Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiertarka z udarem czy młotowiertarka ?


Recommended Posts

Jako, że mój poprzedni bosch dogorywa, zastanawiam się nad wymainą. I do tych 300 zł mam do wyboru :

1) młotowiertarkę: http://www.bosch-do-it.com/pl/pl/majsterkowicze/narz%C4%99dzia/pbh-2100-re-3165140633888-199892.jsp

2) wiertarkę z udarem : http://www.bosch-do-it.com/pl/pl/majsterkowicze/narz%C4%99dzia/psb-650-re-3165140512367-199891.jsp

 

Co wybrać ? Pierwsza daje większe możliwości wiercenia w betonie itp, ale poza tym to chyba same wady ? Cięższa, mniej poręczna, mniejsza moc, mniej obrotów (do wiercenia w innych materiałach), trzeba dokupić wiertła na SDS (ale potem jak już są to plus).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.leroymerlin.pl/elektronarzedzia/wiertarki-wkretarki-mloty-udarowe/mlotowiertarki-mloty-udarowe/mlot-udarowo-obrotowy-ic1500eh-dexter-power,p139384,l166.html#!oceny mam dla przykładu taką młotowiertarkę.. udar mechaniczny powodowany

trzpieniem i talerzem z "falą" można sobie wsadzić ! co właśnie mają wymienione wiertarki.

Tu jest już na tłoku udar, po za tym wiercenie zwykłe i kłucie bez obrotów.

Wiercenie w betonie ? czysta poezja ! żaden bosch z udarem mechanicznym się nie równa.. można tylko upalić wiertła.

To są zabawki do wiercenia w Suporeksie. SDS plus ? wg mnie szybki standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pierwsza co podałem ma "prawdziwy" udar.

A ogólnie zalety jakie podałeś, to właśnie to co napisałem - dobre wiercenie w betonie. Nic więcej :(

A w domu, wiercenie w betonie to 10 % chyba tylko.

 

Fantom

 

ja mialem boscha z udarem na zebatce, oj tragedia. ale z 15 dzialala, jak padla kupilem uzywana hilti z prawdziwym udarem, bajka, wiercilem kilkaset kolkow w wiencu do sufitu z gk, sama wchodzi w beton i to z wiertlem za 8zl. tam gdzie ja kupowalem namotal mi taka przystawke jak potrzebuje cos w metalu albo drewnie wiercic, poczatek na sds i pozniej gwint na ktory nakrecil glowice wlasnie z.tego boscha co sie.uwalil, i mam porzadno wiertarke z mozliwoscia zwyklych wiertel.

 

a mlotowiertarka to bardziej przemyslowo. douzytku w domu uwazam przerost formy nad trescia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do użytku domowego nie ma sensu młotowiertarki. Sam się przekonałem , ile razy trafisz na coś co będzie ciężko przewiercić ? Powoli i wiertarką z udarem pójdzie. A młotowiertarka jak sam napisałeś ma wady. Nie wiem jak takie z wyższych półek ale jak ja miałem to miała bicie po włożeniu główki na wiertła , więc już nie wywiercisz precyzyjnie czegoś bo rozbija parę mm więcej niż wiertło mam , zamiast 6mm robi się 10mm :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z tym co rustin pisze , zwykla wiertarka z dobrym udarem w zupelnosci Ci starcza, ja swoja zapierniczam ze wszystkim , najwazniejsze zeby sprzet byl poreczny i tez nie wiadomo jakiej mocy ci do domu nie trzeba. do 300 zeta mozesz np wziac http://www.ceneo.pl/23059033#tab=reviews ja mam podobna tylko mniej W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy do czego.

Ja przed budową kupiłem i młotowiertarkę i wiertarkę. Jedna i druga mi się teraz często przydaje.

WYwiercenie otworu w nowowczesnym budownictwie w betonie, który ma dużo kruszywa, a i drucik się trafi, jest masakrą, jeśli wiercisz zwykłą wiertarką.

Natomiast, SDS rzeczywiście nie nadaje się do wiercenia w metalu czy drewnie, ma małe obroty i nie jest poręczny.

 

Kup SDSa, a do innych zastosowań jakąś tańszą wiertarkę za 100zł:-)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy do czego.

Ja przed budową kupiłem i młotowiertarkę i wiertarkę. Jedna i druga mi się teraz często przydaje.

WYwiercenie otworu w nowowczesnym budownictwie w betonie, który ma dużo kruszywa, a i drucik się trafi, jest masakrą, jeśli wiercisz zwykłą wiertarką.

Natomiast, SDS rzeczywiście nie nadaje się do wiercenia w metalu czy drewnie, ma małe obroty i nie jest poręczny.

 

Kup SDSa, a do innych zastosowań jakąś tańszą wiertarkę za 100zł:-)

 

pzdr

 

Zgadzam się z tą opinią. Dodam od siebie tylko, że ja młotowiertarką wiercę w stali i w drewnie, zwłaszcza większymi wiertłami ze względu na lepszy moment obrotowy oraz mniejszą liczbę obrotów. Dzięki temu wiertła się nie tępią tak szybko, jak w przypadku zabawy małą udarówką. Ogólnie to uzależniłbym wybór między zwykłą wiertarką, a młotowiertarką od zakresu prac. Jeśli budowałbym dom i robił chociażby instalacje, to bez zastanowienia młotowiertarkę, a jeśli do prac ogólno domowych, bez przewagi pracy w ścianach, a pracowałbym w metalu, czy drewnie, to udarówkę, ale dwubiegową.

 

Przy zwykłej wiertarce, to najważniejsze jest, by była wyposażona w dobry uchwyt, np. firmy ROHM - wiercenie udarowe z uchwytem nietrzymającym wiertła, to gorsze niż "syzyfowa praca".

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Dafi Pe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
zgadzam sie z tym co rustin pisze , zwykla wiertarka z dobrym udarem w zupelnosci Ci starcza, ja swoja zapierniczam ze wszystkim , najwazniejsze zeby sprzet byl poreczny i tez nie wiadomo jakiej mocy ci do domu nie trzeba. do 300 zeta mozesz np wziac http://www.ceneo.pl/23059033#tab=reviews ja mam podobna tylko mniej W

 

Zgadzam się w zupełności. Prawda jest taka, że wiertarka nie potrzebuje mega dużo mocy by dobrze pracować. Te sprzęty sprzed lat za którymi dziś tęsknimy i chwalimy za długowieczność miały moce, że dziś najtańsze modele mają więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie wszystko juz zostalo powiedziane - warto miec i wiertarke z udarem (mam taka Makity - wystarczy do cegly, pustaka, betonu komorkowego, drewna, metalu itd.), i mlotowiertarke z SDS plus (do wiercenia w betonie, kucia bruzd, skuwania kafelkow itp.).

 

Brak tylko informacji nt. sily udaru. Bosch z pierwszego postu ma 1.7J - w sam raz na wiercenie w dobrze wypalonej cegle, ale juz nie klinkierowce. Nastepny byl Dexter z bodajze 3.5J - swietne do betonu, nawet z grysem, kucia bruzd, skuwania kafelkow, wiercenia w ceglach klinkierowych, kucia scian ceglanych i z pustakow, a nawet delikatnego kucia betonu, ale zastrzegam, ze chodzi o pare, maks parenascie cm3, bo sie i mlot, i czlek tylko zameczy.

 

Do grubszych betonowych kuc bez min. 10J nie podchodz, a do prac betonowo-wyburzeniowych to juz 30-40J i SDS Max.

 

Ostatni punkt raczej dotyczy budowy, niz mieszkania, ale przy remoncie kapitalnym mieszkania troche mi sie kucia w wielkiej plycie (bruzdy pod kable - dwa ciecia flexem i kucie tego, co pomiedzy oraz robienie otworow pod puszki) zdarzylo - mlot rzedu 3.5-4.5J wystarczyl. Jesli ktos bedzie chcial wywalic futryne, to juz moze nie wystarczyc, ale wypozyczalnie sprzetu budowlanego na szczescie nie sa b. drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 6 months później...
  • 4 years później...

No w moim przypadku skończyło się na

https://shop.bosch-professional.com/pl/pl/produkty/wiertarka-udarowa-gsb-13-re--9787

 

Jak na razie wystarcza do wszystkich prac.

Choć jak wierciłem pod kotwy fi20 w betonie, to musiałem pożyczyć dużą młotowiertarkę. Bo takim czymś to chyba kila dni bym wierci :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...