicie to nie róbcie, ale z drugiej strony pamiętajcie, że czasem balkon pełni funkcje w bryle. U mnie np jest to osłona drzwi wejściowych (przed deszczem i słońcem), oraz konieczne dopełnienie bryły - bez tego bryła jest szpetna. Dodatkowo moim zdaniem te portfenetry to jest dopiero ohyda wizualna - coś jak kot bez ogona

Edytowane przez domino34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barierka chyba najwięcej kosztuje.

 

Jak masz płytę wylana razem ze stropem a nieocieploną od dołu, to będzie ci tam nieźle przemarzać.

 

A wiesz, że cegła jest czerwona, a niebo niebieskie? Ocieplenie balkonu z 5 stron to oczywistość, ale część się robi razem z hydroizolacją, a cześć podczas robienia elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A wiesz, że cegła jest czerwona, a niebo niebieskie? Ocieplenie balkonu z 5 stron to oczywistość, ale część się robi razem z hydroizolacją, a cześć podczas robienia elewacji.

Podłogę balkonu też izolujesz termicznie żeby nie było mostka tearmicznego ?

Zachowujesz ciągłości izolacji pionowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogę balkonu też izolujesz termicznie żeby nie było mostka tearmicznego ?

Przeczytaj kilka postów wcześniej to się dowiesz. Nie wiem jak inaczej rozumieć określenie "z pięciu stron". Jedyne co to nie dałem tych specjalnych łączników izolacyjnych.

 

Zachowujesz ciągłości izolacji pionowej ?

Tak, No chyba, że kawałek folii o grubości 2 x 0.3mm stanowi dla Ciebie ogromny liniowy mostek termiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Zaintrygowałeś mnie tą ceną za płytę. Mógłbyś coś więcej o niej opowiedzieć? jak kształtowały się koszty stali, betonu, robót ziemnych i najważniejsze, czy dawałeś izolację jakąś (bo ja liczyłem dla swojej i za 10k to mi XPS wychodzi niemalże)

Z góry dzięki, pozdrawiam

 

Sory że tak późno odpisuje, buduje sam i brak czasu i czasami sił by coś na klikać. Zastanawiam się jak "samoroby" prowadzą swoje dzienniki.

Stali na sama płytę poszło ok 2t - kupowałem 2,2t za 3,7tyś. bo mam jeszcze 10 słupów żelbetowych. Beton 216 za m3. Roboty ziemne 1,7tyś wykop piwnicy pod całym budynkiem na 1,8m w ziemi. Płyta jest docelowo podłogą w piwnicy, nie przewiduję wylewki. Nie izolowałem termicznie, pod płytą jest piasek i folia.

Na dzień dzisiejszy mam wymurowane ściany piwnicy, opaprane czarnym mazidłem i owinięte folią kubełkową, drenaż wokół płyty. Schody zaszałowane i zazbrojone. Kupiona stal na strop, tysiące wkrętów, gwoździ, śrub i piw. Wszystkie koszty materiału 18 tyś - robota własna.

Czekam w tej chwili na ekipę do zrobienia stropu, niestety poddałem się bo brakuje mi rąk i nóg do zaszałowania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory że tak późno odpisuje, buduje sam i brak czasu i czasami sił by coś na klikać. Zastanawiam się jak "samoroby" prowadzą swoje dzienniki.

Stali na sama płytę poszło ok 2t - kupowałem 2,2t za 3,7tyś. bo mam jeszcze 10 słupów żelbetowych. Beton 216 za m3. Roboty ziemne 1,7tyś wykop piwnicy pod całym budynkiem na 1,8m w ziemi. Płyta jest docelowo podłogą w piwnicy, nie przewiduję wylewki. Nie izolowałem termicznie, pod płytą jest piasek i folia.

Na dzień dzisiejszy mam wymurowane ściany piwnicy, opaprane czarnym mazidłem i owinięte folią kubełkową, drenaż wokół płyty. Schody zaszałowane i zazbrojone. Kupiona stal na strop, tysiące wkrętów, gwoździ, śrub i piw. Wszystkie koszty materiału 18 tyś - robota własna.

Czekam w tej chwili na ekipę do zrobienia stropu, niestety poddałem się bo brakuje mi rąk i nóg do zaszałowania.

Pozdrawiam

 

Ok, to zmienia postać rzeczy, pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Etap projektu - etap cięcia kosztów budowy " ... bardzo podoba mi się ten temat :) tylko czytając FM ma to realnie słabe, rzeczywiste "przełożenie".

 

A przecież na etapie opracowywania projektu ( poza elementami budynku, które muszą być realizowane zgodnie z przepisami ) jest podejmowanych 100% decyzji przekładających się wprost proporcjonalnie do kosztów realizacji obiektu. Przesunięcie ( w dużym skrócie ) " kreseczki " ściany zewnętrznej w projekcie o 1cm w prawo / w lewo, to np. wartość samochodu, albo np. wykończenia projektowanej łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...