Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

Ja osobiście na Swoich elektronicznych termostatach mam zadane temp.:

w 3 sypialniach 21,5C

wiatrołap i kotłownia 20C

Salon z kuchnią 22

Garaż 12C

No i w łazienkach steruje do temp. podłogi 28C

Drabinki bez sterowania.

 

I teraz moje pytanie do Was "szpeców" - jak ustawić kocioł aby utrzymywał np. 35C - 40C na wyjściu niezależnie od temp.zewnętrznej, lub nieco niższą na powrocie?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zmień D.71 na 40'C I zobaczysz że blokada będzie na 1 minutę przy tym twoim zasilaniu 30-38'C

Nie będzie 1min bo niby dlaczego miała by być ? Max na CO. Mam ustawione 45*C i czy ustawie 80 to nic sie nie zmieni bo rzeczywista temp zasilania wyznacza czas blokady , tak przynajmniej jest u mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście na Swoich elektronicznych termostatach mam zadane temp.:

w 3 sypialniach 21,5C

wiatrołap i kotłownia 20C

Salon z kuchnią 22

Garaż 12C

No i w łazienkach steruje do temp. podłogi 28C

Drabinki bez sterowania.

 

I teraz moje pytanie do Was "szpeców" - jak ustawić kocioł aby utrzymywał np. 35C - 40C na wyjściu niezależnie od temp.zewnętrznej, lub nieco niższą na powrocie?

 

Dzięki.

 

Jeżeli masz cm470 to masz tam taka opcje jak minimalna temp zasilania , ustawiasz i masz co chcesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowniku pogodowym w instrukcji jest napisane żeby ustawić CO na maxa , ja tego nie robię bo gdyby cos sie stało z cm470 to w podłogę poszła by wysoka temp . Ostatnio tego doświadczyłem jak robiłem malowanie i odłączyłem cm470 to kocioł zaczął grzać 45*C przejął sterowanie a co by było jak bym miał tak jak w instrukcji , nie chce myślec . Ja mam ustawiony czas blokady na 20 min i jak idzie zasilanie rzędu 32-37 to pomimo ze na CO mam ustawione Max 45 to czas blokady jest zgodny z tabelka w instrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie łazienki doszły ładnie do temp. i wydaje się że jest OK.

Zobaczę jutro jak spalanie bo to też istotne.

Teraz miałem nie ważne od temp. zewnętrznej 9-10m3/24h - grzeje pierwszy sezon i każdy mówi, że w pierwszym pali więcej... czy to prawda?

URIS mi instalator jak uruchomił piec to ustawił właśnie max.temp. 75C i przez pierwsze kilka dni zanim to zauważyłem to szedł wysoki parametr na podłogę... Dzwoniłem do niego i On mówił, że oni wszędzie tak robią :p

Nie wiem czy to może być przyczyną kruszenia się fug? W kilku miejscach dzieje mi się coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie łazienki doszły ładnie do temp. i wydaje się że jest OK.

Zobaczę jutro jak spalanie bo to też istotne.

Teraz miałem nie ważne od temp. zewnętrznej 9-10m3/24h - grzeje pierwszy sezon i każdy mówi, że w pierwszym pali więcej... czy to prawda?

URIS mi instalator jak uruchomił piec to ustawił właśnie max.temp. 75C i przez pierwsze kilka dni zanim to zauważyłem to szedł wysoki parametr na podłogę... Dzwoniłem do niego i On mówił, że oni wszędzie tak robią :p

Nie wiem czy to może być przyczyną kruszenia się fug? W kilku miejscach dzieje mi się coś takiego.

 

Fajny instalator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna temperatura zasilania GRZEJNIKI 75*C, PODŁOGÓWKA 45 - 50*C.

Kruszące się fugi to może być efekt wysokiej temperatury i rozszerzania się płyty grzejnej.

Jeśli jednak jest ich niewiele to mogą to być porostu błędy wykonawcze nie mające związku z temperaturą.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będę obserwował te fugi.

Wracając do tematu odnośnie ustawień pieca.

Po dwóch dobach pracy na tych stałych parametrach tzn.: sterowanie do powrotu i max. wyjściowa temp. +45C spalanie przez 2 pełne dni wyszło 16m3 przy temperaturze zewnętrznej ok.6C

 

Zmieniłem teraz max. temp. zasilania na +40C i zobaczę

Ponawiam pytanie czy te 8-10m3 na dobę to dużo?

Uważam, że mam dobrze ocieplony dom:

fundamenty 15+5 - styropian

ściany 20+2 - wełna

podłoga ok 15cm

Sufit 15 + 10 wełna

Okna: 3 szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będę obserwował te fugi.

Wracając do tematu odnośnie ustawień pieca.

Po dwóch dobach pracy na tych stałych parametrach tzn.: sterowanie do powrotu i max. wyjściowa temp. +45C spalanie przez 2 pełne dni wyszło 16m3 przy temperaturze zewnętrznej ok.6C

 

Zmieniłem teraz max. temp. zasilania na +40C i zobaczę

Ponawiam pytanie czy te 8-10m3 na dobę to dużo?

Uważam, że mam dobrze ocieplony dom:

fundamenty 15+5 - styropian

ściany 20+2 - wełna

podłoga ok 15cm

Sufit 15 + 10 wełna

Okna: 3 szyby.

 

W jednej łazience mam płytki na styk położone i jak na razie nic się nie dzieje . Co do spalania to ostatnie 40 dni wyszła mi średnia 8m3 / dobę a ostatnia doba licząc od godz 13:30 29-01 - 13:30 30-01 spalił 6m3 co + cwu

 

W takie dni jak są teraz czyli temp coś koło 5-10*C to spalanie oscyluje w granicy 6-7,5m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będę obserwował te fugi.

Wracając do tematu odnośnie ustawień pieca.

Po dwóch dobach pracy na tych stałych parametrach tzn.: sterowanie do powrotu i max. wyjściowa temp. +45C spalanie przez 2 pełne dni wyszło 16m3 przy temperaturze zewnętrznej ok.6C

 

Zmieniłem teraz max. temp. zasilania na +40C i zobaczę

Ponawiam pytanie czy te 8-10m3 na dobę to dużo?

Uważam, że mam dobrze ocieplony dom:

fundamenty 15+5 - styropian

ściany 20+2 - wełna

podłoga ok 15cm

Sufit 15 + 10 wełna

Okna: 3 szyby.

 

Przy tak ocieplonym domu spalanie 8 - 10m3 to albo są dane z minus 10*C na zewnątrz lub jest jednak coś nie tak, no chyba ze zmieniłeś jakieś parametry i nie odczekałeś doby na ustabilizowanie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak ocieplonym domu spalanie 8 - 10m3 to albo są dane z minus 10*C na zewnątrz lub jest jednak coś nie tak, no chyba ze zmieniłeś jakieś parametry i nie odczekałeś doby na ustabilizowanie systemu.

 

Odczekałem prawie dwa dni.

Może to wina małego przepływu...Pompę obiegową zmieniłem jeszcze na AUTO i widzę, że chodzi na 15%(kiedy nie patrzę)

Różnica między ZASILANIEM a POWROTEM jest ok 10C

Zmienię ją jutro rano na 50% - i zobaczę co się będzie działo.

U mnie pompa w piecu obsługuje cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczekałem prawie dwa dni.

Może to wina małego przepływu...Pompę obiegową zmieniłem jeszcze na AUTO i widzę, że chodzi na 15%(kiedy nie patrzę)

Różnica między ZASILANIEM a POWROTEM jest ok 10C

Zmienię ją jutro rano na 50% - i zobaczę co się będzie działo.

U mnie pompa w piecu obsługuje cały dom.

 

 

O ile dobrze wyczytałem masz sterowanie ustawione na powrót. Więc to spalanie to prawdopodobnie powód małych przepływów i tych ustawień.

Przy małych przepływach szybko wzrasta temperatura zasilania i piec albo się wyłącza po osiągnięciu odpowiednich temperatur zasilania, natomiast przy ustawieniu sterowania na powrót prawdopodobnie piec męczy się długo nie mogąc osiągnąć zadanej temperatury powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze wyczytałem masz sterowanie ustawione na powrót. Więc to spalanie to prawdopodobnie powód małych przepływów i tych ustawień.

Przy małych przepływach szybko wzrasta temperatura zasilania i piec albo się wyłącza po osiągnięciu odpowiednich temperatur zasilania, natomiast przy ustawieniu sterowania na powrót prawdopodobnie piec męczy się długo nie mogąc osiągnąć zadanej temperatury powrotu.

 

Tu bym sie niezgodził .Przy duzych przepływach temp szybciej wzrasta gdyz cieplejsza woda wraca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda mam sprzęgło to może to inaczej wyglądać ale to co zaobserwowałem to gdy zdławię przepływ to wzrasta temp zasilania, podłoga nie odbiera i wyprodukowane ciepło wraca sprzęgłem z powrotem do kotła po czym kocioł się wyłącza i zaczyna taktować czyli częściej się wyłącza/włącza . Jak zwiększę przepływ to temp zasilania zmniejsza się o około 1-2*C i teoretycznie kocioł dłużej powinien pracować na niższej temp .

 

Mam FV za 01.11.2015 - 31.12.2015 Zużycie razem: 203 [m3] Wsp. konwersji: 10.972 Zużycie razem: 2225 [kWh]

I co ciekawe jestem w ,Grupa taryfowa: PGNiG: W-2.1, OSD: W-2.1 :p jak to się stało to nie wiem .

 

Aha ostatnia doba 8,5m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym sie niezgodził .Przy duzych przepływach temp szybciej wzrasta gdyz cieplejsza woda wraca

 

Należy zadać sobie pytanie kiedy z tych dwóch przypadków wzrośnie szybciej;

 

1. Duży przepływ i cieplejszy powrót. Może przy krótkich odcinkach instalacji grzejnikowych lub instalacjach ze sprzęgłem, lub w końcowym etapie grzania podłogówki kiedy temperatura jastrychu jest już duża i ciepło dodane służy tylko do utrzymania zadanej temperatury

 

2. Mały przepływ przy którym instalacja nie zdąży odebrać podgrzanej wody. Powrót jest zimniejszy ale w związku z małą szybkością przepływu jest go niewiele przez co woda w wężownicy nie zdąży się wychłodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...