Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży piętrowy dom prawie pasywny, nowoczesna architektura, metodą gospodarczą zleceń


Recommended Posts

No właśnie, a propos okien. Jakie ostatecznie idą (widziałem po drodze wzmiankę o AdamS)? Ile m2 wychodzi u Ciebie?

 

Ja zbieram oferty, mam 41m2, większość okien to FIXy, tylko balkon x2 i taras x2 otwierane. Drutex, ze swoim Uw=0.89, dla IGLO 5C wycenił na 20 tys. zł brutto z montażem. Podobnie Aluplast cenowo wyszedł, ale Uw=0,72. W obydwu przypadkach okna otwierane (a nie suwane, choć suwane tylko 1500 droże na systemie PSK, który mnie mierzi i jeśli już miałbym suwane robić, to HST -- ale tu z kolei cena skacze strasznie). Dodatkowo z Aluplastu dostałem wyceny na zewnętrzne rolety elektryczne -- 25 tys. zł brutto z montażem. :jawdrop: I tak sama roleta kosztuje 200-500 zł brutto, a mechanizm 500 zł niezależnie od wielkości rolety, plus duperele i wychodzi ponad 1000zł od rolety. Mikołaju, będziesz montować rolety?

 

Aha, mam też OZC, CO wyszło mi 9,5MWh/rok z odseparowaniem garażu i pom. gospodarczego z badziewiastymi oknami Drutexu. Straty na poziomie 6,5kW. Nie jest źle.

 

Wlasnie jestesmy na etapie finalizowania okien i mialem o tym temacie nieco szerzej opisac, jak juz padnie finalna kropka nad "i". To tak naprawde kwestia kilku dni, zeby minimum 6 tygodni produkcji i okna byly gotowe na polowe marca.

 

Jutro wkleje zdjecie fajnego zamiennika HST, ktory bedzie wlasnie u nas :)

 

To wypowiem sie dokladniej za to w temacie rolet. Po glebszym zbadaniu tematu, moja konkluzja bylo .. DAJ SOBIE SPOKOJ Z ROLETAMI .. bo:

- sa cholernie drogie. To drugie tyle co okna.

- A piekna to to ona nie jest. Dom z zamknietymi roletami wyglada raczej brzydko niz ladnie.

- ze niby zmniejszaja straty ciepla w nocy? OK to prawda. Ale stanowia tez spory mostek, ze wzgledu na swoja specyfike montazu. Oczywiscie mozna probowac roznych sposobow, ale to raczej kombinowanie. A bilans? Wydac 20-30k PLN po to zeby osiagnac nieco lepsze wyniki kWh? To nie ma sensu. A poza tym !!! Jak zamkne wszystkie rolety wychodzac, to jak ten dom ma sie nagrzac w poludnie od slonca??

- bezpieczenstwo? Zlodziej doskonale sobie z roleta poradzi. Powstrzyma go tylko nieco dluzej. Lepiej te pieniadze przesunac na instalacje alarmowa, swiatla w ogrodzie, kamery itp. Inna sprawa ze jak wychodze z domu i zamykane sa wszystkie rolety (tworzac fantastyczny bunkier) to zlodziej ma przynajmniej pewnosc ze nikogo nie ma :). A tak nigdy tej pewnosci nie ma. Ze o symulacji obecnosci swiatlem nie wspomne.

- Duperel .. zamkniete przez wieksza czesc dnia rolety, skutecznie odetna od dostepu do swiatla wszystkie domowe roslinki .. (kwiatki nie nadrobia tego w weekend :).

 

Podsumowujac rolety - nie dziekuje, wole lepsze okna, dobry montaz, dobry alarm, a w srodku domu zaslony - bo wlasnie zaslony od tego sa.

Rolety-zewnętrzne.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 658
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm... musiałeś to napisać, musiałeś?! :p

 

A tak poważnie, to ja nie chciałem rolet antywłamaniowych, ani ze względu na oszczędności na ogrzewaniu, tylko ze względu na intymność po zmroku, kiedy to przy oświetleniu w domu wszystko widać z zewnątrz. Teraz są ładnie chowane rolety w warstwie ocieplenia. No i ciepły montaż też jest możliwy.

 

Czekam na info o Twoich oknach. :)

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obserwuję wpisy od czerwca. Kończę budowę domu pasywnego (odbieram teraz instalacje). Na rolety zdecydowałem się po gorącym lecie 2015. Mam też maty kapilarne, ale przy stałych temperaturach powyżej 25 i przy ekspozycji okien na południe projektantce i wykonawcy wyszło, że nie dadzą rady. Co do reszty uwag do rolet:

- montaż ciepły, przygotowanie już na etapie budowy ścian,

- przeciwwłamaniowe właściwości mnie nie interesują; bardziej wierzę w sąsiadów,

- wygląd faktycznie jest bunkrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, co prawda pasywa nie buduję, w podstawach projektu planuję klimatyzację w całym domu -- także argument ochrony przed słońcem mnie nie dotyczy w przypadku rolet. Po prostu nie będzie mi się chciało latać po domu i zasłaniać firan, żeby mi w okna po zmroku nie zaglądali. Chciałem czujnik zmierzchowy i automatyczne zamykanie widoku z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, co prawda pasywa nie buduję, w podstawach projektu planuję klimatyzację w całym domu -- także argument ochrony przed słońcem mnie nie dotyczy w przypadku rolet. Po prostu nie będzie mi się chciało latać po domu i zasłaniać firan, żeby mi w okna po zmroku nie zaglądali. Chciałem czujnik zmierzchowy i automatyczne zamykanie widoku z zewnątrz.

 

Kilkanaście postów wcześniej, wkleiłem zdjęcie gdzie jest dużo słupków oświetleniowych przy dużych oknach - ja też nie chcę żeby po zmroku ktoś mi w okna zaglądał, natomiast sądzę że intensywne oświetlenie + zasłony w środku jest lepszym rozwiązaniem. Lepszym ponieważ, ja widzę co jest na zewnątrz. Wole żeby takie oświetlenie było właczone nawet na całą noc, niż zaciąganie rolet. Potwierdziłem z Panem od Alarmów, iż dobre oświetlenie działki, to właśnie najbardziej odstrasza złodziei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra zmieniamy wątek na okna.

Zanim jeszcze napiszę szczegóły mojego zamówienia .. zamiast okna na taras HST, wybraliśmy takie oto coś:

Czyli 1 FIX 90cm i okno balkonowe 180cm - otwierane na zewnątrz a nie do wewnątrz! :) Otwierania do wewnątrz nie mogliśmy mieć ze względu na kolizję drzwi z "trasą przejścia"

http://i3.fmix.pl/fmi2177/0c30d890002cbe5c569cd4b5/zdjecie.jpg

Nawet nie wiedziałem że coś takiego może być, w sumie to sami wyszperaliśmy w necie to rozwiązania, a Pan od okien (APREL) potwierdził że to rozsądny wybór. U nas wszystkie duże okna mają podział na 3 części, więc ten HST dzielony na 2 części od początku nam nie leżał.

Widzieliśmy takie okno na żywo i wygląda bardzo fajnie (rama środkowa jest ze 2cm grubsza).

ZALETY:

- cena to około 4k PLN zamiast 10k PLN! :)

- max. otwór mamy 180cm zamiast (około) 130 cm przy HST

- parametry podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 30cm mniejsze wrota tarasowe. Jedną z wycen zażądałem właśnie na 3x80cm otwierane na zewnątrz (są prawie o 1200 zł droższe niż te same otwierane do wewnątrz). Poprosiłem także ofertę na 4x60, czyli dwa boczne fixy i dwa środkowe otwierane. Taki układ dodatkowo zmniejsza przestrzeń na potrzeby otwierania. U Ciebie też by się zdało tak zrobić, tym bardziej że masz większe wrota i wyszłoby nie 60 jak u mnie, a prawie 70. Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montują to w luksusowych hotelach... :)

 

Nie wiedziałem :)

Dla mnie liczył się prosty i szybki montaż, grzanie zimą, chłodzenie latem, brak ruchu powietrza, brak konieczności regularnego serwisu, odkażania i odgrzybiania.

Z powyższego mogę potwierdzić prosty i szybki montaż - 3 dni; resztę ocenię za rok;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zamawiania okien.

Właśnie koryguje zestawienie. Generalnie chcieliśmy potwierdzić wybrany przez nas wstępnie kolor okien - DIAGLEZJA z planem na pozostałe drewniane elementy wewnątrz domu, w tym głównie podłogi. No i okazało się że ten kolor ma sporo pigmentu czerwonego, pasują do niego raczej podłogi egzotyczne jak np. MERBAU. My raczej chcemy pójść w jaśniejsze podłogi np. różne rodzaje DĘBU. Stąd poszukiwania innego koloru, który by lepiej pasował.

 

Poniżej poglądowe zdjęcie DIAGLEZJA

http://i1.fmix.pl/fmi2998/16a75efc00065541569ffadc/zdjecie.jpg

 

Wybór to kolor MONTANA, profil prawdopodobnie VEKA SOFT LINE. To jest taka nieco ciemniejsza wersja popularnego koloru WINCHESTER. W palecie kolorów Aluplast to byłby DĄB KHAKI nr 95 (ten jest deko jaśniejszy).

Poniżej zdjęcie absolutnie poglądowe, w internecie nic nie oddaje kolorów próbnika :)

http://i3.fmix.pl/fmi2106/41b6aeef0013fb7a569ff7ab/zdjecie.jpg

 

Plan jest taki aby tonacją kolorystyczną przejść sukcesywnie od nieco bardziej intensywnych drzwi wejściowych (ja bym powiedział ze maja nieco więcej czerwonego pigmentu), następnie nieco bardziej intensywnej elewacji drewnianej, skończywszy na podbitce PCV - tu wybór jest fatalny - będzie ZŁOTY BRĄZ

 

Poniżej poglądowe wersja kolory drzwi - STOLPAW (bo takie wybieramy) kolor DĄB RUSYKALNY

http://i2.fmix.pl/fmi208/1fd05b2f002351d5569ff7a7/zdjecie.jpg

 

Generalnie wszystko jest w bardzo podobny tonacjach, więc mam nadzieję że dramatu nie będzie :)

 

Nie jest to takie proste jakby się wydawało, a nie chcemy mieć kolorystycznego dramatu, ani wewnątrz, ani na zewnątrz. Odcieni drewna w środku zakładamy na max. 2-3 kolory i to takie mocno do siebie pasujące. Czyli np. podłogi DĄB, kolory okien MONTANA i do tego np. kolor koniakowy drewna też pasuje.

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem także ofertę na 4x60, czyli dwa boczne fixy i dwa środkowe otwierane. Taki układ dodatkowo zmniejsza przestrzeń na potrzeby otwierania. U Ciebie też by się zdało tak zrobić, tym bardziej że masz większe wrota i wyszłoby nie 60 jak u mnie, a prawie 70.

 

U nas generalnie trójpodział największych okien panuje (3 x 90), stąd chcieliśmy uciec z tego HST dzielonego na 2 części. Pozostałe okna od ogrodu 2x90cm.

Teraz patrząc od wnętrza domu, powinno być symetrycznie.

Jak również zrezygnujemy z fixów w cienkich ramach, tylko wszystko zrobimy w tej samej wielkości ram.

 

http://i2.fmix.pl/fmi1502/e1b5698a0007a122553f9ded/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorami to jest masakra. Ja będę szukać brązu licującego z betonem i siłą rzeczy z szarą vel grafitową dachówką.

 

Grube ramki w fixach nie wpływają negatywnie na parametr cieplny? Czuję tu spory wpływ Pana z Aprela. ;) Wczoraj też miałem pogawędkę z Aprelem, dzisiaj miała dotrzeć wycena... ale się nie doczekałem. Buu. Generalnie wolałbym jednak cienkie ramki, ale wiadomo, przy otwieranych skrzydłach to dziko będzie wyglądać. HST można cienkie zrobić?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorami to jest masakra. Ja będę szukać brązu licującego z betonem i siłą rzeczy z szarą vel grafitową dachówką

Oj pamietaj tylko ze dobranie tego do zewnetrznej czesci to jedno, dobranie do wewnatrze (nie wiem czy nie wazniejsze) to drugie - tu najwazniejsze sa podlogi poniewaz duze okna tarasu bezposrednio sie z nia stykaja

 

Grube ramki w fixach nie wpływają negatywnie na parametr cieplny? Czuję tu spory wpływ Pana z Aprela. ;) Wczoraj też miałem pogawędkę z Aprelem, dzisiaj miała dotrzeć wycena... ale się nie doczekałem. Buu. Generalnie wolałbym jednak cienkie ramki, ale wiadomo, przy otwieranych skrzydłach to dziko będzie wyglądać. HST można cienkie zrobić?

Nie wiem czy grubsze ramki wplywaja, byc moze minimalnie. Czekam wlasnie od Aprel na finalne zestawienie w innych niz Aluplast profilach (tam mialem podobierane super fajnie w PASIVE LINE i poludniowe okna ALUPLAST 8000). Czesc okien dalej zostanie w cienkich ramkach. W duzych damy wszystkie od strony ogrodu - po prostu patrzac od strony salonu jedno okno kolo drugiego, wygladalo by to sredni gdyby roznily sie ramkami - a jest to roznica niebagatelna.

No i to raczej nasza dezycja :) potraktowana troska o estetyke.

Bo zaczynajac snuc plany budynku jako nr 1) termika

Na etapie konkretnego projektowania: 1) Funkcjonalnosc 2) Termika

A juz na etapie realizacji: 1) Estetyka 2) Termika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miedzyczasie projektowanie instalacja wentylacja / elektryka / CO

Skacze pomiedzy tematem jednym a drugim, bo jak okazuje sie wybitnie sie te zbiory zazebiaja :)

Obszarem ktory przysparze najmniejszy bol glowy to WENTYLACJA. Tu update planow:

- kanały pe50 na podłodze piętra (to decyzja aby schowac glebiej w styropianie, 8cm warstwy styro)

- kanaly pe90 na jętkach (zeby ewentualnie zrobic chlodzenie pietra) no i bedzie to wydajniejsze

- centralce Jangaza podkręconej pięćsetce (zamiast planowanej 700tki), tuning powinien zapewnic poradzenie sobie z dadatkowym filtrem :)

- opcjonalnie klimatyzacja pietra

 

To wlasnie wspomniana zmiana gdzie ruru chowaja sie w pierwszej warstwie 5cm styro podlogowego, pozostaje 3cm do ich zakrycia. To poklosie zainteresowania sie tematem kladzenia styropianu podlogowego

http://i3.fmix.pl/fmi1978/3f345614001679c256a1457b/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wentylacji i klimatyzacji, to też nadal mam zgrzyt jak to zrobić. Wentylacja jeszcze pół biedy, bo jedne kanały tylko nawiewają "czyste" powietrze, a drugie wywiewają zużyte. Te zużyte nawet jak się zapaskudzą nie będą miały wpływu na pracę silnika, więc chyba też je pozalewam w podłogach. Przy klimatyzacji, która będzie jednak mielić zużyte powietrze chcę zadbać aby mieć kanały jak najkrótsze i w miarę możliwości nie zatopione w wylewkach (aby można je było przeczyścić). Dlatego już odpadł pomysł centralnej klimatyzacji z klimakonwektorem w "kotłowni" na rzecz niezależnych chłodnic w klimatyzowanych pomieszczeniach (ale jednak jakoś ukrytych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie wspomnianego kladzenia styropianu.

Spotkalem sie na budowie z potencjalnym wykonawca wylewek, kolega TEKA z FM. Byla rozmowa glownie o odpowiednim ulozeniu styropianu. Ze np. hydraulicy znaczaco przesadzaja z zalewaniem wszystkich dziur piana, a to styropian powinien byc jak najlepiej podocinany itp.

Troche sie tematem przerazilem, bo nie powiem widzialem wykonanie jednego hydraulika, ktore wydawalo mi sie poprawne (bo wszystko pieknie piana wypelnione :).

Trafilem na takie filmy ekipy LCLATOS. No nie powiem, robia wrazenie (chyba ze gdzies popelniaja bledy, to prosze mnie uprzejmie uswiadomic!)

https://www.youtube.com/watch?v=T78A035tWLU

 

Styropian jest szczelnie dociety - na wymiar! do kanalow wentylacji WM. Inna sprawa ze to chyba rury ZENDER czyli kwadratowe kanaly :)

Przy rurkach z woda, w kazdym kawalku styropianu drazone dziury, nastepnie rurki sa pianowane na to nalozony styropian tworzy piekna rowna warstwe.

Albo zlobione dziury w styropianie a na to rurki ukladane.

 

JA TEZ TAK CHCE !! :) !!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zagwozdki w temacie instalacji ELEKTRYKA to miedzy innymi kwestia zrodel swiatla

 

I tak np. chyba rozpracowalem kwestie swiatla w podbitce - zwyklad oprawa halogenowa za 10 PLN (tyle za ma byc albo aluminiowa albo wylewana, nie stalowa) oraz zarowka led z gwintem GU10 tyle ze wodoszczelna. No to jeden punkt wyjdzie kosztowo 25-35 PLN

http://i3.fmix.pl/fmi1713/6f95ed810025eb1f56a1c6d2/zdjecie.jpg

 

Chcialbym zrobic grupe oswietlenia nocnego w calym domu - 10-15 zrodel swiatla. Troche jak w hotelach, gdzie cala noc mamy oswietlone korytarze, drzwi itp. Mamy tutaj oprawy schodowe - te mi sie zupelnie nie podobaja, poza tym kosztuja minimum 50 - 100 PLN (duzo) ktos ma pomysl jaki mozna by zamiennik zbudowac (?!)

http://i2.fmix.pl/fmi38/fe549684000f7d9056a1c6d1/zdjecie.jpg

 

To w sumie ciekawy patent ktorego wczesniej nie widzialem, czyli halogenek regulowany. Mysle jak to wykorzystac

http://i1.fmix.pl/fmi402/7587432c0009da4456a1c6d0/zdjecie.jpg

 

no i crème de la crème :)

u nas nie bedzie podwieszanych sufitow. Widzialem za to sporo realizacji gdzie pewne fragmenty sufitu sa jakby doklejane, tak naprawde tylko po to zeby obsadzic w tym fajnie zrodla swiatla. No i mozna taka pseudo drewniana zabudowe zrobic (oprawe) na halogenki

Jak myslicie, do kogo z tym uderzyc? Do stolarza?? :)

To taka pogladowka (mam nieco inny patent na mysli) ale idea aby w drewnie, albo na duzym kawalku drewna wsadzic po prostu obudowy halogenowe

http://i3.fmix.pl/fmi619/7ce41f5100203aec56a1c6d5/zdjecie.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...