Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży piętrowy dom prawie pasywny, nowoczesna architektura, metodą gospodarczą zleceń


Recommended Posts

Po przygotowaniu otworow i przyklejenie parapetow przyszedle czas na przyklejenie tasm. Podpatrywalem ze ekipa do kazdej fazy procesu miala mnostwo specjalistycznych narzedzi - smarowodla, smarowidelka, pedzle, pedzeleczki, dociskaczki, przyciskaczki heh :) Nie oczerniam, nie wybielam - ale mysle ze niejeden majster objechal by caly montaz jednym pedzlem, wiertarka i klejem (jednym i tym samym) i ... niby tez by bylo dobrze.

http://i1.fmix.pl/fmi1054/be5305130003bb8356f4d94f/zdjecie.jpg

 

Okno przytwierdzone (kotwami czy tez srubami) do muru. W betonie komorkowym wiercenie to byla bajka. Ale tez stosowali calkiem pokazne sruby. Takie ze 10cm minimum.

http://i2.fmix.pl/fmi1031/ca7d5333002907b756f4d937/zdjecie.jpg

 

A tak wyglada cale wstawione okno, jeszcze bez piany.

Z lewej, prawej i od gory pozotawiony byl luz montazowy 2cm, od dolu 4-5cm. Przyjete zalozenia co do wielkosci otworow sprawdzily sie idealnie.

http://i1.fmix.pl/fmi989/a110d165001b722056f4d93f/zdjecie.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 658
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Etap jeszcze przed przyklejeniem tasm. Tu zdjecie z duzym zblizeniem, napisze w czym rzecz.

Cofne sie do etapu murowania, kiedy to poprosilem ekipe o wyrownanie otworow. Wyrownali a ja bylem bardzo zadowolony. Kiedy ostatnio spedzalem czas na przygotowaniu przygotowaniu otwortow po zimie, w sumie zeszlo mi to jak wposminalem 3 dni. Zeby jeszcze wszystkie male szczelinki uzupelnic. Jak skonczylem bylem zadowolony :)

Jak przyszla ekipa, powiedziala ze jest OK. Ale jeszcze kazdy otwor wygladzili i tak po swojemu :)

No wiec w czym rzecz. Wyrownywalem otwory na zewnatrz do okolo 10cm od otworu. Wewnatrz to samo. Okazuje sie ze jak patrzymy od srodka otworu (bloczka) to pierwsze 8cm jest bez znaczenia - bo tam idzie okno. Wazne jest zeby bylo rowno kolejne 5cm - bo tam idzie folia. Czesto wiec w moim wyrownaniu okien brakowalo tych kilku cm gdzie dalej byla szczelina. Ekipa uzupelniala to jakim klejo/mazidlem. Polecam wiec rownac conajmniej 15cm srodka bloczka, a przynajmniej sam srodek.

 

http://i2.fmix.pl/fmi2286/7be65ae0001fca7e56f4d927/zdjecie.jpg

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu wklejona tasma. Moze przydalo by sie zblizenia, ale tasma przylega 'cholernie' szczelnie.

To zdjecia dolnego okna tarasowego z podmurowaniem z bloczkow BK

http://i2.fmix.pl/fmi331/cfc5facd0025212a56f6efb1/zdjecie.jpg

 

A jak juz jestesmy przy oknach tarasowych. Ostatecznie padla dezycja ze pod okna otwieralne tez damy bloczki BK. Klejona na klej poliuretanowy. (wczesniej przygotowane byly bloczki BK 10cm pod nieotwieralne FIXy - tu byla zaparawa ktora ma 2cm). A wiesz szybki zakup kilku bloczkow.

Natomiast w oknach otwieralnych tarasowych zastosowane jest podwojne poszerzenie. Jak stwierdzila i organoleptycznie pokazala mi ekpie, trzyma sie naprawde mocno.

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu widac okno tarasowe od zewnatrz, montaz dolu. Jeszcze przed polozeniem tasmy na dole.

Ten fragment (ktory decolowo przykryje taras) beda chcial uszczelnic, jakims rodzajem folii. Zbieram pomysly. Ekpia zaproponowala taka gruba budowlana izolacja ktora idzie pod sciany - wklejona tak aby klej nie byl na tasmach.

http://i3.fmix.pl/fmi458/2c1dfafc000f06b956f6efd2/zdjecie.jpg

 

Inna sprawa ze musze jakos rozwiazac polaczenia folii budowlanej z opaski XPS plyty fundamentowej, wlasnie z tymi oknami. Wszystkie okna tarasowe beda obudowane drewnem a na dole bedzie "ziemny" taras. Moze wkleje jakis duzy kawal XPS?? I to wszystko zabezpiecze folia? Musze porozmawiac z ekipa od elewacji.

Edytowane przez Mikolaj5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panorama od strony tarasu.

To potrojne okno tarasowe to wlasnie okno otwierane na zewnatrz (2 ramy po 90cm 1 rama Fix).

Jestem przeszczesliwy ze udalo sie znalezc rozwiazanie ktore pozwolilo zachowac w calym domu spojnosc, czyli podzial na okna po 90cm i takie same ramy. Widac to na gorze i na dole.

Okna tarasowe beda do progu obsypane ziemia (tarasem)

http://i1.fmix.pl/fmi2751/f8517e39000b516256f6efbc/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno od frontu - swietlik na wysokosci drzwi.

Doklejenie kawalka XPS ma zmniejszyc nam okno do standardu ktory wynosi 200cm wysokosci dla drzwi. Do drzwi zewnetrznych jeszcze za kilka miesiecy wroce, kiedy to beda montowane (ps. zamowione z firmy STOLPAW).

http://i1.fmix.pl/fmi985/82330cef001dc35e56f6efdc/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno w garazu :)

Taki FIX swietlik. Jedyne okno montowane bez "cieplego montazu", jak rowniez w kolorze antracyt (za chwile wstawimy tam tego koloru drzwi).

10cm slupek po prawej stronie specjalnie doklejony, ekipa pamietala ze stoi tylko na klei i nie wiercimy sie do niego :)

Piana nie obcieta - to zrobi sie dopiera na etapie elewacji, co by promienie UV nie zrobily swojego.

http://i2.fmix.pl/fmi1192/752929330010caa856f6efd7/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Male okno w wiatrolapie zostalo przesuniete 1cm w lewo (patrzac na zdjecie).

Prawa sciana to bedzie drewno na stelazu 5cm. Liczac 3cm na luz montazowy, drewno najdzie 3,2cm na rame okna (a jest to cienki FIX). 5cm stelaz 1,2cm cienkie drewno :)

Po lewej trzeba tyle samo zajsc z wegarkiem z drewna.

Ot takie dopieszczenia szczegolow, mozliwe tylko jesli sie pogada z ekipami od kolejnych etapow

http://i1.fmix.pl/fmi1149/7fb1f473000ef04356f6efa3/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno kuchenne VS okno w pokoju.

To ostanie zostalo powiekszone w stosunku do wyjsciowego projektu.

Kombinowanie z wymiarami ram i wielkoscia otworow, co by zachowac ten sam "rytm" na elwacji. Male okna 56cm, duze okno 100cm. Mowimy oczywiscie o froncie.

Tu jeszcze przed montazem, ale mysle ze bedzie prawie idealnie rowno

http://i3.fmix.pl/fmi1267/05256ab3000ff9c456f6ef9e/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na Twoim miejscu to ten czas przeznaczyłbym na pokrycie całych ścian zewnętrznych warstwą zaprawy klejowej. Na taśmy od środka i tak przyjdzie tynk więc szczelnie powietrznie i tak to będzie. Chyba, że chodziło o idealną paroszczelność.

 

Ciekaw jestem jak sobie poradzisz z uszczelnianiem... wkładki w drzwiach albo klamki w HSie ;)

 

Na pewno uszczelnienie bedzie najtrudniejsze, ale tez nie walcze o tak wysrubowane parapetry jak Ty. Bede kombinowal i konsultowal na FM.

Klamki w HSie nie musze uszczeloniac ... bo go nie mam :). A calkiem powaznie to jestem zadowolony ze zastapilem HSa oknem otwieralnym na zewnatrz. Ten pierwszy kosztowal z 10k i mial parametr kolo 1,0 U dla calego okna. To otwieralne na zewnatrz okno tarasowe ma parametr okolo 0,8 U dla calego okna i kosztuje 5k!

 

Z za zaprawa po zewnetrznej stronie jakos mentalnie mi nie po drodze. Skoro tynk wewnetrzy buduje juz szczelna bariere, to dlaczego musi byc ona powtorzona od zewnatrz? A dwa, od zewnatrz dajemy dosc szczelnie klejony styropian a na to tynk zewnetrzny. Mysle ze jest ro raczej szczelne polaczenia. Poza tym przez sciany trace mniej jak 12% ciepla. Naprawde nie widze sensu walki o to. Prze okna trace 40% ciepla! Stad bede pracowal na przyklad nad jak najlepszym 'domknieciem' elewacji na ramie okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamki w HSie nie musze uszczeloniac ... bo go nie mam :). A calkiem powaznie to jestem zadowolony ze zastapilem HSa oknem otwieralnym na zewnatrz. Ten pierwszy kosztowal z 10k i mial parametr kolo 1,0 U dla calego okna. To otwieralne na zewnatrz okno tarasowe ma parametr okolo 0,8 U dla calego okna i kosztuje 5k!

 

Z za zaprawa po zewnetrznej stronie jakos mentalnie mi nie po drodze. Skoro tynk wewnetrzy buduje juz szczelna bariere, to dlaczego musi byc ona powtorzona od zewnatrz? A dwa, od zewnatrz dajemy dosc szczelnie klejony styropian a na to tynk zewnetrzny. Mysle ze jest ro raczej szczelne polaczenia. Poza tym przez sciany trace mniej jak 12% ciepla. Naprawde nie widze sensu walki o to. Prze okna trace 40% ciepla! Stad bede pracowal na przyklad nad jak najlepszym 'domknieciem' elewacji na ramie okna.

 

Swojego HSa nie zastąpiłbym niczym. Piękna, ciężka konstrukcja o bardzo lekkiej obsłudze. Ale jedni lubią pomarańcze a inni ....

 

Oczywiście podręcznikowo powinna być jedna, skuteczna warstwa powietrznoszczelna. Jeśli wewnętrzny tynk ma być tą barierą to można olać to co jest za tynkiem. Jednak jak to bywa nie jestem 100% pewien za tę warstwę. Zawsze gdzieś może zdarzyć się nieszczelność (kołek, puszka elektryczna czy stelaż do geberitu za który bardzo trudno tynkarzom dobrze wyrobić szczelną warstwę). Dlatego jakbym miał sporo wolnego czasu to poświęciłbym go właśnie na klejenie ściany z zewnątrz niż na równanie powierzchni pod taśmy które będą zamknięte powietrznie szczelnie tynkiem. Ale ja piszę o szczelności powietrznej a Ty może po prostu koncentrowałeś się na paroszczelności.

Izolacja termiczna zewnętrzna nie będzie szczelna powietrznie. Nie ma szans. Kołkowanie styropianu, listwa startowa, okolice okna a od góry szczyt izolacji pod okapem. Tutaj na pewno szczelnością i dokładnością wykonania powalczysz o eliminację mostków termicznych co i tak oczywiście jest bardzo ważne. Ale o szczelność powietrzną walcz w innym miejscu.

Te 12% o których piszesz to "ucieczka" przez przewodzenie przez przegrodę. Szczelność powietrzna to jednak coś innego. Niekontrolowana infiltracja przy różnicach ciśnienia (napór wiatru i siły ssące z drugiej strony) to ucieczka ciepłego powietrza. Jeśli przy normalnym domu na tę niekontrolowaną wymianę przyjmuje się wartość 4 (4 razy na godzinę powietrze w domu wymienia się przy różnicy ciśnienia 50Pa) a przy pasywniaku 0,6 to i tak można sobie wyobrazić, że jest to bardzo dużo. Stąd ta walka nie tylko o te mostki i współczynniki termiczne ale też ta szczelność powietrzna.

 

Ale to takie moje bajdurzenia po kilku tygodniach uszczelniania wszystkiego co się da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wekto - a jakiej zaprawy (kleju) uzywales na zewnatrz? Pyam o konktretny produkt.

Ja przy okazji okien troche bawilem sie roznymi "masami". Moi murarze wyrownywali otwory stosujac cienkowarstowa zaprawe - fajne na okna bo ma bardzo male ziarna. Ja pozniej uzywalem glownie takiej zaprawy wyrownujacej - Nivoplan Plus. W sumie bezproblemowo sie to nakladalo i mieszalo. Zdziwilo mnie natomiast ze na powierzchniach plaskich ta zaprawa robila sie jak kamien! Podczas gdy na scianach nie wiazala az tak mocno i byla raczej 'sypka'.

 

Szukam czegosc wlasnie na powierzchnie pionowe scian - czegos co da fajna szczelna strukture.

 

Jeszcze pytanie, jak miales dziury w bloczkach, zalepiales jakies przegrody w scianach, to stosowales piane niskopreżna, czy jakas inna?

 

Jeszcze pokaze Tobie jaki mam pomysł na uszczelnienie okien tarasowych od dołu, ale to musze jutro zdjecie zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

dzisiaj dotarłam po długiej nieobecności do mojego wątku dziennikowego i do Twojego posta z pytaniem o przebarwienia na więźbie... Przepraszam, że nie odpisałam wcześniej. U nas na razie jeszcze z tym nic nie zrobiliśmy; na razie więźba cały czas schnie, bo jest odkryta. Wydaje mi się, że u nas te przebarwienia to nic szczególnego, chociaż biorę pod uwagę oględziny specjalisty od mykologii.

A przy okazji - piękny dom będziesz miał :) W wolniejszej chwili poczytam z przyjemnością dziennik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...