Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Co to znaczy "duszno"?! Masz za wilgotno? Mierzyłeś dobrym higrometrem?

 

Bo podejrzewam, że masz po prostu za ciepło. Podstawowy błąd neofitów - wentylacja mechaniczna niczego wam nie ochłodzi, ma zdecydowanie za małą wydajność. Potrzebujesz klimatyzacji.

 

No duszno, nie ma czym oddychać. Na dworze jest dużo lepiej. Tak jakby to powietrze wyciągane z domu z powrotem wracało do środka, hehe.

Wiem, że to nie do chłodzenia jest, ale raczej nie spodziewałem się duchoty.

Temperatura w domu to jakieś 23 stopnie - tak, sporawo.

Wilgotność: 60-70% (mierzone tanim sprzętem) - czyli pewnie przez to taki efekt mamy? Skąd się to bierze? Tynki robione rok temu, posadzki z 10 mies. wstecz.

 

Jeszcze pomyślałem taką rzecz: pod rekuperatorem lecą rurki od ciepłej wody z zasobnika. Ale w otulinie oczywiście. Jak sądzę ich temperatura nie może mieć wpływu na pracę centrali went?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No duszno, nie ma czym oddychać. Na dworze jest dużo lepiej. Tak jakby to powietrze wyciągane z domu z powrotem wracało do środka, hehe.

Wiem, że to nie do chłodzenia jest, ale raczej nie spodziewałem się duchoty.

Temperatura w domu to jakieś 23 stopnie - tak, sporawo.

Wilgotność: 60-70% (mierzone tanim sprzętem) - czyli pewnie przez to taki efekt mamy? Skąd się to bierze? Tynki robione rok temu, posadzki z 10 mies. wstecz.

 

Masz dużą wilgotność. Ja nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 55% i to w najgorętsze, parne dni lata. Teraz jest 35-40%. Całą zimę mam 25-30% mimo pracy centrali na 15-20% wydajności, w sypialni w nocy pracuje nawilżacz (życzenie konkubiny, mnie to nie przeszkadzało).

 

Może to z uwagi na jakieś resztki wilgotności z tynków i wylewek, choć nie sądzę.

 

Na parterze mam obecnie 22 stopnie, na poddaszu 23,5, mimo pochmurnej pogody. Wilgotność podobna. I różnica jest potężna, na poddaszu przejdę się dwa razy po korytarzu i jestem spocony. Dlatego mam klimę i jestem zdania, że w żadnym nowym, dobrze ocieplonym domu z poddaszem, komfortu bez klimy nie będzie.

 

Rury od CWU nie mają wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jak widać u mnie podbił o 3 stopnie. Po co?

 

Czy ktoś wie co to za wartość 22,4 na samym dole?

To temperatura bodajże skroplin, albo mierzona w ich sąsiedztwie. Generalnie mówi o tym, w jakiej temperaturze otoczenia pracuje centrala.

 

Temperatura zawsze się podnosi względem czerpni. Grzeją wentylatory, otoczenie centrali (przynajmniej u Ciebie, bo jest tam ciepło). Na wylocie z anemostatów swoje dodają jeszcze tynki i wylewki, w których zalane są przewody wentylacji.

 

Niestety, nie ochłodzisz domu wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokonałem ponownej kalibracji - 476m3/h na 119%

100% - 400m3/h

Czy ma ktoś jakiś przelicznik jak określić dom 140m2 użytkowej względem tej wymiany określonej w m3?

 

Odpuść sobie takie przeliczniki. Wentyluj tyle, żeby mieć komfort. Wstępnie przyjmij 20-30m3 na osobę. U mnie w domu 250m2 taka centrala całą zimę chodzi na 15-20% i to w zupełności wystarcza. Latem mam 30-40%, chociaż w sumie sam nie wiem po co. Plus pół godziny dziennie automatycznego przewietrzania na 100%. Ruszam to tylko przy imprezach w domu, gotowaniu czegoś smrodliwego lub w sytuacji, gdy ktoś zaparuje totalnie łazienkę, a kolejna osoba chciałaby z niej bezpośrednio potem korzystać (lustro itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem w stanie uzyskać więcej niż 55% i to w najgorętsze, parne dni lata. Teraz jest 35-40%.

 

Zmień higrometr. Łże jak pies. Chyba, że masz bardzo wydajny osuszacz. Jak na czerpni sporadycznie spada poniżej 60% (a zazwyczaj jest ponad 70%) to nie możesz mieć w domu 40% jak nie ogrzejesz mocno powietrza (jak w zimie) albo nie osuszysz.

 

 

attachment.php?attachmentid=430654

 

 

A co do temperatur - u mnie tak to wygląda. Pod koniec włączony bypas.

 

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430843

 

Odczyty z czterech czujników BME280.

 

Edyta.

Jeszcze wykres z profesjonalnej stacji meteo

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430925

Temp.jpg

Temp.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temperatura bodajże skroplin, albo mierzona w ich sąsiedztwie. Generalnie mówi o tym, w jakiej temperaturze otoczenia pracuje centrala.

To nie jest temperatura skroplin. Ten termometr jest umieszczony przy płytce z elektroniką nad rekuperatorem. Teoretycznie ma pokazywać temperaturę otoczenia rekuperatora, ale pewnie jest ona lekko podbita przez pracującą obok elektronikę.

 

Temperatura zawsze się podnosi względem czerpni. Grzeją wentylatory, otoczenie centrali (przynajmniej u Ciebie, bo jest tam ciepło). Na wylocie z anemostatów swoje dodają jeszcze tynki i wylewki, w których zalane są przewody wentylacji.

 

Niestety, nie ochłodzisz domu wentylacją.

 

Oczywiście, że zanim powietrze wyleci z anemostatu, to jeszcze zmieni temperaturę. Natomiast centrala pokazuje temperaturę w miejscu czujnika temperatury.

Wentylacją da się schłodzić. Oczywiście tylko trochę i w niektórych warunkach (bo to nie klima), ale mówienie, że się nie ochłodzi domu wentylacją nie jest prawdą.

 

rubola2007: U mnie przy włączonym BP, temperatura na nawiewie jest 1-2 stopni wyższa niż na "czerpni" . Tylko ja mam wersję ze 100% bypass, wiec powietrze nie przelatuje w ogóle przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też teraz mam teraz ok 42-44% wilgotności,

 

Też zmień higrometr. Po kąpieli czy prysznicu wilgotność powinna zbliżać się do 100% a nie "trochę" się podnosić.

 

klik

 

Duża część użytkowników stacji Oregon może z czasem zauważyć pogorszenie się odczytów wilgotności w swoich czujnikach zewnętrznych. Jeśli na początku użytkowania wilgotność podczas mgły lub opadów bez problemu dochodziła do 95-98% (wyświetlana wartość maksymalna zależy od modelu stacji), to po roku, dwóch lub więcej maksymalne wartości sukcesywnie spadają. Nierzadko się zdarza, że wartość dochodzi do 75% i więcej nie może, mimo iż za oknem widzimy i czujemy samą wilgoć.

 

To generalny problem z wieloma czujnikami elektronicznymi - taki test. Często też z czasem odczyty się pogarszają.

Warto do sprawdzenia mieć higrometr analogowy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zmień higrometr. Po kąpieli czy prysznicu wilgotność powinna zbliżać się do 100% a nie "trochę" się podnosić.

 

klik

 

Z ciekawości sprawdzę analogowym:-)

U mnie czujnik w łazience wisi po drugiej stronie ponieszczenia i pomiedzy czujnikiem a prysznicem mam anemostat 160mm :-)

Ale wydaje mi się, że wskazania są prawidłowe - bardzo czuć suche powietrze w zimę,

W garażu, gdzie nie ma WM wilgotność jest dużo większa.

Przykładowe wskazanie z lutego

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień higrometr. Łże jak pies. Chyba, że masz bardzo wydajny osuszacz. Jak na czerpni sporadycznie spada poniżej 60% (a zazwyczaj jest ponad 70%) to nie możesz mieć w domu 40% jak nie ogrzejesz mocno powietrza (jak w zimie) albo nie osuszysz.

 

No nie wiem, mam kilka higrometrów, lepsze i gorsze (w tym jeden profesjonalny, dedykowany podobno dla lutników) i wszystkie pokazują mniej więcej to samo, +/- 5pp. Ale tak, wszystkie są elektroniczne. ;)

 

Zauważ, że nawet na Twoim wykresie wilgotność waha się pomiędzy 40% a 100%. Wilgotność powietrza zaciąganego do domu się uśrednia w ten sposób. Dodatkowo latem w nocy lub w chłodniejsze dni wilgotność względna tego powietrza się zmniejsza, bo w domu jest jednak cieplej.

 

Aczkolwiek po namyśle przyznaję, że moje obserwacje z okresu letniego są niemiarodajne, z prostego powodu - używam klimatyzacji. Natomiast z obecnego okresu moim zdaniem są i nadal mam 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że nawet na Twoim wykresie wilgotność waha się pomiędzy 40% a 100%.

 

Piszesz o zewnętrznej? To trochę mało miarodajne. Bo bardzo zależy od temperatury a ta mocno się zmieniała. Patrz na wilgotność wywiewu (czyli uśredniona wilgotność w domu) która jest przy mało zmiennej temperaturze. Podobnie można popatrzeć na nawiew (chociaż tu włączenie bypassu robi różnicę - bo temperatura wtedy znacząco się zmienia).

 

Aczkolwiek po namyśle przyznaję, że moje obserwacje z okresu letniego są niemiarodajne, z prostego powodu - używam klimatyzacji. Natomiast z obecnego okresu moim zdaniem są i nadal mam 40%.

 

Przez wiele poprzednich dni miałem wilgotność jak na wykresie, który wrzucałem. Akurat wczoraj było wyjątkowo sucho i spadła wilgotność wywiewu do 50%.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430964

 

Wszystkie cztery czujniki są nowe, jak leżały koło siebie wskazywały te same dane - bardzo zbliżone do analogowego higrometru.

Generalnie higrometry cyfrowe mają tendencję do zaniżania wilgotności - przy czym im wyższa naprawdę, tym bardziej zaniżają. Jak taki higrometr w czasie prysznica czy kąpieli, gdy para osiada na płytkach czy lustrze nie pokaże 100%* (czy niewiele mniej) to masz pewność, że kłamie.

 

Oczywiście, że sporo zależy od warunków lokalnych. Dla przykładu wskazania najbliższej stacji Airly (ze 3km w linii prostej) pokazuje teraz znacząco wyżej, niż u mnie przy tej samej temperaturze:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430965

 

 

Ze 4 km w przeciwną stronę stacja Airly pokazuje 63% i 21* (czyli gdyby było 2* cieplej, to wilgotność byłaby jeszcze niższa).

Ale 60-70 to latem (czy nawet szerzej ujmując - poza sezonem grzewczym) dosyć sucho (w odniesieniu do Twojego stwierdzenia "Masz dużą wilgotność."). Nawet 80% wilgotności latem to nie jest nic niezwykłego. Za to 40% jest niezwykłe jak jest z natury (przy klimie normalne).

 

*Czujki DHT maja w po takim zawilgoceniu potrafią długo zawyżać wskazania.

Wywiew.jpg

Airly.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 4 km w przeciwną stronę stacja Airly pokazuje 63% i 21* (czyli gdyby było 2* cieplej, to wilgotność byłaby jeszcze niższa).

Ale 60-70 to latem (czy nawet szerzej ujmując - poza sezonem grzewczym) dosyć sucho (w odniesieniu do Twojego stwierdzenia "Masz dużą wilgotność.").

 

Zrobię test łazienkowy higrometrów, zobaczymy. :) Tak czy siak - skoro to nie wilgotność, to czemu Twoim zdaniem jest mu "duszno"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię test łazienkowy higrometrów, zobaczymy. :) Tak czy siak - skoro to nie wilgotność, to czemu Twoim zdaniem jest mu "duszno"? :)

 

Trzy czynniki wpływają na to - CO2, temperatura i wilgotność.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=430966

 

Wiadomo, że to uczucie subiektywne. Ale 23* i 60-70% powinno być jeszcze w miarę. A czemu jest duszno? Owszem, najbardziej obstawiam wilgotność. Ale że jest (czy raczej była) 70-80% (albo i więcej) bo higrometr przekłamywał. Fajnie jest utrzymywać wilgotność w przedziale 40-60% ze względu na drewno i materiały drewnopodobne znajdujące się zazwyczaj w domu. Więc klima bardzo by się przydała (nie koniecznie do schładzania - ważne skroplenie pary wodnej i odprowadzenie kondensatu - więc słabo się tu sprawdzi chłodzenie podłogą czy sufitem, bo tylko podniesie wilgotność)

Ale to zgadywanka. Może faktycznie jest jakaś nieszczelność i część powietrza zamiast wylecieć przez wyrzutnię wraca do domu i problemem nie jest wilgotność, a stężenie CO2.

wilgotnosc-wzgledna.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie - przerobiłem forum i pół internetu, ale odpowiedzi nie znalazłem.

Jak najlepiej ustawić Bypass (w lecie)?

Temperatura otwarcia BP - wiadomo

Temperatura grzanie - ? (jak to ma się ustawień w lecie?)

Temperatura chłodzenie?

Jakie macie ustawienia przy obecnej pogodzie?

Dwa dni temu przy tempo. zewnętrznej 25stC, nawiew był 17stC, dziś przy podobnej jest 25stC.

Można to jakoś ustawić, żeby temp. nawiewu była niższa?:)

(tak wiem, że reku nie zastąpi klimatyzacji, ale może się uda nawiew niżej ustawić) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie - przerobiłem forum i pół internetu, ale odpowiedzi nie znalazłem.

Jak najlepiej ustawić Bypass (w lecie)?

Temperatura otwarcia BP - wiadomo

Temperatura grzanie - ? (jak to ma się ustawień w lecie?)

Temperatura chłodzenie?

Jakie macie ustawienia przy obecnej pogodzie?

Dwa dni temu przy tempo. zewnętrznej 25stC, nawiew był 17stC, dziś przy podobnej jest 25stC.

Można to jakoś ustawić, żeby temp. nawiewu była niższa?:)

(tak wiem, że reku nie zastąpi klimatyzacji, ale może się uda nawiew niżej ustawić) :)

 

Temperatura chłodzenie - ustawiasz na taką temperaturą do której chciałbyś schłodzić dom. Czyli np. 22 stopnie - wtedy BP się włączy, gdy wewnątrz jest > 22 stopni, a na zewnątrz jest powietrze chłodniejsze niż wewnątrz.

Temperatura grzanie - to działa na odwrót. Tzn. jeśil ustawisz 20 stopni, to gdy w domu jest < 20, a na zewnątrz jest wyższa temperatura niż w domu, to włączy się BP. Temperatura grzania jest raczej niepotrzebna w większości normalnych przypadków.

Temperatura nawiewu z BP zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. Jak powietrze na zewnątrz ma 24 stopnie, to nawiew będziesz miał koło 25 stopni. Natomiast 17 mogło nawiewać wcześniej, bo miałeś około 16 stopni na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...