Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Powinien. Jak ktoś wchodzi do takiego wątku to chciałby poczytać o tym co w temacie.

 

Temat jest ,Czy rekuperacja sie opłaca a ja będe robił reku za ok. 2,5 tys z dobrym wymiennikiem i najlepszymi wentylatorami bo mi sie bardziej opłaci niz kupic gotowca który nie będzie spełniał moich oczekiwan, tak wiec nie wiem czy tak zupełnie nie na temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Większa sprawność. Porównaj sobie w programach Klingenburga te same wymienniki, ale z różnych materiałów (gs.exe i gs-k.exe).

 

Nie ma co patrzeć na parametry producenta. Mogę Pan pokazać jak te same wymienniki, w tym samym typie centrali, przy tym samym strumieniu różnią się sprawnością nawet o 20-30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest ,Czy rekuperacja sie opłaca a ja będe robił reku za ok. 2,5 tys z dobrym wymiennikiem i najlepszymi wentylatorami bo mi sie bardziej opłaci niz kupic gotowca który nie będzie spełniał moich oczekiwan, tak wiec nie wiem czy tak zupełnie nie na temat
Tego wcześniej nie napisałeś. :) Moim zdaniem akurat różnica w sprawności wymiennika nie ma wielkiego znaczenia. Te 10 % różnicy na odzysku to grosze. To co Brzęczkowski wyżej pisze to... bez komentarza. Nie wiem po co się misiu produkuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Czytam ten wątek i postanowiłem wrzucić swoje 3 grosze porównywaliście tanie rekuperatory z innym drogim rekuperatorem

też sobie porównałem

użyłem do tego symulatora z tej strony

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/symulator-rekuperatora.aspx

podstawiłem takie dane

temperatura na wywiewie 22C bo taką mam wilgotność 50%

temperatura na czerpni 2,5 C bo ponoć taka jest średnia temperatura w sezonie grzewczym

wydajność centrali 120m3 bo tyle powinno być na 4 osoby

wydajność centrali 50%

symulator pokazuje odzysk cieplny 0,4 KW na godzinę

 

 

Teraz zmieniłem przy tych samych parametrach wydajność rekuperatora na 80% (chyba nie za dużo ostrożnie)

teraz symulator pokazuje 0,6 kW na godzinę

więc różnica to 0,2Kw na godzinę

więc na sezon grzewczy 180x24x0,2kW = 864 kWh

teraz różnica na jakości i zapotrzebowaniu wentylatorów ok 30W na godzinę (takie znalazłem różnice np airpack z innymi tanimi

0,03 Kw x24x 340dni =244 KWh wentylacja powinna chodzić cały rok

razem to daje 1108 kwh

i teraz w zależności czym kto grzeje ja prądem średnio mam 0,51 KWh x 1100 = 561 zł

powiem tak biorąc pod uwagę że różnica pomiędzy tanim 1600 a 6500 = 4900 powinna się po 9 latach wrócić

a to że do tego taniego trzeba dokupić grzałkę i inne dodatki oraz by włączyć bypass trzeba wchodzić na strych że trzeba zaglądać do filtrów itd a droższy sam nas informuje itd to wydaję mi się że jest to ekonomicznie uzasadnione

po za tym nawet jeśli by nie było żadnych oszczędności to komfort też można wycenić

różnica 5000 zł rozłożona na powiedzmy 10 lat to jest 40 zł miesięcznie

sory ale to są 3 paczki fajek za to by nie mieć problemów i myślenia kiedy włączyć kiedy wyłączyć czy nam zamarznie itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś Powie że to przy prądzie ta oszczędność

Ale dziś budując dom od początku nie ma sensu czego innego brać pod uwagę

dom 120 m2 użytkowej

załóżmy koszty inwestycyjne przy prądzie

dom roczne zapotrzebowanie powiedzmy 25 KWh na m2 =3000 Kwh

przy założeniu taryfy nocnej +dziennej to daje koszt 1550 zł rocznie za ogrzewanie

( taki dom nie ma problemy wybudować nie będzie droższy trzeba tylko zadbać by nie było mostków termicznych)

koszt instalacji wentylacyjnej

powiedzmy 13000 z montażem przez firmę bez własnej roboty (wiem że można taniej )

koszt kabli i grzejników z programatorami to 6000 zł łączne koszty inwestycji 19 tys

 

Niech mi ktoś powie za ile można rozwiązać sprawę wentylacji i ogrzewania w domu

według tego co się orientuję to ok 40tys w tej cenie koszty m2 wybudowania kotłowni komina itd rozprowadzenia ciepła chyba nie da się za dużo taniej

powstaje nam różnica 21000 zł na kosztach inwestycji

załóżmy że koszty ogrzewania obniżymy innym nośnikiem 3 krotnie do 500 zł rocznie ( co według mnie nie jest możliwe ) bo sam serwis przeglądy urządzeń będą trochę kosztować ale cóż załóżmy że tak się uda mamy 1000 zł rocznie taniej

ale wydaliśmy o 21 ty więcej więc zwrot po 20 latach

hmmmmm tylko czy piece pompy ciepła pompki i inne rzeczy tyle wytrzymają chyba nie ..

w ogrzewaniu elektrycznym na pewno tak

a co mamy na plusie komfort

pełne sterowanie każdym pomieszczeniem

brak problemów z przeglądami itd z cieknącym dachem koło komina itd ....

ktoś powie że to nie prawda

a ja twierdzę że prawda od 1996 roku mieszkam w takim domu

co prawda nie mam takiego komfortu jak rekuperacja mam strasznie podziurawioną izolacje sufitu przez 4 kominy wentylacyjne bo bałem się straszono mnie że będzie problem z wilgocią i teraz te kominy działają jak radiatory i mimo tych błędów płacę maksymalnie 2500 na rok za ogrzewanie

Pozdrawiam Nabijacie się pana TB ale podchodząc całościowo do inwestycji budowy domu to prąd wychodzi najtaniej a jak by się chciał bawić w akumulację ciepłą w podłodze i inne bajery wyjdzie jeszcze taniej tylko po co ile można jeszcze urwać 500 zł od samej różnicy w kosztach inwestycji

21000 x 5 % kredyt to daje rocznie 1050 zł odsetek do banku a koszt ogrzewania takiego domu 1500 zł więc.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzę od innej strony, z przyjęciem części Twoich danych.

Mieszkam równo rok, na CO poszło w tym czasie 1050 zł z gazu. Według OZC straty ciepła na wentylację to blisko 30%, czyli 315 zł rocznie.

Jeśli mamy odzysk 50%, to oszczędzamy z tego 157 zł. Jeśli odzysk 80%, to oszczędzamy 252 zł. Różnica zysku na odzysku to raptem 95 zł rocznie.

 

Przyjmuję Twoją różnicę zużycia energii przez wentylatory, a nawet zwiększę cenę prądu, bo z rachunku wyszło mi 0,65zł/kWh.

Różnica w zużyciu prądu daje 158zł rocznie.

Łączne oszczędności roczne na zastosowaniu drogiej centrali dałyby zatem u mnie 254, a nie 561 zł.

Jeśli przyjmę, że centrala z dodatkami kosztowała mnie 2000 zł, a nie 1600, to mamy różnicę 4500, a nie 4900 zł. Kolejny krok w Twoją stronę.

Mimo to, czas zwrotu różnicy w cenie wyszedł mi prawie 18, a nie 9 lat.

 

Uwagi:

Luna na biegu podstawowym zużywa u nas 55W. Przy bardzo oszczędnych centralach różnica może być większa niż te 30W.

Filtry wymieniam regularnie co 3 miesiące, nie oglądając ich w międzyczasie.

Bypassu nie włączam.

Odzysk na Lunie zwykle wychodził mi większy niż przyjęte w założeniu 50%.

Była ciepła zima.

 

Dobrze wszystko liczę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wszystko liczę?
Niezupełnie. OZC to oszustwo marketingowe, taki gadżet. Nie da się policzyć strat / zysków przez okna, do gruntu czy wentylacji grawitacyjnej.

Kolejna sprawa to idea. Centralne systemy ogrzewania, nie sprawdzają się przy małym zapotrzebowaniu, im mniej potrzeba ciepłą tym efektywność ich spada.

Odzysk ciepłą do wentylacji wprowadzono w 1990 roku po to, by obniżyć koszty budowy i eksploatacji. Ogrzewanie elektryczne niecentralne, jest tańsze w instalacji i znacznie tańsze w eksploatacji przy wentylacji z dobrym rekuperatorem.

I teraz takie zdanie:

Czy się opłaca obniżyć koszt budowy i koszt eksploatacji w zamian za znacznie wyższy komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. OZC to oszustwo marketingowe, taki gadżet. Nie da się policzyć strat / zysków przez okna, do gruntu czy wentylacji grawitacyjnej.

Kolejna sprawa to idea. Centralne systemy ogrzewania, nie sprawdzają się przy małym zapotrzebowaniu, im mniej potrzeba ciepłą tym efektywność ich spada.

Odzysk ciepłą do wentylacji wprowadzono w 1990 roku po to, by obniżyć koszty budowy i eksploatacji. Ogrzewanie elektryczne niecentralne, jest tańsze w instalacji i znacznie tańsze w eksploatacji przy wentylacji z dobrym rekuperatorem.

I teraz takie zdanie:

Czy się opłaca obniżyć koszt budowy i koszt eksploatacji w zamian za znacznie wyższy komfort?

Wróć misiu do swojego przedszkola i nie przeszkadzaj jak starsi rozmawiają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i postanowiłem wrzucić swoje 3 grosze porównywaliście tanie rekuperatory z innym drogim rekuperatorem

też sobie porównałem

użyłem do tego symulatora z tej strony

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/symulator-rekuperatora.aspx

podstawiłem takie dane

temperatura na wywiewie 22C bo taką mam wilgotność 50%

temperatura na czerpni 2,5 C bo ponoć taka jest średnia temperatura w sezonie grzewczym

wydajność centrali 120m3 bo tyle powinno być na 4 osoby

wydajność centrali 50%

symulator pokazuje odzysk cieplny 0,4 KW na godzinę

 

 

Teraz zmieniłem przy tych samych parametrach wydajność rekuperatora na 80% (chyba nie za dużo ostrożnie)

teraz symulator pokazuje 0,6 kW na godzinę

więc różnica to 0,2Kw na godzinę

więc na sezon grzewczy 180x24x0,2kW = 864 kWh

teraz różnica na jakości i zapotrzebowaniu wentylatorów ok 30W na godzinę (takie znalazłem różnice np airpack z innymi tanimi

0,03 Kw x24x 340dni =244 KWh wentylacja powinna chodzić cały rok

razem to daje 1108 kwh

i teraz w zależności czym kto grzeje ja prądem średnio mam 0,51 KWh x 1100 = 561 zł

powiem tak biorąc pod uwagę że różnica pomiędzy tanim 1600 a 6500 = 4900 powinna się po 9 latach wrócić

a to że do tego taniego trzeba dokupić grzałkę i inne dodatki oraz by włączyć bypass trzeba wchodzić na strych że trzeba zaglądać do filtrów itd a droższy sam nas informuje itd to wydaję mi się że jest to ekonomicznie uzasadnione

po za tym nawet jeśli by nie było żadnych oszczędności to komfort też można wycenić

różnica 5000 zł rozłożona na powiedzmy 10 lat to jest 40 zł miesięcznie

sory ale to są 3 paczki fajek za to by nie mieć problemów i myślenia kiedy włączyć kiedy wyłączyć czy nam zamarznie itd

Zauważ, że zmiana wilgotności powietrza nawiewanego nie powoduje zmiany wyniku a powinna. Domyślnie ustawiona jest na 40% co jest bzdurą. Przy tych 2,5oC powietrze ma praktycznie 100% wilgotności albo zbliżoną wartość. Graniczny odzysk dla, ponoć świetnej centrali Airpack to 90% jak wynika z publikowanych przez producenta badań. Graniczny tzn tylko w określonych warunkach. Średnio to pewnie około 80%. Weź teraz pod uwagę grzanie prądem w drugiej taryfie albo PC. Nie tylko nie zwróci się droższa centrala ale nawet zakup najtańszej nie daje oszczędności uzasadniających założenie rekuperacji, biorąc pod uwagę tylko czas zwrotu inwestycji. Przy kredycie wychodzi jeszcze dużo gorzej. Oszczędność na rekuperacji to wymysł producentów wspieranych przez sklepikarzy pokroju Brzęczkowskiego. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 KWh/m2 ? optymistyczny wynik. Mi ledwo udało się zejść ponżej 40 :/ Dla przykładu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/sxv nie widzę możliwości zejścia jeszcze o prawie połowe nie powodując wzrostu koszów budowy o jakieś chore kwoty.

 

Nawet domy z lat 50tych nie zużywają ponad 30kWh przy poprawnie wykonanej instalacji. Wszystko powyżej 30kWh to "wina" wentylacji i złej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzę od innej strony, z przyjęciem części Twoich danych.

Mieszkam równo rok, na CO poszło w tym czasie 1050 zł z gazu. Według OZC straty ciepła na wentylację to blisko 30%, czyli 315 zł rocznie.

Jeśli mamy odzysk 50%, to oszczędzamy z tego 157 zł. Jeśli odzysk 80%, to oszczędzamy 252 zł. Różnica zysku na odzysku to raptem 95 zł rocznie.

 

Przyjmuję Twoją różnicę zużycia energii przez wentylatory, a nawet zwiększę cenę prądu, bo z rachunku wyszło mi 0,65zł/kWh.

Różnica w zużyciu prądu daje 158zł rocznie.

Łączne oszczędności roczne na zastosowaniu drogiej centrali dałyby zatem u mnie 254, a nie 561 zł.

Jeśli przyjmę, że centrala z dodatkami kosztowała mnie 2000 zł, a nie 1600, to mamy różnicę 4500, a nie 4900 zł. Kolejny krok w Twoją stronę.

Mimo to, czas zwrotu różnicy w cenie wyszedł mi prawie 18, a nie 9 lat.

 

Uwagi:

Luna na biegu podstawowym zużywa u nas 55W. Przy bardzo oszczędnych centralach różnica może być większa niż te 30W.

Filtry wymieniam regularnie co 3 miesiące, nie oglądając ich w międzyczasie.

Bypassu nie włączam.

Odzysk na Lunie zwykle wychodził mi większy niż przyjęte w założeniu 50%.

Była ciepła zima.

 

Dobrze wszystko liczę?

 

Dobrze policzyłeś tylko ja podałem ci różnicę kosztów z tego symulatora zakładam że ktoś kto to robił podstawił dobre cyferki

po 2 zakładam ogrzewanie elektryczne patrzę na dom jako całościową inwestycję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc na sezon grzewczy 180x24x0,2kW = 864 kWh

 

Sezon grzewczy nie trwa 180dni, tym bardziej w domu o zapotrzebowaniu 25kWh.

 

25 KWh na m2 =3000 Kwh

przy założeniu taryfy nocnej +dziennej to daje koszt 1550 zł rocznie za ogrzewanie

 

Nie wszystkim odpowiada grzanie prądem tylko w drugiej taryfie. Dużo osób dogrzewa wieczorami dla zapewnienia komfortu.

 

koszt instalacji wentylacyjnej

powiedzmy 13000 z montażem przez firmę bez własnej roboty (wiem że można taniej )

 

Ja zrobiłem za 1000zł (jeden tysiąc). Rekuperator zrobiłem sam, a kanały wyciąłem w warstwie izolacji (w styropianie).

Kable kupię za ok. 3000zł i podepnę do fibaro przekaźnikami (5szt. po ok. 200zł sztuka). I mimo tego, że z OZC wyszedł mi dom ok. 10kWh/m2/rok to i tak dorzucę do kabli jeden split na ogrzewanie salonu.

 

Całość ok. 8-9tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że zmiana wilgotności powietrza nawiewanego nie powoduje zmiany wyniku a powinna. Domyślnie ustawiona jest na 40% co jest bzdurą. Przy tych 2,5oC powietrze ma praktycznie 100% wilgotności albo zbliżoną wartość. Graniczny odzysk dla, ponoć świetnej centrali Airpack to 90% jak wynika z publikowanych przez producenta badań. Graniczny tzn tylko w określonych warunkach. Średnio to pewnie około 80%. Weź teraz pod uwagę grzanie prądem w drugiej taryfie albo PC. Nie tylko nie zwróci się droższa centrala ale nawet zakup najtańszej nie daje oszczędności uzasadniających założenie rekuperacji, biorąc pod uwagę tylko czas zwrotu inwestycji. Przy kredycie wychodzi jeszcze dużo gorzej. Oszczędność na rekuperacji to wymysł producentów wspieranych przez sklepikarzy pokroju Brzęczkowskiego.

 

nie zgodzę się z tobą przyjąłem że airpack ma tylko 80% sprawności wiec różnice dobre wychodzą a co do wilgotności nie znam się na tym

jak budujesz dom by był komfortowy musisz zrobić wentylację a czy robisz ją za 5 tys czy za 13 tys jest bez różnicy jeśli połączysz

Grzeję dom prądem bez akumulacji dom średnio koszt to 0,51zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym Panowie nie ważne czy to będzie w nocnej taryfie czy dziennej koszt ogrzewania domu to 1500 zł max a różnica w inwestycji z innymi sposobami ogrzewania to ponad 20tys do 40 tys wiec samo ogrzewanie w ten sposób analizując mam za darmo oczywiście można zrobić to taniej i rekuperację za jakieś 6 tys ogrzewanie za 4 tys wyjdzie wtedy 10 tys i różnica będzie jeszcze większa bo 30 tys

mam dom wybudowany w 1996 i ten podziurawiony dom bez rekuperacji i z wielką niesterowalną wentylacją grawitacyjną zużywa 40kWh na 1m2 wiec 25 m2 to żaden problem każdego niedowiarka zaproszę do siebie i udowodnię najdroższe w starym domu mam podgrzewanie CWU a teraz to łatwo zmienić za 7 tys pompę monoblok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgodzę się z tobą przyjąłem że airpack ma tylko 80% sprawności wiec różnice dobre wychodzą a co do wilgotności nie znam się na tym

jak budujesz dom by był komfortowy musisz zrobić wentylację a czy robisz ją za 5 tys czy za 13 tys jest bez różnicy jeśli połączysz

Grzeję dom prądem bez akumulacji dom średnio koszt to 0,51zł

Wilgotność ma akurat bardzo duże znaczenie przy obliczaniu sprawności wymienników. Sprawność temperaturowa najczęściej podawana przez producentów nijak ma się do sprawności entalpicznej czyli uwzględniającej również energię zawartą w wilgoci niesionej przez powietrze. Temperaturowa jest sporo wyższa ale nie jest prawdziwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym Panowie nie ważne czy to będzie w nocnej taryfie czy dziennej koszt ogrzewania domu to 1500 zł max a różnica w inwestycji z innymi sposobami ogrzewania to ponad 20tys do 40 tys wiec samo ogrzewanie w ten sposób analizując mam za darmo oczywiście można zrobić to taniej i rekuperację za jakieś 6 tys ogrzewanie za 4 tys wyjdzie wtedy 10 tys i różnica będzie jeszcze większa bo 30 tys

mam dom wybudowany w 1996 i ten podziurawiony dom bez rekuperacji i z wielką niesterowalną wentylacją grawitacyjną zużywa 40kWh na 1m2 wiec 25 m2 to żaden problem każdego niedowiarka zaproszę do siebie i udowodnię najdroższe w starym domu mam podgrzewanie CWU a teraz to łatwo zmienić za 7 tys pompę monoblok

Nikt nie neguje faktu, że WM jest lepsza od grawitacyjnej, może być również tańsza, bo nie trzeba kominów itp. Problematyczna jest tak szeroko reklamowana przez producentów oszczędność wynikająca ze stosowania rekuperacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...