Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.

Na podstawie czego tak twierdzisz?

W dokumentacji, która jest dostępna na stronie producenta widać, że od samego początku wszystkie centrale Airpack posiadają presostat na filtrze nawiewnym.

Nie inaczej jet w Airpack 4.

Z tą różnicą, że w Airpack 4 można sobie jako opcję domówić przetwornik, dzięki czemu spadek ciśnienia na filtrze będzie wyświetlany na panelu.

To właściwie kolejny krok naprzód, gdyż ja nie kojarzę central domowych w takim przedziale cenowym z aktywnym pomiarem spadku ciśnienia na filtrze.

 

Do tej pory stosowałem zewnętrzne przetworniki z wyświetlaczem, które na bieżąco monitorują filtr i wyświetlają aktualny spadek ciśnienia na filtrze.

Np takie: https://hkinstruments.fi/products/differential-pressure-transmitters/dpt-r8/

Lub takie: https://www.kele.com/product/sku?kid=22ADP-55QL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się, za dnia staram się przymykac rolety, mimo to jest gorąco. Dzisiaj się pobwiłem ustawieniami bypass i obniżyłem temperaturę nawiewu o 6 stopni, ale to dzięki deszczowi, któy ochodził temperature na zewnątrz. Mimo wszystko jeszcze wiele nauki odnośnie obsługi reku przede mną... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ThesslaGreen ma tryb otwarte okna, działa wtedy tylko nawiew.

 

Aczkolwiek u siebie w ogóle nie otwieram okien przez wzgląd na kurz i owady. Wentylacja daje doskonale radę.

 

Wywiew.

 

2.7.6. Otwarte okna

Funkcja wyłącza wentylator nawiewny w czasie kiedy otwarte są okna w pomieszczeniu. Powietrze świeże dostaje się do pomieszczeń przez otwarte okna. Wentylator wycią- gowy działa zgodnie z aktualną nastawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza byłaby opcja ustawienia bypassu tak by się włączał gdy temperatura wywiewu jest niższa niż nawiewu.

 

Bypass powinien się WYŁĄCZAĆ gdy temperatura wywiewu jest niższa niż nawiewu (która przy włączonym bypasie powinna być równa czerpni) po to, aby wymiennik odzyskiwał chłód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku można zagonić do fenomenalnej pracy przy wychładzaniu domu w nocy tylko trzeba trochę mu pomóc. W tym roku zamontowałem dedykowane moskitiery oknoplastu robione na wymiar pod moje okna i dopiero teraz mogę stwierdzić, że funkcja otwarte okna to kozak.

 

Wcześniej jej używałem ale bardzo ostrożnie z minimalnie uchylonymi oknami i tylko w całkowitej ciemności (nienawidzę owadów, a komar wyczuje mnie z kilometra i nawet w środku tłumu przyleci ugryźć dokładnie mnie). Teraz otwieram okna na full, reku na 60% + otwarte okna i w domu jest rześko w kilka minut. Rano reku wraca na 25%. zamykam okna i trzymam chłodek najdłużej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wynika to z powyższych wypowiedzi użytkowników...

Nawet jeśli tak jest i tak to działa, to słabo bo ten proces jest energochłonny, a za presostaty i ich montaż w centrali trzeba zapłacić.

Nie lepiej ogarnąć to przy pomocy pomiaru strumienia wydajności...?

 

 

Pan Jan Werbiński jako długoletni użytkownik Thesli Green ma bogate doświadczenie w tym temacie: "Świeżo wymienione prefiltry przy przepływie 80m3/h to pobór mocy na poziomie 22W. Zużyte to np 30W. Zapomniane przez pół roku to szum i pobór 65W. Ta metoda pomiaru jest skuteczniejsza niż presostaty rekuperatora."

 

Nie długoletni, a 2,5 letni.

Prefiltry nie są standardowym wyposażeniem i nie ma automatycznej kontroli. To mój pomysł aby zaoszczędzić na koszcie wymiany filtrów.

Przez 2,5 roku koszty użytkowania rekuperatora:

700kWh energii = <400 zł (ale mam PV)

20 zł na wymianę prefiltrów.

Myślę że to bardzo tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym punkcie jest pewna nieścisłość. Pan Werbiński pisze o presostatach rekuperatora - w thessla green nie ma czegoś takiego jak presostat rekuperatora. Można sobie ustawić przypomnienie z tego co pamiętam dla filtrów wewnętrznych.

W środku znalazłem co najmniej dwa presostaty. Chyba że to coś innego? To w takim razie co to jest co z wyglądu przypomina presostat?

Przypominam że mam oryginalne filtry M5 w rekuperatorze oraz:

prefiltr G2 na czerpni

prefiltr G3 na kanale czerpni

prefiltr G2 na anemostatach wywiewów

prefiltr G3 na kanale wywiewu

 

To zwiększa zużycie energii (z PV) ale oszczędzam na filtrach i mam czyste kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku znalazłem co najmniej dwa presostaty. Chyba że to coś innego? To w takim razie co to jest co z wyglądu przypomina presostat?

Każda Thessla ma w standardzie monitoring filtrów i wykorzystuje do tego presostat.

Do najnowszej wersji można dokupić przetworniki i wtedy masz na ekranie wyświetlane aktualny spadek ciśnienia na filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...