Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

1. Kocioł jest przewymiarowany to prawda ale co ciekawe nie zobserwowałem taktowania kotła a mam prawie 200 m2 podłogówki.

Z tego co widzę to włącza on się co jakiś czas i pracuję sobie na minimalnej mocy, później dosyć długo ciepła woda krąży w układzie i załącza się znowu.

2. Będe delikatnie zmieniać krzywą do 0,2 aby na sterowniku dojść do tych 22-23 C

3. Z tego co rozumiem w aktualnym przypadku kiedy sterownik jest wsadzony w kocioł, nie jest on sterowany za pomocą regulatora a używa tylko pogodówki? więc jaki jest sens sprawdzać temperature w kotłowni?

 

Serwisant proponował mi przenieść sterownik np na korytarz lub do pokoju obok kotłowni.

Moje zastrzeżenie było takie, że jak nagrzeje tamten pokój do 22C to przestanie grzać i pokoje na górze mogą być niedogrzane.

 

Generalnie użytkuję piec od 1 listopada i jestem zadowolony z komfortu ciepłej podłogi i stałej temperatury w domu.

 

Temperaturę w kotłowni masz sprawdzić miernikiem którym dokonujesz pomiaru w pokojach i według którego to w owej łazience jest mniej niż 22*C

Pomiar jest wykonywany tylko w celu porównania i dostrojenia aby jeden i drugi wskazywał to samo.

 

Napisałeś że regulator jest umieszczony w kotle natomiast w pomieszczeniu temperatura jest na poziomie 22*C więc chyba na podstawie jakiegoś termometra ją mierzysz.

Chodzi o to aby ów termometr wskazywał to samo co sterownik kotła, ponieważ w przeciwnym wypadku jakiekolwiek porównanie że nastawiłem 19.5*C a w pokoju mam 22*C nie ma sensu

 

Jakiekolwiek taktowanie w Vaillancie jest raczej nie możliwe i nie należy mylić tego objawu z częstymi krótkimi odcinkami grzewczymi kotła występującymi w trybie BRAK w którym to jest utrzymywana temperatura czynnika grzewczego w instalacji.

Częstotliwość startów i długość odcinków grzewczych jest uzależniona od pojemności instalacji oraz zapotrzebowania domu na ciepło.

 

Zrównanie temperatur we wszystkich pomieszczeniach jest powinnością instalatora.

To on podczas procesu projektowania, instalacji i regulacji ma wpływ na jakąkolwiek większą korektę.

Późniejsza regulacja rotametrami ma raczej ograniczony charakter.

Edytowane przez Mareks77
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuje za rzeczową odpowiedź. Zasugerowałem się tym co powiedział instalator Vailanta aby zamiast grzebać przy KG regulować nastawą temperatury. W takim razie zmierzam do takiego samego zsychronizowania temperatury na piecu z temperaturą w domu.

 

To pod pewnym względem to samo bo aby mieć w domu 20*C możesz na regulatorze nastawić 17*C. Problem jednak w tym że krzywa grzewcza a szczególnie jej nachylenie ma u Ciebie wpływ na stabilność temperatury w domu, ponieważ akurat w tym momencie gdy na zewnątrz jest 5*C Ty masz w pomieszczeniu 20*C natomiast przy (-10*C) na zewnątrz w domu może się nagle pojawić 23*C.

Tak się dzieje gdy krzywa grzewcza nie pokrywa się z charakterystyką zapotrzebowania na energię w domu.

 

Ponadto regulacja temperatury na regulatorze przesuwa krzywą grzewczą pod kątem 45* w stosunku do osi, więc gdy zwiększymy nastawę o 1*C powoduje to zmianę temperatury na zasilaniu nawet o 5*C, dlatego taka regulacja jest mniej dokładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jak nie uda mi się wysterować to przyniosę sterownik do pokoju obok kotłowni kabel pójdzie bezpośrednio przez ścianę albo dokupie sterownik bezprzewodowy.

 

Czy moge dokupić sobie sterownik bezprzewodowy np calorMatic 350f i dopiać do do układu? Multimatic 700/5 zostałby na piecu a do salonu dołożyłbym drugi?

Edytowane przez byq84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Kocioł współpracuje tylko z jednym rodzajem więc albo bezprzewodowe albo przewodowe. Poza tym to współpraca starej wersji Calormatic 350 z nową Multimatic 700 także jest nie mozliwa.

Do układu można dopiąć tylko jeden sterownik pogodowy oraz kilka zdalnych sterowań VR91.

Dlatego tylko zakup VR91 i dołączenie go do magistrali mogło by dać pozytywne efekty współpracy. Problemem w tym przypadku jednak jest umieszczenie sterownika VRC700 w kotle gdyż ma on wtedy zablokowany tryb sterowania na opcję BRAK.

Dlatego też tylko i wyłącznie przeniesienie głównego sterownika do pokoju a do kotła wpięcie zaślepki da pozytywny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem sobie na krzywą adaptacyjną więc obecnie mam:

* Temperatura ustawiona na sterowniku VRC700F (22 stopnie + obniżenie jak nikogo nie ma w domu do 21.5)

* KG = 0.4

* Adaptacja KG=TAK

 

Czy jak regulator zaadaptuje KG to ja gdzieś w regulatorze to będę widział? bo działa już z 10h i KG nadal jest 0.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem sobie na krzywą adaptacyjną więc obecnie mam:

* Temperatura ustawiona na sterowniku VRC700F (22 stopnie + obniżenie jak nikogo nie ma w domu do 21.5)

* KG = 0.4

* Adaptacja KG=TAK

 

Czy jak regulator zaadaptuje KG to ja gdzieś w regulatorze to będę widział? bo działa już z 10h i KG nadal jest 0.4

 

Będziesz to widział w pozycji KG, ale tak jak pisałem, u mnie sterownik zmienił sobie tą wartość dopiero po kilku ładnych dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego nie komentować ale jednak napiszę.......... Logicznego myślenia Vaillant w instrukcji także nie umieścił ale pewne rzeczy tego jednak wymagają.

 

Jeśli urządzenie samoczynnie ma Ci dobrać parametr czyli krzywą grzewczą to jakakolwiek zmiana wartości od których ta krzywa jest uzależniona, w czasie doboru tego parametru jest błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, równie dobrze, algorytm może brać pod uwagę zmiany Dzień/Noc. Jeżeli nie ma nic na ten temat w instrukcji to logiczne wydaje się, ze nie ma to wpływu na adaptację KG (np. o konieczności przełączenia na Termostat/Korekta napisali), gdyby było inaczej to raczej powinno być to opisane.

 

Ale na wszelki wypadek ustawie tylko na dzień ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie może co się wydarzy jeśli wepnę "nadmiarowy" (czyli drugi) vr91 w szynę danych ? Chciałbym przenieść vr91 w inne miejsce, ale nie zostawiać gołych kabli i zostawić stary na miejscu. W konfiguracji trzeba dopisać jeden konkretny vr91 do danego obiegu, więc pewnie nie ma możliwości załączać pieca tym termostatem gdzie wcześniej spadnie temperatura ? Dzwoniłem na infolinię vailanta, ale wyobraźnia pana nie pozwoliła ogarnąć tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem i nie próbowałem.

Jest możliwość że bez posiadania 3-ciej strefy lub obiegu grzewczego po wpięciu VR91 i przeniesienia VRC700 do kotła lub konfiguracji VRC700 w swojej strefie na tryb BRAK i dopiero świeżo podłączony VR91 będzie mógł być przypisany do strefy 1.

Jest to jednak tylko i wyłącznie dywagacja nie poparta żadnym przypadkiem w praktyce.

 

Nie wiem po co Ci sterowanie kotła dodatkowym VR91 skoro posiadasz VRC700 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

700 jest na dole, tu nie ma tematu. 91 jest na górze-chcę go przenieść do innej sypialni, a w starym miejscu zostawić inne 91. Czyli chcę mieć na górze dwie 91-ki zamiennie, jak mi się uwidzi. Nie mam skąd pożyczyć i sprawdzić, więc wolę zapytać nim wydam 4 stówy, a nuż ktoś to przerabiał.

 

Edit: Ja wiem, że jak mi się uwidzi to muszę zmienić nr w konfiguracji 700, ale chcę sobie oszczędzić przekręcania termostatu z miejsca na miejsce i wiszących kabili.

Edytowane przez maciekkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dniach KG nadal stoi równo na 0.4, chyba dobrze ją sam ręcznie dobrałem?! Zastanawia mnie jedna rzecz, czy taniej (pewnie mniej komfortowo) nie jest jednak grzać wyższymi temperaturami (mam tylko grzejniki), na wyżej położonej KG, czy może zasada dla grzejników jest taka sama jak dla podłogówki (i zgodna z instrukcją vailanta), czyli szukać jak najniżej położonej KG która utrzymuje zadaną temperaturę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada dla grzejników jest taka aby dobrać KG na takiej wartości która będzie gwarantowała najmniejsze zużycie, oraz w miarę normalny komfort temperaturowy.

Po pierwsze dlatego że sprawność wymiennika jest różna dla różnych wartości wysterowania palnika a więc dla różnych temperatur zasilania.

Po drugie to dla grzejników mamy odmienne sprawności i ich wydajności dla różnych temperatur zasilania.

 

KG na poziomie 0.4 dla grzejników to trochę mało bo w pokojach ze względu na małą konwekcję czyli prędkości prądów ciepłego powietrza pojawiają się chłodniejsze ( z dala od grzejników ) i cieplejsze ( tuż przy grzejnikach ) miejsca.

Zwiększ ją stopniowo przynajmniej do 0.8 i obserwuj dobowe zużycie.

Nie wiem czym regulujesz temperaturę...... czy jest to jakiś sterownik pokojowy pogodowy czy też tylko głowice termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...