Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak działa WM z rekuperacją, kiedy jest ciepło/upalnie?


Recommended Posts

Kiedy jest zimno rekuperacja odzyskuje ciepło tracone wraz w wywiewanym powietrzem. A co się dzieje latem? Nie ma już potrzeby odzysku ciepła. Co w sytuacji, gdy na zewnątrz jest temp. np. 27 stopni a w domu 23 stopnie. WM nawiewa do środka cieplejsze powietrze i podnosi temp. wewnątrz domu? Pytam o instalację bez gruntowego wymiennika ciepła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja ma cały czas pracować bez by-passu gdyz jak jest cieplej na zewnątrz niż wewnątrz budynku to odzyskuje nam częściowo chłód z wnętrza...:yes:

tak naprawdę to jakiekolwiek obejście wymiennika nie ma najmniejszego sensu kiedy instalacja nie posiada wymiennika gruntowego...:yes:

 

Nic z tego nie rozumiem. Jestem przed budową domu i szukam informacji podstawowych. Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja ma cały czas pracować bez by-passu gdyz jak jest cieplej na zewnątrz niż wewnątrz budynku to odzyskuje nam częściowo chłód z wnętrza...:yes:

tak naprawdę to jakiekolwiek obejście wymiennika nie ma najmniejszego sensu kiedy instalacja nie posiada wymiennika gruntowego...:yes:

 

Więc uważasz, że w przypadku kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz, by-pass nie ma sensu?

Przecież lepiej jest zamknąc bypass i nawiewac chlodne, a wywiewac cieple bez odzysku.

 

Nic z tego nie rozumiem.

Kolega wytłumaczył, że sama wentylacja działa bez zarzutu.

Co w sytuacji, gdy na zewnątrz jest temp. np. 27 stopni a w domu 23 stopnie.

Nadal działa odzysk "ciepła" ale w formie chłodu. Tzn że zmniejsza temperaturę z czerpni i nawiewa powietrzem o zbliżonej temperaturze do temp. panujacej w budynku.

Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?

Działa, wentyluje... co do temperatur to jw.

Jak chcesz mieć chłodno to instaluj klime.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem. Jestem przed budową domu i szukam informacji podstawowych.

Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?

 

nie wiem jak w innych centralach - ja posiadam Zehnder 350 (Aeris)

na sterowniku ustawia się temperaturę komfortu - ja mam 23 st.

jak na dworze jest zimno baypass jest wyłączony, wiadomo odzyskuje ciepło

w lecie baypass włącza się w momencie gdy temperatura w domu jest wyższa nić komfortu np 25 st

a na dworze jest jest zimniej np 18 st. wtedy nawiewa chłodne powietrze bez wymiennika czyli obniża temp w domu.

zauważyłem, że nie działa to tak 0-1 ma jakiś zakres ok 2 st nad i pod temperaturę komfortu

 

oczywiście jak na dworze jest gorąco to bypass jest wyłączony i powietrze jest przez wymiennik schładzane

wyrzucanym z domu

działa to całkowicie automatycznie - nie ma możliwości ręcznego wymuszenia bypass, za to można

pootwierać okna i wymusić tylko wyciąganie powietrza - wyjdzie na to samo

 

sorry za pokrętne tłumaczenie - jak chcesz to poszukaj w necie - jest instrukcja obsługi tej centrali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkim jest fakt, że warto tak zaprogramować sterownik, żeby latem zwiększał wydajność urządzenia w godzinach 3-6, kiedy temperatura jest najniższa.

A w ciągu dnia, kiedy wentylacja nawiewa te 30m3/h i tak mniej podniesie temperaturę, ńnz okna pootwierane na przestrzał (bo WG. jest nieefektywna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wszystkim jest fakt, że warto tak zaprogramować sterownik, żeby latem zwiększał wydajność urządzenia w godzinach 3-6, kiedy temperatura jest najniższa.

Próbowałeś to jakoś oszacować? Czy zwiększenie przewiewu na 3 nocne godziny ma szansę na dostrzegalne obniżenie temperatury w dobrze izolowanym domu z silikatów na płycie, przy różnicy temperatur w okolicy 10 stopni? Latem różnica jest zwykle mniejsza niż 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś to jakoś oszacować? Czy zwiększenie przewiewu na 3 nocne godziny ma szansę na dostrzegalne obniżenie temperatury w dobrze izolowanym domu z silikatów na płycie, przy różnicy temperatur w okolicy 10 stopni? Latem różnica jest zwykle mniejsza niż 10 stopni.

 

przy 26 w domu i 17 na zewnątrz i reku na maxa (225m3 /h zeszło mi do ok 24 w 2h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc uważasz, że w przypadku kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz, by-pass nie ma sensu?

Przecież lepiej jest zamknąc bypass i nawiewac chlodne, a wywiewac cieple bez odzysku.

 

 

nie ma sensu , przetestowałem to na własnej chałupie...

prześledź sobie temperatury zewnętrzne i wewnętrzne w przeciągu doby, przelicz sobie o jakiej ilości energii rozmawiamy to sam się przekonasz...

mam u siebie dość wydajne GWC ale aby można było zobaczyć jakiekolwiek efekty chłodzenia trzeba było dorobić do tego odpowiednią automatykę o konfiguracji raczej nie spotykanej w wyrobach komercyjnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważaj abyś się nie przeziębił bo w takim tempie to po kilku następnych godzinach będziesz miał 18*...

takie bajki to małym dzieciom albo ten dom ma 50m3 kubatury ...;)

 

tak, też dla mnie to było dziwne, nie liczę tego, nie potrafię, obserwuję termometr

może ktoś mnie wyprostuje

budynek w środku został szybko podgrzany do 26 st poprzez otwarcie dużego okna

tarasowego na czas imprezy, gdy na zewnątrz wieczorem było ok +30 albo więcej,

mój wniosek :

ogrzanie dotyczyło tylko powietrza, przez ten czas mury i reszta się nie nagrzała,

w nocy około północy włączyłem wentylację na max i spadło o te 2-3 st po 2h bo wymieniło powietrze

 

druga sytuacja 04.06 - 06.06 na dolnośląskim była patelnia, nie było mnie w domu

poprosiłem opiekuna budynku o zamykanie rolet od południa na dzień (na zewnątrz było 35st)

06.06 o godz. 22 jak wróciłem miałem w środku 23 st

 

wentylacja mechaniczna działa u mnie od 06.2014 gdy jeszcze nie mieszkałem, czyli całe poprzednie lato,

temp. na budowie nie przekroczyła nigdy 23 st w środku ale świadomie zamykałem rolety przed słońcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynek w środku został szybko podgrzany do 26 st poprzez otwarcie dużego okna

tarasowego na czas imprezy, gdy na zewnątrz wieczorem było ok +30 albo więcej,

mój wniosek :

ogrzanie dotyczyło tylko powietrza, przez ten czas mury i reszta się nie nagrzała,

i tego się trzymaj...;)

jeżeli wszystkie przegrody i sprzęty wewnątrz budynku maja 26* to tak łatwo nie da się obniżyć temperatury do 23-24*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na sterowniku ustawia się temperaturę komfortu - ja mam 23 st.

jak na dworze jest zimno baypass jest wyłączony, wiadomo odzyskuje ciepło

w lecie baypass włącza się w momencie gdy temperatura w domu jest wyższa nić komfortu np 25 st

a na dworze jest jest zimniej np 18 st. wtedy nawiewa chłodne powietrze bez wymiennika czyli obniża temp w domu.

zauważyłem, że nie działa to tak 0-1 ma jakiś zakres ok 2 st nad i pod temperaturę komfortu

 

oczywiście jak na dworze jest gorąco to bypass jest wyłączony i powietrze jest przez wymiennik schładzane

wyrzucanym z domu

działa to całkowicie automatycznie - nie ma możliwości ręcznego wymuszenia bypass, za to można

pootwierać okna i wymusić tylko wyciąganie powietrza - wyjdzie na to samo

 

W mojej centrali oprócz "temperatury komfortu" mam jeszcze 3 ustawienia:

- wentylacja + grzanie

- wentylacja + chłodzenie

- tylko wentylacja

 

Jak zaczynają się upały przełączam na "- wentylacja + chłodzenie" no i oczywiście programuję wietrzenie przed świtem, a w ciągu dnia tylko 20% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo się dziwię ze w ciągu dnia na 20 %chodzi jak ja zrobię na 50 % to wydaje mi się za mało
Dom 150 m2 - 3 osoby (czasami w domu niema nikogo) i więcej niż 40% mocy to tylko wtedy gdy chcę szybko przewietrzyć (mokra podłoga do szybkiego wyschnięcia, ktoś zapalił papierosa w łazience itp.)

 

Mam Bartosza VENA 4

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja nie jest od chłodzenia ani grzania, dlatego oczekiwanie po niej tego to porażka, równie dobrze chcieć otworzyć parasol w dupie i dziwić się że nie wychodzi,

 

słyszałem że kiedyś komuś się udało, podobno zmienił się po tym wyczynie nie do poznania, tak samo będzie działać grzejąco/chłodząca wentylacja jak wyglądał ten gość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...