Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duży piętrowy dom prawie pasywny, nowoczesna architektura, metodą gospodarczą zleceń


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 658
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tu w związku ze słabiutkim swiatlem i jeszcze słabszym telefonem, wogole nie widać kolorów ...

A jest naprawdę ładnie. Szczególnie dumnie jesteśmy z kratki 3 kolorowej, którą można powiedzieć sami wymyśliliśmy. Płytki banalnie proste 10/10 cm w trzech bardzo delikatnych tonacjach. Wyglada calkiem elegancko a dużo nie kosztowało

http://i1.fmix.pl/fmi1144/c130836d00220635586ff8bf/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dwa wieczory i cały wątek przeczytany. Jestem pewien, że w czterech poprzednich wcieleniach byłeś kierownikiem budowy, architektem ... itp. itd.

Ale pomysły, jakie podejście do tematu! MISTRZ!

Jestem na etapie pomysłu na dom, zakupu działki (ok. 730 m2, dom max do 160m2). Podobają mi się domy podobne do Twojego, poza tym pomyślałem o energooszczędności, jednak dopiero tutaj zrozumiałem z czym to się je... Ciężka sprawa to wszystko ogarnąć! Tyle zagadnień technicznych, a jeszcze znalezienie dobrych wykonawców - to jest sztuka !.

Myśleliśmy z żoną, że robotę architekta wnętrz sami ogarniemy, no bo to przecież kilka mebli do kupienia, parę dodatków i tyle ... phi :)

A tu okazuje się, że mega ważne jest zaprojektowanie wielu tematów. Chyba, że z architektem na etapie samego projektu domu uda się te wszystkie detale ogarnąć... sam nie wiem dzisiaj jeszcze ...

Jak skopiować wszystkie Twoje wpisy, wrzucić do pdf i wydrukować??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się nie zgodzić, Mikołaj wymiata w temacie :) Zacznę od końca, do PDF to raczej nie zrzucisz, ale możesz użyć tego narzędzia ze skryptu forum: http://forum.muratordom.pl/printthread.php?t=236589&pp=20&page=30

 

Jeśli podobają Ci się kostki, to Szmaragdy będą idealne. Niestety jak tak sobie swego czasu patrzyłem, nie są one pozbawione wad. Dlatego ja, podobnie jak Mikołaj, zdecydowałem się na projekt indywidualny, maksymalne uproszczenie bryły (o ile to w ogóle możliwe, ale jednak się udało w wielu miejscach). Co ciekawe nasze projekty, robione zupełnie niezależnie od siebie, są bardzo zbliżone (poza różnicą w gabarytach -- ja zrobiłem znacznie mniejszy metraż).

 

Myślę, że najważniejszym punktem całego procesu budowania będzie solidny kierownik budowy pilnujący ekipy nie tylko od święta, ale na każdym istotniejszym etapie. Tutaj nie warto oszczędzać, choć jak wiadomo, ilość wydanych pieniędzy nie zawsze idzie w zgodzie z jakością. Niestety. Jak to wyjdzie u mnie okaże się już niebawem. ;)

 

Pamiętaj, że Mikołaj bardzo mocno postawił na energooszczędność. Zresztą nawet sam temat o tym traktuje -- dom PRAWIE PASYWNY. ;) Aby osiągnąć dom zgodny z normami, a jednocześnie pozwalający się tanio grzać, aż tak ostro walczyć nie trzeba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że również mój projekt jest podobny:

 

https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3084/projekt-domu-kasjopea-iii-g2-nf40?gclid=Cj0KEQiAzNfDBRD2xKrO4pSnnOkBEiQAbzzeQeyZT4twjB2I8PYzUMmJu8mj0_Olh7y4_OVG69VAT64aAjqn8P8HAQ

 

Za wiele nie przerabiałem - dorzuciłem wykusz zamiast jakiegos dziwnego greckiego wyjścia. Dom juz stoi, od lutego zaczynam wykończenie, ale na pewno nie będę walczył tak jak Mikołaj o pasywności :)

 

Mimo wszystko mam nadzieję, że dom będzie po prostu ciepły - resztę ma załatwić PC PW.

 

Mikołaj gratuluje - dług wciągałem cały wątek i masz dużo samozaparcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis nadrobilem lekture dziennika Autorusa i Twoj Mikolaju i jak to milo widziec ze tak ladnie to wszystko zaczyna wygladac i jak ten czas zapierdziela.Pamietam jak bylismy u Was i jakby to bylo niedawno:o Mam nadzieje ,ze z wylewkami wszystko ok?Zycze Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i spelnienia wszystkich marzen.Pozdrawiam od chlopakow rowniez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, kilka dni nie zagladalem, a widze ze początek roku sprzyja pisaniu :)

Na wstępie dziekuje z mile słowa. Faktycznie pracy poswiecilem dużo .. może nawet za dużo .. ot taka dygresja ale jeden woli piwo, drugi ryby, trzeci ... coś tam :) Ja postawiłem sobie poprzeczke wysoko, mowiac "mój dom będzie zbliżony do idealu którego oczekuje, wszystko sprawdze, wszystko zweryfikuje". Warto pamietac ze poza ogromnym nakładem pracy, jednak rozczarowania tez przychodzą .. Jeżeli cele postawimy sobie nieco niżej, typu - chce mieszkać w większym lokum, chce pić piwo na tarasie, chce słuchać muzyki komfortowo w salonie (w nawiasie, wali mnie czy włączniki będą idealnie ustawione) .. budowanie jednak przychodzi latwiej :)

 

No wiec z mojej obecnej perspektywy doprowadzenie domu do stanu wysoce energooszczędnego przy racjonalnych kosztach to PIKUŚ. Poświęcić trzeba 1-2 lata jak się zaczyna od zera, ale ja na moim obecnym etapie mogę audyt połączony z wykładem/elaboratem przeprowadzić w 3-4h. Koszt butelka dobrego wina, od razu najlepiej wypitego.

 

Gorzej z wnętrzami .. cholera, jest taka różnorodność sprzętów, tyle rzeczy do sprawdzenia, tyle możliwych opcji .. to faktycznie przerasta. Mnie osobiście przerasta nawet teraz.

 

Projekt Szmaragd bardzo fajny - dobre wnętrze ma pod kątem funkcjonalności i energooszczędności. Mnie tylko razi elewacja frontowa - gdyby ograniczyć bramę do jednego samochodu, obniżyć ten daszek .. to by było lżejsze .. Bliżej naszej elewacji i też fajnemu projektowi który podrzuca mate166. I tu też podoba mi się podejście kolegi, czasem po prostu nie warto walczyć o pasywność, a dać tańsze "zasilanie" jak PC. Per saldo wyjdzie na to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec z mojej obecnej perspektywy doprowadzenie domu do stanu wysoce energooszczędnego przy racjonalnych kosztach to PIKUŚ. Poświęcić trzeba 1-2 lata jak się zaczyna od zera, ale ja na moim obecnym etapie mogę audyt połączony z wykładem/elaboratem przeprowadzić w 3-4h. Koszt butelka dobrego wina, od razu najlepiej wypitego.

.

 

Na jaki adres wysłać? czerwone czy białe? :) Naprawdę chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia ...

 

Projekt Szmaragd, to będzie raczej inspiracja, nie bardzo widzę u nas jakieś balkoniki (ew. mostki termiczne ... ooo już jest lekkie sfiskowanie :) i odpowiednia terminologia, bo jeszcze 2-3 tygodnie temu nie miałem pojęcia o ich istnieniu).

Przestawilibyśmy też pokój gościnny, ale też indywidualna sprawa funkcjonalności i potrzeb.

Elewacja - szukam inspiracji ...

Mikołaj - Obniżyć daszek masz na myśli ten strzelisty z garażu?

Generalnie wiem, że prawie nic nie wiem ... ale się dowiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowne konsultacje wygladaja tak, że butelkę wina trzeba od razu wypić. Wino jest konieczne, bo trochę w tym przełamywania "stereotypów". Niby żart, a jednak serio. Mi przełamywanie stereotypów budowlanych zajęło z 1-2 lata .. jeżeli chce się to zrobić w kilka godzin :) samo się rozumie. Zapraszam do Ożarowa.

 

Energooszczędność jest genialna! Ale jeszcze ważniejsza jest funkcjonalności i estetyka budynku!! Że nie wspomnę o kosztach. To powinno być racjonalne, chyba że się sr...kasą :) no ale Tych na Muratorze nie ma :)

 

Przykład - to sprowadza się do prozaicznych pytań. Po co pokój gościnny - daj 3 argumenty za jego istnieniem? Ja wiem że gości wpadają, ale w dzisiejszych czasach nikt się nie obraża jak wynajmnie się pokój hotelowy niedaleko. A jak to wpłynie na projekt domu?! A znacząco pewnie, bo goście lokowani są raczej na parterze, czyli salon większy! Albo kotłownia!

 

Elewacja - tak ten dach garażu jest zbyt ciężki. A "kostka" raczej mała z frontu. Coś lżejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do elewacji

Dla mnie inspiracja był miedzy innymi ten projekt. Ostre "dynamiczne" wcięcie dachu. A jednocześnie strasznie prosta elewacja.

Polecam projekty Amerykanskie. Piekne budynki, nowe "lekki materialy". MG projekt ma swietne projekty, tylko caly czas jest ciezka dachowka ceramiczna itp. Gdzie lekkość, materialy jak drewno, beton itp.

 

http://projektyprestige.pl/projekt/projekt-domu-przemek/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaki adres wysłać? czerwone czy białe? :) Naprawdę chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia ...

Dam dwa! ;) Do tego sam pędziłem, szwagra do roboty, to wino. ;)

 

Projekt Szmaragd, to będzie raczej inspiracja, nie bardzo widzę u nas jakieś balkoniki (ew. mostki termiczne ... ooo już jest lekkie sfiskowanie :) i odpowiednia terminologia, bo jeszcze 2-3 tygodnie temu nie miałem pojęcia o ich istnieniu).

Przestawilibyśmy też pokój gościnny, ale też indywidualna sprawa funkcjonalności i potrzeb.

Elewacja - szukam inspiracji ...

Mikołaj - Obniżyć daszek masz na myśli ten strzelisty z garażu?

Generalnie wiem, że prawie nic nie wiem ... ale się dowiem :)

Ja podobnie mam problem z elewacją. Wiem, że ma być prosta do granic możliwości. Co prawda mój dom nie ma pomieszczenia gościnnego na dole (stwierdziłem, że chcę jak najwięcej miejsca poświęcić na rzecz przestrzeni dziennej), ale zerknij może na mój (indywidualny) projekt. Ma trochę więcej niż w Twoich planach, bo 180m2 użytkowej (plus garaż i pom. gosp.), ale myślę że bez problemu da się go w razie czego szybko i przyjemnie zeskalować w dół. Zresztą co chwilę miałem takie myśli aby to zrobić, bo te 180m2 wydaje się zbyt dużo na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowne konsultacje wygladaja tak, że butelkę wina trzeba od razu wypić. Wino jest konieczne, bo trochę w tym przełamywania "stereotypów". Niby żart, a jednak serio. Mi przełamywanie stereotypów budowlanych zajęło z 1-2 lata .. jeżeli chce się to zrobić w kilka godzin :) samo się rozumie. Zapraszam do Ożarowa.

 

Energooszczędność jest genialna! Ale jeszcze ważniejsza jest funkcjonalności i estetyka budynku!! Że nie wspomnę o kosztach. To powinno być racjonalne, chyba że się sr...kasą :) no ale Tych na Muratorze nie ma :)

 

Przykład - to sprowadza się do prozaicznych pytań. Po co pokój gościnny - daj 3 argumenty za jego istnieniem? Ja wiem że gości wpadają, ale w dzisiejszych czasach nikt się nie obraża jak wynajmnie się pokój hotelowy niedaleko. A jak to wpłynie na projekt domu?! A znacząco pewnie, bo goście lokowani są raczej na parterze, czyli salon większy! Albo kotłownia!

 

Elewacja - tak ten dach garażu jest zbyt ciężki. A "kostka" raczej mała z frontu. Coś lżejszego.

 

W sumie autostrada ze Szczecina do Warszawy jest, więc pare godzin i jestem na miejscu :)

 

Pokój gościnny - gdzieś tam w przyszłości, gdyby zabrakło jednego z teściów, ten pokój byłby dla nich. Teraz przyda mi się do postawienia trenażera (jeżdżę na rowerze szosowym, a od listopada do marca/kwietnia tylko trening na treneżerze) ew jakaś bieżnia. Bo na moich aktualnie 50 m2, to duży pokój wynajmuję 2x w tygodniu żeby pojeździć :).

Ten pokój musi być tak zlokalizowany, żeby nie trzeba było przechodzić do niego przez salon (widziałem podobny projekt Faros).

 

Mikołaj, podrzuć proszę jakieś linki do amerykańskich projektów.

Myjk - dzięki, popatrzę na Twj projekt, może coś pożyczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w koncu moge strone z dziennikiem otworzyc! I to tylko w przegladarce Chrome. Wy tez macie ostatnio takie problemy??

 

Dla mnie najlepsza stronka byla http://www.houzz.com/

Owszem zdjecia sa az zbyt bajecznie przygotowane, ale wrzucajac odpowiednie kryteria mozna poszukac naprawde pieknych rzeczy. A potem po nitce do klebka, spodoba nam sie dana elewacja, wchodzimy w srodek domu i widac jak elewacja (jej forma i kolor) przelewa sie na wnetrza.

Owszem, domu sa inne, bez takiej ilosci ocieplenia, nieograniczone wielkosciowo itp. Ale z czego szukac insporacji ?? Z Radzieckich blokowisk ? :)

http://i2.fmix.pl/fmi712/6696fe5300088f4b587e91da/zdjecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk - a kiedy Ty w koncu zaczynasz budowe chlopie ? Rzuty sa bardzo fajne, a gdzie render elewacji?

Mam nadzieję, że na wiosnę. Papiery się "oceniają", już mam kierbuda, geodetę i ekipę w blokach. Ostatnio walczę z basenem, dostałem już rysunki od firmy od basenów -- muszę je teraz przewalić na projekt za pomocą szwagra i też przedłożyć do urzędu, aby mi geodeta za jednym razem wyznaczył pole pod nieckę, a ekipa ją wykonała przy okazji fundamentów. "Rendery" są tylko wykonane przeze mnie w Sketchupie, bo choć szukałem, to nie znalazłem nikogo kto by mi opracował i wyrenderował elewację. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czytajacych, pozwole sobie zacytowac sam siebie z Bialej Listy Warszawa. W styczniu jeden i drugi etap zostaly finalnie zamkniete .. UFFF ... :)

 

Dokladam dwie kolejne doskonale ekipy do swojej listy:

 

GLAZURA - VADIOL I co tu mozna napisac, kiedy na tym Forum chyba wszystko w temacie "VADIOL" zostalo napisane Super profesjonalizm, ogromna wiedza o materialach (to wazne z punktu widzenia inwestora), wszystko sprawdzone i przemyslane (tu nie ma miejsca na bledy, ktore w przypadku specyficznych plytek moga droooogo kosztowac A poza tym, to personalnie ogromna przyjemnosc spotkac tak madra osobe. Warto czasem podyskutowac troche o filozofii, sztuce, psychologii czy polityce poznym popoludniem .. tak dla odmiany

 

PARKIETY DREWNIANE - http://www.parkietkomplex.eu/ czyli Pan Tadeusz Wozniak ktory tez na FM sie pojawia i wielokrotnie byl polecany. Co ja moge napisac, same OH i AH !!. Przede wszystkim finalny produkt jest przefantastyczny. W naszym przypadku deska olejowana, wykonana w calosci na ogrzewaniu podlogowym, wybarwiana specjalnie (ciemniejsza i bardziej intensywna wersja debu). Swietna ekipa ktora wpadla i w 4 dni! Ogarnela cala robote. Ale przede wszystkim Pan Tadeusz ktory poswiecil nam baaaaardzo duzo czasu. Zeby wybrac odpowiednie kolory, dlugosci desek etc. I wszystko milo i sympatycznie. Serdecznie polecam, mozecie sie na mnie powolywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam rynien, bo elewację traktuję po macoszemu -- nie jest dla mnie najistotniejsza. Także to co widać na "renderach" to nawet nie jest plan A, te wstawki rzuciłem tylko aby nie było całkiem łysych ścian. ;) Najważniejsza jest dla mnie funkcjonalność w domu i to tam pchnąłem całe siły (do aranżacji i opracowania ergonomii).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w koncu moge strone z dziennikiem otworzyc! I to tylko w przegladarce Chrome. Wy tez macie ostatnio takie problemy??

 

Dla mnie najlepsza stronka byla http://www.houzz.com/

Owszem zdjecia sa az zbyt bajecznie przygotowane, ale wrzucajac odpowiednie kryteria mozna poszukac naprawde pieknych rzeczy. A potem po nitce do klebka, spodoba nam sie dana elewacja, wchodzimy w srodek domu i widac jak elewacja (jej forma i kolor) przelewa sie na wnetrza.

Owszem, domu sa inne, bez takiej ilosci ocieplenia, nieograniczone wielkosciowo itp. Ale z czego szukac insporacji ?? Z Radzieckich blokowisk ? :)

http://i2.fmix.pl/fmi712/6696fe5300088f4b587e91da/zdjecie.jpg

 

Dzięki Mikołaj!

Do swoich planów budowy podszedłem zbyt romantycznie, ale pierwsze koty za płoty. Pierwsze rozmowy z budowlańcami nt płyty fundamentowej - "Panie takich rzeczy się nie robi, nie ma żadnej różnicy pomiędzy płytą i ławami". Kolega kolegi :) co to ma ma firmę budowlaną nawet zaczął mi rozrysowywać, że na ławach będą takie same mostki jak na płycie ... Z Panem Brinkmannem już rozmawiałem, może byc problem z terminem i moim gotowym projektem. A nie chciałbym zaczynać tematu w sierpniu/wrześniu. Trochę późno, żeby przed zimą zamknąć SSZ (takie marzenie).

Edytowane przez SzmaragdDJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...