Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Ja jak najbardziej piszę na temat.

Może tego nie dostrzegasz, ale to już problem Twojego poziomu percepcji.

 

Postawiłeś mocną tezę, która mnie zaciekawiła:

 

Instalacja za 3 tyś jest równie dobra jak ta za kilkanaście tyś, biorąc pod uwagę oszczędności eksploatacyjne i komfort mieszkania.

 

Więc proszę o jej uszczegółowienie. To nie mieści się w temacie wątku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja jak najbardziej piszę na temat.

Może tego nie dostrzegasz, ale to już problem Twojego poziomu percepcji.

 

Postawiłeś mocną tezę, która mnie zaciekawiła:

 

 

 

Więc proszę o jej uszczegółowienie. To nie mieści się w temacie wątku ?

masz problem ze zrozumieniem? To twój problem, może zastanów się z czego to wynika? Może zastanów się też jaki ma sens zadawanie głupich pytań?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz problem ze zrozumieniem? To twój problem, może zastanów się z czego to wynika? Może zastanów się też jaki ma sens zadawanie głupich pytań?

 

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, takie, jakiej właśnie udzieliłeś.

Choć nie - to nie była odpowiedź, tylko ucieczka od odpowiedzi.

 

Nie chcesz chyba twierdzić, że skoro proszę Cię o udowodnienie tezy, że:

 

Instalacja za 3 tyś jest równie dobra jak ta za kilkanaście tyś, biorąc pod uwagę oszczędności eksploatacyjne i komfort mieszkania.

 

to piszę nie ma temat. Oznaczałoby to bowiem ni mniej, ni więcej, że Twoja teza jest nie ma temat.

Oczywiście, jeśli nie potrafisz jej obronić, to możesz się z niej wycofać, zrozumiem to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

to piszę nie ma temat. Oznaczałoby to bowiem ni mniej, ni więcej, że Twoja teza jest nie ma temat.

Oczywiście, jeśli nie potrafisz jej obronić, to możesz się z niej wycofać, zrozumiem to...

Poklikaj sobie jeszcze. Najwyraźniej to lubisz. Poszalej sobie ale może nie w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 3-4 Twoje posty to jedynie komentarze ma mój temat.

Zupełnie jednak nie w temacie wątku.

 

A przecież wystarczyłby jeden merytoryczny post, w którym zdradziłbyś, jaki zestaw WM za 3 tysiące da komfort i oszczędności równe zestawom kilkukrotnie droższym.

Pomógłbyś tym paru osobom, ale chyba przez egoizm (bo przecież nie brak wiedzy, prawda ?) nie chcesz...

Szkoda....

Wrócę z tym zapytaniem za czas jakiś, bo dziś najwyraźniej Cię przerasta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie 3-4 Twoje posty to jedynie komentarze ma mój temat.

Zupełnie jednak nie w temacie wątku.

 

A przecież wystarczyłby jeden merytoryczny post, w którym zdradziłbyś, jaki zestaw WM za 3 tysiące da komfort i oszczędności równe zestawom kilkukrotnie droższym.

Pomógłbyś tym paru osobom, ale chyba przez egoizm (bo przecież nie brak wiedzy, prawda ?) nie chcesz...

Szkoda....

Wrócę z tym zapytaniem za czas jakiś, bo dziś najwyraźniej Cię przerasta...

Odpowiedziałbym ci gdyby nie to, że to pytanie świadczy o twoim , nie wiem infantylizmie? Sorry, nie chce cię obrażać ale jeżeli nie rozumiesz o czym piszę to może się nie wypowiadaj? Co za różnica co nawiewa powietrze? Nie potrafisz tego pojąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I uwazasz, ze czymkolwiek byśmy nie nawiewali powietrza, to bedzie równie oszczednie i tak samo komfortowo ?

 

Infantylna to jest próba obrony twojej tezy. Jeszcze raz ją przytoczę, bo nieczesto takie kwiatki sie zdazają:

 

Instalacja za 3 tyś jest równie dobra jak ta za kilkanaście tyś, biorąc pod uwagę oszczędności eksploatacyjne i komfort mieszkania.

 

Już się zorientowałeś, że walnąłeś babola, ale z twarza z twgo nie potrafisz wyjść.

Taka instalacja po prostu da nizszą temperature nawiewu. A więc "oszczędności eksploatacyjne" nie beda takie same, komfort tez nie, bo 10*C z anemostatu jest jednak mniej przyjemne, niż 18.

Jest jeszcze hałas, ale to akurat problem najmniejszy.

Wiem, że z instalacją WM nie miałeś do czynienia, ale tyle, to powinieneś nawet z DTR wywnioskować.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I uwazasz, ze czymkolwiek byśmy nie nawiewali powietrza, to bedzie równie oszczednie i tak samo komfortowo ?

 

Infantylna to jest próba obrony twojej tezy. Jeszcze raz ją przytoczę, bo nieczesto takie kwiatki sie zdazają:

 

 

 

Już się zorientowałeś, że walnąłeś babola, ale z twarza z twgo nie potrafisz wyjść.

Taka instalacja po prostu da nizszą temperature nawiewu. A więc "oszczędności eksploatacyjne" nie beda takie same, komfort tez nie, bo 10*C z anemostatu jest jednak mniej przyjemne, niż 18.

Jest jeszcze hałas, ale to akurat problem najmniejszy.

Wiem, że z instalacją WM nie miałeś do czynienia, ale tyle, to powinieneś nawet z DTR wywnioskować.

Pogadaliśmy. Wiedziałem, że to sensu nie ma ale próbowałem. "Oszczędności eksploatacyjne" to roczna różnica 100 - 200 zł. Nawiew 10 zamiast 18 przy minus 20 na zewnątrz czyli kilka dni w roku jest wg ciebie warty tych kilku czy kilkunastu tysięcy więcej. Szczególnie jak ktoś bierze kredyt i ledwo mu na raty wystarcza. Pogadaliśmy. Pozostań w swoim grajdołku, oglądaj sobie swój wspaniały rekuperator codziennie, przyprowadzaj żonę i dzieci i mów im: " są powody do dumy!".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... i widzisz, doszliśmy do sedna - że wcześniej napisałeś nieprawdę

Trzeba było całej strony postów, żebś to przyznał ?

 

Trzeba było użyć słów "prawie równe" i nie byłoby tematu

Widzisz, są jednak ludzie, dla których "prawie" robi różnicę.

 

PS:

Co do wartości które podałeś, to jak zwykle strzeliłeś, zamiast policzyć. 250zł, to ja rocznie na samym prądzie w stosunku do Luny oszczędzam.

Teraz jeszcze dodaj drugie (albo i więcej - w zależności odprzepływów) tyle na odzysku ciepła.

Nawiew 10C z Luny ma miejsce już przy -12C, o czym można przeczytać na Forum.

 

O tym, że mam reku przypomina mi on tylko raz na sześć miesięcy, jak da sygnał do wymiany filtrów. Właściwie tedy mam okazję do zerknięcia na niego.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oh dajcie już spokój, są goście co wolą kosić kosą niż kombajnem bo też się da,

fiatem 126 też ludziska jeździli na wczasy do bułgarii

nie słyszałem tylko by któryś oskarżał np bmw że robi lepsze auta i jeszcze śmie wciskać ludziom kit że są lepsze, przeca fiacik tyż jedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250zł, to ja rocznie na samym prądzie w stosunku do Luny oszczędzam.

Teraz jeszcze dodaj drugie (albo i więcej - w zależności od przepływów) tyle na odzysku ciepła.

 

Konkretnie liczbowo:

- według miernika wyszło mi 267 zł za roczną pracę Luny na podstawowym biegu (55W) + okresowe przyspieszenia.

- na CO tej zimy wyszło orientacyjnie 900 zł (jeszcze uśredniam zużycie na samo CWU i wkrótce będę wiedział dokładniej). Nie wydaje mi się możliwe, żeby po zastosowaniu droższego rekuperatora zużycie na CO spadło o dodatkowe 28% albo o więcej. Może gdyby zima była bardzo mroźna?

 

Praktycznie:

pewnie mieszkamy w odmiennej okolicy, albo filtry masz bardzo duże. U mnie po 2-3 miesiącach mam mocno zasyfione, nie wyobrażam sobie wymiany filtrów co pół orku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczyłem dla 120m3/h, wtedy jak dobrze pamiętam Luna 90W pobiera.

Podstawowy bieg, to jaka wydajność ?

 

Dlaczego wydatki na na CO miałyby spaść o akurat o 28% przy użyciu lepszego rekuperatora ?

Przecież 28% co praktycznie całą strata na wentylację :)

 

EDIT - choć z drugiej strony w dobrze ocieplonych domach straty na wentylację procentowo stają się bardziej znaczące...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaka jest wydajność na 55W. Wystarczająca :) W zimie nawet dałbym mniej (ale nie mam jak), bo robi się za sucho.

 

28%, bo wspomniałeś że "drugie tyle" (czyli kolejne 250zł) można zaoszczędzić na lepszym odzysku z lepszej centrali.

Jeśli na CO wyszło około 900zł, to 250 zł to jakieś 28% z tego.

 

W ozc mam wyliczone akurat 28% strat przez wentylację przy założeniu średniej klasy centrali. Przy Lunie na 100m2 wychodzi na pewno gorzej, ale nie jest to 250 zł w skali roku. Przy takiej zimie nawet nie połowa tego. Swoją drogą rozglądałem się za Vent Axią, jak Twoja. Ostatecznie do Luny przekonały mnie wpisy użytkownika Indiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wartości które podałeś, to jak zwykle strzeliłeś, zamiast policzyć. 250zł, to ja rocznie na samym prądzie w stosunku do Luny oszczędzam.

Teraz jeszcze dodaj drugie (albo i więcej - w zależności odprzepływów) tyle na odzysku ciepła.

:D:D:D No i co? Może to co Gorbag napisał trochę cię wyprostuje, choć ja wątpię. Drugie tyle, taaa. Kolejne pobożne życzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D No i co? Może to co Gorbag napisał trochę cię wyprostuje, choć ja wątpię. Drugie tyle, taaa. Kolejne pobożne życzenie.

 

Przy 120m3/h, przecież pisałem, że to zależne od poziomu wentylacji. Tam Luna nie ma 55W

Ale nawet, jeśli roczna oszczędność na prądzie i odzysku jest rzędu 350 zł, to jakoś nie bardzo koreluje to TWOIMI słowami, że nie ma żadnych różnic, prawda ?

bo 350zł, to dla mnie jakieś 20-25% kosztów CO.

 

Poza tym, nie każdy ma czas i umiejętności, żeby kupiony produkt rozkręcać, montować kable samoregulujące, uszczelniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 120m3/h, przecież pisałem, że to zależne od poziomu wentylacji. Tam Luna nie ma 55W

Ale nawet, jeśli roczna oszczędność na prądzie i odzysku jest rzędu 350 zł, to jakoś nie bardzo koreluje to TWOIMI słowami, że nie ma żadnych różnic, prawda ?

bo 350zł, to dla mnie jakieś 20-25% kosztów CO.

 

Poza tym, nie każdy ma czas i umiejętności, żeby kupiony produkt rozkręcać, montować kable samoregulujące, uszczelniać.

Jakie 350? Na lepszym wymienniku i wentylatorach? Żartujesz chyba. Ja wiem, że bardzo ci zależy, by udowodnić, że nie popełniłeś błędu ale nie przesadzaj. Zrozumiałbym gdybyś napisał, że zależało ci na niezawodności, na ciszy, na ładnej obudowie czy na możliwościach sterowania. Ty jednak wymyślasz cos co nie istnieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 350? Na lepszym wymienniku i wentylatorach? Żartujesz chyba. Ja wiem, że bardzo ci zależy, by udowodnić, że nie popełniłeś błędu ale nie przesadzaj. Zrozumiałbym gdybyś napisał, że zależało ci na niezawodności, na ciszy, na ładnej obudowie czy na możliwościach sterowania. Ty jednak wymyślasz cos co nie istnieje.

 

No to policz sobie 35W wersus 70-90W, (ile w sezonie wezmą kable nie wiem), do tego te 100-150 zł z lepszej sprawności.

I wyjdzie 350.

 

A jak ktoś ma większy dom ? 150m2, jak PaniKasia ?

 

 

Mam Ci przypomnieć co ty twierdziłeś ? :lol: :lol:

 

O ciszy już pisałem, ale wrzucam ją pod "komfort"

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policz sobie 35W wersus 70-90W, (ile w sezonie wezmą kable nie wiem), do tego te 100-150 zł z lepszej sprawności.

I wyjdzie 350.

 

A jak ktoś ma większy dom ? 150m2, jak PaniKasia ?

 

 

Mam Ci przypomnieć co ty twierdziłeś ? :lol: :lol:

 

O ciszy już pisałem, ale wrzucam ją pod "komfort"

Jakie 90??? Jakie 35??? Skąd ty to bierzesz? Oszczędność na wymienniku lepszym o 20% to 150 zł??? Wiem, że bardzo byś chciał ale pisz o realiach. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rekuperator przy wydajnosci 50% (125m3/h) pobiera 30W.. Sądziłem, że 35W ale własnie podpiąlem miernik. Luna przy porównywalnej wydajności - 70W wedlug TB, 90W wg innego usera.

Nawet licząc wersje TB to już 200zł. A w wersji pesymistycznej 290.

Ile zabiorą kabelki nie wiem, ale pewnie kilkanaście zł do tego

 

Co do różnic na odzysku - jedyną drogą jest empiryczne porównanie temperatur w przyszlym sezonie i wyliczenie jej. Z tego co podawal,gorbag w tym sezonie, to różnica w temp nawiewanego powietrza była spora,w stosunku do tego, co miałem wiec te 150zl to realny wynik.

 

Ale co tam, dla ciebie to i tak "to samo" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność na lepszym lub gorszym wymienniku jest pomijalna jeśli bierzemy pod uwagę typowy domek, gdzie na zimę wentylacja chodzi w okolicach minimum.

 

Ale chodzi o coś innego, dlaczego systemy budowane przez firmy takie jak moja są stosunkowo drogie, i robione z najlepszych i najtrwalszych dostępnych materiałów. Żadne chińskie flexy izolowane, które rozlatują się już przy montażu, czy badziewne kanały. Po prostu montuję kilkadziesiąt instalacji w roku i daję na nie 10 lat gwarancji, więc nie wyobrażam sobie montażu elementów, które mogą mieć mniejszą trwałość - przecież poszedłbym z torbami gdyby cokolwiek zaczęło się psuć!

Poza tym klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw i niejedna niesolidna firma poszła z torbami przez montaż byle czego.

 

Koszty i czas ewentualnych napraw setek instalacji gdyby po kilku latach coś się zaczęło sypać spowodowałoby zamknięcie firmy. Nic więc dziwnego, że za wspomniane gdzieś 3000zł to ja mogę co najwyżej kanały na jednym poziomie rozłożyć, a nie wykonać wentylację :-) Za to przynajmniej nie mam żadnych reklamacji, no może jesienią dostałem jakieś badziewne czerpnie z nierdzewki i już trzeci klient zwraca uwagę że rdzewieją - sama akcja wymiany czerpni u tych 3 klientów to jest stracona dniówka, paliwo i wypłata dla 1 pracownika, a czerpnie to jest przecież najłatwiejszy z możliwych element do wymiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...