Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aranżacja kuchni z salonem i jadalnią - proszę o pomoc


mmonikamm

Recommended Posts

Witajcie,

 

Podglądałam podobne tematy na forum i w końcu zdecydowałam się zamieścić post i zwrócić się do Was z prośbą o pomoc.

Chodzi mi o wstępny układ pokoju dziennego połączonego z jadalnią i kuchnią - w tym domu.

 

Został zmieniony układ okien, tj. zrezygnowaliśmy z okien narożnych. W zamian za to w kuchni pozostało tylko jedno okno na zachodniej ścianie (patrząc na projekt w miejscu, gdzie jest zaplanowany zlew). W salonie również usunięto narożne okno, w jego miejsce powstały dwa osobne, na zachodniej i południowej ścianie. Przy drzwiach tarasowych również usunięto wysokie okno, a same drzwi w projekcie przesunięto, aby patrząc z zewnątrz dom był proporcjonalny.

 

Teraz rodzi się pytanie, w jaki sposób zaprojektować te dwa pomieszczenia, aby były funkcjonalne i wygodne?

 

Jeśli chodzi o kuchnię, na pewno chciałabym przełożyć kuchenkę w inne miejsce (myślę o kuchence gazowej, dlatego musi stać przy ścianie). Zastanawiałam się również nad postawieniem ściany, aby odizolować częściowo kuchnię od salonu (kuchnia będzie intensywnie użytkowana) i wstawić przesuwne drzwi chowane w kasecie w ścianie, jednak powiedziano mi, że niepotrzebnie "zagracę" przestrzeń.

 

Co Wy byście zaproponowali? Liczę na Wasze sugestie i pomysły.

W załączniku moje próby wymyślenia czegoś na własną rękę. Z góry przepraszam za jakość.

Parter 1 kuchnia jak w projekcie.png

Parter 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwsza propozycja podoba mi się zdecydowanie bardziej - kuchnię (półwysep) można zamknąć od strony salonu niską ścianką, która przysłoni blat, ale nie zabierze przestrzeni - tym bardziej, że jak widzę, możesz mieć stół doklejony do tej ścianki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza propozycja podoba mi się zdecydowanie bardziej - kuchnię (półwysep) można zamknąć od strony salonu niską ścianką, która przysłoni blat, ale nie zabierze przestrzeni - tym bardziej, że jak widzę, możesz mieć stół doklejony do tej ścianki.

Jak w takim razie rozplanować układ lodówka - zlew - kuchenka, aby było funkcjonalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj proszę wymiary kuchni, bo inaczej radzić ciężko;)

I to, co chciałabyś tam mieć

Wymiary: 3,25 m szerokości x 3,15 m długości.

 

Potrzebuję mieć najbardziej podstawowe rzeczy, tj. lodówka, kuchenka, zlew, zmywarka, miejsce do przygotowywania potraw i do ustawienia drobnych kuchennych sprzętów.

Rozważam mały stolik z dwoma krzesłami, ale raczej nie będzie gdzie tego wcisnąć, jednak jeśli miałabyś jakiś pomysł - bardzo proszę o sugestię.

 

Wszelkie rady i wskazówki będą niezwykle cenne, z góry ogromnie dziękuję za poświęcony czas. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dość dużą kuchnię, a biorąc pod uwagę to, że nie potrzebujesz tam szaleństw to zrobiłabym ją tak (choć nie wiem, jak wypada okna)

http://i4.photobucket.com/albums/y145/ana289/1_zps9uf6ryp6.jpg

 

ponieważ kuchnia jest cofnięta, można stół postawić jako wolnostojący, np okrągły:)

 

Ale można również ustawić klasyczną podkowę - przy czym płyta może być na półwyspie lub pod ścianą, a tu blat roboczo śniadaniowy - nie wiem, przy czym spędzasz więcej czasu;)

http://i4.photobucket.com/albums/y145/ana289/22_zpsqfwh9ppe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ana289 - świetne rysunki, dziękuję za czas i pomysły!

 

Druga opcja bardziej do mnie przemawia, jednak mam kłopot z tą kuchenką właśnie, bo planuję gazową i nie wiem, czy ciągnięcie kabli po tym murku nie będzie kłopotliwe, a dodatkowo, będę potrzebować wyciągu, coby jak najbardziej pochłaniać zapachy z gotowania. W tym przypadku musiałby zawisnąć podwieszony pod sufitem i myślę, że nie wyglądałoby to korzystnie, bo przyciągałby niepotrzebnie wzrok.

Z kolei, czy przerzucenie kuchenki na ścianę nie spowoduje, że będę "biegać" po kuchni między zlewem, lodówką a kuchenką?

 

W salonie to duże okno to drzwi na taras, nie wiem, to też chyba ma znaczenie dla ustawienia stołu, żeby nie utrudniał komunikacji. Po oglądnięciu zmodyfikowanego projektu okazuje się, że te drzwi będą się znajdować w odległości 1 m od murku ( bez cofnięcia), więc raczej w tym miejscu stół będzie zawadzać.

 

Jeśli chodzi o pierwszą opcję, w sumie też jest ciekawa. To cofnięcie dałoby więcej miejsca na stół. Muszę przegadać ją z moją drugą połową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegadaj;)

 

Co do kuchenki nad wyspą - piękne są wolnowiszące okapy, ale też nie najtańsze:(

 

Z pewnością warto pomyśleć nad projektem globalnie, łącznie z jadalnią i salonem - rozrysować wszystko, żeby potem nie było niespodzianek i utrudnionego wyjścia na taras;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegadaj;)

 

Co do kuchenki nad wyspą - piękne są wolnowiszące okapy, ale też nie najtańsze:(

 

Z pewnością warto pomyśleć nad projektem globalnie, łącznie z jadalnią i salonem - rozrysować wszystko, żeby potem nie było niespodzianek i utrudnionego wyjścia na taras;)

 

Dziękuję za wskazówki!

 

Proszę jeszcze o informację, w opcji pierwszej o ile cofnęłaś kuchnię, tj. ile miejsca pozostało pomiędzy jednym a drugim rzędem szafek? Albo ile sugerujesz zostawić miejsca, aby było wygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Arka, zna się:)

Przy 140 jest już bardzo wygodnie i optymalnie - większa przerwa spowoduje,że nabiegasz się po kuchni.

Zatem jeśli kuchnia ma 315 - 60 - 120 - 60 - 12(ścianka). Czyli zyskujesz na stół dodatkowe 63cm:).

Nie wiem w jakim miejscu jest okno tarasowe - ale stół powinien bezkolizyjnie wejść:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Arka, zna się:)

Przy 140 jest już bardzo wygodnie i optymalnie - większa przerwa spowoduje,że nabiegasz się po kuchni.

Zatem jeśli kuchnia ma 315 - 60 - 120 - 60 - 12(ścianka). Czyli zyskujesz na stół dodatkowe 63cm:).

Nie wiem w jakim miejscu jest okno tarasowe - ale stół powinien bezkolizyjnie wejść:)

 

Nie mam niestety dostępu do planów, więc nie jestem w stanie podać dokładnej odległości, ale zakładając pierwotną wersję: od murku do krawędzi okna tarasowego jest około 80 - 100 cm.

Po przesunięciu murku możnaby się nawet pokusić o coś w stylu ławki do siedzenia, coby zwiększyć ilość miejsca siedzącego dla gości :)

 

Tylko czy z kolei przesunięcie murku i cofnięcie kuchni nie będzie wyglądać źle w stosunku do wystającej ściany spiżarni z prawej strony? Ale jak tak myślę to raczej nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne, ale po przejrzeniu cen takiegoż ustrojstwa musiałam zbierać szczękę z podłogi. No ale - nikt nie mówił, że będzie tanio ;)

 

Jeśli chodzi o ten drugi, do niego trzeba mieć węższą kuchenkę albo stosunkowo głęboką szafkę/wyspę, żeby jedno z drugim pomieścić.

Człowiek nie wie, ile fajnych bajerów można w sklepie znaleźć, tylko mieć grubszy portfel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może tuba?, może biała?

http://www.projektowanie-wnetrz.com/grafika/zdjecia/projekt_aranzacji_wnetrz_otwartej_nowoczesnej_kuchni.jpg

 

wszystko zależy od tego, jaki planujesz budżet na kuchnię.

I warto postarać się o wizualizację kuchni, zanim się kupi meble;) Może forumowy Arek mógłby Ci pomóc - ma taki cudny program do wizualizacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...