Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

Dokładnie. Przy KG 0,45 nie jest osiągana temperatura 21,5 stopnia. Kocioł pracuje cały czas, ale nie jest w stanie uzyskać wymaganej przeze mnie temperatury.

 

Zasadniczo krzywa grzewcza dla pomieszczeń z grzejnikami jest dość niska i mogą zaistnieć problemy objawiające się chłodnymi miejscami w tych pomieszczeniach np. z dala od grzejników. Powodem takiego czegoś są niskie temperatury grzejników i niska konwekcja czyli mieszanie się powietrza w pokojach.

Jeśli w pokojach grzejniki są przewymiarowane to takie efekty mogą być nieodczuwalne.

 

Na Twoje objawy jedyną radą jest obniżenie krzywej grzewczej do poziomu 0,4 lub o,35 a następnie podniesienie temperatury zadanej do poziomu 22,5 lub 23*C

To spowoduje że krzywa grzewcza wypłaszczy się czyli zniknie efekt nierówności w którym dla (-5*C) temperatura jest osiągana a dla 0*C już nie.

Podniesienie temperatury zadanej powoduje przesunięcie krzywej do poziomu takiego jaki był dla krzywej 0,45 czyli temperatura zadana dla (-5*C) pozostaje na poziomie z KG 0,45 natomiast dla 0*C temperatura jest juz na poziomie z krzywej 0.55

 

Jeśli denerwują Cię oszukiwane wskazania regulatora to możesz je skorygować poprzez korektę samych wskazań i odjąć te 1,5 - 2*C

 

Druga sprawa to poziom ustawienia zaworu trójdrogowego czyli temperatura mieszania.

Moim zdaniem stała temperatura na poziomie 30*C nie jest tu optymalna, jeśli oczywiście takowa jest tam nastawiona ponieważ zawór VTA 320 ma temperatury na poziomie bodajże 30 - 60*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jeśli denerwują Cię oszukiwane wskazania regulatora to możesz je skorygować poprzez korektę samych wskazań i odjąć te 1,5 - 2*C

 

Druga sprawa to poziom ustawienia zaworu trójdrogowego czyli temperatura mieszania.

Moim zdaniem stała temperatura na poziomie 30*C nie jest tu optymalna, jeśli oczywiście takowa jest tam nastawiona ponieważ zawór VTA 320 ma temperatury na poziomie bodajże 30 - 60*C

 

 

Dzięki za odzew. Co dokładnie masz na myśli odnośnie korekty wskazań? Jak to zrobić?

 

 

VTA320 pracuje w zakresie 20-43 stopni

 

https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vta320-vta520

 

Jaka wg Ciebie byłaby odpowiedniejsza temperatura na mieszaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MENU / NASTAWY PODSTAWOWE / KOREKTA / TEMPERATURA POKOJOWA

Tam odejmujesz lub dodajesz owe 1 - 2*C tak aby wskazania były zgodne z rzeczywistością.

 

To samo możesz zrobić dla temperatury zewnętrznej, Jeśli oszukuje według miarodajnego termometru to wprowadź korektę i zacznie pokazywać dobrze,

 

Odnośnie zaworu i mieszacza to jeśli jest tam nastawiona temperatura 30*C to o ile jest ona wystarczająca dla (-5*C) to na pewno nie będzie dobra dla (-10 lub -15*C)

Pozostawienie jej na tym poziomie objawi się niedogrzaniem pomieszczeń z podłogówką przy wyższych ujemnych temperaturach.

 

To jest jeden powód. natomiast drugi który wskazuje jaka ona ma być jest taki że temperatura powinna być na tyle wysoka aby nie powodować widocznej i odczuwalnej różnicy temperatur pomiędzy parterem z podłogówką a poddaszem z grzejnikami.

Należało by więc podnosić ją dopóty dopóki nie objawi się to wzrostem temperatury pomieszczeń z podłogówką.

Należało by to robić w czasie wysokich mrozów wtedy gdy przy temperaturze (-7*C) dla KG=0.45 temperatura zasilania będzie wyższa od 30*C i zawór trójdrogowy zacznie ją ograniczać co objawi się tym że pomieszczenia z podłogówką będą niedogrzane a temperatura w nich zacznie spadać i różnić się od zadanej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

Chciałem zadać pytanie o dobór mocy.

Posiadam dom 230m2 kostka lata 80.

Ocieplony 10cm styr i strop 20 cm.

Mój instalator proponuje mi właśnie ten model pieca 206 lub jeśli chcę to 256. + zasobnik 150l.

Instalacja nowa wszystko grzejniki aluminiowe raczej przewymiarowane zakładane przed ociepleniem.

Nie mam pojęcia, który piec wybrać.

Obawiam się, że 206 może nie wyrobić w mrozy.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie poradzi, który piec byłby lepszy w swoim zakresie modulacji do takiego domku ?

Wstawiam jeszcze raport z cieplo wlaściwe. https://cieplo.app/wynik/fz02

Nie wiem na ile ten wynik jest wiarygodny dlatego proszę o pomoc.

Mam instalację grzejnikową aluminiową i czy moc minimalna będzie 5.7 kW nie za duża w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moc minimalna będzie 5.7 kW nie za duża w okresach przejściowych.

 

włączy się, podgrzeje i wyłączy. następnie znów włączy gdy temp spadnie do wcześniej zadanej. tak to działa. kociołek o którym piszesz jest przeznaczony dla domku jednorodzinnego więc naprawdę nie szukaj dziury w całym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włączy się, podgrzeje i wyłączy. następnie znów włączy gdy temp spadnie do wcześniej zadanej. tak to działa. kociołek o którym piszesz jest przeznaczony dla domku jednorodzinnego więc naprawdę nie szukaj dziury w całym :)

 

Wiem chciałem zobaczyć jeszcze zdanie innych osób :)

Dzięki za odpowiedzi! Także wybiorę model 206/5-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ja mam 256 ale przy podłogówce 170 m2, piec ma dobry algorytm i nie taktuję. Generalnie teraz wybrałbym 146 i byłby wystarczający. Niech Mareks77 potwierdzi ale wg mnie 206 spokojnie wystarczy do twojej instalacji.

 

Wybór padł na 256. Chciałem zapytać jak wychodzisz z rachunkami za gaz i jakie masz ustawienia na jakim trybie grzejesz i jaka krzywa ?

Chcę też zmnijeszyć moc cwu do od 10kw tylko w którym menu serwisowym to się znajduje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Z temperatura czujnika już sobie poradziłem zastanawiam się jakie macie u siebie ustawienia CWU, czy opłaca się robić okna czasowe i pozwalać na wychłodzenie wody czy lepiej mieć cały dzień ustawione i z jaka mocą? Obecnie mam okna 7-9 13-15 19-22 i grzeje z mocą 10 kw i wychodzi mi Ok 1.5 metra gazu na dobę nie wiem czy to mało czy dużo. byq84 jakie masz ustawienia na CWU ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...