Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Na sonolight nie robię i nie będę robił, bo daję 10 lat gwarancji na wszystkie wykonane instalacje a tyle to te kanały nie wytrzymają - mają rok gwarancji.

Wszystko na Termokontrolu, a tam są trochę inne ceny, bo i kanały o niebo lepsze, instalacja szczelna i praktycznie wieczna. Ale za jakość się płaci - każda skrzynka rozprężna do anemostatu wykonana ze stali nierdzewnej to około 100zł, a nie 300zł za wszystkie duperele jak przyjąłeś. Ale każdy ma swoich klientów, ja stawiam na wymagających i oczekujących najwyższej jakości, a takich kierujących się najniższą ceną omijam z kilometra. I wszyscy szczęśliwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na sonolight nie robię i nie będę robił, bo daję 10 lat gwarancji na wszystkie wykonane instalacje a tyle to te kanały nie wytrzymają - mają rok gwarancji.

Wszystko na Termokontrolu, a tam są trochę inne ceny, bo i kanały o niebo lepsze, instalacja szczelna i praktycznie wieczna. Ale za jakość się płaci - każda skrzynka rozprężna do anemostatu wykonana ze stali nierdzewnej to około 100zł, a nie 300zł za wszystkie duperele jak przyjąłeś. Ale każdy ma swoich klientów, ja stawiam na wymagających i oczekujących najwyższej jakości, a takich kierujących się najniższą ceną omijam z kilometra. I wszyscy szczęśliwi.

To bardzo dużo wyjaśnia. Niestety najwyraźniej wszyscy sprzedający i montujący systemy WM podchodzą podobnie do ciebie. Oczywiście trudno mieć o to pretensję. Firma musi się kalkulować. Układa się to jednak w system oferujący klientom TYLKO drogie rozwiązania.

O ile taką postawę jeżeli chodzi o sklepikarzy i monterów można zrozumieć, to nijak pojąć nie mogę dlaczego nie ma o tańszych alternatywach ani słowa w prasie branżowej czy publikacjach WM poświęconych.

Wrócę jeszcze raz do swojego pierwszego posta; WM, również z rekuperacją nie musi być droga! Fajnie, że są drogie kanały i skrzynki za 100 zł ale dokładnie taką samą rolę spełnia kanały tańsze i skrzynki za 40 zł albo instalacja bez skrzynek, bo też można taką wykonać. W działaniu niczym różnić się nie będą.

Gdyby, zamiast Ventsa Mini zastosować w powyższym przykładzie Lunę i tańsze kanały (sonolighty wbrew pozorom tanie nie są) to można zmieścić się w 3 tysiącach. Montaż to dwa dni? Niech monter zarobi przez te dwa dni (po 10 godzin) 1000 zł To nie najgorsza w końcu stawka. Monterzy, jak się domyślam windują ceny usług by zrekompensować sobie brak klientów. Trzech - czterech w miesiącu i można nie najgorzej zarabiać. Przy takiej stawce jak podałem trzeba by mieć klientów z 8 a to już najwyraźniej mało realne no i pracy dwa razy tyle. Zamiast tego można korzystać z lobby wmawiającego klientom wymienniki plisowane, ładne obudowy i panele ciekłokrystaliczne na których można pograć np w Angry Birds. Biznes się kręci, klienci płaczą i płacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wrócę do tego projektu:

projekt.jpg

Można w nim zrobić:

1. Instalację WM z rekuperacją za jakieś 13 tyś jak pisze Indiana.

Plusy; powietrze odpowiedniej jakości, wygoda dla inwestora, łatwiejsza obsługa, teoretycznie dłuższa żywotność.

Minusy: koszt, koszt, koszt! Nie zwróci się nigdy wbrew temu co twierdzą sklepikarze i monterzy. Bardzo łatwo jest przesuszyć dom co jest po prostu niezdrowe ale ten problem tyczy się wszystkich wersji WM, może poza WM z GWC żwirowym.

2 .Instalację WM z rekuperacją za 4 tyś. (jeżeli znajdzie się kogoś kto za dwa dni pracy zadowoli się wynagrodzeniem 1000 zł).

Plusy; mamy powietrze odpowiedniej jakości, trwałość instalacji jest wystarczająca, koszt inwestycyjny stosunkowo niewielki, obsługa nie wymagająca specjalnych zabiegów.

Minusy: to też się nie zwróci w sensownym czasie. Obsługa nie jest tak wygodna jak droższego rozwiązania. Bardzo łatwo jest przesuszyć dom.

3. Instalację WM z GWC, bez rekuperacji za 3 tyś z robocizną.

Plusy; dostajemy powietrze odpowiedniej jakości, dogrzane a w lecie schłodzone czego instalacja z rekuperatorem nie zapewnia.

Minusy: efekt grzewczy czy chłodzenie są mało efektywne co oznacza nieznaczne zwiększenie kosztów ogrzewania. GWC powinien być wykonany z materiałów obojętnych dla zdrowia a opinie na ten temat są podzielone. Instalacji takiej raczej nie zamówimy w formie gotowego rozwiązania. Trzeba kombinować samemu.

4. Instalację WM zrównoważoną bez reku i bez GWC za 2 tyś z robocizną stosując nagrzewnicę kanałową lub wykorzystującą nagrzewnicę wodną zasilaną CO.

Plusy; powietrze odpowiedniej jakości, przy rozwiązaniu z nagrzewnicą wodną mamy dodatkowo chłodzenie w lecie.

Minusy; przy nagrzewnicy koszt ogrzewania dla takiego domu jak powyżej wzrośnie o jakieś 200 zł rocznie. Musimy sobie taka instalację zrobić sami. na rynku nie ma gotowych rozwiązań.

5. Instalację WM wyciągową za 1 tyś.

Plusy; mamy świeże powietrze.

Minusy; powietrze nawiewane jest chłodne co może powodować dyskomfort. Bardzo podobna jest w działaniu do wentylacji grawitacyjnej tylko, w przeciwieństwie do niej jest skuteczna także w lecie. Musimy ją zrobić sobie sami. Nie ma na rynku gotowych rozwiązań. Koszt ogrzewania dla przykładu powyżej wzrośnie o 1000 zł rocznie dla ogrzewania prądem w I taryfie, 500 zł dla ogrzewania w drugiej i węglem, 350 zł dla pompy ciepła i drewna.

6. Instalację wyporową, by Nydar. Co do kosztów nie wypowiem się, bo nie znam zasady.

Można też zdecydować się na samodzielne wykonanie rekuperatora i instalacji co, dla powyższego domu powinno pozwolić na zmieszczenie się w 2 tyś

Mamy taki domek, szukamy wykonawcy. Znajdziemy praktycznie TYLKO do wersji pierwszej. Do drugiej może. Do trzeciej, czwartej, piątej i szóstej nie znajdziemy nawet dedykowanych rozwiązań na rynku. Trzeba kombinować samemu lub zdać się na jakiegoś ogarniętego znajomego.

 

Specjalnie nie uwzględniłem raczkujących na rynku systemów z wykorzystaniem PC na powietrze wentylacyjne. Jak na razie bardzo to drogie i działanie nie do końca mnie przekonuje.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dostałem dziś drygą wycene na 14200zł >Wkleje co zawierają te koszty:

[ATTACH=CONFIG]310534[/ATTACH]

 

Za około 1500 zł mniej czyli 12700 byłoby z urządzeniem Onyx Sky 250... Co o tym sądzicie?

A masz ile czego? Ile metrów kanałów, ile i jakie anemostaty itp. Bez tego trudno coś powiedzieć. Krótko mówiąc, jak cię stać to sobie to kup. Jak forsa ma dla ciebie znaczenie szukaj tańszego rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

98m2 powierzchni uzytkowej,także nie wiem ile moze wyjsc tych materiałów.Dom około 13/10 nie licząc garażu .Poddasze nieużytkowe.
Powinien takie zestawienie zrobić ci wykonawca. napisałem wyżej taką bardzo uproszczoną kalkulację dla budynku 130m2. Wychodzi za materiały około 2 tyś (nie licząc rekuperatora) a można pewnie jeszcze taniej. Moim zdaniem chcą od ciebie bardzo dużo, choć pozostaje niewyjaśniona kwestia tych przepustów przez konstrukcję. Ich koszty są w montażu czy w materiałach? Pytanie czy znajdziesz kogoś taniej. :( Na pewno możesz wziąć tańszy rekuperator. Jak już będziesz miał zestawienie materiałów to też możesz spróbować zamienić droższe na tańsze. Tu jeszcze raz się powtórzę. To, co i jak nawiewa powietrze nie ma wielkiego znaczenia. Nie ma sensu przepłacać chyba, że się z forsą nie liczymy. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,6. Instalację wyporową, by Nydar. Co do kosztów nie wypowiem się, bo nie znam zasady."

Opcja dla domu parterowego z poddaszem nieużytkowym wychodzi ,że najtaniej .Wstyd mówić ile.

11 anemostatów i 5mb rury ocynkowanej,wentylator wyciągowy i nawiewny To jest koszt instalacji. Oczywiście jeżeli uznamy ,że GWC to osobny obiekt, ale jeżeli nie,to GWC drugie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się bo szwagier powiedział że dałby to rade ogarnąć ,ale coś tam czytałem że oni mierzą na koniec po instalacji i by musiał doczytać w których pomieszczeniach dokładnie musza być przewody nawiwiewne ,a w ktorych wywiewne.

Będę miał jeszcze jedną wycenę ,ale pewnie dośc drogą i powiedział mi że na etapie stropu wkładał by jakieś rury w strop żeby później nie musiał wiercić bo cięzko by było podejść przy niskiej sciance kolankowej od góry....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się bo szwagier powiedział że dałby to rade ogarnąć ,ale coś tam czytałem że oni mierzą na koniec po instalacji i by musiał doczytać w których pomieszczeniach dokładnie musza być przewody nawiwiewne ,a w ktorych wywiewne.

Będę miał jeszcze jedną wycenę ,ale pewnie dośc drogą i powiedział mi że na etapie stropu wkładał by jakieś rury w strop żeby później nie musiał wiercić bo cięzko by było podejść przy niskiej sciance kolankowej od góry....

Nawiewne w sypialniach po przekątnej do drzwi, w salonie dwa jeżeli duży. Wyciągowe łazienka, toaleta, kuchnia. Jeżeli masz mozliwośc zaplanowania przejść przez strop to bajka. Wsadź tam rury albo styro i bedziesz miał przepusty, oczywiście powinien to zaakceptowac projektant, bo to kwestia wytrzymałości stropu (jest, wprawdze bardzo mała ale jednak szansa, że coś osłabisz). Kanały dasz w warstwie ocieplenia na stropie, reku na strychu. Masz szansę razem ze szwagrem zrobić to za 1/3 ceny którą ci oferują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,6. Instalację wyporową, by Nydar. Co do kosztów nie wypowiem się, bo nie znam zasady."

Opcja dla domu parterowego z poddaszem nieużytkowym wychodzi ,że najtaniej .Wstyd mówić ile.

11 anemostatów i 5mb rury ocynkowanej,wentylator wyciągowy i nawiewny To jest koszt instalacji. Oczywiście jeżeli uznamy ,że GWC to osobny obiekt, ale jeżeli nie,to GWC drugie tyle.

To jakieś 800 zł, bez GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczymy koszt wykonania WM z reku. A kto liczył jaki jest koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej ?

Kanały wentylacyjne + wyjście na dach i obróbki dachowe. Jaki jest tego koszt ? Wtedy można coś powiedzieć nt. kosztowności i opłacalności wykonania WM z reku.

 

A dla czego chcesz porównywać do grawitacyjnej z kominami? Porównaj do wyporowej gdzie nie są potrzebne kominy.W domu parterowym koszt do 1kPLN.

Wyporowa to nadal mechaniczna z możliwością sterowania ilością świeżego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, porównując z tradycyjną wentylacją, jaka zwykle jest w projektach i jaką wybiera zdecydowana większość inwestorów:

1. Dodatkowe kanały wentylacyjne w kominie (który budowałem do kominka i kotła gazowego) - 50zł. Te kanały obsłużyłyby kuchnię i małą łazienko-kotłownię. Do kuchni trzeba by doprowadzić około 0,5m kanału, załóżmy kolejne 50 zł z kratką.

2. Osobny kanał do drugiej łazienki. Największy koszt to estetyczny grzybek, wychodzący ponad dach. Grzybek systemowy kosztował coś ponad 200zł. Do tego trzeba by było zrobić ocieplony kanał, a wielu sugerowało również wentylator, dla wspomagania kiepskiego ciągu. Całość mogłaby kosztować do 500 zł.

 

Łączny koszt wywiewów dla niewielkiej parterówki nie powinien przekroczyć 600 zł. Może wyjść taniej, jeśli pokombinować, np. nie stosować oryginalnego grzybka, albo nie dawać wentylatora.

 

Jeśli chodzi o nawiewy, to można wyciąć kawałek uszczelki (za darmo), a można zamontować nawiewniki. Kosztu nawiewników nie znam, bo nie były mi potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Podciągnę ten temat, ku zastanowieniu, bo znowu jest masę postów typu "Muszę oszczędzać i nie wiem który reku wybrać - ten zamontują za 12 tyś, tamten za 15 tyś" i podobne. Nie są potrzebne instalacje za kilkanaście tysięcy, by w domu było świeże powietrze! Nie dajcie się kitować sklepikarzom!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...