Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży piętrowy dom prawie pasywny, nowoczesna architektura, metodą gospodarczą zleceń


Recommended Posts

Harmonogram budowy.

Rozważam ciekawą opcję, w której to tuż po zamontowaniu okien (w pierwszych dniach kwietnia) na budowe weszly by dwie ekipy - od elewacji i elektryki, a zaraz potem (maj) tynki.

Zastanawiam sie nad możliwymi "kolizjami" robienia elewacji na tak wczesnym terminie (?).

- wyprowadzenie kabli na zewnatrz (to od razu zalatwia elektrycy);

- wyprowadzenie kranów z wodą;

- zakup wszystkich opraw świetlnych do podbitki

- o czym zapominam??

 

Zalety:

Elektycy wejda sobie na rusztowania i bezproblemowo poprowadza kable w podbitce itd.

Elewacja robi sie przez miesiac, caly czas wiec ktos bedzie na budowie az do etapu tynkow (zakladam ze zostawienie kabli na scianach jest najbardziej niebezpiecznym elementem budowy)

Elewacja od razu przykryje piane i tasmy na oknach! To wazne.

 

Z innej beczki

Zimowa wizytacja na budowie. Folia budowlana na oknach zdaje egzamin. Mimo kilku dni deszczu, roztopow a wczesniej silnych wiatrow, przy duzych oknach tarasowych praktycznie suchutko

http://i1.fmix.pl/fmi2677/f570ad23001b071a56abd499/zdjecie.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 658
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm u mnie też była robiona elewacja przed tynkami, chyba właśnie dokładnie jak u Ciebie - jakoś przed wielkanocą miałam elektryka, hydraulika, faceta od elewacji, były robione odwierty do pompy, wszystko jednocześnie :) tynki miałam robione jak były upały, wszystko ładnie powysychało, bez problemu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylot od odkurzacza - mam piękną wyj.... dziurę :lol2: muszę w końcu męża zagonić, żeby zalepił

czerpnia do wentylacji, ale to było przewidziane i zaplanowane

stacja pogody do pompy ciepła

alarm! bedziesz robił???

 

antena satelitarna? antena do neta -lta, radiowy

 

nie zapomnij o kablach do oświetlenia ogrodu

kabel do domofonu

 

a teraz z przyjemnością poryłabym całą elewacje, żeby zrobić okiennice sterowane na pilota :rolleyes: lato było ciężkie, nie mieliśmy też zasłon w oknach, może teraz będzie lepiej....

 

jak sobie przypomnę to dopisze :)

 

jeżeli planujesz zmiękczacz wody to wyprowadź sobie kranik dodatkowo - do umycia samochodu np.

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Twój dziennik tak po kryjomu od początku, więc pora się przywitać :) :bye: Piękna "chałupka" Ci się buduje! Dopinguję!

 

Takie moje 2 grosze w kwestii elewacji i tynków - nie powinno się czasem najpierw kłaść tynki żeby ładnie wyschły i żeby ściany wypuściły nadmiar wilgoci? Elewacja trochę w tym przeszkodzi...

 

To co pisze Emila ma sens. Deszczówka jest dobra do podlewania trawy i roślin, nie wiem czy jest twarda, ale to, że auta po deszczu są brudne to raczej efekt zmytego brudu z aut...

Edit: doczytałem w internetach i deszczówka też jest miękka, jeszcze lepsza niż kranowa po zmiękczaniu bo jest prawie...destylowana.

Edytowane przez MayekMM
Dopiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za uwagi w temacie harmonogramu budowy - elewacji

 

alarm! bedziesz robił???

antena satelitarna? antena do neta -lta, radiowy

 

nie zapomnij o kablach do oświetlenia ogrodu

kabel do domofonu

Tak alarm bede robil, ale co konkretnie w tej instalacji moze kolidowac? Z reszta bede mial "alarmiarza" podczas prac elewacyjnych, wiec spoko

Antena RTV pamietam - tu mam dwie opcje (elektryk tak mowi). Albo na kominie - co podobno nie jest dobre, bo po jakims czasie przez ruchy anteny komin jest do uszczelnienia. Albo na elewacji - co mi osobiscie bardzo przeszkadza.

Kable oswietleniowe ogrodu, domofonu, bramy etc. na szczescie mam wyprowadzone w arotach pod plyta fundamentowa

 

Czytam Twój dziennik tak po kryjomu od początku, więc pora się przywitać :) :bye: Piękna "chałupka" Ci się buduje! Dopinguję!

 

Takie moje 2 grosze w kwestii elewacji i tynków - nie powinno się czasem najpierw kłaść tynki żeby ładnie wyschły i żeby ściany wypuściły nadmiar wilgoci? Elewacja trochę w tym przeszkodzi...

 

Dzieki za wstep.

Mam nadzieje ze otwarte okna na pietrze, brak drzwi zewnetrznych jak i otwarty garaz beda wystarczajace do przewietrzenia tynkow :)

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz odnosnie tego co napisaliscie w temacie kranow zewnetrznych i miekkiej wody.

U nas planuje dwa wyjscia. Jedno od stronu ogrodu, drugie wewnatrz garazu -po to zeby dluzej bylo "czynne" w czasie jesieni. Chociaz na zime to wewnatrz garazu tez sie pewnie bedzie zamykac i spuszczac wode. Rury sa tak zaprojektowane iz krany wychodza na scianach garazu a nie domu - czyli brak mostkow. (na rysunkach na czerwono)

http://i2.fmix.pl/fmi2270/f8d6fe1500275fac56ad0bd4/zdjecie.jpg

 

Zgodnie z tym co mowi Pan od filtrow.

Otoz jezeli wsadzimy duzy zmiekczacz na wejsciu, to cala woda domowa jest zmiekczona. Jedynie np. w wodzie ktora idzie do pieca (moze sie okazac ze instalacja bedzie potrzebowala nieco trwadszej wody) mozna zrobic domieszke z "normalnej wody". Ale nie jest to wcale takie latwe. Szczegoly z realizacji beda na zdjeciach :).

Na kranach ogrodowych jest wiec woda zmiekczona. Ze wzgledu na wysokie ceny wody (a wlasciwie sciekow) i tak planuje studnie glebinowa do podlewania roslin.

Z deszczowka dalem sobie spokoj. Podobno nie jest to az tak wydajne. Wody brakuje w lecie. W sumie niewiele mniejsze pieniadze wyda sie na studnie jak na przygotowanie zbiornikow pod deszczowke.

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z deszczowka dalem sobie spokoj. Podobno nie jest to az tak wydajne. Wody brakuje w lecie. W sumie niewiele mniejsze pieniadze wyda sie na studnie jak na przygotowanie zbiornikow pod deszczowke.

Oczywiście, każdy ma swojej rozwiązania i pewnie nie ma idealnych. Ja np. musiałem dać bezodpływowy zbiornik na deszczówkę, więc aż się prosi, żeby ją wykorzystać.

Tym nie mniej deszczówka i woda ze studni, to zupełnie inna woda. Fakt, że do podlewania to nie jest wielka różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za utwierdzenie w przekonaniu, ze tak mozna i generalnie nie ma komplikacji :)

Jeszcze doczytalem, ze moze warto rozwazyc polozenie samego tynku (na parterze) troche pozniej. Co by ograniczyc zniszczenia przez pozostale ekipy. Zakladam ze elewatorzy beda optowali za zabezpieczeniem scian folia (o czym juz wspominali) a pewnie robote beda chcieli zamknac w calosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Newralgiczny material na elewacje chyba skompletowany :)

Dzisiaj w ramach podrozy po poludniowo-wschodniej Polsce odwiedzilem miedzy innymi Tokarnie i Szydlowiec :) W tym pierwszym miejscu jest maly acz czalkiem przyjemny zaklad produkujacy podbitke stalowo NAWROPLAST .. jako jedyni w Polsce robia podbitke w kolorze WINCHESTER!!! :) (inne podbitki PCV to raczej taka wariacja, wokol koloru, najblizszy - BRYZA Zloty orzech, idealny wcale nie jest).

I tak:

 

- Okna VEKA kolor WINCHESTER

- Podbitka NAWROPLAST kolor WINCHESTER

- Drzwi STOLPAW (wspomniane okolice Szydlowca) kolor WINCHESTER BRILIANT na Debie :)

- Elewacje drewniana na desce Swierkowej, na ktorej to zdaniem fachowca podobno najlatwiej dobrac dowolny kolor, czyli .. WINCHESTER :)

- Parapety NAWROPLAST kolor WINCHESTER

- Obrobka blach i gorne parapety - to juz arkusze blachy PLANJA uzyte na dachu.

http://i3.fmix.pl/fmi501/b58b18d40027c7fd56bba7ae/zdjecie.jpg

Pozostanie dobranie koloru szarego tynku ... :p mam nadzieje ze to bedzie juz "pierdniecie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylematy elewacyjne CD.

Zrobić na piętrze 3 x bonie, czy może 2 x bonie? Gzyms nieco opadł nam na okna vs wyjściowy projekt. Zastanawiam się czy tak nie będzie lepiej?

(no i od razu zaznaczam nieco jaśniejszą podbitkę w kolorze Winchester, pewnie szary tynk też trzeba będzie nieco jaśniejszy zrobić)

http://i3.fmix.pl/fmi2524/21a505bf001e6cbb56c711b5/zdjecie.jpg

 

PS. Nie spodziewałem się że bonie tyle kosztują! m2 to ponad 30 PLN. Czyli zrobienie jednego paska wokoło domu prawie 2tys PLN!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...