Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Funkcjonalna tania stodoła - budujemy Słoneczny z garażem 2 :)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 914
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wow ! Idziecie, jak burza ! :) Gratuluję postępów i czekam na dalszą relację :)

 

PS Co oznacza ten Wasz "młody wiek" ? Bo aż się zaintrygowałam :) Ile trzeba mieć lat lub na ile lat wyglądać, żeby się nikt nie dziwił, że buduje się dom ? :)

 

ja jestem rocznik 87, małż niewiele starszy, ale to ja rozmawiam z wykonawcami itd, dziś miałam ciekawa wymiane zdań z panem hydraulikiem, mimo,że interesowała mnie sama robocizna to podał wycenę z materiałem, dwa razy przewymiarowanym piecem, rekuperatorem o wydajnosci 600m3 , nastepnie zaczął ściemniać i gadac farmazony, a jak zapytałam dlaczego przedstawia cenę 7900zl za rekuperator który na necie jest za 6700zl z dostawą to się obraził - stwierdził "mam takie ceny bo tak chce a co? ja tak sprzedaje bo tak chce"

 

:lol2:

 

śmigalska

szukam na necie tutoriala - wentylacja mechaniczna - do it yourself ;)

ja bym spróbowała sama to rozprowadzić, muszę przekonać tylko drugą silniejszą fizycznie połowę

no i druga rzecz- projekt WM...ktoś musi to umieć zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem rocznik 87

Lubię ten rocznik :cool: Jedno z pacholąt nam się wtedy urodziło :lol2:

śmigalska

szukam na necie tutoriala - wentylacja mechaniczna - do it yourself ;)

ja bym spróbowała sama to rozprowadzić, muszę przekonać tylko drugą silniejszą fizycznie połowę

no i druga rzecz- projekt WM...ktoś musi to umieć zrobić

Nie komplikuj!!!!!!!!

Nie potrzeba żadnego technicznego projektu do takiego domku. Osobiście zakupiłam takowy razem z projektem, ale byłam wtedy głupia i naiwna :D

1. Jak wykonać samodzielnie projekt wentylacji mechanicznej?

Bierzesz rzut budynku i dzielisz pomieszczenia na brudne i czyste. Brudne to te, z których będziesz zabierać powietrze (wywiew), a czyste to te, do których będziesz dostarczać powietrze (nawiew). Brudne to kuchnia, łazienka, garderoba, małe WC i łazienka. Czyste to salon i 3 pokoiki plus ewentualnie wiatrołap. W narożniku pomieszczenia lub w części najdalej oddalonej od drzwi rozmieszcza się anemostaty.

Podejmujesz decyzję, gdzie umieścisz czerpnie powietrza (najlepiej z tej strony, gdzie nie zakurza, nie nagrzewa latem i nie zawiewa)- u mnie na ścianie bocznej garażu- wschód oraz gdzie będziesz wyrzucała zużyte powietrze (u mnie w podbitce nad brama garażową).

zastanawiasz się, gdzie będzie wisiał rekuperator (u mnie na zewnętrznej ścianie garażu)- on musi być blisko kanalizacji, bo ma taką rurkę na odprowadzenie wilgoci, czyli skroplin.

Zrobiłam Ci rysunek w Paint-cie.

wentylacja mechaniczna.jpg

żółty rekuperator= każdy ma 4 kroćce przyłączeniowe

linia filoletowa kanał do czerpni (u nas z rur spiro owiniętych wełną i folią spożywczą plus opaski zaciskowe:stirthepot:

linia żółta kanał do wyrzutni

linia różowa kanał do skrzynki rozdzielczej nawiewów, czerwony prostokąt to skrzynka

linia granatowa kanał do skrzynki rozdzielczej wywiewów

czerwone kółka= anemostaty nawiewne

niebieskie kółka- anemostaty wywiewne

czerwone linie- kanały nawiewu

błękitne linie- kanały wywiewu

W kuchni i łazience są dwa takie kanały to jednego anemostatu, bo tam potrzebna jest większa wymiana.

Mały podłódzki domku- do dzieła!!!!!!!!!

PS. Na rzucie jest korytarz, ale ja mam tam garderobę- nie ma przejścia do garażu.

Skrzynki rozdzielcze leżą na podeście stryszku, a kanały na dolnym pasie wiązarów przykryte 18 cm kołderką wełny.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malydomekpodlodzią - róbcie jak na rysunku i w opisie Śmigalskiej. Powiedz mężowi, że za zaoszczędzone pieniądze kupi sobie motor, albo coś w tym stylu. Powinno zadziałać.

 

Śmigalska, bardzo ładny projekt.

Mogłabyś kasować po trzy stówki, tylko trzeba dopisać jeszcze trochę przypadkowych cyferek, żeby bilans się na papierze zgadzał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malydomekpodlodzią - róbcie jak na rysunku i w opisie Śmigalskiej. Powiedz mężowi, że za zaoszczędzone pieniądze kupi sobie motor, albo coś w tym stylu. Powinno zadziałać.

 

Śmigalska, bardzo ładny projekt.

Mogłabyś kasować po trzy stówki, tylko trzeba dopisać jeszcze trochę przypadkowych cyferek, żeby bilans się na papierze zgadzał :)

 

Gorbag, to dzięki Tobie i Artixowi (wielkie dzięki za świetną dokumentację fotograficzną) rzuciliśmy się na głębokie wody samodzielnego wykonania wentylacji. Wciąż podczytuję Twój dziennik :D Twoja jadalnia jest bliska mojemu sercu:D

PS. Zapominałam dołączyć tabelkę z kubaturą pomieszczeń i w ostatniej rubryczce napisać ilość m3 wywiewów=ilość m3 nawiewów:lol2:

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem rocznik 87, małż niewiele starszy, ale to ja rozmawiam z wykonawcami itd,

 

szukam na necie tutoriala - wentylacja mechaniczna - do it yourself ;)

ja bym spróbowała sama to rozprowadzić, muszę przekonać tylko drugą silniejszą fizycznie połowę

no i druga rzecz- projekt WM...ktoś musi to umieć zrobić

 

To witam rówieśniczkę :)

 

My też będziemy samodzielnie robić wentylację mechaniczną, a jak ostanie się coś kasy, to dokupimy rekuperator. Mój mąż uważa to za banalnie proste i w zasadzie to jest proste - wystarczy zerknąć na przykładowy projekt WM na internecie. I na prawdę można zaoszczędzić kupę kasy, bo firmy montujące WM liczą sobie nieźle (mam kilka ofert .. i najtańsza jest chyba na 15 000 zł). Sam materiał powinien nas wyjsć około 3000 zł, a montaż rur jest prosty. Tyle że podobno pózniej ktoś z uprawnieniami musi wystawić protokół odbioru instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego przepisu, żeby odbiór wentylacji mechanicznej musiał mieć protokół :stirthepot:

Do zgłoszenia o zakończeniu budowy wymagany jest protokół od kominiarza. On sprawdza tylko, czy kominek ma dolot powietrza z zewnątrz i czy ewentualny piecyk gazowy do podgrzewania wody ma zamkniętą komorę spalania (to konieczne przy WM). Mały domku, zapomniałam napisać, ze garaż ma odrębną wentylację- u nas jest to podłączenie rurek do kominków wentylacyjnych na dachu. Te kominki to taka dachówka z grzybkiem. Można też zrobić kratkę w ścianie garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmigalska :hug:

u nas reku będzie w garażu, ale nie mamy zrobionego tam odpływu do reku :sick:

coraz bardziej wierzę w to,że może faktycznie damy radę zrobić to sami,jedna rzecz tylko mnie zastanawia- macie anemostaty w suficie czy w ścianie?

w suficie byłoby w naszym przypadku chyba bardziej logicznie ( drewniany strop)

 

byliśmy dziś obejrzeć membranę, chłopaki w sobotę zdążyli położyć połowę, mam nowe foty do dokumentacji, jest szkielet tarasu :)

taras wyszedł duży, daszek jest wysoko,nie chcieliśmy zaciemnać salonu, to miejsce na którym pewni będziemy spędzać większość czasu od wiosny do jesieni, dlatego ważne było,żeby był taki jak sobie wymarzyliśmy

cały dom jest jednym dużym kompromisem, przekalkulowanym wyborem rozsądku, ale w kwestii tarasu nie ustąpiliśmy :no:

 

pierwsze zdjęcie (bokiem,yyy) widok na kuchnię i belki stropowe nad salonem :)

na drugim widać jaki mamy spadek na działce wzdłuż domu

do końca tygodnia powinna być położona blachodochówka a potem okna, które już są gotowe i czekają tylko na dach :lol2:

 

 

http://images67.fotosik.pl/1270/6cf70370d952e64emed.jpg

 

http://images69.fotosik.pl/1268/89e463e6e567953amed.jpg

 

http://images66.fotosik.pl/1268/faf2c9a51bcedc1amed.jpg

Edytowane przez malydomekpodlodzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej ścianie????????:confused:Masz rzut budynku!!!!!!!!!! Kółka to anemostaty- w suficie robi się dziurki , z góry, od strony stryszku- umieszcza się skrzynkę rozprężną na końcu kanału, a od strony mieszkalnej anemostaty.

Spadkiem działki się nie martw. O wiele lepiej wygląda ogródz nierównościami terenu niż z płaskowatością.

Gratuluję postępów :D

W garażu zapewne masz zaplanowane ujęcie wody z odpływem do kanalizy; Powiesz po prostu panu robiącemu Ci instalację, żeby odprowadził Ci rurkę po ścianie w kierunku rekuperatora. Do tej rurki wsuniesz potem wężyk z odprowadzeniem skroplin.

odprowadzenie skroplin.jpg

żółty prostokąt- rekuperator

pomarańczowe- syfon pod umywalką, trzeba w nim zamontować trójnik

niebieska linia- plastikowa rurka fi 32, idzie po skosie na ścianie garażu

czerwona linia= plastikowy wężyk, wchodzi do tej rurki i odprowadza skropliny

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżu, spokojnie!!!!!!!!!!!!!!!!! :p

dopiero wgryzam się w temat, pytam, bo widzę,że zdarza się też montaż anemostatatów w ścianach, czemu? - nie wiem

skarpa będzie ciekawym urozmaiceniem, ale zanim będziemy się nią cieszyć, musimy ogarnąć temat spadku od sąsiadów w kierunku naszej działki, drenaż będzie konieczny

dziś pod kilku dniach deszczu nie było źle, kolejni sąsiedzi są jeszcze niżej, ale wolimy dmuchać na zimne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...zamiast drenażu wykopałabym rowek wzdłuż granicy i posadziłabym w nim derenie. Na działce macie sporo brzóz. One się płytko korzenią i wypijają dziennie 80 l wody każda. W Twoich okolicach grunty są, o ile mnie pamięć z dzieciństwa nie myli :lol2:, raczej piaszczyste. Drenaż robi się na glebach słabo przepuszczalnych, ciężkich, gliniastych.Po co Ci popadać w zbędne koszta?

PS. W ścianach anemostaty to raczej przy budynkach piętrowych. Kanały prowadzi się wtedy z zabudowie z kartongipsów. Można i w podłodze je prowadzić, jeśli jest mało miejsca.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piaseczek, owszem, przepuszczalny

ale skarpa między sąsiadami a naszym domem (tylko 3m od granicy działki) jest całkiem spora, nie mam zdjęcia, ale kierbud mówi na naszą działkę Gubałówka :-P

 

jak taki dereń sobie będzie jeszcze spał, mało wody pił - bo przecież przedwiośnie, a przyjdą śniegi, a następnie odwilż, to będziemy sobie pluć w brodę że żałowaliśmy kasy na odwodnienie i obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku

drenaż od strony spadku będzie na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piaseczek, owszem, przepuszczalny

ale skarpa między sąsiadami a naszym domem (tylko 3m od granicy działki) jest całkiem spora, nie mam zdjęcia, ale kierbud mówi na naszą działkę Gubałówka :-P

 

jak taki dereń sobie będzie jeszcze spał, mało wody pił - bo przecież przedwiośnie, a przyjdą śniegi, a następnie odwilż, to będziemy sobie pluć w brodę że żałowaliśmy kasy na odwodnienie i obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku

drenaż od strony spadku będzie na 100%

 

czegoś nie rozumiem...:confused:Drenaz robi się na podsypkach przepuszczalnych, czyli piasku, żwirze, które umieszcza się w warstwach słabiej przepuszczających, czyli np glinie. Po cholerę robić drenaż w piasku? i z czego niby on ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gleba przepuszczalna i piach, to nie ma potrzeby robić drenażu. No, chyba, że istnieje niebezpieczeństwo, że z dużej góry obok będą płynęły strumienie.

W takim układzie sprawdziłabym jakie trasy sobie woda wybierze i tam porobiłabym te suche strumienie. To okiełzna wodę, a także urody ogrodowi doda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dach oraz taras, nareszcie! Jutro bedzie kopane pod elektryke, a 2 listopada zaczynamy ocieplac :)

Okna w poniedzialek - jestem w szoku, pazdziernik skonczymy na SSZ ! :)

Wybrany styropian-termoorganika gold 20cm

Zaraz zamawiam, pod koniec przyszlego tygodnia ma byc

Oczywiscie panowie od dachu nie zapytali jaka bedzie grubosc styro i dali do rynien kolki za krotkie, jak do ocieplenia 15cm, bedzie trzeba je zmienic, ale to nic, pikus bo dach cieszy :)

Niezmiennie jestem zachwycona tarasem :)

Zaraz wrzuce zdjecia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz wrzucę zdjęcia w przypadku osób budujących dom oznacza 2 dni :)

 

http://images75.fotosik.pl/16/c98f87f913543c7bmed.jpg

http://images76.fotosik.pl/16/5fc9d6e969092435med.jpg

http://images78.fotosik.pl/16/34cfe2db1ac91f54med.jpg

 

okna na profilu schuco ct70 cava, kolor vinchester :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...