Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja w mieszkaniu prośba o opinie.


Recommended Posts

Witam mam do was mała prośbę byście wymienili sie ze mna swoja opinia na temat mojego pomysłu ( projektu) oraz ewentualnie doradzili a nawet opowiedzieli mi na kilka nurtujących mnie pytań.

 

 

A wiec zamierzam zamontować instalacje wentylacyjna wraz rekuperatorem w mieszkaniu o powierzchni około 110m 2 i kubaturze około 300m2 gdzie około 80m2 pedzie wentylowane. Nawiewniki w 2 pokojach o powierzchni około 18m2 plus sypialnia na wyższej kondygnacji około 15m2 wywieniki kuchnia 20 m2 plus łazienka 6 m2 , okap w kuchni nad gazówką jako kolejny punkt poboru brudnego powietrza

 

pytanie 1 o salon 16m2 czy dac wywienik czy nawiewnik jeśli znajduje sie w nim kominek ? chociaż wiem ze rekuperacjia z kominkiem nie jest zalecana ale z takimi stratami moge sie pogodzić ewentualny nawiew lub wywiew bedzie zlokalizowany po przeciwnej stronie salonu

 

pytanie 2 czy w sypialni na piętrze gdzie siłą rzeczy grawitacyjnie bedzie uchdzić ciepło dać nawiewnik czy wywiewnik ( schody na pietro od salonu bez drzwi)

 

 

Rekuperator sprawnośc około 300m3 rury zamierzam dać fi 150 w przeliczeniu na daje to 3m3 /s mozliwego wyżutu lub wciągu by nie było zbyt dużego hałasu wszystkie do teko sztywne sprio stalowe ( chociaz co do rodzju rur jeszcze nie wiem) może cos tu doradzicie ?

 

ogólnie mieszkanie jest na poddaszu docieplone 25 cm wełny skalnej lambda 35 , podłoga glina na to jest styropian i wylewka z podłogówką i sąsiedzi od dołu tez grzeją,. ogólnie w mieszkaniu nie jest zimno i jak narazie nie trzeba ogrzewa.

 

 

dodatkowe informacji to to że mam gazówke i jest nas pięcioro w mieszkaniu

 

 

Pytanie :

 

gdzie zamontować puszki rozprężne i czy czerpnia to może byc zwykła kratka z allegro którą sprzedaja jako czerpnie i czy dawać do niej puszkę rozprężną ? jakie czujniki i czy kazdy rekuperator działą z takimi czujnikami. I wogóle czy dawać puszki rozprężne ?

 

czerpnie chce zamontwac na zchodniej sciance lecz nad dachem i nie wiem czy latem nie bedzie zaciągała gorącego powietrza wiec nie wiem czy nie dac w podbitce ale nie bede miał zbytnio dostępu

 

Z góry dziekuje za wszelkie informacje i każdy odzew pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenia mokre (+ ewnetualnie garderoby, spiżarki,koryatrze) - wywiew

pomieszczenia suche - nawiew

 

W sumie nawiew i wywiew musza się równoważyć.

 

Kominek - pobiera powietrze z pomieszczenia?

 

 

 

Jak masz kuchenkę gazową w kuchni to możesz sobie już odpuścić ten pomysł. urządzenie spalające gaz otwartym palnikiem musi miec wentylację grawitacyjną. koniec kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenia mokre (+ ewnetualnie garderoby, spiżarki,koryatrze) - wywiew

pomieszczenia suche - nawiew

 

W sumie nawiew i wywiew musza się równoważyć.

 

Kominek - pobiera powietrze z pomieszczenia?

 

 

 

Jak masz kuchenkę gazową w kuchni to możesz sobie już odpuścić ten pomysł. urządzenie spalające gaz otwartym palnikiem musi miec wentylację grawitacyjną. koniec kropka.

Radziłbym nie powielać błędów!!

Korytarze nic, a garderoby i spiżarnie to nawiew - są czyste i suche. Równoważenie tak! Ale średnicami ( kanały izolowane ) lub ilością kanałów ( kanały PE) Nie można osłabiać wentylacji łazienek. Przy zamkniętych drzwiach łazienki praktycznie cały wywiew pójdzie korytarzem, jak jest tam anemostat.

Jak najmniej anemostatów wywiewnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a muszę sprawdzić, czy mam nawiew czy wywiew w garderobie, bo nie pamietam - może się pomyliłam :D

A dlaczego nie w korytarzu/holu? Mi wyciąg wyciąga zapachy z wiatrołapu, dzięki czemu nie ma zapachu butów.

 

Anemostaty i i przepływy sie przecież reguluje - można zrównoważyć zamknięte drzwi.

Mi wykonawca badał przepływy po montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie reguluje się i nie da się pomierzyć.

Wentylacja na rodzinę to 100-130m2.h .

Mierzenie

Anemometrem przy anemostatach się nie mierzy

Balometr stawia pewien opór, co przy skrzynce rozdzielczej powoduje, że więcej poleci innymi kanałami. Suma nawiewów będzie znacznie mniejsza niż faktycznie.

Balometr mierzy od 40m3/h z dokładnością 17m3h nie da się!

Regulacja. Najmniejszy anemostat fi 80 ma dokładność nastawu 50m3/h .

Zmiana na jednym anemostacie powoduje zmianę na wszystkich.

 

Nie mierzy się przepływów tak małych i na rozdzielaczu.

Jeżeli ktoś to robi, to tylko, by skasować i udać "profesjonalistę"

 

Przepisy ... Wywiew w łazience 50m3.h w kuchni 30. Jeżeli Pan dołoży anemostatów wywiewnych w korytarzach i garderobach, to albo będzie przewymiarowana wentylacja i za sucho, lub za mała wentylacja w łazienkach.

 

Poco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak ja przeliczyłem średnice ze wzoru przy zachowaniu stałej mniej bądz równo 3 m3 na s żeby był mniejszy hałas stąd te fi 150.....

 

jak dobrze zrozumiałem przy kuchence gazowej okap podłączony do rekuperacji nie wchodzi w grę ? czyli okap normalnie pod grawitacyjną i do tego normalny wywiew ? dobrze zrozumiałem ?

 

drzwi nie ma w salonie ani w kuchni - kominek będzie brał tylko powietrze z nawiewu w salonie taki był plan lub ściągał z sypialni na piętrze jeśli bym tam nawiew zamontował ale nie wiem czy to będzie zdawać egzamin no i czy defakto nie będzie to powodowało konfliktów - istniej też możliwość by zrobić do kominka jakaś nowatorska dodatkową czerpnie z zewnatrz która by tylko działała w trakcie opalania w kominku... co o tym myslicie wiem ze nie zaleca sie kominka przy rekuperacji ale czy poza startami z ciepła coś jeszcze mi grozi ?

 

jeśli dobrze was zrozumiałem to ma byc teoretycznie tyle samo nawiewów co wywiewów ? jesli użyje tej samej średnicy rur tak ?

kanały będą izolowane prawdopodobnie standardowo wełną plus alu-folią( ale to akurat ma w sumie tylko względne znaczenie) najważniejsze dla mnie jest rozsądne dostosowanie wywiewów z nawiewami

 

 

ps. czyli jesli bedzie 2 - 3 wywiewy to tej samej średnicy powinny znajdować sie 2-3 nawiewy tak ? lub suma średnic rur powinna być jednakowa ?

 

 

ps. jesli do czerpni i wyrzutni zastosuje taką samą średnice rur jak do rozprowadzenia w mieszkaniu to czy tu pojawi się jakiś konflikt ?

 

z góry dziękuję za wszelkie uwagi

Edytowane przez MAJSTER1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...