Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Salon - gdzie umieścić kominek i telewizor?


nuxe

Recommended Posts

W sprawie urządzenia domu, to do swojej intuicji podchodzę z dystansem. Chętniej słucham podpowiedzi projektantek - przecież to ich zawód, mają przygotowanie merytoryczne i doświadczenie. Moja intuicja do tej pory siedziała cicho. Ale oglądając rzuty ścian czułam, że to chyba nie to. Tylko uznałam, że nie umiem czytać widoków i jak będzie wizualizacja, to projekt mi się spodoba.

11_salon01.jpg

Elfir ma rację, ten projekt jest zbyt nobliwy. Nie mam sztywnej wizji salonu i liczę na coś oryginalnego.

Możliwe jednak, że jest problem z komunikacją, bo źle nazwałam nasze wymagania. Opisałam je następująco:

"Chcielibyśmy żeby każde pomieszczenie miało w sobie elementy ze stylu: klasycznego, nowoczesnego, minimalistycznego (z umiarem, proste i prostokątne rozwiązania zamiast okrągłych/ owalnych), ewentualnie troszkę art deco i przede wszystkim GLAMOUR. Spotkaliśmy się z określeniem stylu nowojorskiego - i pewnie o to z grubsza nam chodzi". Czy to co dostałam wpisuje się w powyższe?

 

Uff, na początek podniosłam kinkiet z 180 cm na 220, no i trzeba zmienić sztukaterię.Te mi się spodobały:

00Ventana_Maciej-Zien-v1.jpg ->>> 00_3fb655a2be.jpg 00_sztukateria11.jpg 01_sztukateria.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i o to chodzi ze sztukaterią, żadnych łamanych rogów.

 

Widok jest ok. W pierwszym odruchu, odsunęłabym kanapę od ściany i postawiła za nią płytką konsolę. Zasłony dałabym po obu stronach okna i drzwi. Kanapę dałabym większą. chyba już pisałam o tym.

 

Sprawdź najpierw kanapę. Czy będzie Ci opowiadała wizualnie. Resztę można dobrać.

 

Info ok, tylk bardzo ogólne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę odsunąć kanapy od ściany, bo salon jest na to za wąski - tylko 378 cm. Będę szukała większej kanapy. To prawda, że bardzo ciężko znaleźć jakąś ładną. Liczę, że w sobotę pojedziemy z projektantkami poszukać mebli, bo bez ich obejrzenia nie będę miała pewności czy mi pasują.

 

A czy ten fotel i stół nie są za duże? Boimy się, że dojście do dużej kanapy będzie utrudnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłaś projektantkom sprzeczne oczekiwania.

Nie wyobrażam sobie by wnętrze mogło być jednocześnie glamour (w tym art deco) i minimalistyczne.

W zasadzie na określenie stylu wnętrza użyłaś prawie wszystkich możliwych modnych słów kluczy :) Zabrakło chyba tylko "skandynawskie" i "kolonialne".

 

Mam czasem klientów, których proszę o określenie stylu ogrodu i też dostaje taki spis wszystkiego (żeby był trochę angielski, ale nie za dużo bylin, z trawami, żeby nie było dużo pracy, ale nie naturalistyczny, z bukszpanami w kulkach, ale żeby nie trzeba było ich strzyc, bo nie mam czasu, z trawnikiem do zabaw dzieci, ale żeby nie był duży, bo drogi, itd).

Tak nie da się projektować. Wówczas albo proszę o zdjęcia konkretnych inspiracji albo robię po swojemu, bo widzę, że właściciel nie ma pojęcia czego chce w rzeczywistości. I potem się okazuje, że klient miał na myśli kompletnie coś innego niż mówił (bo na inspiracji jest trawnik z iglakami).

A najbardziej nie lubię gdy klient chce "coś oryginalnego". Bo jak to wymyślam, to stwierdza, że albo zbyt odważne, albo mam mu pokazać taką realizację bo on sobie nie może wyobrazić :)

 

I obawiam się, że projektantki wybrały z twoich słów-kluczy "nowojorski" i robią go po swojemu.

A wnętrza, które przedstawiłaś, to nie jest styl nowojorski (który jest inspirowany nieco art deco). Raczej nowoczesna klasyka. I bardziej mi osobiście kojarząca się z Francją, Belgią, Holandią. Oni tam małą stare kamienice z piękną, oryginalną sztukaterią, ale wnętrza kompletnie nowoczesne.

 

Jak czytam w czasopismach wnętrzarskich opowieści o współpracy z projektantkami to klienci opowiadają, że otrzymali stosy katalogów i czasopism do przejrzenia, gdzie mieli zaznaczać fiszkami co im się podoba a co nie (i jednym zdaniem scharakteryzować "dlaczego"). Ciężka praca do odrobienia, ale bardzo ułatwiająca pracę.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest problem z komunikacją, bo cały czas dostaję propozycje w stylu właśnie francuskim czy skandynawskim.

Na inspiracjach, które im wysyłam często zachwyca mnie jakiś detal i tak też opisuję im te zdjęcia. Nie patrzę na całe pomieszczenie, tylko wskazuję, że np. tu jest ładna podłoga, a taką właśnie chciałabym mieć biblioteczkę. A to, że jest to wnętrze barokowe czy skandynawskie, to jest dla mnie bez znaczenia. A one patrzą na całość i myślą, że chcę mieć styl barokowy. Nie mam czasu szukać takiej idealnej podłogi we wnętrzu w stylu NY.

Wydaje mi się, że one od początku mnie zaszufladkowały i nie mogę się przebić ze swoją wizją. Z drugiej strony zauważyłam też, że w miarę postępów prac nad projektem moje preferencje się zmieniają, a właściwie dopiero krystalizują. Teraz patrzę na wnętrza innymi oczami i co innego dostrzegam i inaczej je oceniam.

 

Czy aby na pewno nie da się tak zaprojektować salonu aby był gustowny i miał w sobie elementy z każdego ze styli, które wskazałam, tj.: klasycznego, nowoczesnego, minimalistycznego (z umiarem, proste i prostokątne rozwiązania zamiast okrągłych/ owalnych), ewentualnie troszkę art deco i przede wszystkim GLAMOUR? Czy kanapa glamour nie może stać obok stolika minimalistycznego? Czy klasyczne biurko nie może stać obok nowoczesnej biblioteczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl minimalistyczny nie oznacza geometrycznego, z kątami prostymi.

Chyba po prostu źle nazywasz to co chcesz.

 

To jest minimalizm:

http://cdn.home-designing.com/wp-content/uploads/2014/08/minimalist-kitchen.jpg

Zero ornamentu. Tylko architektoniczna forma.

Nijak ma to się to chociażby do sztukaterii. Nijak do glamour.

 

A to o łączeniu dwóch stylów to jest już eklektyzm. Jednak zbyt wiele stylów w jednym pomieszczeniu to przy braku umiaru = bałagan :)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mamy taki delikatny eklektyzm:

 

http://img.shmbk.pl/rimgsph/408793_7fb802ee-b782-4ee2-b6c9-d39bbc9c3077_crop_1050_590_-salon-styl-glamour.jpg

 

http://img6.shmbk.pl/rimgsph/408793_e8c641e2-8fc2-4f95-8c56-a334f84ea680_max_1600_1052_-salon-styl-glamour.jpg

 

Zasadniczo meble nowoczesne. Ale nawiązanie do klasycznego stylu widać w sztukaterii, w kryształkach na lampach (nawiązanie do kryształowego żyrandola), klasycznej obudowie atrapy kominka i wygiętych a la "ludwiki" nóżkach stolików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tu:

http://mei-wybo.fr/uploads/images/decoration-murale/image3d/sejour/3D-sejour-cafe-paris.jpg

 

To są nowoczesne meble, a jednak pewne elementy proporcji, nóżki wskazują na inspirację stylem empire.

Ciekawy jest obraz, który dodatkowo podkreśla francuskie skojarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne inspiracje. Dziękuję.

Bałam się używać określenia styl eklektyczny, bo kojarzył mi się z pstrokatymi, plastikowymi dodatkami: salon-w-stylu-eklektycznym_2417717.jpg styl-eklektyczny-salon.jpg

Posiedziałam kilka nocy i wyszukałam to co chcę mieć w salonie i toalecie. Mam nadzieję, że załapią o co mi chodzi i kolejne projekty oraz pozostałe pomieszczenia będą bardziej trafione.

A tak zmieniając lekko temat, mam wizję toalety na parterze i łazienki gościnnej. Natomiast nie mam zupełnie pomysłu na łazienkę małżeńską. Byłoby łatwiej gdyby był już projekt sypialni ale nie będzie tak szybko. Nawet nie wiem w jakim stylu i kolorystyce powinna być. Nie wiem też jaki chcę prysznic. łazienka jest od południowego wschodu.

Elektryka jest już zrobiona i wygląda tak: łazienka_małżeńska.jpg Jak mam to ogarnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ramka chodzi mi po głowie, lubię takie nietypowe rzeczy. Dla przekory dałabym inne płytki np. takie

diamond-bialy-szkliwiony.jpg

Takie prowokacje mnie pociągają. Np. w swojej sukni ślubnej zaprojektowałam sobie szelki i wszyscy byli w szoku gdy im opowiadałam jak będzie wyglądała. A wyszło super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam jeszcze taką mozaikę do toalety na parterze:

Mozaika_143226.jpg Mozaika_144654.jpg Mozaika_150051_BURST2.jpg

te grubsze białe paseczki na żywo wyglądają ciekawie. Może by połączyć czarną mozaikę z białą?

 

Zastanawiałam się natomiast nad sypialnią. Początkowo chciałam mieć tak jak większość - tapicerowany zagłówek + tapeta. Ale jeśli ma to pasować do tej ramki w łazience, to może taka instalacja przy łóżku będzie dobrze się z tym komponowała? Tylko czy na żywo taka plecionka z kabli wygląda dobrze? Czy te kable da się pomalować?

Inna sztukateria.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w projekcie wnętrz cisza, czekamy na wizualizację salonu po zmianie sztukaterii i kanapy. Żeby nie tracić czasu odwiedziliśmy show room Primavera-Home żeby obejrzeć na żywo kanapę https://primavera-home.com/pl/shop/64-1207-0-NEW-YORK-sofa-kanapa-stylu-nowojorskim-amerykanskim-szara-bezowa--.html i żyrandol https://primavera-home.com/pl/shop/70-1930-0-Lampa-Lantern-Mandeville-S-EICHHOLTZ.html. Ogólnie, ilość błysku i chromu, którą zobaczyliśmy w tym sklepie nas poraziła. Wszystko było piękne ale nie chciałabym mieć całego domu urządzonego w tym stylu. Już wiemy, że poprzestaniemy tylko na kilku meblach i dodatkach, reszta powinna być bardziej swojska.

Niestety na ekspozycji nie było naszej kanapy więc nie wiem czy jest wygodna. Była za to ta: SOFA-kanapa-2-osobowa-MORIS-PIKOWANA--CHESTERFIELD-SZARA.jpg. Sofa jest piękna, porządnie wykończona i wygląda zapraszająco ale niestety jest mega niewygodna. Oparcie jest bardzo twarde, siedzisko tworzą dwie poduchy, które wyginają się gdy ktoś na nich usiądzie. Na szczęście jest możliwość zrobienia siedziska jednolitego. Gdybym miałabym ją kupić, to chciałabym żeby producent zmienił gąbkę, bo teraz miałam wrażenie że siedzę na jakiejś dykcie.

Żyrandol jest piękny, bardzo oryginalny tylko wydaje się ciężkawy no i ta cena kosmiczna. Gdyby był ciut delikatniejszy no i tańszy, byłby idealny. Pewnie nie znajdę nic tak uroczego więc raczej przy nim zostaniemy.

Widzieliśmy też przepiękną mozaikę - była by idealna do łazienki na parterze, zdjęcie ze strony: Szafka-lazienkowa-lustrzana-szafka-nowojorska-nowoczesna-glamour-biala-2-umywalki-OSKAR.jpg, a tak wygląda na żywo IMG_20170603_141556.jpg. Żeby dobrze wyglądała, trzeba by było kupić obrazek o pow. przynajmniej 2m2, a to już robi się spory wydatek. Warto zawracać sobie tym głowę czy lepiej dać spokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...