Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gotowy dom z ogrzewaniem elektrycznym


Recommended Posts

Zastanawiam się z żoną nad kupnem gotowego domu. Oglądaliśmy kilka ofert i jedna z tych, które przypadły nam do gustu ze względu na rozsądną wielkość działki i prostotę konstrukcji to jak się okazało dom ogrzewany elektrycznie. Co jest w nim nietypowe w porównaniu z innymi ofertami to ogrzewanie elektryczne. Zamiast grzejników w każdym pokoju stoją piece akumulacyjne. Dom ma mniej więcej kwadratową podstawa z dwuspadowym dachem i nieco ponad 130m2 powierzchni użytkowej zatem nie powinno być zbyt wiele mostków termicznych. Ściany ocieplone 15cm styropianu i 25cm izolacji pod dachem. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tego typu ogrzewaniem? Obawiamy się kosztów ogrzewania więc choć reszta nam odpowiada nie jesteśmy pewni co o tym sądzić. Dodam może jeszcze, że dom ma ok niecałe 10 lat także zapewne i piece będą niewiele młodsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najprościej - niech sprzedający pokaże jakieś rozliczenia-rachunki za prąd - dowiesz się ile kosztowało.

 

/o ile oczywiście dom nie stał pusty i nieogrzewany...

 

Co do samych pieców - one długo wytrzymują, zresztą grzałki czy tam co da się wymieniać, tylko do wygodnego ogrzewania trzeba mieć

takie z automatyką samowłączające się w "tańszej taryfie" albo jakiś osobny układ z automatyką do włączania jw,

nie wiadomo jakie tamta są...

Edytowane przez beton44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sterowane elektronicznie typ dynamiczny. Producent polski choć nie pamietam nazwy. Coś...dynamika chyba. Spore to w porownaniu do zwykłych grzejników więc troche psuje linie scian. No i buczenie... obecnie czekam na rachunki choc coś słyszałem o ok 8 stówek miesięcznie co wydaje się sporo choć nie mam doświadczenia z ogrzewaniem domów więc trudno z czymś porównać. Jest też komin więc ewentualnie można jakiś kominek wstawić ale to by chyba sporo kucia było pod rury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Sciany z silki, ktora ma ponoc dobrą akumulacyjność cieplną. Nie wiadomo jednak czy ocieplenie dobrze wykonany. Dotykałem ścian i były dość chłodne przy ok 17C na zewnatrz. Dach jest 15cm welny i 10 plyty.

Tak jak Elfir napisała,silikat ma wysoki współczynnik przenikania ciepła i powinien być lepiej zaizolowany niż inne mat.na ściany.

Sprawdź rachunki i faktury z okresów grzewczych.

Sądzę,że jest tam także wentylacja grawitacyjna czyli zapotrzebowanie na ciepło będzie sporawe,liczę tak 80-90kWh/m2/rok czyli za ogrzewanie prądem w tym domu powinieneś zaplacić ok.130m2*80=10000kWh czyli biorąc pod uwagę grzanie w II taryfie ok.3000-3500zł za sezon grzewczy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujecie, że inne typ wentylacji lepiej by się tam sprawdził i ma jakiś wpływ na rachunki za ogrzewanie? Arturo72 dużo się raczej nie machnąłeś bo słyszałem o ok 8 stówek miesięcznie w zimie więc pewnie za cały okres grzewczy wyjdzie jak piszesz. Jest komin więc można by założyć kominek z płaszczem wodnym na wypadek srogich zim choć pewnie spora inwestycja. Widziałem nawet takie grzejniczki, które wyglądają jak listwy przypodłogowe co by oszczędziło kucia i może równomierniej ogrzewało mieszkanie niż zwykłe grzejniki jednak to też drogie. Nie wiem co myśleć o fundamentach bo niby na wierzchu, ale widzę, że folia nie łączy się tylko została zwyczajnie nałożona. Nie znam się na tym ale czytałem gdzieś, że najlepiej połączyć i zgrzać.

 

https://www.dropbox.com/s/ptj1zy26u36bksm/IMG_5701.JPG?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych "grzejniczków" wyglądających jak listwy - nie idź tą drogą.

 

Piece akumulacyjne nagrzewają się w "taniej taryfie" czyli tylko pobierają prąd przez te parę godzin (nu przynajmniej na ogół) i oddają ciepło całą dobę.

"listwy" - to grzejniki grzejące tylko wtedy gdy pobierają prąd - czyli całą dobę muszą pobierać prąd - jak na dzisiaj jest to taryfa 2x droższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te grzejniczki to nie na prąd tylko właśnie na wodę. Chodzi o to, że dom jest całkiem nie przygotowany pod ogrzewanie tradycyjne a takie listwy przypodłogowe nie wymagają kucia pod rury a jedynie przewiercenia ścian w paru miejscach. Jeśliby dołożyć kominek na drewno do tego "elektrycznego układu" jako dodatkowe źródło można by dogrzewać w miarę możliwości a może nawet w sporym stopniu zastąpić to elektryczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ogrzewać nie - prądem tylko czymś innym to nie kombinuj tylko buduj instalację co na węgiel/ drewno ???

Kocioł w kotłowni, komin, instalacja, normalne grzejniki.

Kominek jako kocioł w salonie IMHO nie jest zbyt szczęśliwym rozwiązaniem do palenia w nim przez 6 miesięcy w roku.

Ot tak na jesieni i na wiosnę kilka razy przepalić (skrócić np o 3 tygodnie sezon grzewczy) i tyle.

 

Aha przy okazji - zawsze wypada sprawdzić czy tam wolno użyć jako źródła ciepła węgiel czy tam co /czasem

prawo lokalne czyli gmina czyli plany zagospodarowania zabraniają. Może dlatego są te grzejniki elektryczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...