Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

Ja u siebie mam jeszcze całe sterowanie elektrozaworami na rozdzielaczu , w każdym pomieszczeniu mam termostaty tylko na razie tego nie używam ale w czoraj trochę się tym bawiłem jak było fajne słońce na zewnątrz no i efekt był taki że jak system odcinał 3 pokoje to kocioł po jakiś 10 min się wyłączał .Działo się tak dlatego bo pompa za sprzęgłem nie odbierała mocy i woda wracała do kotła ( powrót ) i kocioł dostawał sygnał OFF . Kiepskie mam termostaty pokojowe bo nie elektroniczne tylko bimetaliczne i są mega niedokładne i to rozwala cały system . Zamówiłem teraz elektroniczne podmienię i zobaczę jak to będzie się sprawdzało .

W rezultacie wyłączonych obiegów kocioł zaczął mocno taktować bo system nie odbierał wyprodukowanej mocy na kilku pętlach ,musiałem zwiększyć bieg pompy i w tedy już było lepiej . Jak podmienię termostaty pokojowe to zobaczymy jak to działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Ja chyba jestem jakiś ułomny...

Nie mogę pojąć tej tabelki CZASU BLOKADY PALNIKA

 

Jeżeli mam max. temp. zasilania ustawioną na 45C to ile według tabeli powinna wynosić blokada?

Z góry dzięki za pomoc.

 

mi się wydaje że to nie zależy od max zasilania tylko od aktualnego zasilania.

Więc jak masz nastawiony czas blokady 20min i zasilanie zadane przez kocioł z KG równe 45*C to rzeczywista blokada będzie 11 minut a nie 20.

Ale jak masz max zasilanie na 45 a chwilowe zasilanie z KG jest np 35 to blokada będzie 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sprawy,

 

ogólnie to logika Vaiilanta przy tym algorytmie podejrzewam była taka, że skoro niska temp zasilania to blokada może być dłuższa bo to podłogówka i tak ma bezwładność,

a skoro temp np 60stC to na pewno kaloryfery i skraca czas blokady żeby nie było zbyt dużych wahań czyli spadku komfortu.

Przynajmniej ja bym to tak wykoncypował gdybym miał coś takiego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zadam jeszcze jedno pytanie.

Wszyscy dążą tutaj do tego aby spalanie było na możliwie jak najmniejszym poziomie, utrzymując przy tym komfort w domu.

Było już wspominane jaka powinna być delta miedzy zasilaniem i powrotem aby było zgodnie ze sztuką.

W poniższym linku znajduje się fragment :

Sugerowana różnica temperatury zasilania i powrotu powinna wynosić 10oC.

http://instalreporter.pl/ogolna/ogrzewanie-podlogowe-regulacja-temperatury-i-regulacja-hydrauliczna/

 

Co o tym myślicie?

Ja u siebie mam ok.5C ale pompa idzie na 85% - nie mam sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie od dłuższego czasu się nad tym zastanawiam, ale widzę że kocioł trzyma deltę tak około 6*C. Jak wzrasta powrót to proporcjonalnie podnosi zasilanie.

nie wiem czy da się regulować tą deltę, ale nie wydaje mi się żeby przepływ pompy coś zmienił bo kocioł sobie znowu doreguluje jak uważa-rysunek.

A co do knucia przy ustawieniach to bardziej poprawisz komfort przy tym samym zużyciu niż zmniejszysz zużycie, tak przynajmniej mi wychodzi.

Jak to mówią gazowniki "kocioł spali tyle ile budynek weźmie", pomijam oczywiście drastycznie skopane ustawienia

 

chart(3).jpg

Edytowane przez weasel123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje że to nie zależy od max zasilania tylko od aktualnego zasilania.

Więc jak masz nastawiony czas blokady 20min i zasilanie zadane przez kocioł z KG równe 45*C to rzeczywista blokada będzie 11 minut a nie 20.

Ale jak masz max zasilanie na 45 a chwilowe zasilanie z KG jest np 35 to blokada będzie 15 minut.

 

 

W instrukcji jest to ujęte "Max czas blokady palnika" czyli ten czas jest dynamiczny bo jeżeli jadę na pogodynce to temp zasilania jest dynamiczna ~30 - 38*C to jak mam ustawioną blokadę na 20 min czas blokady będzie różny w zależności od KG .Krótko mówiąc dzięki za wyjaśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zadam jeszcze jedno pytanie.

Wszyscy dążą tutaj do tego aby spalanie było na możliwie jak najmniejszym poziomie, utrzymując przy tym komfort w domu.

Było już wspominane jaka powinna być delta miedzy zasilaniem i powrotem aby było zgodnie ze sztuką.

W poniższym linku znajduje się fragment :

Sugerowana różnica temperatury zasilania i powrotu powinna wynosić 10oC.

http://instalreporter.pl/ogolna/ogrzewanie-podlogowe-regulacja-temperatury-i-regulacja-hydrauliczna/

 

Co o tym myślicie?

Ja u siebie mam ok.5C ale pompa idzie na 85% - nie mam sprzęgła.

 

Jeżeli kocioł pracuje w systemie pogodowym to D T= 10*C jest niemożliwa przeważnie wynosi 3-4*C , ale jak zaczniesz grzać w opcji termostat i na CO ustawisz na sztywno 40*C to Delta T będzie juz większa , wszystko zależy w jakim systemie się grzeje .Tak jak pisałem wyżej sprzęgło + termostaty pokojowe ,jeżeli np siłowniki zamykają 4 pętle z 12 to pompa za sprzęgłem nie odbiera ciepła i zostaje podwyższona temp powrotu i kocioł się wyłącza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wtedy te 4 pętle nie wywalają całego ogrzewania?

No ja mam właśnie taki problem.

Generalnie przy takiej pogodzie jak teraz +5C wszystkie pom. z wyjątkiem łazienek są OK a w dwóch łazienkach jest chłodniej niż zadana.

Otwarte mam 3 obiegi i piec już nie ogarnia tego... jego moc minimalna jest za duża.

Zmieniłem regulacje na temp. powrotną i zobaczę co się będzie działo.

 

Zastanawiam się nad ustawieniem np. tych 40C na zasilaniu i niech tylko termostaty w pomieszczeniach regulują temperaturę. Co o tym sądzicie? A może jakieś inne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie .Blokada palnika jest zwiazana z kodem d.71.

Przypuscmy ze mamy kod d.71 ustawiony na 85'C a kod blokady d.2 na 60 minut i u mnie przerwa trwa 60 minut .Jezeli zmienimy kod d.71 na na 45'C nie zmieniajac d.2 to blokada palika trwa trwa 33minuty

 

to dlatego że te kody pokazują MAX wartości.

d.2 - Maksymalny czas blokady ogrzewania przy temperaturze dopływu 20 °C

d.71 - Maksymalna wartość zadana temperatury wody na dopływie do instalacji grzewczej

 

zatem możesz sobie ograniczyć na ile tam chcesz, ale to chyba niespecjalnie się ma do wartości dobieranych dynamicznie, analogicznie jak ograniczenie temperatury zasilania - puści tyle ile wyliczy ale nie wiecej niż X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje odległości:

1.35mb

2.86mb

3.50mb (to są dwie drabinki)

 

35 mb nie znajde, ale może ze 2 pętle po 90m by się nadały, ewentualnie 120m+55m.

Pewnie wyjdzie na to samo.

Zresztą potestuję nawet bardziej badziewne konfiguracje czyli np tylko 1 pętla 55m, co przy kotle który ma Pmin=7KW powinno byc interesujące :]

Edytowane przez weasel123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie .Blokada palnika jest zwiazana z kodem d.71.

Przypuscmy ze mamy kod d.71 ustawiony na 85'C a kod blokady d.2 na 60 minut i u mnie przerwa trwa 60 minut .Jezeli zmienimy kod d.71 na na 45'C nie zmieniajac d.2 to blokada palika trwa trwa 33minuty

 

Wszystko się zgadza , jeżeli u mnie temp zasilania jest dobierana z pogodynki to kocioł ma różne czasy blokady palnika .Moje temp zasilania krztałtują się do 30-38*C i w tym przedziale temperatur mam blokadę od ~ 14 min do 16,05 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wtedy te 4 pętle nie wywalają całego ogrzewania?

 

No wywalają właśnie bo woda nie jest odbierana i poprzez sprzęgło wraca z powrotem do kotła podwyższając temp powrotu, dla kotła jest to sygnał do OFF . Dzisiaj przyszły termostaty pokojowe ( cyfrowe ) jutro montuje i będę sobie kombinował . Ogólnie nie chcę sterować temp w pomieszczeniach ,wszędzie ma być stała temp ale gdy przyjdzie słońce to dwa pokoje termostaty mi wyłączą z obiegu przez co kocioł wyłączy się wcześniej . W tedy ustawię dłuższą blokadę palnika żeby kocioł mi nie taktował ,lub zwiększę bieg pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza , jeżeli u mnie temp zasilania jest dobierana z pogodynki to kocioł ma różne czasy blokady palnika .Moje temp zasilania krztałtują się do 30-38*C i w tym przedziale temperatur mam blokadę od ~ 14 min do 16,05 min.

To zmień D.71 na 40'C I zobaczysz że blokada będzie na 1 minutę przy tym twoim zasilaniu 30-38'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...