Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dokładnie tak. Znam masę ludzi, którzy porwali się na budowę ogromnych domów, tylko dlatego, że "sąsiad ma...", choć ich rodzina liczy 3 osoby, z czego dziecko zaraz wyprowadza się na studia.

Wydaje mi się, że teraz da się znaleźć masę ciekawych projektów domów o mniejszym metrażu, ale funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Warto sobie poprzeglądać różne oferty. Na przykład w pracowni :spam: mają ogromny wybór takich domów.

Myślę, że do potrzeb, budżetu i działki dołączyłabym do tego jeszcze zdroworozsądkowe podejście.

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wybór projektu to bardzo ważna decyzja, będzie miał on duży wpływ na koszty budowy. Domy z poddaszem użytkowym sa generalnie tańsze od domów parterowych z uwagi na wielkość fundamentu oraz powierzchnię dachu. Na koszty mają również wpływ wielkość ilość okien, okna dachowe, narożne, wykusze, lukarny, balkony, ilość scianek działowych. Czesto Inwestorzy mają problem z wyborem projektu, który podoba się wizualnie, pasjue na działkę, użytkowo jest dobrze rozwiązany. Warto porozmawiać z projektantem lub architektem o wszystkich aspektach, gdyż najtaniej projektuje sie na papierze.

Korzystne jest również sprawdzenie kosztów w wiarygodnej firmie wykonawczej.

Edytowane przez DO**KN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalendarium - kiedyś pospisywałam takie różne założenia do analizy przed wyborem domu. "Budujemy domek" w mojej stopce.

 

A najbardziej podstawowe czynniki, dzięki którym odrzucisz od razu tysiące nieodpowiednich projektów masz powyżej. Budżet, działka, potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnych projektów. Przeglądałem setki - w internecie, na forach, w książkach, katalogach... Spodobało mi się parę, ale.... były za drogie w budowie na moją kieszeń. Pomogło mi to natomiast ukształtować koncepcję mojego domu. Okazało się, że projekt indywidualny będzie w cenie gotowca + adaptacja. W moim przypadku

 

wariant 1 : 2200 projekt gotowiec + 3000 adaptacja i papierologia = 5200zł

wariant 2 : indywidualny 2500 + 2000 papierologia + 1000 zł projekty instalacji = 5500zł

 

Oczywiście musisz znaleźć architekta, ja nie miałem problemów.

 

Wybrałem wariant 2 na bazie jednego z projektów, który mi się podobał. Koszt taki sam, a mam to co chciałem i w dodatku dużo mniej m2 niż w gotowcu, co pozwoliło dodatkowo oszczędzić dziesiątki tyś zł...

 

To mój sposób na wymarzony projekt - do ideału mu daleko. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Koniecznie oceń usytuowanie działki pod względem kierunków świata i wybierz projekt pod tym kątem!!! To chyba najważniejsze!

Jak o to nie zadbasz, będziesz miał(a) ciemny, zimny, żrący energię dom.

- Nie buduj zbyt dużego- koszt utrzymania będzie niższy. Buduj dla siebie, nie dla gości.

- oceń w projekcie wszystko, co jest dla Was ważne, często zbyt niskie są np. ścianki kolankowe na poddaszu- lepiej wybierz projekt, który odpowiada Waszym potrzebom. Kupuj dopasowany jak najbardziej, zmiany sa kosztowne i psują wygląd domu, albo rozwalają projekt na tyle, ze dom staje się niefunkcjonalny (np podcienie nie chronią domu przed zbytnim nasłonecznieniem latem

- prostota bryły domu, dachu jest atutem i zmniejsza koszt budowy domu.

- weź pod uwagę architekturę domów dookoła, postaraj się dopasować do lokalnej zabudowy- inne domy stawiamy na wsiach, inne w mieście.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie o tym, że projektant lepiej zarabia na projekcie indywidualnym... dlatego pewnie częściej będzie Wam proponowany taki wariant... na tym się jednak kończą jego wady bo jest dostosowany do Waszych potrzeb. Z adaptowanym projektem domów może być sporo problemów różnego rodzaju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
  • 2 weeks później...
Ja ci napiszę czym się NIE KIEROWAĆ! OK?

Na pewno nie należy się kierować opinią Elfir, która w każdym projekcie widzi wady i stara się wyprostować każdy salon, każdy pokój i nawet strony świata... :no:

I zazwyczaj ma racje :). Większość gotowców wyglada jakby je projektował student pierwszego roku architektury, jako wprawki ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...