Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy spotkał się ktoś w swojej Thessli z takim czymś?

Wcześniej pisaliśmy, o tym, żeby temperatura nawiewu się zwiększyła to warto robić wietrzenie.

Teraz mam efekt odwrotny (prefiltry czyste, filtry wymianiane ok 6 msc temu, czerpnia czysta), przy włączonym wietrzeniu temperatura spada o nawet 8 stopni! Co to może być?

Edytowane przez mestrekamcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam efekt odwrotny (prefiltry czyste, filtry wymianiane ok 6 msc temu, czerpnia czysta), przy włączonym wietrzeniu temperatura spada o nawet 8 stopni! Co to może być?

 

Oczywista oczywistość. Nie widziałeś wykresu sprawności? Coś takiego jest na stronie TG:

http://thesslagreen.com/wp-content/uploads/Charakterystyki-AirPack-Home-300h.png

 

Mogą też być dodatkowe czynniki to potęgujące - jak np. słabo zaizolowana rura do czerpni i przy wolniejszym przepływie powietrze bardziej się nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to, że przy małej wymianie woda zostaje na wymienniku i zmniejsza się sprawność. Krótkie, kilkuminutowe wietrzenie ma na celu "przedmuchanie" wymiennika z tej wody w celu poprawy sprawności. Natomiast w trakcie samego wietrzenia zwiększenia temperatury nawiewy bym się raczej nie spodziewał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nagrzewnice wstępne w reku często się psują? W sąsiednim wątku John zasiał takie obawy pisząc, że Thesla ma tanie grzałki oporowe zamiast nowoczesnych PTC (jak Zehnder czy Reqnet) ze względu na koszty wymiany. Może się ktoś wypowiedzieć na ten temat - tu jest duzo na temat Thesli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi instalator powiedział żeby raz w roku wypłukać sobie w słoneczny dzień wymiennik wodą, ale po 8 miesiącach woda która z niego wypłynęła nadawała by się na herbatę, przynajmniej wizualnie, więc przypomnienie ustawiłem na co 2 lata. Montowałem początkiem grudnia, więc załapałem się na sezon śmierdziuchowy.

 

Co do zużycia to wychodzi średnio 0,6kWh dziennie w trybie letnim - 25% (87m3/h) przez dzień i 40% (140m3/h) w nocy + kilka wietrzeń.

 

reku.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie energii Thesslagreen Airpack Home 400h przez 2,5 roku 721 kWh.

Nigdy nie zmieniane filtry M5 rekuperatora. Zmiana prefiltrów G3 czerpni i wyrzutni średnio co 3 miesiące, zmiana prefiltrów G4 czerpni i wyrzutni raz na rok. Koszt wymiany filtrów przez 2,5 roku poniżej 20 zł.

 

Świeżo wymienione prefiltry przy przepływie 80m3/h to pobór mocy na poziomie 22W. Zużyte to np 30W. Zapomniane przez pół roku to szum i pobór 65W. Ta metoda pomiaru jest skuteczniejsza niż presostaty rekuperatora.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się objawia jej skuteczniejszość jeśli presostat działa jak należy i centrala sama zgłasza konieczność wymiany? Wzrost zużycia energii to już czynnik wtórny.

 

Może ktoś wyjaśnić jak działa presostat filtra? Opory przepływu powietrza przez filtr zmieniają się znacznie wraz ze zmianami strumienia przepływu. Czysty filtr przy 400m3/h ma pewnie większe opory niż zużyty przy 100 m3/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...