Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Nie tylko kominy syfią. Pył podrywany przez wiatr, pyłki, komary i wiele innych rzeczy ląduje w filtrze. Zasięg pyły mają ogromny - pogooglaj fotki "pył znad Sahary w Polsce".

Poświeć w ciemności wąskim snopem mocnej latarki - widać wtedy, jaki syf lata w powietrzu również latem (w rolniczych rejonach w czasie żniw jest masakra jak w zimie, albo i gorzej).

 

U nas kurzy się bardzo. Mieszkam prawie w lesie ;) Owadów też jest cała masa (wiele z nich, pierwszy raz widziałam na oczy, po zamieszkaniu w nowym domu, choć ponad 10 lat mieszkam w tej okolicy). Mamy też mnóstwo piachu, nie tylko na wycieraczkach, ale i na elewacji, dachu, oknach (nie ma jeszcze żadnych utwardzeń, nawet droga dojazdowa leśna). Ale czarny osad na filtrach, to jednak głównie kominy i spaliny samochodowe, których u mnie nie ma. Stąd filtr nawiewu szary, a nie czarny. Zmierzam do tego, że chyba z reku wszystko w porządku, mimo braku czarnych pyłków na filtrze. Po prostu użytkowany w innym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie tylko kominy syfią. Pył podrywany przez wiatr, pyłki, komary i wiele innych rzeczy ląduje w filtrze. Zasięg pyły mają ogromny - pogooglaj fotki "pył znad Sahary w Polsce".

Poświeć w ciemności wąskim snopem mocnej latarki - widać wtedy, jaki syf lata w powietrzu również latem (w rolniczych rejonach w czasie żniw jest masakra jak w zimie, albo i gorzej).

 

Tylko pył, który widać nie jest tak szkodliwy jak ten, którego nie widać. W domu my sami produkujemy mnóstwo pyłu co widać na filtrach wywiewu przed rekuperatorem. Po 3 miesiącach z filtra robi się filcowy kocyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pył, który widać nie jest tak szkodliwy jak ten, którego nie widać. W domu my sami produkujemy mnóstwo pyłu co widać na filtrach wywiewu przed rekuperatorem. Po 3 miesiącach z filtra robi się filcowy kocyk.

 

Którego niby nie widać? To nie widoczność świadczy o szkodliwości, a skład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 months później...
Dziś już sprawność wychodzi na poziomie 84%. Od czego jest to zależne i jak można to poprawić?

 

Oficjalne wykresy uzależniają sprawność temperaturową wyłącznie od przepływu (im mniej powierrza przelatuje, tym wyższa sprawność).

Co nieco zależy też od odzysku ciepła ze skraplania (jak w kotle kondensacyjnym).

Tylko założenie jest takie, że przepływy w obydwie strony są równe.

W praktyce wystarczy zrobić większy wywiew niż nawiew, żeby klient był uszczęśliwiony wysoką sprawnością reku (ale do wszelkimi nieszczelnosciami uzupełnia sobie brakującą ilość lodowaty powietrzem z zewnątrz). Podobny efekt dają z czasem filtry, bo na czerpni szybciej się zapychają i stawiają większy opór.

I w drugą stronę - sprawność spada, jak wywiew jest słabszy. Np. przez zapchanie wymiennika skroplinami przy małym przepływie. Dlatego często puszczenie na chwilę wentylacji na maksa, żeby wydmuchać wodę z wymiennika poprawia zazwyczaj sprawność (również przy CF co jest trochę dziwne, jeżeli działa on skutecznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalne wykresy uzależniają sprawność temperaturową wyłącznie od przepływu (im mniej powierrza przelatuje, tym wyższa sprawność).

Co nieco zależy też od odzysku ciepła ze skraplania (jak w kotle kondensacyjnym).

Tylko założenie jest takie, że przepływy w obydwie strony są równe.

W praktyce wystarczy zrobić większy wywiew niż nawiew, żeby klient był uszczęśliwiony wysoką sprawnością reku (ale do wszelkimi nieszczelnosciami uzupełnia sobie brakującą ilość lodowaty powietrzem z zewnątrz). Podobny efekt dają z czasem filtry, bo na czerpni szybciej się zapychają i stawiają większy opór.

I w drugą stronę - sprawność spada, jak wywiew jest słabszy. Np. przez zapchanie wymiennika skroplinami przy małym przepływie. Dlatego często puszczenie na chwilę wentylacji na maksa, żeby wydmuchać wodę z wymiennika poprawia zazwyczaj sprawność (również przy CF co jest trochę dziwne, jeżeli działa on skutecznie).

 

Czyli według Ciebie,jak najlepiej ustawić?

Zrôwnowazona czy więcej żeby wywierało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie,jak najlepiej ustawić?

Zrôwnowazona czy więcej żeby wywierało?

 

Zrównoważona. Przepływ na tyle mały, żeby wilgotność nie spadła za bardzo, ale na tyle duza, żeby CO2 trzymać w ryzach. No i co jakiś czas sprawdzać, czy przewentylowanie nie poprawi znacząco sprawnosci. Jak tak, to regularnie przedmuchiwać i/lub podnieść wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zacząłem już w innym wątku ale widzę, że tu bardziej pasuje :)

Mam świeżo zainstalowaną centralę AirPack 650h. Dom jeszcze nie zamieszkały ale jest już tuż tuż. Po wszystkich pracach. Powierzchnia "rekuperowana" to ok 300m2, wilgotność ok 40%, w domu 17-18 stopni C. Rzućcie proszę okiem na temperatury i dajcie znać czy odzysk ciepła jest na akceptowanym poziomie, czy mam się czepiać instalatora. Naczytałem się broszur tesslagreen i przy tych 30% mocy powinno być ponad 90% odzysku. Przepływy ustawione podobno na zrównoważone. Nie mam niestety jeszcze air++ a tylko przez airmobile więc nie mam wglądu w ustawienia serwisowe. Screenshot_20200109-225535_AirMobile.jpgScreenshot_20200109-183150_AirMobile.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

czy panel Air++ powinien ruszyć z marszu z centralą czy też potrzebna jest jakaś extra konfiguracja centrali do sparowania ?

Dostałem taki panel do testów i za chiny nie chce wykryć centrali. Sprawdzałem kilka kabli - bez efektu. Centrala na porcie air++ normalnie odpowiada ( sprawdzam z komputera przez klienta modbus ). Panel po podłączeniu wysyła jakieś ciągi znaków, ale nie wygląda to na prawidłowe zapytania modbusa.

Czyli w teorii powinno działać, w praktyce panel nie znajduje centrali.

Ktoś orientuje się w temacie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...