Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Ty naprawdę masz problem ze zrozumieniem. Te przykłady nijak nie oddają istoty problemu. Rekuperacja to nie jest kwestia estetyki jak wanna czy zegarek, nie jest kwestia wygody jak samochód. Nie da się tego porównać. To urządzenie, którego nie oglądasz, odczuwasz tylko efekty jego działania w postaci nawiewu powietrza o odpowiednich parametrach. O to tu chodzi; o świeże powietrze a nie o konieczność posiadania rekuperatora. Problemem nie jest rekuperacja tylko kompletny brak informacji o jej rzeczywistej opłacalności. O to mi chodzi, czego jakoś nie możesz pojąć.

Sorry Surgi ale zachowujesz się jak troll. Nie masz argumentów, nie odnosisz się do tego co piszę ale uparcie próbujesz coś udowodnić.

Z czym się nie zgadzasz:

1. Oszczędności na rekuperacji w przeciętnym domu dają zwrot inwestycji minimum 10 - letni a w przypadku droższych rekuperatorów nawet dłuższy, pod warunkiem, że nic się nie zepsuje.

2. Tani rekuperator spełnia tę samą funkcję co droższy tj dostarcza świeże powietrze, wstępnie podgrzane.

3. Komfort obsługi urządzenia doglądanego kilka razy do roku nie jest bardzo istotny.

4. Oszczędności na wymienniku o większej sprawności nijak się mają do jego, z reguły dużo wyższej ceny.

5. Można rekuperację zastąpić innym rozwiązaniem dostarczającym świeże powietrze o odpowiednich parametrach choć na rynku trudno o gotowe rozwiązania. Są one również energooszczędne.

6. Nie ma kompletnie informacji o rzeczywistej opłacalności rekuperatorów oraz o rozwiązaniach alternatywnych, za to pełno jest artykułów o "cudownych" wymiennikach, kosmicznej wydajności i niezbędności wydania na to dużej kwoty.

 

1, ok co masz do 10 letniego okresu zwrotu reku ? dom tak naprawdę nigdy się nie zwróci .

2. czy tani rekuperator ma te same parametry co nieco droższy - rzecz do dyskusji ( trwałość , głośność , zużycie energii, dostepność serwisu itp. )

3. przepraszam rozumiem że kilka razy w roku zmieniasz(czyścisz ) filtry , a wentylację masz ustawioną na sztywno niezależnie czy jesteś w domu sam, czy nie ma nikogo czy masz kilkunastu gości ???4.

4. mam wymienniki entalpiczny i w zimie nigdy nie miałem poniżej 40% wilgotności ( ps. wiem , wiem każdy jest entalpiczny, ale niektóre bardziej ).

5. tak to podaj takie szeroko dostępne dla kogoś kto nie chce ( nie ma czasu) wykonywać samemu

6. nie do końca masz rację, jak umiesz szukać i myśleć to znajdziesz pożyteczne informacje

 

PS jak uważasz że to takie proste powiedz czemu nie otworzysz firmy wykonującej dobre reku w cenie 1/4 1/3 tych nielubianych przez Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1, ok co masz do 10 letniego okresu zwrotu reku ? dom tak naprawdę nigdy się nie zwróci .

2. czy tani rekuperator ma te same parametry co nieco droższy - rzecz do dyskusji ( trwałość , głośność , zużycie energii, dostepność serwisu itp. )

3. przepraszam rozumiem że kilka razy w roku zmieniasz(czyścisz ) filtry , a wentylację masz ustawioną na sztywno niezależnie czy jesteś w domu sam, czy nie ma nikogo czy masz kilkunastu gości ???4.

4. mam wymienniki entalpiczny i w zimie nigdy nie miałem poniżej 40% wilgotności ( ps. wiem , wiem każdy jest entalpiczny, ale niektóre bardziej ).

5. tak to podaj takie szeroko dostępne dla kogoś kto nie chce ( nie ma czasu) wykonywać samemu

6. nie do końca masz rację, jak umiesz szukać i myśleć to znajdziesz pożyteczne informacje

 

PS jak uważasz że to takie proste powiedz czemu nie otworzysz firmy wykonującej dobre reku w cenie 1/4 1/3 tych nielubianych przez Ciebie

Czyli zgadzasz się z moimi tezami, bo żadnej nie zaprzeczyłeś.

Jeszcze raz. Piszesz nie na temat. Co do opłacalności rekuperacji ma moja zawodowa aktywność? Dom się nie zwróci ale nie przekonuje się inwestorów do budowy domu oszczędnością odwrotnie niż to jest z reklamami i artykułami na temat rekuperatorów. Tam to główny argument. Fałszywy, o czym piszę od początku a czego ty uparcie nie dostrzegasz. O nic innego mi nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm nie bądź jak TB ufiksowany na jedynie słusznej wg siebie idei - nie kupujecie reku bo droga zróbcie sami będzie taniej i lepiej.

1. dla mnie i myślę że nie tylko dla mnie 10 letni okres zwrotu reku jest OK, sądzę że markowe reku mają szanse tyle przeżyć - moje ma 2,5 roku i jest OK

- czas pokaże , ale nie mam żadnych podstaw że zalecane przez ciebie samoróby będą trwalsze

2. pokaż dane dotyczące samoróbnych reku potwierdzające że - zużycie energii, głośność, szczelność, odzysk ciepła, trwałość mają takie jak markowe, nie zapomnij o względach bezpieczeństwa ( kto zagwarantuje że zmontowany samodzielnie reku nie będzie źródłem porażenia prądem, pożaru itp. - uważasz że każda osoba budująca się ma adekwatną wiedzę i umiejętności ? ). Podejmujesz się wykonać takie reku dla tych mniej zdolnych i wziąć za to pełną odpowiedzialność - również prawną ?

3. nie każdy jak piszesz zaledwie kilka razy w roku ma kontakt z reku - rozumiem że nie czyścisz - wymieniasz filtrów co 4-6 tygodni ?? a nastawy wentylacji masz na sztywno ustawione - niezależnie czy nie ma nikogo w domu , czy masz kilkunastu gości ? automatykę, zdalne sterownie też zalecasz wykonać własnoręcznie ? co to ma wspólnego z komfortem ??

4. uważasz że rodzaj wymiennika nie ma znaczenia - każdy działa tak samo ?? podaj dane (z podaniem źródła ), moje obserwacje z dwoma rodzajami wymienników temu przeczą ( ten z entalpicznym wymiennikiem daje wyższą wilgotność zimą ) ps. wiem, wiem każdy wymiennik jest entalpiczny ale rózny jest poziom tej entalpii

5. czyli jak sam piszesz nie ma gotowych rozwiązań na rynku i musze robić samemu ? jak nie mam czasu ? umiejętności to co ? zrobisz mi to ? w jakiej cenie ? dasz gwarancję ?

6. kto Ci broni podać takie kompletne dane porównujące oszczędności wynikające z zastosowania różnych reku ??

Nie uważasz że nie dla wszystkich oszczędność była jedynym motywem zastosowania reku ? ale jeszcze ważniejszy był komfort użytkowania domu ?

Podam ci na własnym przykładzie - aktualnie mam w domu dzięki reku z GGWC, chłodzeniu Pc PW, pilnowaniu rolet , szerokim okapom , odpowiedniej izolacji zarówno na parterze, piętrze i strychu 23C - bez klimatyzacji - ( dla mnie zdecydowanie bardziej komfortowe - cichsze,bez nieprzyjemnego nawiewu zimnego powietrza, nie wysuszające śluzówek, nie wbijające kurzu --). Mam klimę w pracy i wiem nie zastosowałbym jej w domu , nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na w/w rozwiązania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surgi22, to wszystko juz tu było ;)

Perm jest już kompletnie zafiksowany, że 10-letni okres zwrotu to zło, ze Luna daje to samo, co Brink, czy Onyks, ze ludzie niedojadają, byle tylko mieć WM z rekuperacją :)

Patrząc na to Forum (a ono przecież nie jest grupą reprezentatywna dla inwestorów budujących domy) widzę, ze juz wielkim osiągnięciem jest, jak ktoś sobie sam WM poskłada. A perm proponuje jeszcze zrobienie ręku "tymi ręcoma"...

Absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili chłopcy.Albo nie czytacie ze zrozumieniem albo ........ .

Perm pisze o jednym . Reku to chłam ,nie dający przy swoim koszcie żadnych oszczędności. Oszczędności rekuperatora to s-f na potrzeby marketingowego bełkotu. Zamiast się przepychać,spróbujcie to udowodnić na cyfrach,pamiętając ,że n50 =0,6 to doskonały wynik a średnia prędkość wiatru w sezonie grzewczym to +/-40Pa.

Wiem,że to nie jest łatwe ale możliwe:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się przepychać,spróbujcie to udowodnić na cyfrach,pamiętając ,że n50 =0,6 to doskonały wynik a średnia prędkość wiatru w sezonie grzewczym to +/-40Pa.

Wiem,że to nie jest łatwe ale możliwe:D

 

Wiem, stosowanie poprawnych jednostek nie jest łatwe, ale jednak można sie tego nauczyć.

A średnio to mam z żoną po jednym jądrze.

 

 

Czuje, ze zaraz przeczytam, że jak mam n50=0.6 to nie muszę mieć 30m3/h/os z wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuje, ze zaraz przeczytam, że jak mam n50=0.6 to nie muszę mieć 30m3/h/os z wentylacji.
Nie jestem fanem "ciepłowników" ale sporo razy miałem do czynienie ze szczelnością i tak fatalnego wyniku jak 0.6/50Pa to nigdy nie spotkałem. Nie ma co się przejmować oszołomami, oni znają nawet wyniki 1,5 czy 3 1,5 to chyba z otwartym oknem a 3 to przystanek autobusowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważasz że nie dla wszystkich oszczędność była jedynym motywem zastosowania reku ? ale jeszcze ważniejszy był komfort użytkowania domu ?

Podam ci na własnym przykładzie - aktualnie mam w domu dzięki reku z GGWC, chłodzeniu Pc PW, pilnowaniu rolet , szerokim okapom , odpowiedniej izolacji zarówno na parterze, piętrze i strychu 23C - bez klimatyzacji - ( dla mnie zdecydowanie bardziej komfortowe - cichsze,bez nieprzyjemnego nawiewu zimnego powietrza, nie wysuszające śluzówek, nie wbijające kurzu --). Mam klimę w pracy i wiem nie zastosowałbym jej w domu , nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na w/w rozwiązania .

Ręce i nogi opadają. Czy ty w ogóle czytasz co piszę??? Dalej nie możesz pojąć po co założyłem ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, stosowanie poprawnych jednostek nie jest łatwe, ale jednak można sie tego nauczyć.

A średnio to mam z żoną po jednym jądrze.

 

 

Czuje, ze zaraz przeczytam, że jak mam n50=0.6 to nie muszę mieć 30m3/h/os z wentylacji.

 

Taki skrót . Prędkość wiatru przekłada się na napór w Pa. Same m/s ,niewiele mówią ale Pa już owszem .

Gdyby wiatr był stały i ciągły ,co jest nierealne,to masz rację ,nie musiał byś mieć wentylacji .

 

ps. Z jądrem to współczuję:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast "prędkość" wystarczyło napisać "parcie", zamiast tworzyć "skróty" ;)

 

Gdyby wiatr był stały i ciągły ,co jest nierealne,to masz rację ,nie musiał byś mieć wentylacji .

 

Gdyby....

Ale nie jest i nie różnicuję wydajności reku w zależności od tego, czy noc ma być wietrzna, czy bezwietrzna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też po części zgadzam się z perm'em, że inwestycja w rekuperator "półkowy" to dość kontrowersyjna "oszczędność". Tym bardziej, gdy 1kWh ciepła otrzymujemy z COP=4 (grzejemy pompą ciepła). Nie mówiąc już o tym, że mamy GWC, które nie pozwala na nawiew powietrza o temperaturze poniżej 5oC. Jak w takim przypadku uzasadnić inwestycję w rekuperator za 8tys. zł ?

 

Oczywiście pomijam fakt, że można zrobić znacznie lepszy niż luna rekuperator "tymi recami". Dwa wentylatory po 10zł, reku z klingenburga za 500zł i obudowa z XPS w cenie do 200zł. Z bypassem zmieścimy się w 1000zł. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet największy zwolennicy WM i pomp na tym forum ciepła są zgodni, że przy pompie zysk z WM jest żaden.

Ale przy gazie 4tyś zwróci się z 10lat, czysty prąd jeszcze szybciej.

 

Przede wszystkim pompa ze sprężarkami DC nieporównywalnie zyskuje, gdy chodzi na 50 i mniej % . Mało tego pompy p-p im mniejsze tym mają większą efektywność i są tańsze. Poza tym najważniejsze. POZA TYM DZIĘKI POMPIE NIE MA GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomijam fakt, że można zrobić znacznie lepszy niż luna rekuperator "tymi recami". Dwa wentylatory po 10zł, reku z klingenburga za 500zł i obudowa z XPS w cenie do 200zł. Z bypassem zmieścimy się w 1000zł. :p

 

Wentylatory do Luny kosztują standardowo po 72 EUR za sztukę:

http://tmp.ziel-abeg.de/product_info.php?info=p28_motorluefterrad-rh19v-2ep-w6-1r.html

 

Gdzie są takie albo "znacznie lepsze" za 10 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...