Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt WM + GGWC w domu prawie pasywnym, prośba o rady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 96
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ale wentylację się reguluje.

Przypaliłam coś w kuchni to włączam na kilka minut najwyższe obroty

Tu chodzi o mniejsze obroty. O przesuszanie.

Chodzi o przewymiarowanie, kanałów, central a co za tym idzie i wentylacji a więc dyskomfort spowodowany niską wilgotnością i większe straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli robi się wentylację uwzględniającą szybkie przewietrzenie, to nie może ona spełniać minimalnych wartości wymaganych normą.Inna sytuacja - na codzień jest nas dwoje, ale w czasie imprez 13 osób - trzeba nagle zwiększyć ilosc wentylowanego powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli robi się wentylację uwzględniającą szybkie przewietrzenie, to nie może ona spełniać minimalnych wartości wymaganych normą.Inna sytuacja - na codzień jest nas dwoje, ale w czasie imprez 13 osób - trzeba nagle zwiększyć ilosc wentylowanego powietrza.

Dlaczego nie może? Ja uważam, MUSI! Wie Pani, konstruujemy najcichsze centrale, dobieramy do nich najcichsze średnice przewodów, badamy oporyWP_20140919_004.jpgpomiary.jpg

badamy wpływ powierzchni i prędkości na szumy , WP_20140919_012.jpg

Testujemy konstrukcje skrzynek (tu prototyp) zespół skrzynki02.jpg

myśli Pani, że jakiś "branżysta" się zainteresował? Że przyszedł, spytał się co nowego? NIE! Bardziej to interesuje inwestorów niż projektantów.

Tu na tym forum, 99% piszących więcej wie o wentylacji niż ich architekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo to nie architekt projektuje instalacje. Od tego jest inny zawód...
Uważam, że powinien się znać. Wentylacja jest bardzo ważna. Poza tym, na izolowaniu się też nie znają, na ogrzewaniu też, klimatyzacja, to w ogóle zapomnij. Audyt w projekcie? No gdzież tam.

Ale projekty branżystów nie są lepsze!!

Mogę podać przykład z dnia dzisiejszego. Projekt wentylacji małej kanajpki na Bemowie. Dwie osoby obsługi i 10 miejsc. 60m2 całość!

wywiew

Okap w kuchni 600m3/h i wentylator w wc 200m3/h

Nawiew

Agregat wentylacyjno grzewczy SALDA OTA 315mm / 9000W 800m3/h + kanały 315mm + kratki

Dodatkowe ogrzewanie - kurtyna nad drzwiami 6kW.

 

Mówię inwestorowi, że zamiast agregatu 9kW /800m3/h - rekuperator 800m3/h - cena reku niższa.

Zamiast kurtyny powietrznej, split 6kW zasilany inwerterem - 3 x taniej ogrzeje i jest niezbędna w lokalu KLIMATYZACJA.

 

Projektant się nie zgodził. Wykluczył "wynalazki".

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo w przeciwienstwie do darmowych forumowych doradców on bierze za to prawną odpowiedzialność.
Za co?

Dogrzewanie powietrza nagrzewnicą 9 kW jest bardzo drogie i dużo bardziej niebezpieczne niż rekuperatorem.

Dogrzewanie powietrza pompą ciepła jest 3 razy tańsze niż grzałką

Brak klimatyzacji w lokalu w Stolicy to kompletna paranoja.

A do tego droga instalacja.

Powiedziała ( bo to była projektantka) dosłownie:

Nigdy nie projektowałem odzysku ciepła i klimatyzacji, więc i teraz tego nie zrobię.

A wie Pani, że podręcznik Maksymiliana Malickiego ma 40 lat!

Ps. Zdjęcia z badań są nasze autentyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każesz więc człowiekowi, który nie ma doświadczenia z daną technologią, aby ją projektował i brał odpowiedzialnosc za prawidłowe działanie? Ba! Architekt nie jest ani konstuktorem ani instalatorem, jego nawet tego nie uczą na studiach!

To chyba inwestor wybiera zakres swojego projektu, w tym, czy chce klimę czy nie?

Ja na umowie zaznaczyłam, że chcę mieć WM i architekt musiał znaleźć branżystę, który to do projektu rysował.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każesz więc człowiekowi, który nie ma doświadczenia z daną technologią, aby ją projektował i brał odpowiedzialnosc za prawidłowe działanie? Ba! Architekt nie jest ani konstuktorem ani instalatorem, jego nawet tego nie uczą na studiach!

To chyba inwestor wybiera zakres swojego projektu, w tym, czy chce klimę czy nie?

Ja na umowie zaznaczyłam, że chcę mieć WM i architekt musiał znaleźć branżystę, który to do projektu rysował.

 

Nie każę. To nie moja wina, że "branżyści" się na wentylacji nie znają. Proszę poczytać np. "Cyrkulacje" . Proszę zobaczyć projekty branżystów.

Nie znają Polskich Norm, nie znają optymalnej prędkości w kanałach, nie wiedzą co to ciche przepływy, nie mają pojęcia o wpływie gładkości ścian kanałów na opory i szumy.

Prosty przykład : Rozprężanie się powietrza w okrągłym kanale generuje i wzmacnia falę dźwiękową. Tak działa to dziecko-mowi.jpg z centrali np. 400m3/h wychodzi na nawiew króciec 160mm (200 cm2) lub 200mm dla central z przewietrzaniem i mocniejszymi wentylatorami czyli 314cm2.

Dlaczego taki. Z central 200m3/h wychodzi 125mm króciec. Dlaczego?

Otóż to są kanały dobrane do optymalnych prędkości. Teraz dystrybucja.

Weźmy firmą Comair i ich skrzynki rozdzielcze skrzynka-rozdzielcza-comair-tvg-s-180890mm.jpg jak ma wejście 160mm (200 cm2) to ma 8 wyjść których suma pól jest 240 cm2 by się powietrze nie rozprężało. Damy kanały węższe np. 63/52mm (21 cm2) skrzynka będzie na 12 wyjść!!!

Inna skrzynka

skrzynka do stropu.jpg Podobnie.

Jak zrobić to ( by się powietrze nie rozprężało) na kanałach blaszanych, gdzie najmniejsza średnica to 100mm?

Kolejna sprawa, wentylacja z odzyskiem ciepła, powinna tego ciepła jak najmniej tracić. Czy latem, zyskiwać. Im kanał większy, tym powierzchnia wymiany większa i czas przebywania powietrza dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każesz więc człowiekowi, który nie ma doświadczenia z daną technologią, aby ją projektował i brał odpowiedzialnosc za prawidłowe działanie?
Wentylacja z odzyskiem ciepła jest tak banalnie prostą sprawą, centrala, jej wyjścia, narzucają swoją średnicą kanał główny i skrzynki. Nawiewy są w pokojach wywiewy w "mokrych" kuchnia łazienki, że składa się to jak klocki lego. Co do reszty... inwestor ma regulację strumienia i trzeba mu tę dać możliwość. Nie może być za sucho ani za wilgotno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale architekt nie jest branżystą.

A Pan się czepia architektki - bez sensu, bo to nie jest jej działka. Równie dobrze może Pan żadąć od architekta wnętrz czy architekta krajobrazu projektowania wentylacji i klimatyzacji.

 

Od tego są osobne studia na politechnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na projektach bardzo często widzę wentylację grawitacyjną zaprojektowaną przez architekta. Zaprojektowanie wentylacji grawitacyjnej, by spełniała nawet w przybliżeniu wymagania, jest wielokrotnie trudniejsze, niż wentylacji mechanicznej wywiewno nawiewnej. Nie spotkałem, jeszcze przypadku, w którym architekt przekazywałby to branżyście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt domu to dzieło kilku osób. Architekt jest tylko częscią składową zespołu. Nie projektuje ani instalacji ani konstrukcji.

Ba! Do PnB potrzebne jest załączenie w projekcie uprawień branżystów do wszytskich instalacji.

Wstyd, że Pan nie zna takich podstaw budownictwa.

Ale cóż. Pan się nigdy nie budował. Nie ma pan pojęcia o dokumentacji projektowej.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt domu to dzieło kilku osób. Architekt jest tylko częscią składową zespołu. Nie projektuje ani instalacji ani konstrukcji.

Ba! Do PnB potrzebne jest załączenie w projekcie uprawień branżystów do wszytskich instalacji.

Wstyd, że Pan nie zna takich podstaw budownictwa.

Ale cóż. Pan się nigdy nie budował. Nie ma pan pojęcia o dokumentacji projektowej.

 

Zapraszam na budowę. Budowanie innym wymaga więcej. Człowiek swój dom ocenia inaczej. Inni, gdyby było coś nie tak, opiszą od razu. Siebie nikt nie skrytykuje.

O tym ile pali i jak się psuł, samochód znajomego dowiadujemy się, gdy go sprzeda.

A wstyd, to jak branżysta nie zna podstaw zawodu.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu - budowałam swój dom ostatnie 3 lata. Po co mam chodzić na dodatkowe?

 

Pan nadal myli zawód architekta z zawodem projektanta instalacji wewnetrznych. Architekt jest od koncepcji budynku, jego wygladu, rozplanowania, ergonomii, wpasowania w kontekst miejsca, w dostsowanie do potrzeb rodziny. Uczy się proporcji, historii sztuki. Z tematami konstrukcyjnymi i instalacyjnymi zapoznaje się pobieżnie, bo nie będzie się tym zajmował.

 

Ja też uczyłam się podstaw architektury na ogrodnictwie, ale nikt ode mnie nie wymaga projektowania domów z tego tytułu.

 

Facet dostał to, co zamówił. A że zaoszczędził na klimie - jego decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Pani, pierwszy robiłem odzysk ciepła z wentylacji (w 1989 sobie od 1990 innym) pierwsze centrale z 1989.jpg wymienniki były w szafkach kuchennych . Branżyści nie przyjmowali takich domów. Musiała być wentylacja grawitacyjna.

Ja tylko uważam, że branżysta powinien projektować wentylację, zgodnie z PN i fizyką. Nic więcej. Zgodzi się Szanowna Pani ze mną?

Poza tym, wentylacja z odzyskiem ciepłą jest tak prosta, że ustawodawca nie wymaga branżysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

branżysta - czyli nie architekt. Może projektowanie wentylacji jest protste i może to robić zenek spod budki z piwem, ale nie on się pod tym podpisuje i nie on odpowiada prawnie. Do projektowania instalacji trzeba mieć wpis do izby.

Wykonywanie bez projektu to już ryzyko inwestora.

 

Wentylacja mechaniczna w rozporządzeniu ministra pojawiła się dopiero w nowelizacji prawa budowlanego.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...