Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie pieca z pogodówka i termostatami pokojowymi -zagwozdka w sposobie działnia


pabo

Recommended Posts

Witam,

Mam prośbę o wyjaśnienie kilku kwestii.

Posiadam Vailant jednofunkcyjny z zasobnikiem. Podłogówka większość pomieszczeń ok. 80m oraz grzejniki w sypialniach. W kotłowni połączenie na zaworze trójdrożnym ze sprzęgłem i pompami dla obu obiegów. Oba obiegi mają osobne rozdzielacze. W rozdzielaczu dla podłogówki założone rotamery rozkręcone maxymalnie ; 8 pętli podzielonych na 4 strefy ( salon 3 pętle podpięte pod jednej termostat pokojowy ; 2 pętle w kuchni/jadalni podpięte pod 1 termostat pokojowy; 2 pętle w hallu podpięte pod 1 termostat pokojowy; 1 pętla w łazience bez termostatu).

 

Ustawienia to krzywa grzewcza 0,65 zarówna dla podłogówki jaki grzejników.

Ustawiono brak wpływu wewn temp ( czy nie powinna być ustawiona korekta lub termostat) ?

 

I teraz prośba o podpowiedz czy dobrze rozumiem działania tego układu.

Na podstawie pogodówki i krzywej grzewczej oraz zadanej temp pokojowej 21st C, piec dobiera sobie moc do pogrzania wody która wędruje do rozdzielaczy a stamtąd dalej do poszczególnych pętli. Poszczególne pętle w danych pomieszczeniach po podgrzaniu do zadanej temperatury(na termostacie) są zamykane ( siłowniki zamykają pętle w rozdzielaczu).

Piec zaobserwowałem działa tak że podgrzewa wodę do określonej temp i wyłącza się; po spadku temp wody ponownie się uruchamia i tak cały czas ( albo załacza się palnik – jak rozumiem wtedy następuje pobór gazu; albo właczają się tylko mieszacze i sprzęgło).

 

I teraz pytanie czy te termostaty pokojowe poza tym że dławią bądź otwierają pętle w rozdzielaczu mają wpływ na ograniczenie spalania gazu?

Jeśli dobrze zaobserwowałem to mimo tego ze wszystkie pętle są zamknięte na rozdzielaczu to piec nadal włącza się i wyłącza by podgrzać wodę do zadanej na piecu temp – rozumiem ze to dotyczy wówczas wody która krąży sobie od pieca do rozdzielacza ?– bo dalej już na pętle nie jest puszczona bo siłowniki zamknęły pętle.

 

Czy gdybym na termostatach ustawił wyższą temp to zmieniłoby to cookolwiek ?- przecież i tak na piecu mam zadaną temp pokojową 21 st C. – skąd piec ma informację o tym że w pokojach jest temp 21 st? Czy fakt że pętle są zamknięte dzięki termostatom pokojowym wpływa na mniejsze spalanie gazu, co gdyby nie było termostatu i petle były cały czas otwarte ? jeśli piec tak czy inaczej włącza się i wyłącza działając zero/jedynkowo by pogrzać wodę?

 

Na etapie projektowania instalacji rozmawiając z projektantem byłem przekonany że zastosowanie termostatów pokojowych pozwoli na pewne oszczędności. Ponieważ posiadam zwykły kominek kombinowałem sobie że napalę nim do odpowiedniej temp – termostaty pokojowe zamkną pętle i w związku z tym piec nie będzie się uruchamiał w tym czasie – rozumiem że to błędne rozumowanie bo piec i tak będzie się uruchamiał by podgrzać wodę w układzie do rozdzielacza ( a dalej na pętle w zależności od termostatów).

Być może to kwestia jeszcze jakich ustawień ? czy to taki już urok?

Nie posiadam okien czasowych dla podłogówki – po przeczytaniu posta „Plumbi” z tego forum (poniżej link) jestem przekonany o tym ze nie ma to sensu (mam tylko ustawioną temp dzienną i nocną na grzejnikach ) http://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/grupy-dyskusyjne/pl.rec.dom/13673/optymalne-sterowanie-podlogowka

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ten sterownik przy kotle to jak możesz od niego wymagać aby była "KOREKTA" lub "TERMOSTAT" Do sterowania poszczególnymi obiegami grzewczymi musisz mieć sterownik. moduł mieszacza i termostat pomieszczenia. To wszystko musi być spięte razem. Wtedy będziesz miał wybór pomiędzy innymi opcjami sterownika pogodowego. Termostaty te które masz zamykają i otwierają pętle podłogówki gdy zachodzi taka potrzeba. One nie mają nic wspólnego ze sterowaniem kotła. W tym układzie który masz kocioł żyje swoim życiem i chodzi według automatyki kotła, a pogodówka pilnuje tylko temp. zasilania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Również mam ten sam problem-montować te siłowniki na rozdzielaczach czy nie?

Na pewno wpłynie to na komfort eksploatacji całego ogrzewania i to raczej tyle. Więc czy to warte jest jakieś 5000 zł? (cena za rozdzielacze, siłowniki, regulatory w pokojach, instalacja pod te regulatory) jest to pięcie względne , dla jednego warto inny powie, że nie a wg. mnie przy ogrzewaniu podłogowym chyba nie warto!

Wprawdzie instalator mi wmawia, że zaoszczędzę na gazie bo obniżenie o 1 stopień temperatury w budynku to do 10% oszczędności na gazie w ciągu roku! tylko że to jest ok 370zł rocznie w moim przypadku (czyli koszt zwrotu tych 5000zł to jakieś 14 lat albo i więcej bo siłowniki też te 250W prądu na dobę będą ciągnąć). Poza tym jaka oszczędność na gazie skoro podłączone będzie to pod rozdzielacz i jak piszą nie ma wpływu na działanie pieca----ale czy czasami jak siłownik zamknie pętlę to piec nie będzie miał mniej wody do ogrzania a wtedy spali mniej gazu?..................a z drugiej strony zrekompensuje to jak pisze "Plumpi" podczas otwarcia siłownika zwiększając moc by nadrobić straty... Myślę, że przede wszystkim to wygoda-możliwość regulowania i utrzymania zadanej temperatury w każdym pomieszczeniu. Kuzyn ma zamontowane zwykłe termostaty i rotametry na rozdzielaczach i mówi że ustawił raz i nie ma potrzeby grzebania więcej a przy takim pomieszczeniu np. jak pokój rekreacyjny czy inny rzadziej używany to jak mu potrzeba to zmniejsza przepływ termostatem na rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

Chciałbym odświeżyć temat i przy okazji dopytać o jedną kwestię.

Mam instalację wykonaną podobnie jak w opisie w pierwszym poście. Z drobnymi róznicami tzn:

- w całym domu podłogówka

- z pieca mam odejście na dwa główne rozdzielacze CO (na parterze i na piętrze) z których to odchodzą pojedyncze obwody na pokoje i łazienki.

- na rozdzielaczach CO na każdej pętli zainstalowana jest głowica elektroniczna

- każdy pokój ma swoją pętlę i w każdym pokoju jest indywidualny sterownik z termometrem spięty poprzez elektronikę z głowicą.

 

Jak pewnie zauważycie sterownie poszczególnymi obwodami to powiedzmy jedna instalacja która nie jest w żaden sposób elektronicznie połączona z piecem. To znaczy piec żyje swoim życiem (zewnętrzna stacja pogody i pomiar temperatury czynnika grzewczego, krzywe grzania, etc), a sterownie obiegami swoim życiem (głowice i sterowniki w pokojach).

 

W pokojach poustawiane są różne temperatury, np. 18 garderoba, 20 sypialnia, 21 pokój dziecka.

 

I teraz pytanie do ekspertów - jaką powinienem zadać temperaturę na piecu ??

A może on powinien pracować w ogóle w innym trybie pracy (np. praca ciągła i zadana jakaś temperatura)?? Piec to Brojte WBS 22kW mający bardzo rozbudowany sterownik i mnóstwo możliwości nastaw.

 

Mam takie samo zjawisko jak u kolegi "pabo" - piec włącza się, grzeje do jakiejś obliczonej przez niego temp, po czym wyłącza się. Za jakiś czas gdy temp spadnie to samo. De facto głowice zmniejszają tylko ilość obwodów poprzez ich zamykanie / przymykanie. Ale nawet jak wszystkie głowice się zamkną to woda będzie krążyć między piecem a szynami rozdzielaczy CO.

 

Może ktoś poradzi jak powinienem starać się ustawić piec. Oczywiście chodzi o:

- ekonomiczne zużycie gazu

- możliwość osiągnięcia zadanej temperatury w tym miejscu domu gdzie jest ona ustawiona na najwyższą.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...