Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kristin, na ścianę przyklejona jest podwójna płyta g-k (ok. 4cm grubości), która jest tej szerokości co lustro, ale jest 5 cm niższa od lustra na górze i na dole. Do tej płyty przyklejone jest lustro. Taśma led przyklejona jest do brzegów tej płyty pod lustrem 5 cm od górnej i dolnej krawędzi. Mam nadzieję, że opisałam to zrozumiale ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wywołałeś mnie niejako, więc zabiorę głos ;) Cieszę się, że podoba Ci się mozaika, którą mam u siebie, ale wydaje mi się, że nie będzie pasować do kremowych płytek. Już lepiej, gdybyś wybrał płytki drewnopodobne, ale nie takie ciemne, jak na przywołanych realizacjach, tylko jasne. Zerknij do łazienki Aga2183 TU i do forumowej szocik TU . Mają piękne drewnopodobne płytki Cerim Wood Essence White, które rozjaśnią łazienkę i pasują do kremu :)

Po drugie, to, że we wnęce stoi woda, to kwestia złego jej wykonania. Jest źle dobrany spadek, czyli wcale go nie ma, bo wody tam być nie powinno. Pozostawienie jednej w miejsce dwóch, przy złym kolejnym wykonaniu niczego nie zmieni. Wystarczy, że przy wymianie płytek nowe płytki zostaną ułożone poprawnie w istniejących wnękach :) Skoro myślisz o likwidacji wnęk, to zrób to z tymi nad wc ;)

Po trzecie, nie rozumiem, dlaczego chcesz wymienić lustro większe na mniejsze? Dlaczego jest niepraktyczne? Też bym zlikwidowała ramkę :)

Po czwarte meblowa zabudowa umywalki i pralki (nie stawiałabym słupka, tylko zabudowałabym całą wnękę, w której stoi, na równo ze ścianą z wc) najładniejsza byłaby biała. Kolejne drewno (bo już by było drewno na podłodze itd.) w tak małej łazience, to będzie za dużo.

Kolejna rzecz, której nie pojmuję to chęć zmniejszenia prysznica ;) Zdjęcia nie są zbyt duże, ale wygląda na to (albo ja źle widzę), że raczej tej kabiny na zmniejszysz. Masz źle wykonany brodzik z płytek. Czy od strony umywalki część brodzika jest wyżej niż reszta podłogi w łazience?? Jeżeli tak, to koniecznie zmień fachowca do planowanych zmian. Podłoga powinna być na jednakowym poziomie i od krawędzi prysznica (u Ciebie jasna płytka na podłodze) powinien się zaczynać spadek w kierunku odpływu, czyli powinien on być niżej niż cała podłoga. Tu niestety czeka Cię kucie..

 

Tomkowa bardzo dziękuje za szybką odpowiedz, przepraszam iż nie byłem w stanie odpowiedzieć tego samego dnia.

 

Może masz rację w sprawie płytek iż jak sam pisałem ciemne kolory nie pasują do małego pomieszczenia i równocześnie przytłaczają je. Dlatego z założenia chciałem się ich pozbyć ale jednocześnie popadałem znowu w tą samą pułapkę chcąc wymienić je na inne ciemne. Spróbuje znaleźć w tym tygodniu, w którymś z salonów z płytkami płytki Cerim Wood Essence White i przyjrzeć się im na żywo.

Jeśli wybrałbym powyższe płytki, jaki wariant proponujesz zastosować. Wspomnianymi płytkami wyłożyć wyłącznie podłogę czy również wnękę pod prysznic? Jeśli tylko podłogę to czy wnękę wyłożyć tymi samymi płytkami co całą łazienkę, czy może jakimiś innymi?

 

Co do wnęk nad wc kiedyś chciałem skopiować poniższy pomysł użytkownika mastah9r.

http://i.imgur.com/IJELWaA.png

Tylko po pierwsze nie wiem czy nie za dużo tych szafek w takiej małej łazience. Pierwsza pod umywalką, druga duża bo zajmująca cała wnękę z pralką i na dodatek trzecia nad wc. Drugi problem tkwi z czego ją wykonać aby dobrze ją ukryć, tak jak zrobił to "mastah9r". Przychodzą mi tylko dwa pomysły musiałbym puścić pasek płytek drewno podobnych lub białych, no chyba żeby polakierować szafkę na kremowy kolor ale czy trafie idealnie z odcieniem - nie sądzę.

 

W kwestii lustra jeszcze się zastanowię. Moim zdaniem jest niepraktyczne w tym sensie iż połowa lustra jest praktycznie nigdy nieużytkowana ale jeśli pasuje do łazienki to je zostawię(ramka na pewno usunę, co do tego nie mam żadnych wątpliwości). Przeglądają różne aranżacje zwróciłem uwagę na fakt iż w wielu łazienkach lustro jest montowane w taki sposób aby odstawało od ściany. Czy to jest celowy zabieg i czemu on służy. Występuje on chociażby w załączonej przez Ciebie łazience "szocik", w tym wypadku nie chodzi chyba o oświetlenie LED.

 

Jeśli chodzi o zabudowę wnęki, miałem na myśli zabudowę całej. Mam tutaj parę pomysłów i związanych z nimi pytań ale to zostawię na później.

 

Brodzik chciałem zmniejszyć o jedną płytkę na długość w celu powiększenia miejsca na drzwi od kabiny aby mogły bez problemu otwierać się na ścianę. Spad w brodziku wykonany jest poprawnie woda ścieka w kierunku odpływu znajdującego się po prawej stronie. Przyznaje się bez bicia iż zdjęcia są słabej jakości i nie wszystko jest do końca widoczne ale były robione tabletem. Pewnie chodzi Tobie o fakt iż brodzik nie jest na równi z płytkami podłogowymi. No niestety taki urok mieszkania w bloku. Nie było już miejsca aby wkuć się głębiej(lub nie było to bezpieczne) a odpływu szukałem jak najniższego na wysokość. Brodzik wystaje 3 cm nad powierzchnię posadzki podłogi, było by mniej ale końcowe płytki są profilowane aby utrudnić wylanie się wody. Jutro zrobię zdjęcie.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuje za wpis "Tomkowa" i nie ukrywam, że liczę na dalszą pomoc. Sam na pewno nie dam rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje znaleźć w tym tygodniu, w którymś z salonów z płytkami płytki Cerim Wood Essence White i przyjrzeć się im na żywo.

Jeśli wybrałbym powyższe płytki, jaki wariant proponujesz zastosować. Wspomnianymi płytkami wyłożyć wyłącznie podłogę czy również wnękę pod prysznic? Jeśli tylko podłogę to czy wnękę wyłożyć tymi samymi płytkami co całą łazienkę, czy może jakimiś innymi?

 

Sprawę ułożenia podłogi komplikuje u Ciebie wyniesiony aż o 3 cm brodzik ponad poziom całej reszty

 

nie wiem czy nie za dużo tych szafek w takiej małej łazience. Pierwsza pod umywalką, druga duża bo zajmująca cała wnękę z pralką i na dodatek trzecia nad wc. Drugi problem tkwi z czego ją wykonać aby dobrze ją ukryć, tak jak zrobił to "mastah9r". Przychodzą mi tylko dwa pomysły musiałbym puścić pasek płytek drewno podobnych lub białych, no chyba żeby polakierować szafkę na kremowy kolor ale czy trafie idealnie z odcieniem - nie sądzę.

 

Darowałabym sobie szafkę ukrytą nad wc. Wystarczy ten fragment ściany zrobić na gładko. Jeżeli zrobiłbyś tam płytki drewnopodobne, to pamiętaj, że będą się one odbijać w lustrze, co dodatkowo spotęguje ilość "drewna" w tej łazience.

 

W kwestii lustra jeszcze się zastanowię. Moim zdaniem jest niepraktyczne w tym sensie iż połowa lustra jest praktycznie nigdy nieużytkowana ale jeśli pasuje do łazienki to je zostawię(ramka na pewno usunę, co do tego nie mam żadnych wątpliwości). Przeglądają różne aranżacje zwróciłem uwagę na fakt iż w wielu łazienkach lustro jest montowane w taki sposób aby odstawało od ściany. Czy to jest celowy zabieg i czemu on służy. Występuje on chociażby w załączonej przez Ciebie łazience "szocik", w tym wypadku nie chodzi chyba o oświetlenie LED.

 

Moim zdaniem lustro u szocik jest wklejone na równo z płytkami i nie odstaje od ściany :)

 

Brodzik chciałem zmniejszyć o jedną płytkę na długość w celu powiększenia miejsca na drzwi od kabiny aby mogły bez problemu otwierać się na ścianę. Spad w brodziku wykonany jest poprawnie woda ścieka w kierunku odpływu znajdującego się po prawej stronie. Przyznaje się bez bicia iż zdjęcia są słabej jakości i nie wszystko jest do końca widoczne ale były robione tabletem. Pewnie chodzi Tobie o fakt iż brodzik nie jest na równi z płytkami podłogowymi. No niestety taki urok mieszkania w bloku. Nie było już miejsca aby wkuć się głębiej(lub nie było to bezpieczne) a odpływu szukałem jak najniższego na wysokość. Brodzik wystaje 3 cm nad powierzchnię posadzki podłogi, było by mniej ale końcowe płytki są profilowane aby utrudnić wylanie się wody. Jutro zrobię zdjęcie.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za wpis "Tomkowa" i nie ukrywam, że liczę na dalszą pomoc. Sam na pewno nie dam rady :)

 

Czyli chciałbyś skuć podwyższenie o jedną płytkę? A nie lepiej byłoby podnieść całą podłogę łazienki tak, aby brodzik nie wystawał ponad poziom? 3 cm można by zgubić na całej szerokości łazienki aby uniknąć progu w drzwiach wejściowych. To kwestia sprytnego i mądrego wykonawcy. Wtedy całą podłogę mógłbyś zrobić w płytce drewnopodobnej. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak zamontować u Ciebie jakiekolwiek drzwi przy tym podniesionym brodziku ;) Aż boję się zapytać, czy przełożenie baterii prysznicowych na krótszą ścianę wnęki jest możliwe? Wnęki na przybory toaletowe udałoby się zrobić w zabudowie wc od strony prysznica (byłyby wąskie, ale mogłoby być ich np. trzy przedzielone np. szybą). Wtedy można by było zrobić krótszą ścianę prysznica stałą, a dłuższą składaną na prawo. Jaka jest odległość wc od prysznica (do granicy białych kafelków na podłodze)? Bo może wystarczyłaby jedna stała szyba na całą długość prysznica, a wejście od strony lustra bez żadnych drzwi?

Edytowane przez Tomkowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chciałbyś skuć podwyższenie o jedną płytkę? A nie lepiej byłoby podnieść całą podłogę łazienki tak, aby brodzik nie wystawał ponad poziom? 3 cm można by zgubić na całej szerokości łazienki aby uniknąć progu w drzwiach wejściowych. To kwestia sprytnego i mądrego wykonawcy. Wtedy całą podłogę mógłbyś zrobić w płytce drewnopodobnej. Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak zamontować u Ciebie jakiekolwiek drzwi przy tym podniesionym brodziku ;) Aż boję się zapytać, czy przełożenie baterii prysznicowych na krótszą ścianę wnęki jest możliwe? Wnęki na przybory toaletowe udałoby się zrobić w zabudowie wc od strony prysznica (byłyby wąskie, ale mogłoby być ich np. trzy przedzielone np. szybą). Wtedy można by było zrobić krótszą ścianę prysznica stałą, a dłuższą składaną na prawo. Jaka jest odległość wc od prysznica (do granicy białych kafelków na podłodze)? Bo może wystarczyłaby jedna stała szyba na całą długość prysznica, a wejście od strony lustra bez żadnych drzwi?

 

Po pierwsze "znowu" bardzo dziękuje za wpis.

W temacie brodzika, moim początkowych zamiarem było wykonanie obu płaszcz na równi ze sobą ale okazało się to niemożliwe. Czy udałoby się zgubić 3cm z wysokości w takiej małej łazience, nie chce tego próbować z cudotwórcami fachowcami. Już nie raz się na nich zawiodłem. W dodatku z biegiem czasu przyzwyczaiłem się do obecnego rozwiązania i nie przeszkadza mi ono. Po drugie białe płytki z których został wykonany brodzik są przeznaczone wyłącznie do takich celów(są antypoślizgowe, antybakteryjne), co zwiększa komfort użytkowania.

Brodzik chciałem wykończyć cokołem(możemy nazwać go murkiem z tych samych płytek) na szerokość 2/3 cm, tyle ile będzie potrzebne na zamontowanie na nim kabiny prysznicowej. Cos w poniższym stylu:

z5982728Q.jpg

W kwestii przeniesienia baterii na obecną ścianę z wnękami , nie widzę żadnych przeszkód. Jednakże kabina walk-in raczej odpada, wolę standardowe podejście do tego problemu czyli kabina z drzwiami.

W obecnej chwili odległość wc od prysznica(od krawędzi płytek) to tylko 15cm ,na długość brodzik w tym miejscu ma 90cm a wc 55 czyli pozostaje tylko 35 cm wolnej przestrzeni.

 

Jeszcze tylko jedno pytanie na koniec, jakimi płytkami wyłożyłabyś wnękę pod prysznic.

 

Co do reszty rad muszę się z nimi przespać i przemyśleć, na pewno jutro wrócę do pewnych tematów.

Tomkowa, z góry dziękuje za cierpliwość :)

Edytowane przez kingvince
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingvince, jesteś niezwykle uprzejmy, ale chyba nic więcej nie doradzę, bo jakoś rozmijamy się z pomysłami ;) Zastanów się nad drzwiami prysznicowymi otwieranymi do środka kabiny, bo korzystanie z wc, przy 15-centymetrowej odległości od szyby, będzie bardzo niewygodne. Dużo tu osób z dobrymi pomysłami, pewnie się odezwą :) Powodzenia!! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy.. Kiedyś wrzucałam tutaj swoje wizualizacje łazienek, ale od tego czasu trochę się zmieniło. A ponieważ za jakiś czas będziemy robić instalacje, pasowałoby zdecydować się na rozmieszczenie wszelkich sprzętów. Problem mam z górną łazienką, która docelowo ma być przeznaczona do użytku przez nas i przez dzieciaki (na razie jest jedno). Układ, który od początku świtał mi w głowie, teraz okazał się być problematyczny. W łazience jest skos (na pierwszych wizualizacjach nie został ujęty, natomiast znajduje się nad wc), który może okazać się problematyczny dla osoby korzystającej z kibelka. Od podłogi do skosu w miejscu potencjalnego zakończenia wc jest max 2m. Niby nie jesteśmy wielkoludami, nie przekraczamy 180cm, ale.. czy skos nie jest za nisko? :bash:

W drugiej wizualizacji z innym rozmieszczeniem sprzętów skos już został naniesiony. Ale tam znów naprzeciw drzwi jest wc.

Który układ będzie bardziej funkcjonalny? A może macie jakiś inny pomysł?

W prawym górnym rogu, przy oknie zrobiony jest zsyp, który musi tam zostać.

Edytowane przez KamArt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zwracam się do Was o opinie na temat płytek. Na zdjęciu jest projekt mojej łazienki który chcemy zrealizować na żywo. Ale od pewnego czasu mamy wątpliwości co do koloru płytek . Na aranżacji widać że ciemne płytki zachodzą w brąz natomiast orginalnie te same płytki na żywo są grafitowe i za żadne skarby nie mogę sobie je wyobrazić na tej ścianie czy one tam będą pasowały? czy nie będzie za ciemno? Jaki inny kolor można tam by było zastosować

a oto zdjęcia dwa pierwsze moja łazienka w planach a ostatnie płytki na żywo

łazienka rzut nr 1.jpgłazienka rzut nr 4.jpgreal.jpg

Edytowane przez matekogon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matekogon, grafitowe będą wyglądały zdecydowanie ładniej :) Jeżeli przyjmujesz rady co do swojego projektu, to proponuję zrezygnować z półek nad wc, bo wcale nie dodają urody. Wyrównałabym także zabudowę wc z umywalką i powiesiłabym nad nią szafki lustrzane. Taki przykład:

toilet.jpg

Prawda, że od razu inna estetyka? ;) Ciemne płytki warto dać także z boku pralki, żeby cała wnęka "prysznicowa" była wyodrębniona. Zabudowa wc i pod umywalką mogłaby być z jasnej płytki, a między zabudową i szafkami/lustrem położyłabym dekor. Kosmetyczne "drobiazgi" chowane byłyby w szafkach, a półka z dekorem służyłaby małym dekoracjom :) Dekor wychodzi wtedy na wysokości piątej płytki i na takiej samej wysokości dałabym ten dekor w części ciemnej. Tylko jeden pasek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingvince, jesteś niezwykle uprzejmy, ale chyba nic więcej nie doradzę, bo jakoś rozmijamy się z pomysłami ;) Zastanów się nad drzwiami prysznicowymi otwieranymi do środka kabiny, bo korzystanie z wc, przy 15-centymetrowej odległości od szyby, będzie bardzo niewygodne. Dużo tu osób z dobrymi pomysłami, pewnie się odezwą :) Powodzenia!! :)

 

Tomkowa my się nie rozmijamy z pomysłami tylko ja należę do typu osób, które mają 1000 pomysłów na sekundę. Jednakże, że względu na fakt bycia laikiem(widać to po mojej obecnej łazience) chciałbym je wszystkie z kimś przedyskutować. Kimś bardziej doświadczonym w tym temacie, który stanowczo powiedziałby mi zrób tak a tak nie. Ponieważ mi jako osobie, która zawsze wszystko robi na ostatnia chwilę, pomimo tego iż wszystko planuje od roku, trudno jest się zdecydować na ostateczny wariant. Wydaje mi się, patrząc na Twoje realizacje łazienek, że znasz się na rzeczy i mogłabyś mi pomóc. Ponieważ innych chętnych nie widać, raczej tylko samych potrzebujących.

Za każdy powyższy post jestem bardzo wdzięczny i w żadnym nie neguje Twoich pomysłów( w każdym razie nieumyślnie), jeśli tak to odebrałaś to przepraszam. Ja po prostu chciałbym wiedzieć jak mam zmienić moją łazienkę aby była bardziej funkcjonalna i po wejściu nie była taka przytłaczająca jak obecnie. Niestety już nie zmiennie jej w całości a chciałbym(białe płytki) ale chociaż w miarę możliwości aby była bardziej przyjazna i sprawiała wrażenie przemyślanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingvince, nie przepraszaj, bo nie ma za co :D Chodzi o to, że na przykład ja bym za wszelką cenę wyrównała poziom prysznica z podłogą, a Ty chcesz kabinę jeszcze murkiem w podłodze otoczyć :D Więc mówię Ci, że rób tego :D Dziękuję za miłe słowa na temat mojego "znawstwa", ale nie byłabym tego aż tak pewna :lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juskra, jak będziesz w Ikea, to wypróbuj otwieranie tamtejszych szafek lustrzanych, np. Godmorgon :) Front z lustrem jest po prostu dłuższy od korpusu szafki i wystarczy pociągnąć od spodu palcem, żeby otworzyć. Przy zamykaniu też nie ubrudziłam :) Ja do siebie też planowałam te szafki, ale zmieniła się koncepcja. Nie mam tych szafek, lustro zaczyna się od 120 cm, a i tak codziennie je muszę przecierać ;) Nie mam sumienia dręczyć domowników podglądaniem jak oni to robią, ale robią :lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tomkowa dziekuję za opinie i radę. Muszę przemyśleć z tymi zabudowami i szafką lustrzaną. Ale najpierw chciałbym się skupić na stronie prysznicowej. Czyli według was jeśli będą tam płytki grafitowe takie jak na zdjęciu z realu to będzie to wyglądało spoko bo mi od pewnego czasu wydaje się że tam będzie taka ponura wnęka. Dodam że z prysznicem troszkę się koncepcja zmieniła bo nie będziemy mieć tego modułu narożnego tylko zwykłą baterię z deszczownią. Wszystko nadtynkowe. Jeszcze planowaliśmy do rogu tej wnęki nad pralkę zamontować narożną szafkę wykonana z tego samego materiału co szafka pod umywalkę czy to będzie dobry pomysł? Wracając do strony z umywalką .czy likwidując półki miałbym tam dać szafkę z lustrem na całą ścianę w tedy szafka miała by długość 170cm. Nie za duża ?

 

 

Po głębszym przemyśleniu do głowy wpadł mi taki pomysł

Zrównał bym całą ścianę z zabudową WC. W miejsce lustra zamontował bym szafkę z lustrem.Szafka/lustr była by wpuszczona w ścianę mógłbym to zrobić dzięki wysunięciu ściany o 20cm.Pod szafką wnęka pasek dekoru na długość szafki. Tak jak na tym zdjęciu co mi pokazwyaliście Natomiast po stronie WC nad klawiszem zrobił bym 3 lub dwie wnęki nad sobą. We wnękach dałbym płytkę dekor i podświetlenie. Co o tym sądzicie? Oczywiście cała ściana była by z jasnych płytek

 

A tak to mniej więcej widzę

Reece 3D planner12-page-001.jpg

Edytowane przez matekogon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!!

 

Postanowiłam napisać z prośbą o poradę, bo na remontach się kompletnie nie znam, a wiem, że mnóstwo tu specjalistów ;)

 

Otóż kupuję swoje pierwsze, wymarzone M - w bloku - z maleńką łazienką - 3,59 m2 :( (157,5 x 240,5; komin(?) 60 x 30) Poniżej dołączam plan mieszkania. Chcieliśmy zamienić toaletę z pralką, ale deweloper kręci nosem :( Trzeba będzie robić rurę kanalizacyjną z 3 kolankami i bardzo, bardzo to odradza. Doradźcie proszę, czy uda się rozmieścić wyposażenie łazienki tak, jak to wymyślił deweloper, a przy tym zachować chociaż namiastkę wygody? I czy uda się wcisnąć jakąś szafkę nad pralką? Ręce opadają... :(

 

a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głębszym przemyśleniu do głowy wpadł mi taki pomysł

Zrównał bym całą ścianę z zabudową WC. W miejsce lustra zamontował bym szafkę z lustrem.Szafka/lustr była by wpuszczona w ścianę mógłbym to zrobić dzięki wysunięciu ściany o 20cm.Pod szafką wnęka pasek dekoru na długość szafki. Tak jak na tym zdjęciu co mi pokazwyaliście Natomiast po stronie WC nad klawiszem zrobił bym 3 lub dwie wnęki nad sobą. We wnękach dałbym płytkę dekor i podświetlenie. Co o tym sądzicie? Oczywiście cała ściana była by z jasnych płytek

 

A tak to mniej więcej widzę

[ATTACH=CONFIG]320224[/ATTACH]

 

No i to zrównanie ściany z zabudową wc to to, o czym pisałam :) Zrób wizkę z szafką lustrzaną na całą szerokość ściany, to przekonasz się, że będzie zdecydowanie lepiej :) Do czego Ci te wnęki nad wc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...