Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak zamontowałem tylko na razie nie ma słońca żebym mógł sprawdzić moją teorię .Co do spalania to teraz praktykuję opcje ECO ostatnia doba 6,5m3 ustawiłem dwa przedziały czasowe bo ECO jest aktywna poza przedziałami czasowymi . Jest to nastawa fabryczna czyli teoretycznie na niej powinno być ECO i w miarę komfortowo :) kocioł od 8 rano do 16 nie pracował temp w domu spadła 0,5*C o 16:00 uruchomił się i sobie cyka z najniższą mocą , myślałem że wystartuje wyżej a on z najniższą . Temperatura na zew + 1-5*C to ECO może się nawet sprawdzić .Aha ustawiłem jeszcze moc na CWU 7KW i grzanie 24h wcześniej miałem 10KW i dwa przedziały czasowe ,zobaczę jak jutro wyjdzie spalanie i czy komfort cielny mnie zadowoli .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uris, u mnie funkcja ECO się nie sprawdziła.

Przy wyższych temp. zewnętrznych po za przedziałem piec nie grzał co wychładzało dom na tyle, że później musiał gonić i to co zaoszczędził i tak spalił - może to kwestia złego ustawienia ale u mnie to nie działało dobrze.

Chyba, że to kwestia tego pierwszego sezonu i musze po prostu to przeboleć.

 

Chyba lepszym rozwiązaniem jest w Trybie auto wyłącz funkcja: Temp.nocna - ale tego nie testowałem.

 

Jakie masz te termostaty? Jakieś ON/OFFy czy z PWM? Powiem Ci szczerze że będę czekał na info jak to działa u Ciebie bo ja na razie nie jestem zadowolony z wyników spalania po zainstalowaniu regulatorów w każdym pomieszczeniu.

Przez pierwszy miesiąc nie miałem ich i sądziłem, że jak je zainstaluje to zejdę jakieś 20-30% ze zużyciem gazu a tu ledwo 5% oszczędności...

A dodam, że to tanie nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie trochę mi chłodem wieje po tej przerwie ;-) niby 0,5*C a ja to już odczuwam , najgorsze jest to że później kocioł leci na niskiej mocy z niskim zasilaniem , efekt tego jest taki że bezwładność rośnie i brak promieniowania od wyższej temp.Wiesz oszczędność będzie na 100% tylko kosztem komfortu .

Lepiej ustawić na sztywno z 40*C i moc dać na 5-7KW lub podnieść KG i jechać na termostacie .

 

Odnośnie termostatów to ja chce je głównie wykorzystać jak jest słońce , wyłączą mi one 4 moje pętle a to powinno już spowodować wyłączenie się kotła i w sumie tylko tyle oczekuje od nich . Termostaty są Khan Term takie zwykłe z pokrętłem i diodą . Na oszczedności to bym nie liczył bo ten cały zestaw to z 15W łyka do tego moje elektro zawory są NC a powinny być NO no ale kto wiedział może kiedyś się do czegoś przydadzą .

 

Chyba lepszym rozwiązaniem jest w Trybie auto wyłącz funkcja: Temp.nocna - ale tego nie testowałem.

 

Hmm nie wiem co to za opcja , zobacze w instrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie trochę mi chłodem wieje po tej przerwie ;-) niby 0,5*C a ja to już odczuwam , najgorsze jest to że później kocioł leci na niskiej mocy z niskim zasilaniem , efekt tego jest taki że bezwładność rośnie i brak promieniowania od wyższej temp.Wiesz oszczędność będzie na 100% tylko kosztem komfortu .

Lepiej ustawić na sztywno z 40*C i moc dać na 5-7KW lub podnieść KG i jechać na termostacie .

 

Odnośnie termostatów to ja chce je głównie wykorzystać jak jest słońce , wyłączą mi one 4 moje pętle a to powinno już spowodować wyłączenie się kotła i w sumie tylko tyle oczekuje od nich . Termostaty są Khan Term takie zwykłe z pokrętłem i diodą . Na oszczedności to bym nie liczył bo ten cały zestaw to z 15W łyka do tego moje elektro zawory są NC a powinny być NO no ale kto wiedział może kiedyś się do czegoś przydadzą .

 

 

 

Hmm nie wiem co to za opcja , zobacze w instrukcji

 

założyles termostaty pokojowe czy elektroniczne głowice?? bo jak gdzies wczesniej pisalem mam nie rozdzielone zasilanie podlogowki i grzejnikow, i tak mysle zalozyc na grzejnikach glowice termostatyczne z mozliwoscia programowania, wtedy piec bylby wlaczony caly czas zeby podlogowki nie wychladzac, a nie grzalby niepotrzebnie grzejnikow w godzinach ktorych nie trzeba. myslisz ze to ma sens ekonoiczny? bo to pare srtowek pociagna takie glowice, i nie wiem czy to sie kiedys zwroci. ew moge tez zalozyc temostaty pokojowe do podlogowki, bo do kazdego pomieszczenia ma wypuszczone przewody, tylko gdzies kiedys czytalem ze takie rozwiazanie w ogole mija sie z celem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyles termostaty pokojowe czy elektroniczne głowice?? bo jak gdzies wczesniej pisalem mam nie rozdzielone zasilanie podlogowki i grzejnikow, i tak mysle zalozyc na grzejnikach glowice termostatyczne z mozliwoscia programowania, wtedy piec bylby wlaczony caly czas zeby podlogowki nie wychladzac, a nie grzalby niepotrzebnie grzejnikow w godzinach ktorych nie trzeba. myslisz ze to ma sens ekonoiczny? bo to pare srtowek pociagna takie glowice, i nie wiem czy to sie kiedys zwroci. ew moge tez zalozyc temostaty pokojowe do podlogowki, bo do kazdego pomieszczenia ma wypuszczone przewody, tylko gdzies kiedys czytalem ze takie rozwiazanie w ogole mija sie z celem

 

 

Ja mam elektro zawory na rozdzielaczu i termostaty pokojowe . Mój dom jest tak usytuowany że od południa mam tylko okno od kuchni i ono nie jest za wielkie ,salon jest zachód - północ ,3 pomieszczenia mam od wschodu i chodzi mi głównie o to że gdy słońce świeci żeby te pomieszczenia od wschodu termostaty wyłączały z obiegu a reszta sobie pracowała . Co do ekonomi to sam wiesz jak jest ja tu się nastawiam bardziej na to żeby niepotrzebnie przegrzewać pomieszczenia od wschodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniach:

POMPA: 50%

Max.temp. wyjściowa: +40C

Moc w trybie C.O.: AUTO

Sterowanie do powrotu i zadane na stałe +30C.

Praca w trybie DZIEŃ.

 

 

Spalanie wyszło 7,5m3/doba - więc różnicy nie ma.

Zobaczę jutro drugą pełną dobę na tych ustawieniach i zmniejszę temp. powrotu może na +28C.

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o godz 12:00 wyłączyłem grzanie CO , wieczorem napalę sobie w kominku i też tak zrobiłem kominek od 20:00 - 24:00 wrzuciłem do kominka dwie ćwiartki drewna i o godz 24:00 gdy już w kominku wygasało włączyłem kocioł . Dobowe zużycie wyszło 6m3 + te dwa kawałki drewna :) kocioł nie pracował 10 godz a i tak swoje zjadł . Widziałem że na początku leciał na jakiś 4,5 - 5 KW naganiał wyziębioną podłogę ,jedno jest pewne tak się nie opłaca grzać . Lepiej pewnie by było zapuścić kocioł z zadaną CO 40*C pochodził by ze 2 godz .

 

Dodam jeszcze że dzień wcześniej zrobiłem to samo i kocioł też zjadł 6m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniach:

POMPA: 50%

Max.temp. wyjściowa: +40C

Moc w trybie C.O.: AUTO

Sterowanie do powrotu i zadane na stałe +30C.

Praca w trybie DZIEŃ.

 

 

Spalanie wyszło 7,5m3/doba - więc różnicy nie ma.

Zobaczę jutro drugą pełną dobę na tych ustawieniach i zmniejszę temp. powrotu może na +28C.

 

Co sądzicie?

 

Dzisiaj zjadł 8,5m3 - nie wiem skąd ta różnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo 8,5m3

 

No u Ciebie to dziwna sprawa... to już na regulatorach wynik?

 

A mam jeszcze pytanko odnośnie KG.

Zakładając że zadam krzywą na 0,2 i graniczne temperatury wody zasilającej ustawię na +20 / +45

Temp. zadaną w pomieszczeniu na 21C i wiodącą ustawię do zasilania.

 

To moja temp. zadana wody przy zewnętrznej temp.+20C będzie wynosiła +20C a przy zewnętrznej -15C/ +45C ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u Ciebie to dziwna sprawa... to już na regulatorach wynik?

 

A mam jeszcze pytanko odnośnie KG.

Zakładając że zadam krzywą na 0,2 i graniczne temperatury wody zasilającej ustawię na +20 / +45

Temp. zadaną w pomieszczeniu na 21C i wiodącą ustawię do zasilania.

 

To moja temp. zadana wody przy zewnętrznej temp.+20C będzie wynosiła +20C a przy zewnętrznej -15C/ +45C ??

 

A co te regulatory mają dać , pisałem że one mają działać tylko w dni słoneczne .

 

Ktoś tu kiedyś podawał ciekawy artykuł i tam była opisana metoda regulacji przepływów . Jak wyregulować równo przepływy na każdej pętli .

 

-Rozkręcamy wszystkie rotametry na full .

-patrzymy na której pętli jest najniższy przepływ i resztę rotametrów ustawiamy według najniższego przepływu ,koniec ustawiania .

 

Metoda prosta i szybka może komuś się przyda .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie identycznie ponad 8m3. A jaka temp na zewnatrz? bo u mnie dzisiaj w okolicach 3-4stopni. caly czas na KG?

U mnie za ostatnie 3 doby schodzi regularnie po 6m3/dobę. Mam 2 "sztywne"okna grzania, ale widzę, że gdyby ich nie było i kocioł miałby pracować tylko i wyłącznie w oparciu o wskazania termostatu to spalanie byłoby niższe - nie wiem dokładnie o ile, ale widzę, że przy tych oknach przegrzewa mi temperaturę w chałupie, nie mniej mam komfort wtedy kiedy chcę i o to chodziło. Przyznam jednak, że gdy na zewnątrz robi się plusowo (powyżej plus 5), to nie panuję nad tym :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanko odnośnie KG.

Zakładając że zadam krzywą na 0,2 i graniczne temperatury wody zasilającej ustawię na +20 / +45

Temp. zadaną w pomieszczeniu na 21C i wiodącą ustawię do zasilania.

 

To moja temp. zadana wody przy zewnętrznej temp.+20C będzie wynosiła +20C a przy zewnętrznej -15C/ +45C ??

Co sądzicie?

 

przy +20 zewnętrznej i 21*C zadanej zasilanie będzie +21 - 21,5*C, natomiast przy krzywej grzewczej 0,2 przy mrozie -15*C woda nie osiąga 45*C tylko z krzywej wynika że nawet przy -20*C ma 34*C

 

Twoje ustawienia górnej temperatury 45*C dotyczą ograniczenia temperatury i jedynie przy krzywych grzewczych powyżej 0,5 i mrozach do -20*C może ograniczać temperaturę wody.

Kiedyś serwisant wyjaśniał mi iż ustawienie ograniczenia maksymalnej temperatury np: na 45*C przy KG 0,6 powoduje lekkie spłaszczenie tej krzywej tak aby przy mrozach -20*C nie osiągała ona zakładanych 47 - 48*C ale tylko ustawione 45*C ale czy to prawda to nigdy nie sprawdzałem.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy +20 zewnętrznej i 21*C zadanej zasilanie będzie +21 - 21,5*C, natomiast przy krzywej grzewczej 0,2 przy mrozie -15*C woda nie osiąga 45*C tylko z krzywej wynika że nawet przy -20*C ma 34*C

 

Twoje ustawienia górnej temperatury 45*C dotyczą ograniczenia temperatury i jedynie przy krzywych grzewczych powyżej 0,5 i mrozach do -20*C może ograniczać temperaturę wody.

Kiedyś serwisant wyjaśniał mi iż ustawienie ograniczenia maksymalnej temperatury np: na 45*C przy KG 0,6 powoduje lekkie spłaszczenie tej krzywej tak aby przy mrozach -20*C nie osiągała ona zakładanych 47 - 48*C ale tylko ustawione 45*C ale czy to prawda to nigdy nie sprawdzałem.

 

Dzięki Mareks77

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje:"Kiedyś serwisant wyjaśniał mi iż ustawienie ograniczenia maksymalnej temperatury np: na 45*C przy KG 0,6 powoduje lekkie spłaszczenie tej krzywej tak aby przy mrozach -20*C nie osiągała ona zakładanych 47 - 48*C ale tylko ustawione 45*C ale czy to prawda to nigdy nie sprawdzałem."

Nie prawda. U mnie kocioł ma temperatury zadana mam np65'C a ogranicznik mam do 50'C.Zmienie ogranicznik na 70'C zadana temperatura dalej jest 65'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co te regulatory mają dać , pisałem że one mają działać tylko w dni słoneczne .

 

Ktoś tu kiedyś podawał ciekawy artykuł i tam była opisana metoda regulacji przepływów . Jak wyregulować równo przepływy na każdej pętli .

 

-Rozkręcamy wszystkie rotametry na full .

-patrzymy na której pętli jest najniższy przepływ i resztę rotametrów ustawiamy według najniższego przepływu ,koniec ustawiania .

 

Metoda prosta i szybka może komuś się przyda .

 

Uris odnośnie tej metody ustawienia przepływów to uważam to za bzdurę...

Przecież każde pomieszczenie może mieć inne zapotrzebowanie na ciepło i różną długość instalacji.

Jeżeli ktoś nie ma siłowników czy regulatorów na zaworach to właśnie przepływem w danej sekcji ustawia temp. w pomieszczeniu.

 

Znalazłem taką instrukcje jak ustawić krzywą grzewczą: http://serwis-vaillant.com/vaillant-jak-ustawic-krzywa-grzewcza.html

Rozumiem to tak jak już ustabilizuje się temp. w domu i w rożnych pomieszczeniach będą różne temp to wtedy należy rotametrami doregulować przepływy tak aby osiągnąć w każdym pomieszczeniu temp. jaką chcemy przy uwzględnieniu oczywiście krzywej.

 

Jak się mylę to proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...