Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prąd budowlany - krok po kroku


Recommended Posts

Cześć

Potrzebowałbym małej pomocy.

Planuje rozpocząć budowę na początku maja. Architekt za chwilę składa o pozwolenie na budowę, ekipa wybrana - następny krok - prąd.

 

Mam już (podpisaną przez Energę) Umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Z tego co napisali - następny krok to wypełnienie (załączonego) Oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej. I teraz pytanie - co muszę zrobić zanim wypełnię ten druk (jest w nim miejsce na pieczątkę osoby z uprawnieniami elektrycznymi ....

 

Na granicy działki mam (od czasu zakupu) taką skrzynkę:

skrzynka.jpg

(moja jest zamknięta, ale sądziedzka jest wybebeszona - jest w niej parę kabli).

Czy do tego mam kupić taką skrzynkę (pierwsza z brzegu z aledrogo):

5002538429.jpg

I elektryk ma do niej podpiąć kawał kabla (kabel musi wchodzić do tej pierwszej skrzynki ?) i podbić oświadczenie.

 

Czy muszę jeszcze coś mieć/zrobić.

Gdzie operator zamontuje licznik (w tej skrzynce na granicy działki, czy muszę mieć kolejną skrzynkę na licznik, ew. kupić tą drugą większą by zmieścił się też tam licznik).

 

Wielkie dzięki (z góry) za podpowiedź.

Edytowane przez qosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jestem osobą z gatunku nieufnych - zanim będę z fachowcem gadał chciałbym wiedzieć co jest do zrobienia (i móc oszacować koszty)

2) jeżeli jest to robota z gatunku opisanych przeze mnie wyżej - mogę wziąść pierwszego lepszego elektryka (taniego). Jeżeli to coś poważniejszego to chyba lepiej trochę więcej zainwestować i wziąść kogoś lepszego/droższego

3) ponieważ w tym roku chcę mieć tylko stan surowy zamknięty - na razie nawet nie szukałem elektryków (bo mi w tym roku nie będą potrzebni)

 

A na pewno sporo osób już to robiło, więc pytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może się różnić w zalezności od operatora i miejsca.

Elektryk powinien wiedzieć, ale może kręcić, żeby wyciągnąć więcej kasy. Zadzwoń do kilku i zapytaj przez telefon, jak wygląda procedura, i ile by chcieli. Najlpeiej spotkaj się na działce. A na koniec wybierzesz tego który będzie miał odpowiedni stosunek ceny do sensu gadki:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już (podpisaną przez Energę) Umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Z tego co napisali - następny krok to wypełnienie (załączonego) Oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej.

Energetyka w granicy działki postawiła złącze, które jest ich własnością. W tym złączu jest miejsce na założenie licznika energii elektrycznej.

Elektryk ma doprowadzić kabel od tego złącza do rozdzielnicy, która gdzieś tam będzie usytuowana. Ma to wykonać zgodnie z WTP, jakie od ZE otrzymałeś. Jest to zasilanie tymczasowe, tzw. placu budowy.

Reszta to papierologia, odbiór, powieszenie licznika i zawarcie umowy o dostarczane energii elektrycznej, w określonej grupie przyłączeniowej.

 

Dobrze by było, by kabel zasilający mógł w przyszłości zmienić funkcję do zasilania docelowego.

 

Proste, prawda ?

A nie masz czasem w projekcie czegoś takiego jak uziom fundamentowy ?
Rzadko się spotyka, by projektanci i kierownicy budowy o tym wiedzieli i byli na bieżąco. Wielu z nich jest 100 lat za murzynami. Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste, prawda ?

Rzadko się spotyka, by projektanci i kierownicy budowy o tym wiedzieli i byli na bieżąco. Wielu z nich jest 100 lat za murzynami.

 

Tak się wydaje - dzięki

Jeszcze by się upewnić - czy to możliwe, że jedyne WTP, które mam podane go grupa przyłączeniowa (V), moc przyłączeniowa (12.5 kW) oraz informaccja o miejscu dostarczenia energii (listwa prądowa w złączu w kierunku instalacji obiorcy ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

To nie jest skomplikowane. Podpisujesz umowę o tzw licznik. Energetyka podłącza tobie licznik w ZK, zakłada bezpieczniki i daje tobie kluczyk. Wtedy mozesz np kupić 2 metry kabla i jakąś gotową rozdzielnię z dwoma gniazdami. Wtedy wystarczy to podłaczyć i rozdzielnie zawiesic na słupku drewnianym. Myslę że to nie jest czynność skomplikowana i zdecydowana większość elektryków potrafi to ogarnąć.

 

Tak jak napisał elpapiotr warto zrobić sobie uziom fundamentowy tzn trzeba przymocować bednarkę do zbrojenia fundamentu oczywiscie wypuszczając zapas poza zalanym betonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "warto", tylko należy wykonać ten uziom, zgodnie z zaleceniami PN-HD 60364-5-54:2010

Sposoby wykonania uziomów fundamentowych bardzo jasno opisał doktor E. Musiał w swoich opracowaniach - http://edwardmusial.republika.pl/uz_fund_i_pol_wyr.html

 

PS. Jedną z najistotniejszych rzeczy do wykonania przez elektryka jest znajomość układu sieciowego, w jakim ta instalacja będzie pracowała pod względem ochrony przeciwporażeniowej. Ma to być potwierdzone stosownymi pomiarami.

Plac budowy robimy według

PN-HD 60364-7-704:2010 - (wersja polska)

Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje na terenie budowy i rozbiórki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie nie mam jak sprawdzic - caly projekt lezy u architekta adaptujacego (nanosi ostatnie zmiany) - ale wole to dodac to umowy tak w razie cos gdyby albo nie bylo, albo zapomnial (+ dac znac kierownikowi budowy by na to spojrzal)

(tak jak pisalem - nie ufam wykonawcom ;) )

 

 

Projekt - archonowski "Dom w Rododendronach 6 G2N"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie nie mam jak sprawdzic - caly projekt lezy u architekta adaptujacego (nanosi ostatnie zmiany) - ale wole to dodac to umowy tak w razie cos gdyby albo nie bylo, albo zapomnial (+ dac znac kierownikowi budowy by na to spojrzal)

(tak jak pisalem - nie ufam wykonawcom ;) )

Projekt - archonowski "Dom w Rododendronach 6 G2N"

No to musisz zrobić sam. Wszystko. Tym bardziej, że kierownicy budów raczej mają nikłe pojęcie o uziomach fundamentowych, że o instalacjach elektrycznych nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Wystąpiłem z wnioskiem o prąd docelowy i dostałem odpowiedź z Tauronu jak poniżej. Chciałem mieć docelowe przyłącze do skrzynki w granicy działki. Nie mam jeszcze projektu domu i nie wiem czy budowę do końca maja 2018 ukończę, a raczej nie ukończę w tym terminie. W Tauronie powiedzieli, że ten termin rok 2018 to jest taki bezpieczny dla nich. W praktyce powinni mi podpiąć w połowie przyszłego roku. Powiedzieli też, że ewentualnie mogę złożyć pismo o przesunięciem terminu

 

Pytania:

Czy w tej sytuacji podpisanie umowy nie wpakuje mnie w jakieś kary za niedotrzymanie terminów np. odbioru budynku?

Czy będę mógł z tej docelowej skrzynki prowadzić budowę? Zakładam, że będzie to prąd budowlany (na tzw. złodziejskiej taryfie niestety).

 

Rozumiem, że bez budynku nie dadzą mi taryfy G11, ale chciałbym aby mi przynajmniej doprowadzili prąd docelowy do działki i do skrzynki finalnej w granicy działki. Gdybym wystąpił o prąd budowlany, to nie doprowadzili by do skrzynki tylko kazali powiesić jakąś prowizorkę, a potem po wybudowaniu budynku cała zabawa od nowa na prąd docelowy.

 

Harmonogram realizacji przyłączenia obiektu

1. Zakres niezbędnych prac dla przyłączenia obiektu opisanego w ust. 1, wynikający z wymienionych w ust. 2 warunków przyłączenia, obejmuje:

1.1 Po stronie TAURON Dystrybucja:

1.1.1 Dla zasilania podstawowego w terminie do: 2018-05.30

a) kablowe XAKXS (YAKXS) 4x35mm2 ze złącza kablowego nn do projektowanego zestawu złączowo pomiarowego ZK2-1 P w granicy działki,

b) nie dotyczy.

1.2 Po słronie Przyłączanego Podmiotu:

12,1 Dla zasilania podstawowego w terminie: nie później niż 14 dni przed 2018-05-30: wykonać instalację odbiorczą dla etapu plac budowy, wykonać instalację odbiorczą dla zasilania budynku mieszkalnego.

2. Zakres niezbędnych czynności dla realizacji przyłączenia, określonych w umowie o przyłączenie obejmuje:

2.1 Po stronie Przyłączanego Podmiotu:

2.1.1 przedłożenia Zgłoszenia gotowości instalacji dla zasilania placu budowy obiektu docelowegodo przy

łączenia wraz z wymaganymi załącznikami nie później nil 14 dni przed 2018-05-30

21,2 przedłożenia Zgłoszenia gotowości instalacji obiektu docelowego do przyłączenia wraz z

wymaganymi załącznikami nie później nit 14 dni przed 2018-05-30,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wydającego warunki.

Albo spojrzeć na mapę zasadniczą (powinna być dostępna w necie) jak biegną kable i gdzie jest najbliższe trafo.

Wydający warunki (czyli Tauron) "nie udziela takich informacji". Tzn. pytałem opiekuna, do którego mam kontakt w "Warunkach...", ale nie posiada takiej informacji. Kazali się spytać jak będę podpisywał umowę na Łagiewnickiej: "Nie mamy takich informacji. Tzn. informacja ta jest w budynkach technicznych na Niwy, ale tam Pana nie wpuszczą, bo to nie jest dla klientów, a oni stąd nie mają wglądu w mapy." Na wszystkich portalach mapowych są tylko zaznaczone "urządzenia energetyczne" bez numerów i krótkie odcinki do budynków, więc naokoło mojej działki jest kilka potencjalnych stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
No więc "przyszła koza do woza". Najpierw nie chcieli udzielać żadnych informacji, a teraz zmienili front, pokazali mapki i PROSZĄ(!) mnie żebym pogadał z sąsiadami, żeby pozwolili przekopać kabel przez ich działki. Sąsiedzi mówią, że ok, ale pod warunkiem że im w zamian odsprzedam część mojego udziału w drodze. Tauron Dystrybucja zmienia się jak kameleon. Jak tylko im załatwię zgody sąsiadów to nagle znowu staną się bezwzględnym właścicielem łączy do których nie mam żadnego prawa, ani prawa wiedzieć którędy idą ICH prywatne kable. Jak bym chciał puścić światłowód koło ich kabli, to znowu staną się bezwględni i powiedzą że "nie, bo nie". Edytowane przez Lew2
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam wszystkich. Jestem tu nowy wiec proszę jak coś o wyrozumiałość. Kupiłem działkę budowlaną i chciałbym na niej coś postawić. Nie wiem jeszcze dokładnie kiedy ale.... No własnie. Chciałbym postawić w tym roku fundamenty a w przyszłym stawiać domek, a na 3 rok wykończenie robić. Taki terminarz jest podyktowany wieloma względami. I teraz mam pytanie.

 

1. Czy prąd budowlany mogę mieć tylko na jakiś czas? Czy mogę mieć nawet 5 lat jeśli płacę za niego.

2. Jaka może być orientacyjnie zupełnie opłata za samo to ze prąd jest. Chodzi mi o to, że np. jak nie bedzie nic na działce robione przez pół roku to z jakimi opłatami muszę się liczyć.

 

Wiem, że to różnie bywa w przypadku różnych dostawców prądu, ale jak było w Waszym przypadku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...