Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

Mareks77 zobacz na zdjęcia mojej kotłowni i co sądzisz o dołożeniu zastawu pompowo-mieszaczowego z siłownikiem i vr61/4 tak jak pisałeś wcześniej? Myślę jeszcze o wymianie listwy od skrzynki podłogówki na listwę z rotametrami.[ATTACH=CONFIG]374712[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374713[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374714[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]374715[/ATTACH]

 

Masz u siebie mieszacz z zaworem ale bez siłownika.

Proponuję zmienić na zawór z siłownikiem i dołożyć moduł VR61/4.

Regulator pogodowy CM470 w pomieszczeniu z podłogówką.

Wtedy uzyskasz 2 osobne obiegi i możliwość ustawienia KG dla każdego obwodu osobno.

Poza tym aby grzejniki w takim przypadku nie jechały w trybie pracy BRAK czyli bez regulacji tylko i wyłącznie według KG proponuję na piętrze zamontować dodatkowy regulator VR81/2.

Poza tym to widzę że rozdzielacz do podłogówki nie jest wyposażony w rotametry.

Możliwe jest oczywiście że pętle podłogówki są tak długie że dodatkowe tłumienie przepływu było by bez sensu ale przepływy w każdej pętli i pomieszczeniu powinny mieć możliwość regulacji.

Następna uwaga to brak jakiegokolwiek ocieplenia rur CO i CWU.

Odcinki pomiędzy zasobnikiem są dość długie bo takie jego posadowienie było wygodne ale to są spore straty.

Pytanie czy pozostałe odcinki instalacji idące pod jastrychem np. na chudziaku także nie mają ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Był u mnie w piątek instalator c.o. który wykonał mi kotłownię. Przekazałem mu swoje uwagi odnośnie zamontowania oddzielnego mieszacza z siłownikiem i grupą pompową, modułu vr 61/4 oraz zamontowanie listwy z rotametrami w szafce z podłogówką. Czekam na wycenę.

Pod jastrychem rurki są ocieplone.

Od 01.12. przestawiłem CM470 na korektę, KG na 0.6, wszystkie głowiczki na "3" i temp.zadana 22*C i dwa okna czasowe 5.30-23 temp.22 i 23.00-5.30 nocna 20 i owszem w domu fajnie ciepło,podłoga cały czas przyjemnie lekko ciepła, góra dogrzana ale zużycie gazu przez trzy doby to 11-12m3 na dobę.

03.12. przestawiłem na termostat (reszta ustawień bez zmian) i wczoraj po zamknięciu doby zużycie spadło do 8m3.

Jutro docieplę sobie rurki w kotłowni, myślałem że odległości tych rurek są małe i docieplenie nie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KG 0,6 dla układu z mieszaczem stałym może być trochę za mała.

Przy zastosowaniu okien czasowych podnieś ją w okolice 0,75 , to zapewni krótszy czas pracy kotła

Poza tym to ustaw na kotle maksymalny czas blokady palnika.

Wszystkie widoczne rurki ociepl. Ładowanie zasobnika przy gołych odcinkach o długości ponad 1mb to zawsze jakaś strata a i przy ogrzewaniu nie będzie to raziło w oczy.

Przy zużyciu patrz również jaka jest temperatura zewnętrzna, spadek z 12 do 8m3 może być związany w części właśnie z tym.

Nie wiem jaki jest tryb życia u ciebie w domu ale jeśli są okresy kiedy wszyscy są nieobecni to pokombinuj nad ustawieniem większej liczby okresów w których tylko rano podczas wyjścia do pracy, szkoły, przedszkola, oraz okresu od 14 do 22 temperatura jest 22*C a następnie pozostały czas dzienny ustaw 1*C mniejszy.

Czas nocny możesz obniżyć o 2*C, w niższych temperaturach lepiej się śpi.

Może tak jesteście przyzwyczajeni ale czy próbowałeś obniżyć temperaturę z 22 do 21*C

Na dole najczęściej jest strefa dzienna i przy podłogówce nie jest to aż tak odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks pracuję w systemie 12/24/48 więc z oknami czasowymi jest lekki kłopot, w jeden poniedziałek jestem cały w domu a w drugi już nie. Żona pracuje w systemie 8 godzinnym. Jak nie ma nas przez cały dzień to włączam rano w CM470 "1 dzień poza domem" i przechodzę na nocną 20,5*C. Wczoraj nocną podniosłem do 21 i zobaczę dziś wieczorem jaki było zużycie (a wczoraj temperatura nie rozpieszczała (dzień -1, a noc -7,5).

Np. wczoraj cały dzień piec chodził na (1 dzień poza domem) i jak sprawdziłem po zamknięciu doby zużycie spadło do 6,7m3. Dziś jestem cały dzień w domu to wieczorem zobaczę jakie było zużycie.

Podniosę też dziś wieczorem KG na 0,75 tak jak sugerujesz i zobaczę jutro wieczorem na zużycie.

Mam również w piecu zamontowany VR40 więc cyrkulację i ciepłą wodę funkcja "1 dzień poza domem" wyłącza jak nas nie ma.

Wracając do naszej rozmowy na prv. zdecydowałem się na zastosowanie zestawu mieszającego z siłownikiem i VR61/4. Taki zestaw THERMIX jak masz Ty widziałem na necie w cenie ok.1900zł, a VR61/4 za jakieś 500zł.

Powiedz mi jeszcze czy po uzyskaniu dwóch KG, jaką ustawić KG na same grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw najlepiej gdyby zakupił ci hydraulik. Nie wiem jakie masz z nim układy ale oni mają znajomości w hurtowniach instalacyjnych więc odpadnie ci VAT do 8%.

Poza tym to mają odpowiednie upusty nie do osiągnięcia dla klienta detalicznego.

Po trzecie to jeśli hydraulik jest jakiś kiepski i dupa wołowa to przy zakupie towaru samemu on będzie zganiał na wadliwy towar i to ty się będziesz robił z siebie wariata w hurtowni.

 

https://www.piec24.pl/syr-lechar-itap-afriso/grupy-pompowe/meibes/mei-27400,p1124555052

 

Odnośnie krzywych grzewczych to dobieranie ich wykonuje się dla każdego obiektu czyli domu oddzielnie.

Wtedy dla podłogówki w zależności od izolacji można ustawić na 0,2 - 0,35 natomiast dla grzejników odpowiednio 0,7 - 0,8

Na regulatorze CM470 pojawią się dwa obiegi grzewcze i najlepiej nazwać pierwszy jako podłogówka a drugi jako grzejniki.

Dla podłogówki typ regulacji ustawiasz na TERMOSTAT lub inny, natomiast dla grzejników ustaw BRAK gdyż nie masz pomiaru temperatury.

 

Jeśli zmieniasz temperaturę albo krzywą grzewczą to pierwszą dobę nie zczytuj spalania bo możesz się zdziwić zwiększonym spalaniem.

Zawsze wtedy zanim regulator dobierze na nowo parametry i wszystko przeliczy to bywa różnie i nie warto się sugerować

6 - 7m3 zużycia przy temperaturach (-7*C) to nie jest dużo.

Nie wiem więc z czego ty chcesz schodzić.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77

Pytanie odnośnie mojej kotłowni. mam instalacje mieszaną /podłogówka+ grzejniki piętro jeden obieg i problem z wyregulowaniem systemu oraz spalaniem Wiem że mam instalację do poprawy. prosze o wskazówki jak poprawić, co wyrzucić a co dołożyć żeby było dobrze bo gdy zasilam podłoge 35* to grzejników prawie nie czuć:/

W sumie ja założyłem ten temat w tamtym roku niestety nic z instalacją nie robiłem bo nie miałem kasy :/ teraz chciałbym przerobić . więcej info jest na str nr 1 i 2 - nie bede pisał tego samego :)

20150103_124136.jpg

 

 

i jeszcze jedno pytanie, Kocioł pracuje obecnie na brak i 2 pzedziały czasowe 0.30 -9.00 15.00 -23.30 i nie wiem czemu ale kocioł włącza się poza przedziałami i grzeje :/ data godzina dni tygodnia ustawione tak jak ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmieniasz temperaturę albo krzywą grzewczą to pierwszą dobę nie zczytuj spalania bo możesz się zdziwić zwiększonym spalaniem.

Zawsze wtedy zanim regulator dobierze na nowo parametry i wszystko przeliczy to bywa różnie i nie warto się sugerować

6 - 7m3 zużycia przy temperaturach (-7*C) to nie jest dużo.

Nie wiem więc z czego ty chcesz schodzić.

 

Mareks77, ilość 6,7m3 na dobę taki wynik uzyskałem gdzie piec pracował w ustawieniu "1 dzień poza domem" przez 14 godz. na zadanej temp. nocnej 20*C, a tylko przez 3 godz. na temp dzień 22*C.

Po zamknięciu doby podniosłem temp. nocną na 21*C, dzienna 22*C i byłem cały dzień wczoraj w domu (praca w oknie czasowym dzień) i po zamknięciu doby przy temp.na zewnątrz (noc -7, dzień -2) piec zżarł 14m3:bash:

Wczoraj podniosłem KG na 0,75 i obniżyłem temp. dzienną na 21,5*C, a nocna na 20,5*C i dziś zamknąłem dobę z wynikiem 10m3 (ale temp. na zewnątrz noc -3,5, dzień 1,5*C). Więc stąd pewnie ta różnica.

Wiem że pisałeś o odczekaniu 1-2 dób zanim instalacja sobie przeliczy. Teraz tak zostawiam dopóki nie przerobię instalacji.

Znalazłem taki zestaw:

http://http://kran.tychy.pl/grupa-smtc-83-mix-box-20-z-pompa-wilo-yonos-para-r,3,68490,96104

Do tego dołożę VR61/4 i zamienię listwę zasilającą od podłogówki na listwę z rotametrami.

Mareks77 powiedz mi czy do VR61/4 mogę podpiąć pompę cyrkulacyjną? Teraz w piecu mam vr40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAYMANN.Ja podnioslem temp zasilania do okolo45-50 a podlogowke przydlawilem gdyz mam wszystko pod jednym obiegiem i jest ok.u gory grzejniki gorace a, podlogowka letnia ale zajelo mi to caly zeszly sezon aby to dobrze ustawic.Mam ustawiony TERMOSTAT.

 

U mnie termostat sie nie sprawdza :( na wiosne musze docieplić pokój nad garażami bo sie najbardziej wychładza /tam jest zamontowany cm470/ i wtedy bede kombinował z termostatem a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77

Pytanie odnośnie mojej kotłowni. mam instalacje mieszaną /podłogówka+ grzejniki piętro jeden obieg i problem z wyregulowaniem systemu oraz spalaniem Wiem że mam instalację do poprawy. prosze o wskazówki jak poprawić, co wyrzucić a co dołożyć żeby było dobrze bo gdy zasilam podłoge 35* to grzejników prawie nie czuć:/

 

Nie czuć kaloryferów bo grzejesz niską temperaturą czynnika.

Poza tym fajna kotłownia....... podłogówka użyta dodatkowo jako ogrzewanie ścienne kotłowni :) :) :)

Nie widzę dokładnie ale czy na mieszaczu na listwie powrotu masz zamontowany zawór termostatyczny ?

Powinieneś raczej grzać wysoką temperaturą czynnika i dobrać KG do kaloryferów, natomiast podłogówka poprzez mieszacz sama sobie obniży temperaturę do wymaganej wartości.

 

Witam wszystkich serdecznie. Otóż czytałem praktycznie 2 noce posty bo jest ich całkiem sporo jednak nie wszystko mi rozjaśniły

A więc domek 147m2 podłogówka na parterze piętro grzejniki z głowicami termostatycznymi. Regulator pogodowy calormatic 470 umieszczony w najzimniejszym pomieszczeniu - sypialni na piętrze. Jak do tej pory przy mrozach utrzymujących sie nawet przez dzień a w nocy do ok -13 palił 10-11m3 wraz z cwu oraz temp zadana na regulatorze była taka sama jak w pomieszczeniu to teraz przy -2 w nocy i w dzień 5-6 na plusie jest różnica w temperaturach tzn na regulatorze jest mniej niż w pokoju i piec grzeje mimo że w pokoju jest 20stopni.

Prosze o porady i sugestie za co dziękuje

 

Masz rozumiem jeden obieg i regulator CM w pomieszczeniu na piętrze gdzie są grzejniki ale czy zawory termostatyczne są tam otwarte ma MAX czy też skręcone na 2 - 3 bo w takim przypadku regulatory termostatyczne zaworów dublują regulator pogodowy CM470 i one regulują swoje a CalorMatic swoje :)

Moim zdaniem przenieś CM na dół tam gdzie jest podłogówka i ustaw zadaną temperaturę salonu.

KG ustal na grzejniki gdzieś w okolicach 0.6 - 0.8

Zaworami termostatycznymi na kaloryferach ustal temperaturę potrzebną na piętrze.

Vaillant to kocioł który posiada dwa czujniki czynnika grzewczego na zasilaniu i na powrocie.

Nawet jeśli CM osiąga wymaganą temperaturę w pomieszczeniu czasem kocioł załącza się włączając samą pompę wewnętrzną i bada jaka temperatura jest aktualnie czynnika grzewczego.

Szczególnie taka sytuacja ma miejsce na opcji regulacji BRAK gdyż kociołek nie bierze pod uwagę danych z czujnika temperatury a temperaturę w pomieszczeniu określa na podstawie szybkości spadania temperatury czynnika grzewczego w obiegu.

Dlatego też po czasie blokady palnika kocioł załącza samą pompę mieszając wodę w obiegu a następnie gdy uzna że temperatura czynnika spadła nadmiernie załącza się lub też dalej pozostaje w spoczynku.

Następna sprawa to jak piszesz odczucie zimna przy dodatnich temperaturach na zewnątrz.

Takie sprawy można wyregulować poprzez obniżenie KG oraz podwyższenie temperatury zadanej czyli przesunięcie jej do góry ale i spłaszczenie.

KG należy dobrać najpierw idealnie do pomieszczenia.

Jednak odczucie zimna może wiązać się także z rozwiązaniami instalacji oraz regulacji pogodowej w której kocioł wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej zmniejsza temperaturę zasilania instalacji.

Myślę że zamiast stałego mieszacza z ograniczeniem termostatycznym można było by pokusić się tu o założenie mieszacza z siłownikiem za którego położenie będzie odpowiedzialny dodatkowy moduł mieszacza VR61/4.

W ten sposób uzyskasz dwa oddzielne obiegi oraz widoczne na regulatorze dwie krzywe grzewcze jedną dla podłogówki a drugą dla grzejników.

CM 470 umieszczony w salonie z podłogówką będzie odpowiedzialny za temperaturę w pomieszczeniu, natomiast obwód grzejników będzie mógł pracować w trybie BRAK.

Jako że podłogówka długo reaguje na zmiany ale także i długo oddaje ciepło sądzę że taka przeróbka w końcowym rozrachunku spowoduje iż kocioł będzie pracował częściej tylko na jeden z obiegów tzn. na grzejniki z trybem BRAK regulując tylko na podstawie różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotu, natomiast 2 lub 4 razy dziennie następi przełączenie siłownika aby zasilać także podłogówkę.

Podłogówka działająca w trybie termostat może wiązać się z okresami w których wystąpi odczucie zimnej podłogi ale ten minus można zredukować poprzez ustawienie okien czasowych w których grzanie będzie następowało w okresach w których jesteśmy obecni w domu, natomiast dla pozostałych pozostaje opcja obniżania temperatury nocnej o 1 - 1,5*C

Praca kotła na tylko na sam obieg grzejnikowy o mniejszej pojemności spowoduje ograniczenia spalania , a pozostałe okresy w których oba obiegi są zasilane nie są aż tak częste gdyż będą zależne od CM470 i jego czujnika temperatury.

Przy takim podziale istnieje możliwość dołożenia jeszcze regulatora pokojowego tylko dla obiegu grzejnikowego VR68/1.

 

Mareks77, ilość 6,7m3 na dobę taki wynik uzyskałem gdzie piec pracował w ustawieniu "1 dzień poza domem" przez 14 godz. na zadanej temp. nocnej 20*C, a tylko przez 3 godz. na temp dzień 22*C.

Po zamknięciu doby podniosłem temp. nocną na 21*C, dzienna 22*C i byłem cały dzień wczoraj w domu (praca w oknie czasowym dzień) i po zamknięciu doby przy temp.na zewnątrz (noc -7, dzień -2) piec zżarł 14m3:bash:

Wczoraj podniosłem KG na 0,75 i obniżyłem temp. dzienną na 21,5*C, a nocna na 20,5*C i dziś zamknąłem dobę z wynikiem 10m3 (ale temp. na zewnątrz noc -3,5, dzień 1,5*C). Więc stąd pewnie ta różnica.

Wiem że pisałeś o odczekaniu 1-2 dób zanim instalacja sobie przeliczy. Teraz tak zostawiam dopóki nie przerobię instalacji.

Znalazłem taki zestaw:

http://http://kran.tychy.pl/grupa-smtc-83-mix-box-20-z-pompa-wilo-yonos-para-r,3,68490,96104

Do tego dołożę VR61/4 i zamienię listwę zasilającą od podłogówki na listwę z rotametrami.

Mareks77 powiedz mi czy do VR61/4 mogę podpiąć pompę cyrkulacyjną? Teraz w piecu mam vr40.

 

Problem tylko jest taki że zestaw który jest w linku nie ma zaworu sterowanego siłownikiem.

Poza tym więc byś musiał zakupić siłownik a to dodatkowe 250 zeta lub grupę z siłownikiem:

 

http://kran.tychy.pl/grupa-smt-83-mix-box-20-z-pompa-wilo-yonos-para-rs,3,21042,96105

 

Do zestawu VR61/4 są potrzebne czujniki temperatury VR10 aby sterownik wiedział na ile kroków ustawić zawór aby podłogówka osiągała temperaturę założoną w KG, ale on chyba jest w zestawie.

Do VR61/4 można podpiąć pompę cyrkulacyjną, jest tam przekaźnik.

Działanie jej należy skonfigurować w regulatorze CM470

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuć kaloryferów bo grzejesz niską temperaturą czynnika.

Poza tym fajna kotłownia....... podłogówka użyta dodatkowo jako ogrzewanie ścienne kotłowni :) :) :)

Nie widzę dokładnie ale czy na mieszaczu na listwie powrotu masz zamontowany zawór termostatyczny ?

Powinieneś raczej grzać wysoką temperaturą czynnika i dobrać KG do kaloryferów, natomiast podłogówka poprzez mieszacz sama sobie obniży temperaturę do wymaganej wartości.

 

 

 

Masz rozumiem jeden obieg i regulator CM w pomieszczeniu na piętrze gdzie są grzejniki ale czy zawory termostatyczne są tam otwarte ma MAX czy też skręcone na 2 - 3 bo w takim przypadku regulatory termostatyczne zaworów dublują regulator pogodowy CM470 i one regulują swoje a CalorMatic swoje :)

Moim zdaniem przenieś CM na dół tam gdzie jest podłogówka i ustaw zadaną temperaturę salonu.

KG ustal na grzejniki gdzieś w okolicach 0.6 - 0.8

 

Tak na listwie mieszacza jest zawór termostatyczny - mam ustawione na ok 50* - tyle max pojdzie w podłoge ale największą temp. zasilania miałem w granicach 46-48*

- czy grzanie wysoką temperaturą na grzejniki i skręcenie termostatu i mieszanie z zimną wodą nie będzie powodowała wychładzania wody w obiegu i większego zużycia?

Ja wyszedłem z założenia żeby grzać dłużej i taką temperaturą zasilania .żeby podłoga mogła przyjąć bez obaw tą temp zasialania, bez konieczności skecania termostatu. Stanowi on w tym momencie takie bezbieczeństwo dla podłogówki w przypadku mrozów -30 podniesienia temp. zasilania np do 55*

 

Tak mam jeden obieg. W pomieszczeniu gdzie jest cm470 nie mam w ogóle termostatów na grzejnikach - grzejniki odkecone na full. w pozostałych pomieszczeniach głowice termostatyczne są na max

 

Czy orientujesz się jak cenowo wyjdą części potrzebne do tej przeróbki??? tzn siłownik mieszacz, moduł mieszacza czujnik temp na pietro z grzejnikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od dobrego wyregulowania i dobrania takich parametrów aby zapewnić jak najmniejsze zużycie.

Myślę że ze względu na wydajność kalafiorów traktowanie ich aż tak niskim zasilaniem równym podłogówce jest nie wskazane.

Kocioł z taką ilością wody pracuje znacznie dłużej a i tak podczas załączania wysterowanie palnika sięga min.30% wysterowania..... jak nie więcej.

Chodzi mi o to aby osiągnąć taki stan w którym poddasze będzie dogrzane i zawory termostatyczne w kaloryferach będą odcinać swoje obiegi.

Taki stan spowoduje iż obieg wody zacznie zmniejszać swoją pojemność przez co i kocioł gwałtownie zmniejszy wysterowanie a cała moc będzie szła tylko w podłogówkę.

Nagrzanie podłogówki spowoduje przekroczenie ustawionej temperatury i kocioł się wyłączy.

Z własnych doświadczeń wynika że praca kotła z przerwami daje większe oszczędności a niżeli praca ciągła na niskim zasilaniu i minimalnym wysterowaniu palnika oraz liczenie na minimalne zyski z kondensatu.

Tak czy inaczej przy zasilaniu nie przekraczającym 50*C kondensacja będzie istniała.

 

Te Twoje 46 - 48*C na zasilaniu to chyba na wyjściu kotła a nie na pętlach podłogówki.

Pompa na listwach podłogówki tak czy inaczej powoduje zmieszanie zasilania z chłodniejszą wodą z powrotu tak więc nie ma mowy o większym zużyciu.

Termostat proponuję ustawić na 45*C i nie bać się mrozów (-30*C) bo nie jesteśmy na Syberii a pod podłogą i na ścianach masz przynajmniej 10 - 15cm styropianu.

Przy KG 0,8 temperatura zasilania przy (-5*C) na zewnątrz nie przekracza 42*C więc takie zasilanie dla kalafiorów będzie bardziej odpowiednie aniżeli 26*C przy KG 0,2.

Przy takiej krzywej to możesz spróbować przestawić kocioł na regulację od POWROTU.

 

Co do kosztów przeróbki to grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem można dostać już od 1600 - 2000 zł

Poza tym sterownik mieszacza Vaillanta VR61/4 z czujnikiem można nabyć za 500zł

Termostat na piętro VR81/2 na razie sobie podaruj.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń wynika że praca kotła z przerwami daje większe oszczędności a niżeli praca ciągła na niskim zasilaniu i minimalnym wysterowaniu palnika oraz liczenie na minimalne zyski z kondensatu.

 

Zastanawiam się czy jestem w stanie jeszcze zmniejszyć spalanie samą regulacją. Przy samej podłogówce "Blokada palnika" powinna być ustawiona na 25 min czy więcej? W przedziałach temeperaturowych -8 do +8 spalanie mam w granicy 5-6m3. Jest tak, że spali 3,5m3 a jest że łyknie 6,1m3. Temp zadana 21,5 stopnie - delikatnie przegrzewa na 22-22,5. Korekta KG 0,2.

Na dobę kocioł pracuje średnio 12h-14h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest umieszczony sterownik CM470 lub inny.

Jak wygląda kotłownia jaki tryb pracy: BRAK, TERMOSTAT, KOREKTA

Twoja instalacja jak pamietam to 100% podłogówki więc nie jest łaczona z grzejnikami poprzez mieszanie

Blokada palnika możesz ustawić na max. 60 min ale czas ten jest zależny od temperatury zasilania więc przy twojej KG 0,2 i zasilaniu 25 - 30*C zmiany będą kosmetyczne.

Delikatne przegrzewanie może być spowodowane złym dobraniem KG lub tylko jej stromością odbiegającą od charakteru samego budynku.

Na razie większe oszczędności prawdopodobnie mogą być związane z odpowiednią regulacją rekuperacji

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest umieszczony sterownik CM470 lub inny.

Jak wygląda kotłownia jaki tryb pracy: BRAK, TERMOSTAT, KOREKTA

Twoja instalacja jak pamietam to 100% podłogówki więc nie jest łaczona z grzejnikami poprzez mieszanie

Blokada palnika możesz ustawić na max. 60 min ale czas ten jest zależny od temperatury zasilania więc przy twojej KG 0,2 i zasilaniu 25 - 30*C zmiany będą kosmetyczne.

Delikatne przegrzewanie może być spowodowane złym dobraniem KG lub tylko jej stromością odbiegającą od charakteru samego budynku.

Na razie większe oszczędności prawdopodobnie mogą być związane z odpowiednią regulacją rekuperacji

 

Sterownik CM470 umieszczony jest w salonie, tryb pracy KOREKTA, na razie na próbę przestawiłem blokadę palnika na 30 min - zobacze po 2-3 dniach czy jest jakaś różnica w spalaniu. Co do regulacji reku to nie wiem co bardziej mogę tam poustawiać - w zimie cały czas chodzi mi na 1 biegu tj. około 25-30% mocy. Mam dwa okienka z wietrzeniem domu - rano i przed spaniem - mogę jeszcze ustawić na bieg "zerowy" w czasie kiedy nikogo nie ma w domu. Więcej cyba zrobić się nie da, chyba że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie krzywych grzewczych to dobieranie ich wykonuje się dla każdego obiektu czyli domu oddzielnie.

Wtedy dla podłogówki w zależności od izolacji można ustawić na 0,2 - 0,35 natomiast dla grzejników odpowiednio 0,7 - 0,8

Na regulatorze CM470 pojawią się dwa obiegi grzewcze i najlepiej nazwać pierwszy jako podłogówka a drugi jako grzejniki.

Dla podłogówki typ regulacji ustawiasz na TERMOSTAT lub inny, natomiast dla grzejników ustaw BRAK gdyż nie masz pomiaru temperatury

Mareks77 jestem po przeróbce instalacji z mieszaczem i siłownikiem jak pisałem wcześniej. Założyłem VR61/4.

I tu mam do Ciebie pytanko.

Pisałeś żeby pierwszy obieg nazwać jako podłogówka a drugi grzejniki. U mnie pierwszy nazwałem jako grzejniki a drugi jako podłogówka, nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale wydawało mi się że to ma sens. Może się mylę to mnie popraw.

Jak można sprawdzić który jest który?

Pojawiło się kilka nowych pozycji w CM470 - np. "konfiguracja trybu pracy" Obieg 1, obieg 2, obieg 1 i 2. Ja ustawiłem na obieg 1 i 2. Czy tak mam zostawić?

Jest również taka pozycja jak "test czujników" o co w tym chodzi?

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 jestem po przeróbce instalacji z mieszaczem i siłownikiem jak pisałem wcześniej. Założyłem VR61/4.

I tu mam do Ciebie pytanko.

Pisałeś żeby pierwszy obieg nazwać jako podłogówka a drugi grzejniki. U mnie pierwszy nazwałem jako grzejniki a drugi jako podłogówka, nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale wydawało mi się że to ma sens. Może się mylę to mnie popraw.

Jak można sprawdzić który jest który?

Pojawiło się kilka nowych pozycji w CM470 - np. "konfiguracja trybu pracy" Obieg 1, obieg 2, obieg 1 i 2. Ja ustawiłem na obieg 1 i 2. Czy tak mam zostawić?

Jest również taka pozycja jak "test czujników" o co w tym chodzi?

Pozdrawiam Tomek

 

Żadnych testów nie rób.

To jest czujnik temperatury mieszaczu czyli wyjściowa temp. samej podłogówki oraz test siłownika sprzęgła, załączania pomp itp.. Niestety nie pamiętam dokładnie co jest pierwsze i dopiero po południu dam znać ale z Grzejnikami jako obieg 1 możesz mieć rację . W Trybie pracy o ile pamiętam to ma być Obieg 1ale to nie ma znaczenia i możesz ustawić jako obieg 2 lub razem oba i chodzi tylko o to na jakie obiegi ma działać ustawienie temp i trubu pracy z poziomu urzytkownika.. Jak wejdziesz w poziom instalatora i Konfiguracja kod "000" to będziesz miał Swoje obiegi i tam w Podłogówce Korekta Temp Pokoj. masz ustawić TERMOSTAT a bo czujnik temperatury będzie regulował tylko jeden obieg a drugi czyli grzejniki będzie pracował w trybie BRAK, Niestety nie ma chyba już symulatora na stronie Vaillanta a ja nie pamiętam dokładnie a nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd. Piszę z pracy i jak dotrę to dokładnie sprawdzę wszystkie ustawienia i napiszę.

Znalazłem.

http://simulator.vaillant.com/pl/

Grzejniki 1 obieg Podłogówka 2 obieg

Dokładnie ma być ustawiony schemat układu lub jakoś tak i ma być ustawione "1" czyli ma on wyglądać tak jak schemat 1 na stronie Instrukcji instalacji.

Tam będzie schemat ze sprzęgłem ale poza tym jest identyczny.

Temperatury min, max to chyba 15 - 70 dla grzejników i 15 - 45 dla podłogówki.

KG grzejników 075, KG podłogówki 0,25 - 0,3.

Teraz możesz przełączyć oba obiegi na BRAK, oraz dobrać odpowiednią KG tak aby w pomieszczeniach była zadana temperatura. Dobierz tylko dla podłogówki a grzejniki zostaw na wyższej a regulację temperatury pozostaw zaworom na grzejnikach.

Potestuj i dobierz KG przez tydzień.

Możesz po tygodniu pokombinować i w kotle przełączyć tryb na regulację powrotu i trochę obniżyć KG.

Tak jak mówiłem w trakcie testów nie lataj do licznika gazu aby nie dostać zawału.

Stabilizacja następuje zwykle po 24 h

Jeśli nie musisz to nie ustawiaj i poczekaj ok godzi 18.30 napiszę dokładnie co u mnie.

 

Sterownik CM470 umieszczony jest w salonie, tryb pracy KOREKTA, na razie na próbę przestawiłem blokadę palnika na 30 min - zobacze po 2-3 dniach czy jest jakaś różnica w spalaniu. Co do regulacji reku to nie wiem co bardziej mogę tam poustawiać - w zimie cały czas chodzi mi na 1 biegu tj. około 25-30% mocy. Mam dwa okienka z wietrzeniem domu - rano i przed spaniem - mogę jeszcze ustawić na bieg "zerowy" w czasie kiedy nikogo nie ma w domu. Więcej cyba zrobić się nie da, chyba że się mylę.

 

Z wietrzeniem domu to jeśli musisz i jesteś do tego przyzwyczajony to ustaw je rano ale może po wyjściu do pracy i wstrzel się w okno kiedy masz obniżoną temperaturę dzienną. Okres przed spaniem także może dopasuj aby wystąpiło ono już w czasie kiedy jest nocne obniżenie temperatury czyli chyba 22:00 lub trochę wcześniej.

Na regulatorze możesz ustawić okno wcześniej a dom i tak dość długo trzyma temperaturę i spadek o 1*C wystąpi dopiero po ok 1 - 2 godzinach.

Poza tym samo wietrzenie chyba występuje na wyższym biegu reku. więc równie dobrze mozesz je zsynchronizować z CM470. O ile pamiętam tam występuje coś podobnego jakwietrzenie.

Mozesz zrobić natomiast próbę i w jednym tygodniu zrezygnować z wietrzenia domu i wtedy ocenisz czy efekt w postaci spalania jest osiągalny.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...