Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?


Recommended Posts

wiem że temat był wałkowany pare razy ale przyznam że brakuje mi rzetelnych informacji od osób nie związanych z handlem WM.

 

Dla mnie z WG przemawia bardzo mocno bezobsługowość i zerowe koszty dalszej eksploatacji

 

Nie przerażają mnie koszty zakupu rekuperatora, nie podchodzę do tematu że coś musi mi się zwrócić. Dla mnie WM to komfort, jeśli kupuje auto z klimą to nie patrze na to że ma mi się to zwrócić.

 

Jednak boje się obsługi tego sprzętu, dom chciałbym jak najmniej obsługowy (wystarczy ze będę musiał zasuwac z kosiarką;))

 

 

Czy faktycznie WG przy dobrze docieplonym domu (właśnie go buduje) nie spełni oczekiwań? Mieszkam cale życie w bloku, przyznam że nigdy się nawet nie zastanawiałem jaka mam wentylacje, po prostu się mieszka, jest gorąco lub duszno otwieram okno i nie siedze z kalkulatorem ile to więcej zapłace za ogrzewanie.

 

Chętnie posłucham porad osób które już się wybudowały i zdecydowały się na ten czy inne model wentylacji.

 

Czy ktoś się orientuje jaki jest koszt roczny załóżmy serwisowania takiej wentylacji dla domu 250 m? chodzi mi o kwoty plus minus.

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ty chcesz "serwisować" ?

Filtry trzeba wymienić co 3miesiące. Ja kupiłem 1,5m2 tkaniny filtracyjnej (70zł), co trzy miesiąće wycinam sobie dwa kwadraty 15x15cm i wkładam do ramek.

Policz sobie, jaki to koszt.

 

"Serwisowanie" odkurzacza jest droższe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak boje się obsługi tego sprzętu, dom chciałbym jak najmniej obsługowy (wystarczy ze będę musiał zasuwac z kosiarką;))

WM jest praktycznie bezobsługowa.

Większość central dostępnych na rynku ma programatory czasowe.

Więc jak już raz ustawisz tak hula.

Jak fotohobby zaznaczył należy ok. 3-4 razy w roku wymienić filtry.

Robisz to jak wyżej albo kupujesz oryginalne i tylko zamieniasz szufladki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moga np zrobic sie grzybki mimo zalecanego serwisowania? Robiłem troche rozpytanie i opinie sa podzielone. Tacy typowi budowańcy co stawiaja domy innym, sobie, stawiaja na grawitacje +okna z wywietrznikami. Znajomi ,,pod krawatem" na mechaniczka z reku. Kurcze boje sie troche ze bede musiał przy tym chodzic czescie niż wymiana filtrów 2 razy w roku. Ze coś bedzie buczek głosniej, ciszej w jakims pomieszczeniu itp

 

Kolejne pytanie, czy jesli mechaniczna to z gruntowego wymiennika ciepła czy jednak z dachu standardowo? Któras z opcji jest mniej ryzykowna jeśli chodzi o kwestie np mikroorganizmów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dla mnie z WG przemawia bardzo mocno bezobsługowość i zerowe koszty dalszej eksploatacji"

 

Ci Twoi doradcy nie powiedzieli Ci ILE WIĘCEJ zapłacisz za ogrzewanie domu?

Dziwne...

Nie powiedzieli Ci CO można znaleźć w takich kanałach?

Ptaszyska różne rzeczy znoszą...

Też dziwne...

 

Może się nie znają na wentylacji?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy moga np zrobic sie grzybki mimo zalecanego serwisowania? Robiłem troche rozpytanie i opinie sa podzielone. Tacy typowi budowańcy co stawiaja domy innym, sobie, stawiaja na grawitacje +okna z wywietrznikami. Znajomi ,,pod krawatem" na mechaniczka z reku. Kurcze boje sie troche ze bede musiał przy tym chodzic czescie niż wymiana filtrów 2 razy w roku. Ze coś bedzie buczek głosniej, ciszej w jakims pomieszczeniu itp

 

Kolejne pytanie, czy jesli mechaniczna to z gruntowego wymiennika ciepła czy jednak z dachu standardowo? Któras z opcji jest mniej ryzykowna jeśli chodzi o kwestie np mikroorganizmów?

 

Prosta kwestia, pogadaj z kimś kto ma WM.

Niech podzieli sie z Tobą swoimi doświadczeniami. Raczej opinie są bardzo pozytywne, a niezadowolych z działania tych instalacji niewielu.

Szkoda czasu żeby szukać na siłę dziury w całym i wymyślać teorie typu "czy moga np zrobic sie grzybki mimo zalecanego serwisowania" w poprawnie wykonanej instalacji ani w niej ani w domu nie będziesz miał nadmiaru wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" ... dla mnie z WG przemawia bardzo mocno bezobsługowość i zerowe koszty dalszej eksploatacji "

- no ale przecież koszty ponosisz ! związane z stratami ciepła właśnie przez przewody WG.

 

" ... czy faktycznie WG przy dobrze docieplonym domu (właśnie go buduje) nie spełni oczekiwań? "

- poproś ( najlepiej projektanta instalacji ) o obliczenie projektowanej charakterystyki energetycznej dla: WG_wentylacji grawitacyjnej oraz WM_wentylacji mechanicznej . Wówczas będziesz miał wszystkie najważniejsze dane czarno na białym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" ... czy faktycznie WG przy dobrze docieplonym domu (właśnie go buduje) nie spełni oczekiwań? "

- poproś ( najlepiej projektanta instalacji ) o obliczenie projektowanej charakterystyki energetycznej dla: WG_wentylacji grawitacyjnej oraz WM_wentylacji mechanicznej . Wówczas będziesz miał wszystkie najważniejsze dane czarno na białym. :)

 

Nie do końca, róznica w zapotrzebowaniu na energię w ozc z wm i wg nie odpowiada rzeczywistosci. Normy które narzucają okreslone wymiamy są dosc wysrubowane, poza tym w praktyce nikt w wm nie wentyluje zgodnie z normą, w przypadku wg z kolei kazdy uzytkownik stara sie mimalizowac przepływ powietrza zakłjajac kratki wentylacyjne, uszczelniajac okna, zamykajac nawiewniki. Uwzgledniajac koszt energii dla zasilania rekuperatora jestesmy na niewielkim plusie Pozostają do rozwazenia pozostałe aspekty:

1) na poziomie uzyskania PNB zastosowanie wm spowoduje ze spełnimy warunek <=120 kWh/m2*a

2) komfort

3) mozliwosc zastosowania okien fixów (szczelniejsze, tansze, mniejszy Uw okna)

4) mozliwosc filtrowania (czesciowego) zanieczyszczen powietrza nawiewanego

5)mozliwosc utrzywmywania (w pewnych granicach) wilgotnosci wzglednej budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w przypadku wg z kolei kazdy uzytkownik stara sie mimalizowac przepływ powietrza zakłjajac kratki wentylacyjne, uszczelniajac okna, zamykajac nawiewniki....

Z całym szacunkiem, ale kto projektuje wentylacje WG zakładając od razu, że będzie tak czy inaczej zamknięta/uszczelniona czy też błednie użytkowana - jak zwał, tak zwał.

Poza tym juz z kolejnego postu wychodzi, że WM jest lepsza od WG.

Ekonomia i komfort na + więc nad czym się tu jeszcze zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ty chcesz "serwisować" ?

Filtry trzeba wymienić co 3miesiące. Ja kupiłem 1,5m2 tkaniny filtracyjnej (70zł), co trzy miesiąće wycinam sobie dwa kwadraty 15x15cm i wkładam do ramek.

Policz sobie, jaki to koszt.

 

"Serwisowanie" odkurzacza jest droższe...

 

Jeżeli chce bezobsługowo to może z filtrów zrezygnować. Ba, może wymiennik nawet wywalić. I zostanie mu goła, bezobsługowa WM :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt

... nie mam nic przeciwko WG, ale czy możesz potwierdzić informację, że ( nowe ) obiekty z WG - nie mają szans na spełnienie aktualnych Warunków Technicznych w zakresie wartości wskaźnika EP, które dla domu jednorodzinnego nie może przekraczać 120.

- jeśli TAK , to w zasadzie ( poza innymi argumentami ZA / PRZECIW ) wybór jest jednoznaczny.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie o oszczednosciach przy ogrzewaniu przy wm, zapewne placi sie rachunki nizsze ale czy przez 15 lat ( zakladam taka zywotnosc rekuperatora )zwroci sie inwestycja w wm? Watpie. Tyle ze tak jak pisalem aspekt finansowy jest dla mnie drugorzedna sprawa. Rozmawiam z nowopobudowanymi z wg i wm i kazdy tak naprawde chwali swoje (ja to nazywam syndromem niecheci do przyznania sie do bledu po mniejszej lub wiekszej inwestycji). Wszyscy z wg twierdza ze na warunki domowe to kompletnie wystarczajace rozwiazanie. Buduje spory dom no i wiem ze wielkie pomieszczenia tez wspieraja niedoskonalosci wg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie o oszczednosciach przy ogrzewaniu przy wm, zapewne placi sie rachunki nizsze ale czy przez 15 lat ( zakladam taka zywotnosc rekuperatora )zwroci sie inwestycja w wm? Watpie. Tyle ze tak jak pisalem aspekt finansowy jest dla mnie drugorzedna sprawa. Rozmawiam z nowopobudowanymi z wg i wm i kazdy tak naprawde chwali swoje (ja to nazywam syndromem niecheci do przyznania sie do bledu po mniejszej lub wiekszej inwestycji). Wszyscy z wg twierdza ze na warunki domowe to kompletnie wystarczajace rozwiazanie. Buduje spory dom no i wiem ze wielkie pomieszczenia tez wspieraja niedoskonalosci wg.

 

W WM z rekuperatorem mogą się popsuć jedynie dwa wentylatory i sterownik, wszystko inne jest niemal wieczne.

Czy ponownie wybrałbym WM z rekuperatorem? Tak, tylko dla komfortu. Podobnie jak podłogówkę w całym domu. Oszczędności specjalnie dla ciebie pominę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt

... nie mam nic przeciwko WG, ale czy możesz potwierdzić informację, że ( nowe ) obiekty z WG - nie mają szans na spełnienie aktualnych Warunków Technicznych w zakresie wartości wskaźnika EP, które dla domu jednorodzinnego nie może przekraczać 120.

- jeśli TAK , to w zasadzie ( poza innymi argumentami ZA / PRZECIW ) wybór jest jednoznaczny.

 

Nie mogę tego potwierdzić w 100% przypadków. Na Ep ma wpływ duzo czynników, będą budynki i przy wg spełnią ten warunek, ale jest coraz wiecej budynków które muszą miec wm lub jezeli nie to pompę ciepła bo przy gazie lub węgłu nie ma szans. Niestety nowe warunki techiczne uzalezniają zapotrzebowanie na cwu od powierzchni budynku (nie wiadomo kto wpadł na taki genialny pomysł) co powoduje zeEuco+cwu nie ma odzwierciedlenia w faktycznym zapotrzebowaniu, gdy dołozymy do tego cyrkulację, słabsze ocieplenie zimniejszą strefę klimatyczną to Ep=120 kWh/m2*a jest ciezko spełnic. Gdy ten wymóg będzie zaostrzony do 95 i 70 kWh/m2 to w praktyce wm będzie konieczne pomimo braku oficjalnego nakazu. Nawiasem mówiąc urzedowy nakaz stosowania wm powinien byc, moze skonczyły by sie

kombinacje w charakterystykach energetycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...