Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

uris: Myślę że uszczypliwe uwagi odnośnie mieszkania nie mają tu nic do rzeczy.

Mój codzienny pobyt 7:00 - 20:00 w trakcie samodzielnego wykańczania i godziny spędzone przy piecu dają więcej niż niejedno pomieszkiwanie z codziennym wyjściem do pracy i nocką w łóżku.

 

Jeśli " mullann" jest już zadowolony ze spalania 3,5m3 na opcji BRAK to przy mrozach powyżej 10*C najpewniej będzie trochę zaniepokojony i znowu napisze.

 

Nie masz racji , co innego jest już mieszkać a co innego wykańczać dom . W obu tych przypadkach będziesz odczuwał inaczej ciepło z prostego powodu ,jeżeli pracujesz u siebie wykańczając dom to jesteś w ciągłym ruchu ,ciało jest rozgrzane od pracy , dlatego nie możesz porównywać komfortu cieplnego bo znasz go tylko od jednej strony . Ja mogę powiedzieć że znam to z obu stron gdy wykańczałem dom i gdy mieszkam także to co wyżej napisałem jest aktualne .

 

A propo spalania ,sprawdziłem dzisiaj ponownie ile kocioł spala na 1 godz przy 4,2KW i ponownie wyszło 0,423 m3 / godz przy niby współczynniku konwekcji 10,900 to coś tu jest nie tak bo za cholerę nie wychodzi 4,2KW . Sprawdziłem też ile kocioł spala podgrzewając CWU z 50*C do 60*C z mocą 7KW , podgrzewał ~ 16 min i spalił 0,186 m3 pozostaje jeszcze sprawdzić spalanie ale jak kocioł już pracuje .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla mnie spalanie na poziomie 8m3 na dobę przy +5 lub wyżej było mało zadowalające - teraz wychodzi ponad 20% mniej więc jest dobrze(dziękuje Wam)

Oczywiście każdy z Nas chciałby aby spalanie było na możliwie niskim poziomie przy dobrym komforcie - tego Wam i sobie życzę.

 

Dzisiaj w nocy już było u mnie chłodniej i wynik wyszedł 5,9 - w domu na razie utrzymuje się te 21C (jest OK)

Teraz jest na dworze +2C więc zobaczę jutro jak to się wyklaruje.

 

Zrobił bym jeszcze test do sterowania wodą powrotną ale na razie nie chce mieszać bo widzę, że mój dom potrzebuje min 2 doby na ustabilizowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A propo spalania ,sprawdziłem dzisiaj ponownie ile kocioł spala na 1 godz przy 4,2KW i ponownie wyszło 0,423 m3 / godz przy niby współczynniku konwekcji 10,900 to coś tu jest nie tak bo za cholerę nie wychodzi 4,2KW . Sprawdziłem też ile kocioł spala podgrzewając CWU z 50*C do 60*C z mocą 7KW , podgrzewał ~ 16 min i spalił 0,186 m3 pozostaje jeszcze sprawdzić spalanie ale jak kocioł już pracuje .

 

W instrukcji doczytałem że minimum pieca przy temperaturach 80/60*C jest 3,8, natomiast przy 50/30 jest 4,2kWh

A samo zużycie przy różnych typach gazu kształtuje się na poziomie 2,6 - 3,2m3/h

 

Sprawdzałem z zegarkiem w reku na liczniku i wyszło mi 0,42m3/h a z wyliczeń powinno 4,2/11=0,38 jedynie czego nie policzyłem to rozruch kotła ,trzeba by policzyć jak kocioł już pracuje a nie jak zaczyna startować w tedy można obliczyć stratę na starty kotła .

 

0,38kW x 10,9 = 4,142m3

 

Nie wiem jak podawana moc minimalna ma się do zużycia, Aale to by się już zgadzało

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ostatnia doba to 7m3 tylko przy 23*C w domu , na CM mam korekta . Myśle ze to spalanie jest Ok , jedno już wiem ze przy kominku nie opłaca sie wyłączać ogrzewania tylko jak tu napalić jak 23*C w domu . Dlatego kominek zostawię na okresy przejściowe :)

Czyli rozumiem ze całe sterowanie wyłączyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ostatnia doba to 7m3 tylko przy 23*C w domu , na CM mam korekta . Myśle ze to spalanie jest Ok , jedno już wiem ze przy kominku nie opłaca sie wyłączać ogrzewania tylko jak tu napalić jak 23*C w domu . Dlatego kominek zostawię na okresy przejściowe :)

Czyli rozumiem ze całe sterowanie wyłączyłeś ?

 

No ja też mam kominek ale założenie było raczej nie do ogrzewania a dla samego klimatu :)

Jak lekko przepaliłem tzn. dwa kawałki drzewa to w wszyscy w "majtach" latali bo było za gorąco...

 

Sterowanie danfoss na razie nie działa - ściągnięte siłowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich:bye: ufff cały dzień czytałem ten wątek;) Też mam piec ecotec 206/5-5 +CM 470 podłogówka w całym domu.Powierzchnia 170m2 po podłogach 190(projekt julka2 z mgprojekt )garaż duży w bryle domu ale nie ogrzewam.Kurcze od czego tu zacząć tyle pytań:).Acha ma tak jak Ty Uris elektrozawory na kwszystkich pętlach i termostaty elektroniczne purmo w każdym pokoju .Jezeli chodzi o ocieplenie to fundamenty 15cm styro,podłoga od gruntu 20cm styro ściany zewnętrne ciepły gazobeton +20cm grafitu styro 0,32 na zkładkę czy jak to sie mówi z takim frezem,okna 3szyby ciepła ramka montowane na specjalne ciepłe takie taśmy gąbczaste (nie wiem cholera co to było:) Okien mam chyba ze 20ścia wszystkie poniżej 1Uw co tam jeszcze ..acha poddasze strop 30cm wełna roc....też z najniższą lamdą i w skosach to samo oczywiscie 20 w krokwie i 10 w poziomie .

Z tego co czytałem to spalanie mam w "normie" porównując do waszego.To jest mój pierwszy sezon.przez ostatnie 2-3 dni stała tem. około 3-5C i piec spalił po 6,5-7m3 na dobę z cwu.Dzisiaj zmieniłem za podpowiedzią Urisa z maxa cwu na 10KW i zobaczymy co sie bedzie działo.

chciałbym sie podzielić swoimi uwagami.W sypialni miałem przydławioną pętle do 19stu C na termostacie i w tzw.dużym około 35m pokoju rekraacyjnym do około 20C .W całym domu STARAM się mieć 22C.Nie wiem czy dobrze mysle ale wydaje mi sie ze jak w tych pokojach otwierały się głowice i zimna woda wpływała do systemu to piec się załaczał i zużywał więcej gazu żeby dogrzać wode .U mnie po jakich kolwiek zmianach skacze zużycie i dopiero po 2-3 dniach się stabilizuje.

mam KG na 0,30 i jak są temperatury 0 i niższe to fajnie wszystko działa i komfort cieplny jest osiągany ale jak temp, jest na plusie to im cieplej to tem zasilania w podłogę jest niższa i w domu jest zimniej .Nie wiem jak to ustawić...W styczniu spalił mi bardzo duzo ale trochę z mojej winy .Ponieważ ustawiłem tem na dzień 21,5 i w nocy na 20,5 i wiem juz ze u mnie to się nie sprawdza .Styczen był chłodny i po nocach piec potrzebował więcej energii żeby podgonić o tem zadanej dziennej.Teraz mam ustawione na 21,5 przez 24h i korekta.Też wiele razy słyszałem ze KG dobiera sie na BRAK rotametry na 1l/m .Ja tak ustawiałem swoją.U mnie jest prosta instalacja wszystko obsłóguje piec>zasobnik 200l i tam chyba jest jakaś pompka cyrkulacyjna .Fajnie że mozna poczytać i wymienić się doświadczeniami bo jeżeli chodzi o "fachowców instalatorów" to ręce opadają .Wiecej się człowiek dowie z tego forum niż z linii Vaillanta czy od autoryzowanego serwisanta czy hydraulikow.U mnie to z momentem zapłacenia za robociznę po piewszym odpaleniu pieca już telefon zamilkł od instalatora:)

Acha a jak często i czy wogóle dolewacie wody do systemu??Ja byłem w pracy za granicą i żona musiała dolewać wody i co 2-3 dni wyswietlal sie komunikat ze awaria -niski poziom wody .Zona dolewała 3razy w przeciągu 2tygodni.Teraz jest juz od tygodnia w domu i wszystko jest ok ale jak wróciłem to piec jakby sie"zawiesił" zimno było i nie dogrzewał o dobre 2stopnie.Musiałem podnieć KG i tem zadaną żeby ruszył i po kilku dniach zjechałem do "zwyłych" ustawień.Nie mam pojecia dlaczego tak sie działo.Czy to przez te dolewki wody?to by było na tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą to jeżeli się ustabilizowalo , to najprowdopodobniej źle odpowietrzona instalacja.......

Jeżeli przy tej krzywej kocioł dogrzewa w niskich temperaturach, a w cieplejszych nie, to trzeba ją splaszczyc , czyli obniżyć np 0,05 i podnieść temperaturę zadana np o 1-2st. Przy trybie pracy Brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę @sizar75 dom masz mega docieplony a spalanie bez rewelacji :( . Ja już trzeci rok się bawię i kombinuję .

Odnośnie dopuszczania wody to tak jak kolega napisał wyżej ,instalacja mogła być zapowietrzona lub jeżeli nie masz naczynia wzbiorczego to przy grzaniu CWU zaworem bezpieczeństwa może ci znikać woda a co za tym idzie ciśnienie .Ja tak u siebie miałem że musiałem co jakiś czas dopuszczać nie miałem naczynia wzbiorczego bo niby nie potrzebne co się okazało jak kocioł grzał CWU to zdarzało się że z zaworu bezpieczeństwa ciekła woda .

 

Temperaturę w domu najlepiej utrzymywać na stałym poziomie bez obniżania ,przy niskiej temp zasilania obniżanie nie ma sensu zbyt duża bezwładność systemu .

 

Na CWU ustaw 7KW , ja na początku miałem 10KW ale teraz obniżyłem na 7KW i grzeje wodę do 60*C wcześniej grzałem do 50*C i się zastanawiam czy nie podnieść do 70*C . Dlaczego tak zrobiłem bo różnica spadku temp w zasobniku przy 50 a 60*C wynosi około 1-2*C na 12h na niekorzyść 60*C .Mój zbiornik CWU to 115L realne dlatego muszę mieć wyższą temp , 7KW z 50*C do 60*C podgrzewa w ~ 15 min także jest dobrze , wczorajszy pomiar pokazał ~ 0,200m3 7KW 15min grzania .

 

Ustaw sobie przepływ tak jak opisywałem wyżej ,naprawdę fajnie to się sprawdza , ta metoda daje jeszcze że nie dławisz przepływów . Ja po tym jak tak ustawiłem to jeszcze bardziej podniosła się temp w domu ,czuje jeszcze lepszy komfort .

 

Opis doboru KG jest opisany kilka postów wyżej , jest to instrukcja vaillanta i pokrywa się z tym co już w cześniej było wiadomo .

 

Mówisz że przy dodatnich temp masz zimniej w domu , temperatura na CM470 spada czy po prostu odczuwasz że jest zimniej ? jeżeli odczuwasz to jest to normalne bo jest małe promieniowanie z podłogi i takie jest uczucie że jest zimniej . Jeżeli ci temp spada na CM470 to tak jak kolega wyżej napisał ,musisz spłaszczyć KG .

 

Cyrkulacja CWU uruchamiana sporadycznie zjada dużo energii ,u siebie mam tylko rano załączoną na 10min żeby przebujała wodę ,później spuszczam wodę bardziej się to opłaca niż cyrkulacja .

 

Ile w styczniu zjadło ci gazu ? u mnie to było 280m3

 

I ostatnia rzecz , ustawiłem blokadę palnika na 60min , ktoś pisał że może pogorszyć się komfort w domu ,chciałem to zdementować komfort jest zachowany taki sam jak był przy 20 min . Pozostaje jeszcze sprawdzić przy mocno minusowych temp ale z tego co wiem blokada palnika załącza się gdy na zewnątrz panują temp 0*C + w górę przy niższych temp blokada włącza się rzadko bo kocioł dłużej pracuje .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą to jeżeli się ustabilizowalo , to najprowdopodobniej źle odpowietrzona instalacja.......

Jeżeli przy tej krzywej kocioł dogrzewa w niskich temperaturach, a w cieplejszych nie, to trzeba ją splaszczyc , czyli obniżyć np 0,05 i podnieść temperaturę zadana np o 1-2st. Przy trybie pracy Brak.

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam kominek ale założenie było raczej nie do ogrzewania a dla samego klimatu :)

Jak lekko przepaliłem tzn. dwa kawałki drzewa to w wszyscy w "majtach" latali bo było za gorąco...

 

Sterowanie danfoss na razie nie działa - ściągnięte siłowniki.

 

Ja sterowanie mam teraz włączone ,wszędzie temp jest ustawiona na 23*C , kocioł nie przegrzewa także sterowanie nie ma nic do roboty jedynie jak zaczyna świecić słońce to przymyka elektrozawory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was wie działa pompa w piecu kiedy jest ustawiona w tryb AUTO?

Gdy miałem te ustawienie to kiedy nie patrzyłem chodziła na 15% - teraz mam nastawioną chyba na 60% (2bieg)

 

Auto to Auto pompa działa ale z tego co wiem to zawsze na 15% mocy ,pytanie jak dokładnie Auto działa kiedy zwiększa się jej moc i na jakiej podstawie hmm Auto wygląda trochę tak jak ECO .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @Uris,

odnosnie tej wody w układzie to tak myslalem ze trzeba dopełnić co jakis czas ..wiesz to mi się stało własnie po styczniu jak było tak zimno i piec grzał nonstop a pozniej gwałtownie sie ocieplilo i wtedy trzeba było dolać pierwszy raz od kilku ładnych miesiecy

 

odnosnie tem w pomieszczeniach to tak jak piszesz.CM trzyma mi zadaną ale jak ciepło na dworze to czuje że podłoga chłodna i w domu odczuwalnie jest chłodniej .Tak jak piszesz ze słabe promieniowanie od podłogi.Wczoraj tem zewn. spadła ,w nocy było -1 teraz jest + 1 i widziałem w nocy ze na zasilaniu było 31 C i przez noc mi przegrzał (zadana 21,5 teraz mam 22,5) .Szukałem oszczednosci i obniżyłem TZ na 21,5 ale widzę ze te 22 muszę mieć minimum

 

Z tymi przepływami to mam tak..na dole chyba 6 obiegów wszystkie na 1l/m i ładnie trzymają tem.jedynie w wiatrołapie jeden stopień niższa ale to mi nie przeszkadza .I tak myślałem że bedzie zimniej bo mam drzwi z przeszkleniami ale jestem miło zaskoczony.Na górze 7dem obiegów (3rzy pok rekraacyjny miałem przydławiony na termostacie ale zmieniłem wczoraj otworzyłem na termostacie ale zamknąłem dwa obiegi a trzeci na 0,5l i tak z rana było prawie 21:( nie da sie nic robić )u nas w sypalni mialem na 19 ale otworzyłem termostat i zmniejszyłem przepływ do 0,5l i z rana miałem 19,7c u córki żeby było ciepło około 22 muszę mieć na 2l/m u syna 1l/m i trzyma tyle co na dole i w łazience mam na 2l/m i tem jest 23c (ale jak cieplej na dworze to temperatura u góry idzie w dół) nie wiem jak była kladziona ta podłogówka bo nie było mnie przy tym:(

wydaje mi sie ze za bardzo mam namieszane z przepływami u góry.Co o tym myślisz Uris??nie bardzo wiem jak mam zrobić tak jak ty doradzasz

 

w styczniu było zimno ja z pomorza tem kilka nocy do -14scie i wtedy mi palił jakies 13m3 na dobę a za cały miesiąc spalił 295m3 ale jak pisalem w pierwszym moim poscie przed wyjazdem zamieszałem z tem. na dzien i noc no i te dopuszczanie wody i piec się zawisił po tym wyjechałem 5go stycznia na miesiąć i w ten najzimniejszy okres nie mogłem interweniować na bieżąco :( ;) więc mysle ze styczeń nie był miarodajnyScreenshot_2016-02-11-10-14-11.jpg tak to u mnie wyglądało od początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy opisie mojego domku nie napisałem ze mam wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła .Muszę napisać że jeżeli chodzi o oszczędnosci to są (jezeli jakieś są) znikome.W zimne dni własciwie nie ma odzysku ciepła ,ale komfort jest za to super .Okna cały czas zamknięte wentylacja chodzi non stop na 30% i jest fajnie w domu nie czuć zaduchu czy zapachów jak się gotuje itd.Jak przychodzą goscie to wtedy podkręcam na 100%(200wat poboru 2silniki po 100w na maxa kumulacyjne czy coś takiego:) nie pamiętam) i wtedy w pomieszczeniach tornado:lol2:

Jezeli chodzi o spalanie i ustawienia to krąże od pieca do sterownika i gazomierza dzień w dzień (pewnie sąsiedzi się śmieją) ale nie po to tyle wpakowałem w ocieplenie budynku zeby teraz płacić mega rachunki za gaz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą to jeżeli się ustabilizowalo , to najprowdopodobniej źle odpowietrzona instalacja.......

Jeżeli przy tej krzywej kocioł dogrzewa w niskich temperaturach, a w cieplejszych nie, to trzeba ją splaszczyc , czyli obniżyć np 0,05 i podnieść temperaturę zadana np o 1-2st. Przy trybie pracy Brak.

 

Albo ustawić minimalna temperaturę zasilania poniżej której mimo wskazań KG zasilanie nie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mario430

 

A jak by to trzeba było ustawić??na piecu??dzisiaj zaobserwowałem że TZ w podłogę według KG była28 piec grzał do 33 !i jak sie wyłączył to zaraz spadła z 33 do 27...nic nie rozumiem dlaczego tak wysoko podbija

W cm470 wchodzisz w poziom instalatora i tam w konfiguracji systemu możesz ustalić minimalną i maksymalną.

Masz sterowanie powrotem czy zasilaniem? Gdzie widziałeś temperaturę zadaną na kotle czy cm 470?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature minimalna grzania można ustawić w CM 470 , tam gdzie zmienia się KG . Odnośnie przepływów im większy przepływ tym mniejsza temp zasilania i odwrotnie im mniejszy przepływ tym wyższa temp zasilania . Łatwo to sprawdzić dławiąc przepływy na rozdzielaczu w tedy zobaczysz że kocioł zaczyna podbijać temp zasilania i może zacząć taktować . U siebie mam 12 pętli i na każdej przepływ ~ 1,8L/m Delta T = 3*C moim zdaniem dławienie przepływu jest na niekorzyść wydajności ogrzewania , ostatnio o tym trochę myślałem i szukałem jakiegoś przykładu co jest lepsze wolniejszy czy szybszy przepływ .

Doszedłem do wniosku że przy niskiej temp zasilania szybszy przepływ jest korzystniejszy z uwagi na to że w dalsze rejony domu szybciej jest przekazywana energia i nie ma takich strat po drodze . Takie porównacie , wlej do garnka gorącą wodę i ciągnij ją po śniegu raz wolno a potem szybko . Jeżeli uda ci się osiągnąć zadaną temp w najdalszym punkcie domu to wszędzie indziej już ją bez problemu uzyskasz , przy mniejszym przepływie musi być wyższa temp zasilania ,to takie moje przemyślenia :D

 

Nie myli temp zadanej CO z temp ta co jest na kotle , ja mam swoją teorię na ten temat . Żeby kocioł uzyskał zadaną to musi grzać wyższą temp ,porównuje to do grzania CWU , zadana masz np 50*C a kocioł grzeje 70*C to samo dzieje się a CO bo jak ogrzać do 27*C wodą 27*C energia będzie tak pochłaniana że w życiu jej nie ogrzejesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to panowie sprawdzić czy mam sterowanie powrotem czy zasilaniem? Mam rotametry na czerwonych ciepłych rurkach ..tem zadaną widziałem na CM470.

@Uris ja sie z tobą zgodze odnosnie przeplywów ze lepiej szybsze ale u mnie teraz otworzylem termostaty w dwoch pokojach na maxa i przykrecilem petle w tych pokojach do 0.5l/m bo było za cieplo.jak termostaty dzialaly to jak temp.spadla ponizej zadanej to otwieraly sie elektrozWory i wydaje mi sie ze wtedy zimna woda mieszala sie z ciepla i piec sie załaczal co powodowalo wieksze spalanie.zobaczymy teraz co sie zmieni.przez ostatnia noc i dzien sporo mi przegźal piec o 1C i widzialem ze tem.zas była wyższa ..nie wiem czy od przydławienia tych 4rech pętli czy dlatego że tem zewn. Spadla o kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...