Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nie/co/dziennik, z przymrużeniem - nadwieszony


Recommended Posts

Witajcie...

 

Nie traktuję forum śmiertelnie poważnie ale całkiem serio podchodzę do budowy domu, stąd też pomysł „stary załóż ten dzienniczek, prawdopodobnie nie zaszkodzi, na bank pomoże”.

 

Inwestorzy - On realista z sinusoidalnymi przypływami optymizmu/pesymizmu oraz Ona ultrahipermegaoptymistka... (ta nuta ekshibicjonizmu musi wystarczyć na cały niecodziennik).

 

Projekt indywidualny, współczesny. Stal, beton, szkło i parę sztuk silkatu, poziomy 2, 175m2 plus przyległości garażowo-gospodarcze.

 

Funkcjonalność czy estetyka? Spróbujmy to pogodzić ale zacznijmy od strony wizualnej, za to cenię Jonathana Ive.

 

cdn

Edytowane przez liquidos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działka

 

Dojrzewanie - są tacy, którzy wiedzą że zbudują dom od zawsze. Oni nie wiedzieli. Dom, mieszkanie, mieszkanie w, czy dom pod? Kilka lat bezciśnieniowych rozważań, czasem oglądania działek w mniej lub bardziej przypadkowych lokalizacjach. OK na razie odpuszczamy...

 

Ta ostatnia niedziela - wiosna, weekendowy poranek, olśnienie. Wiesz jak miło byłoby wypić macchiato we własnym ogrodzie. Godzina i jadą obejrzeć działki, które ktoś, kiedyś, gdzieś. Działek jest kilka, prąd, gaz, prawie wodociąg, tylko podobno większość ma już nowego właściciela. Śliczna jest jedna, z widokiem na las, czy aby nie sprzedana? Nie. Dwa tygodnie później jest już nasza.

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt czyli ruchy archi/tektoniczne

 

Bardzo subiektywnie - gotowiec, czy na miarę? Dość szybko utwierdziłem się w przekonaniu, że prawdopodobieństwo znalezienia wyrobu gotowego dopasowanego do działki, funkcjonalności, nieprzesadnie wybujałych marzeń i gustu inwestorów, jest podobne do trafienia szóstki w lotto. Wybranym się udaje, ja mogę trafić najwyżej trójkę i to po jednej liczbie na trzech różnych kuponach.

 

Wybór architekta - nie taki znowu trudny. Finalnie decydowały - bliska inwestorom estetyka, otwartość, dostępność (nadzór autorski) oraz.... czytane między wierszami opinie wybranych forumowiczów. No może jeszcze to, żeby projekty nie były zbliżone do pewnego słynnego gmachu na ul. Woronicza :D .

 

Założenia projektowe w skrócie:

2 poziomy - dla optymalnego wykorzystania 1000 m2 działki

wschód - strefa wejściowa/wjazdowa zamknięta(niewiele przeszkleń, bryła dosunięta i rozciągnięta wzdłuż tej strony

zachód / las - strefa dzienna, sypialnia i gabinet (dużo przeszkleń), ogród

północ - garaż, pomieszczenia techniczno-gospodarcze

płaski dach (mimo nieprecyzyjnego w tej kwestii PZP)

parter - w zasadzie jedna otwarta przestrzeń

i parę inwestorskich widzimisię :) tj schody wspornikowe, sypialnia z półotwartą łazienką i wolnostojącą wanną w... oknie, podwieszany kominek (choć aktualnie alternatywnie wpadłem na trop przeboskiej kozy) itp.

na koniec - wolna ręka architekta

 

Efekt projektowy... w pełni satysfakcjonujący inwestorów

Elewacja - projekt w dwóch wersjach, dajemy sobie jeszcze chwilę na decyzję.

 

cdn

Edytowane przez liquidos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prolog

 

Inwestorka - optymizująco: (po otrzymaniu PNB): Wiesz, być może cały świat ma problemy przy budowie ale jeśli dalej tak ma to wyglądać, to jestem zachwycona

Inwestor - ostudzająco: Wiesz, pozwolę sobie zauważyć, że budowa się jeszcze nie zaczęła

 

Faktycznie, współpraca w procesie tworzenia – przyjemność.

Papierologia związana z otrzymaniem PNB nie taka znowu straszna. Czas oczekiwania na pozwolenie – 2 tygodnie, bez żadnych przyspieszaczy, polepszaczy - miało prawo zdziwić nawet optymistkę.

 

falstart

 

Hura ekipa wybrana. Muszę przyznać, ogrodzenie terenu – profeska, tablica informacyjna bezbłędna. Od pierwszego dnia pracy byłem zachwycony, do... mniej więcej trzeciego. Dalej nastąpił kilkudniowy okres, w którym zdarzyło się na budowie mniej więcej tyle dobrego, ile zwykle u bohaterów Smarzowskiego. Na szczęście udało się jakoś z tego wybrnąć, podziękować, pożegnać.

 

restart

 

Stan na dziś. Szukanie na różnych poziomach nowego wykonawcy (jeszcze raz dziękuję Zygii).

Restart planowany na wiosnę. Dziennika jednak nie zamierzam usypiać, przeciwnie będzie to mam nadzieję czas na wymianę opinii, szukanie rozwiązań, inspiracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Lullaby.

 

Fajnie widzieć tu osoby, które wytyczają szlaki na tym forum i nie są to drogi na skróty. Unikając personalizacji - cenię sobie bezkompromisowość estetyczną i wykończeniową; podziwiam wiedzę, pomysłowe rozwiązania i wyciąganie pomocnej dłoni na prv; szanuję dbałość o to, by na przegląd wątku 'nowoczesne domy – inspiracje' nie starczyło mi życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wizualizację Waszego domu kilka dni wcześniej na stronie architekta. Bardzo fajny dom budujecie. Mam tylko pytanie o duże przeszklenia. Czy nie będzie to Wam przeszkadzać na w sumie niewielkiej działce?

 

darek2009,

podobne pytania słyszy chyba większość „przeszklonych”, ja dość często. Domyślam się że chodzi o zachowanie prywatności. Moim zdaniem wielkość w pewnych ramach, powiedzmy do min 20 arów ma niewielkie znaczenie. Kluczem jest lokalizacja plus założenia projektowe (u mnie post #3) i PZP. Strona gdzie najwięcej szkła otwiera się na działkę leśną. Póki co nie można na niej budować, choć to zawsze może się zmienić. Po to jednak zachowałem możliwie największy odstęp od granicy aby w razie konieczności sobie z tym poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z ogrzewaniem i tak dużymi oknami? Wszędzie podłogówka czy grzejniki kanałowe?

Witaj darek2009

O tym czy sa potrzebne grzejniki kanalowe czy wystarcza podlogowka decyduje zapotrzebowanie termiczne budynku/pomieszczen i wynika to z zalozen do projektu CO (i oczekiwan inwestora). Grzejniki kanalowe glownie stosuje sie po to aby przed oknem zrobic efekt kurtyny ktora "odcina" efekt zimna pochodzacy od okna. Z mojego doswiadczenia wynika, ze przy obecnych pakietach trzy szybowych (okna alu) efektu zimna nie ma (nawet przy temp -20*C). Uwaga: jak dla mnie bardzo wazny (jak nie najwazniejszy ze wszystkich innych) jest rzetelny projekt ogrzewania a sama instalacja zrobiona dokladnie wg jego zalozen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...